Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
1 hour ago, Tigio13 said:

Μου κάνει εντύπωση πάντως που στο αντεκατεστησε το public. Γενικά και καλή εμπειρία δεν έχω από τη συγκεκριμένη αλυσίδα αλλά και θα περίμενα να σου πουν ότι σου είπε και η ms. 

Σου έδωσαν κάποιες επιλογές για την αντικατάσταση? Τύπου άλλο controller, πιστωτικό ή τα λεφτά σου?

Δεν θα τους άφηνα περιθώριο να μου πουν ότι μου είπε η MS. Αγόρασα ένα κουτί με δύο χρόνια εγγύηση και αυτό ακριβώς θα απαιτούσα.

Δεν μου έδωσαν επιλογές, μου έδωσαν απλά ένα controller του κουτιού, ακριβώς ίδιο. Θα με βόλευε να μου έδιναν voucher tbh, γιατί χθες μόλις μου είπε ο υπάλληλος ότι μπορεί να πάρει κάνα μήνα η επισκευή, τσίμπησα ένα 20th year anniversary από το ράφι και τώρα έχω καταλήξει με τρία Χbox gamepads. Θα έπαιρνα και ένα DualSense ξέρω 'γω. :P

1 hour ago, Tigio13 said:

Επειδή εγώ νομίζω πως αν ήταν αγορασμένο από σκρουτζομάγαζο δε θα είχες την ίδια αντιμετώπιση στο συγκεκριμένο πρόβλημα, θεωρώ πως είναι πολύ καλός λόγος να πάρεις controller από αλυσίδα αν δίνουν όλες 1+1 χρόνο εγγύηση. 

Ξαναλέω, τα controllers έχουν ένα χρόνο εγγύηση, το γνωρίζουμε αυτό. Δεν πήρα ένα controller από το ράφι όμως, μιλάω για το controller που είχε μέσα το κουτί της κονσόλας και που σε όλες τις αλυσίδες αναφέρεται ότι έχουν δύο χρόνια εγγύηση. Σε όλες όμως. Σε κανένα κατάστημα δεν έχω δει ποτέ να γράφουν «η κονσόλα δύο χρόνια, τα αξεσουάρ μέσα στο κουτί ένα χρόνο».

Όταν ανέφερα στο κατάστημα «γιατί μιλάτε για δύο χρόνια εγγύηση προμηθευτή, όταν ο προμηθευτής καλύπτει μόνο το ένα έτος στα επιμέρους parts;», η απάντηση που πήρα είναι ότι κανένας προμηθευτής δεν είναι τόσο ξεκάθαρος σε αυτό το θέμα, πράγμα που έρχεται και κολλάει γάντι με την δυστοκία που έδειξε η MS στο να μου υποδείξει που να βρω τους όρους της εγγύησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Ggiorgos7 είπε

IMG_20211207_155324_copy_768x1024.jpg

Αν και είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι θα το παίξουμε ψηφιακά,αν σου είναι εύκολο(ή αν το έχει αγοράσει κανείς άλλος κουτάτο) μπορείς να επιβεβαιώσεις αν ισχύει αυτό?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν θα τους άφηνα περιθώριο να μου πουν ότι μου είπε η MS. Αγόρασα ένα κουτί με δύο χρόνια εγγύηση και αυτό ακριβώς θα απαιτούσα.

Δεν μου έδωσαν επιλογές, μου έδωσαν απλά ένα controller του κουτιού, ακριβώς ίδιο. Θα με βόλευε να μου έδιναν voucher tbh, γιατί χθες μόλις μου είπε ο υπάλληλος ότι μπορεί να πάρει κάνα μήνα η επισκευή, τσίμπησα ένα 20th year anniversary από το ράφι και τώρα έχω καταλήξει με τρία Χbox gamepads. Θα έπαιρνα και ένα DualSense ξέρω 'γω. :P

. Δεν πήρα ένα controller από το ράφι όμως, μιλάω για το controller που είχε μέσα το κουτί της κονσόλας και που σε όλες τις αλυσίδες αναφέρεται ότι έχουν δύο χρόνια εγγύηση. Σε όλες όμως. Σε κανένα κατάστημα δεν έχω δει ποτέ να γράφουν «η κονσόλα δύο χρόνια, τα αξεσουάρ μέσα στο κουτί ένα χρόνο».

Όταν ανέφερα στο κατάστημα «γιατί μιλάτε για δύο χρόνια εγγύηση προμηθευτή, όταν ο προμηθευτής καλύπτει μόνο το ένα έτος στα επιμέρους parts;», η απάντηση που πήρα είναι ότι κανένας προμηθευτής δεν είναι τόσο ξεκάθαρος σε αυτό το θέμα, πράγμα που έρχεται και κολλάει γάντι με την δυστοκία που έδειξε η MS στο να μου υποδείξει που να βρω τους όρους της εγγύησης.

Ok οπότε από αυτά που λες και αν έχω καταλάβει σωστά, αν πάρεις κονσόλα, το controller που έχει μέσα έχει 2 χρόνια εγγύηση. Αν πάρεις controller από το ράφι (απλό ή elite) έχει 1 χρόνο εγγύηση. Σωστά? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, Tigio13 said:

Ok οπότε από αυτά που λες και αν έχω καταλάβει σωστά, αν πάρεις κονσόλα, το controller που έχει μέσα έχει 2 χρόνια εγγύηση. Αν πάρεις controller από το ράφι (απλό ή elite) έχει 1 χρόνο εγγύηση. Σωστά? 

 

Ακριβώς.

Μια υποσημείωση: όταν είχα πάρει το Εlite V2 από το Πλαίσιο, έγραφε 2 χρόνια εγγύηση. Το ίδιο και στην απόδειξη. Τώρα βλέπω το έχουν διορθώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Malthador είπε

Ακριβώς.

Μια υποσημείωση: όταν είχα πάρει το Εlite V2 από το Πλαίσιο, έγραφε 2 χρόνια εγγύηση. Το ίδιο και στην απόδειξη. Τώρα βλέπω το έχουν διορθώσει.

Ψάχνω τώρα αποδείξεις ... 🤣🤣

Είχα την εντύπωση πως γενικά όλα τα controllers έχουν 1 χρόνο και δεν είχα κοιτάξει καν. 

Επεξ/σία από Tigio13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Guys, μην μπερδεύετε την limited warranty του κατασκευαστή με αυτή του πωλητή που είναι υποχρεωτικά 2 χρόνια εντός Ε.Ε.

  1. Η Microsoft δίνει limited warranty 2 χρόνια στη κονσόλα - θα μπορούσε να δίνει 1
  2. Η Microsoft δίνει limited warranty 1 χρόνο στο controller

Για να σας δώσω να το καταλάβετε καλύτερα: Θα μπορούσατε να πάτε στη 1η χρονιά με χαλασμένη κονσόλα στον πωλητή και να απαιτήσετε επιδιόρθωση / αντικατάσταση. "Μα αφού σε καλύπτει η Microsoft, γιατί ήρθες σε μας?" η απάντηση "Επειδή είμαι μαζόχας και μ'αρέσει" είναι απολύτως valid. Ο πωλητής πρέπει να επιδιορθώσει / αντικαταστήσει το προϊόν που πούλησε. Αυτό ισχύει για 2 χρόνια.

Προφανώς όμως όταν υπάρχει limited warranty από εταιρίες όπως Apple / Microsoft, προτιμάμε αυτή την εγγύηση από το να πάμε στον πωλητή. Ο λόγος είναι η ταχύτερη εξυπηρέτηση και καλύτερη ποιότητα στο service / refubrish.

Με άλλα λόγια η Microsoft δεν λέει τίποτα λάθος, 1 χρόνο δίνει limited warranty στο controller, είτε είναι μαζί με την κονσόλα είτε είναι αγορασμένο ξεχωριστά μόνο του. Για τον 2ο χρόνο απευθύνεσαι στον πωλητή.

Πολύ θετική η εξυπηρέτηση του Public. Να ένας ωραίος λόγος να πληρώσεις το market price αντί να παραγγείλεις από Skroutzoμάγαζο.

  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, EuphangeL είπε

Guys, μην μπερδεύετε την limited warranty του κατασκευαστή με αυτή του πωλητή που είναι υποχρεωτικά 2 χρόνια εντός Ε.Ε.

  1. Η Microsoft δίνει limited warranty 2 χρόνια στη κονσόλα - θα μπορούσε να δίνει 1
  2. Η Microsoft δίνει limited warranty 1 χρόνο στο controller

Για να σας δώσω να το καταλάβετε καλύτερα: Θα μπορούσατε να πάτε στη 1η χρονιά με χαλασμένη κονσόλα στον πωλητή και να απαιτήσετε επιδιόρθωση / αντικατάσταση. "Μα αφού σε καλύπτει η Microsoft, γιατί ήρθες σε μας?" η απάντηση "Επειδή είμαι μαζόχας και μ'αρέσει" είναι απολύτως valid. Ο πωλητής πρέπει να επιδιορθώσει / αντικαταστήσει το προϊόν που πούλησε. Αυτό ισχύει για 2 χρόνια.

Προφανώς όμως όταν υπάρχει limited warranty από εταιρίες όπως Apple / Microsoft, προτιμάμε αυτή την εγγύηση από το να πάμε στον πωλητή. Ο λόγος είναι η ταχύτερη εξυπηρέτηση και καλύτερη ποιότητα στο service / refubrish.

Με άλλα λόγια η Microsoft δεν λέει τίποτα λάθος, 1 χρόνο δίνει limited warranty στο controller, είτε είναι μαζί με την κονσόλα είτε είναι αγορασμένο ξεχωριστά μόνο του. Για τον 2ο χρόνο απευθύνεσαι στον πωλητή.

Πολύ θετική η εξυπηρέτηση του Public. Να ένας ωραίος λόγος να πληρώσεις το market price αντί να παραγγείλεις από Skroutzoμάγαζο.

τα πες πολυ σωστα. συμφωνα νομοθεσιας ο κατασκευαστης 1 ετος ο πωλητης 2. το αν λενε κοτσοβολοι media public κ ο οποιοσδηποτε 1 ειναι φαουλ κ το λεω γτ ο κοτσοβολος λεει 1 ετος

 

οσο για το χειρηστηριο 1 ετος κονσολα 2 θα σας πω κατι αντιστοιχο με κινητο

galaxy note 10 plus χαλαει κινητο και πενακι στα 2 χρονια παρα. το κινητο προφανως για οσους δεν ξερουν περιλαμβανει το πενακι οπως η κονσολα ερχετε με controler . 

service  samsung.. καλυπτει full το κινητο αλλαγη οθονης πλακετας κτλ αλλα οχι το πενακι γυρναει κ λεει αξεσουαρ 1 ετος!

 αγορασμενο απο κοτσοβολο.. ο κοτσοβολος μου αλλαξε πενακι γτ 2 ετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tigio13 είπε

Μου κάνει εντύπωση πάντως που στο αντεκατεστησε το public. Γενικά και καλή εμπειρία δεν έχω από τη συγκεκριμένη αλυσίδα αλλά και θα περίμενα να σου πουν ότι σου είπε και η ms. 

Κακώς σου κάνει την όποια εντύπωση. Ό,τι πωλείται εντός της ΕΕ έχει τουλάχιστον 2 χρόνια εγγύηση. Η MS σωστά έπραξε και δεν το αντικατέστησε. Ο καταναλωτής έχει να κάνει μόνο με τον πωλητή. Το ότι τα στέλνουμε εντός του 1ου έτους για να το επισπεύσουμε είναι άλλο θέμα. 

Αυτό που ίσως να μου κάνει εντύπωση, είναι ότι επειδή είναι ένα τεμάχιο ενός συνολικού προϊόντος, θα περίμενα να πουν ότι ναι μεν έχει θέμα το χειριστήριο, αλλά πρέπει να επιστραφεί όλο το πακέτο με αντικατάσταση με νέο. Αλλά οκ, καλύτερα έτσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι είναι σε retail συσκευασία, στο κουτί του δλδ έχει 2 χρόνια εγγύηση. Ότι έρχεται σαν παρελκομενο ή αξεσουαρ κυριας συσκευης -σε ΟΕΜ συσκευασία (σε σακουλάκι πχ) έχει 1 χρόνο εγγύησης. Εκτός και αν πωλήθηκε ξεχωριστά (πχ αγορά HDD σε ΟΕΜ συσκευασια).

Ένα gamepad ομως μπορει να θεωρηθει σαν προεκταση του κυριου συστηματος ως τροπος λειτουργίας της συσκευης και να εχει και αυτο 2 χρονια εγγυηση. Αυτο ισχυε παλια που τα gamepad ηταν με καλωδιο, ειχαν 2 ετη εγγυησης. Τωρα που ειναι wireless εχουν 1 χρονο. Δεν εχω ιδεα το γιατι. Παντως και στις TV το τηλεχειριστήριο ειναι 1 χρονο ενω η TV 2 χρονια. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στο μεταξύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

16 minutes ago, Pantaz said:

Παιδιά παίζω το serious Sam 4 στο series x και έχει παρά πολλά frame drops! Έχει κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα; Γιατί τέτοιο χάλι! 

Δεν το κατεβασα διοτι διαβασα εχει fps drops. οπως φαινεται μαπα port

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hallo infinite: έχω την αισθηση πτι όταν κάνει quick resume δεν συνδέεται καλά στους server μετά.

κανω quit το παιχνίδι και το ξεκινάω από την αρχή για να πίνω multiplayer.

Συμβαίνει και σε άλλους; Πρόβλημα η σύνδεση μου δεν έχει (wired, τα υπόλοιπα games παίζουν).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...