Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Ποια surround ακουστικα προτεινετε εως 100 ευρω? Ειναι καλα αυτα? https://www.germanos.gr/product/gaming/gaming-accessories/xbox-one-accessories/asurmata-akoustika-microsoft-xbox-wireless-headset/?productId=20403057

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
56 minutes ago, MANOSFFFF said:

Καλησπερα. Ποια surround ακουστικα προτεινετε εως 100 ευρω? Ειναι καλα αυτα? https://www.germanos.gr/product/gaming/gaming-accessories/xbox-one-accessories/asurmata-akoustika-microsoft-xbox-wireless-headset/?productId=20403057

Όπως έχουμε πει πολλές φορές, σε αυτά τα χρήματα η καλύτερη επιλογή είναι κάποια της HyperX (Cloud II ή Flight).

Για surround μόνο S/W επιλογές υπάρχουν σε αυτά τα χρήματα, Atmos κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MANOSFFFF είπε

Καλησπερα. Ποια surround ακουστικα προτεινετε εως 100 ευρω? Ειναι καλα αυτα? https://www.germanos.gr/product/gaming/gaming-accessories/xbox-one-accessories/asurmata-akoustika-microsoft-xbox-wireless-headset/?productId=20403057

Τα καλύτερα ακουστικά ως 100 ευρώ

 

 

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω μια απογοήτευση για όλη τη νέα γενιά.

Απέφευγα να παίξω το Yakuza Like A Dragon για να το παίξω όπως του αξίζει και δυστυχώς οι δύο επιλογές είναι 1440/60 και 4Κ/30.

Και το παιχνίδι εντάξει δεν έχει τίποτα διαδραστικό για open world η μάχες φορτώνουν ως rpg και το lighting/water είναι μια γενιά πίσω. Δηλαδή αν δεν έχει αυτό το παιχνίδι 4Κ/60 ποιό θα έχει? Φυσικά μπορεί να μην έγραψαν καλό κώδικα και ΄τωρα να την πληρώνουν απλά με ενοχλεί που θα παίζω τόσο 4Κ/30 για όλη την γενιά.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Choutas είπε

Εγώ πάντως έχω μια απογοήτευση για όλη τη νέα γενιά.

Απέφευγα να παίξω το Yakuza Like A Dragon για να το παίξω όπως του αξίζει και δυστυχώς οι δύο επιλογές είναι 1440/60 και 4Κ/30.

Και το παιχνίδι εντάξει δεν έχει τίποτα διαδραστικό για open world η μάχες φορτώνουν ως rpg και το lighting/water είναι μια γενιά πίσω. Δηλαδή αν δεν έχει αυτό το παιχνίδι 4Κ/60 ποιό θα έχει? Φυσικά μπορεί να μην έγραψαν καλό κώδικα και ΄τωρα να την πληρώνουν απλά με ενοχλεί που θα παίζω τόσο 4Κ/30 για όλη την γενιά.

Στο τεχνικό κομμάτι, όλα τα Yakuza είναι γτπ. Το ξέρει και η Sega :) Δεν τους νοιάζει.

Πραγματικά, επειδή το παίζω τώρα που μιλάμε το like a dragon, τι διαφορά πιστεύεις ότι θα έκανε το 4k 60 πέρα από το να μετρήσουμε εμείς εδώ τα απαυτα μας ? Καταλαβαίνω για παιχνίδια που έχει γρήγορες φάσεις ότι είναι θεοσταλτο το framerate, αλλά αυτό είναι turn based rpg. Οριακά δεν θα καταλάβαινες διαφορά στις περισσότερες φάσεις..

Επίσης αυτό δεν είναι next gen απ' ότι ξέρω, βγαίνει παντού - διορθωστε με αν κάνω λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, chncynic είπε

Στο τεχνικό κομμάτι, όλα τα Yakuza είναι γτπ. Το ξέρει και η Sega :) Δεν τους νοιάζει.

Πραγματικά, επειδή το παίζω τώρα που μιλάμε το like a dragon, τι διαφορά πιστεύεις ότι θα έκανε το 4k 60 πέρα από το να μετρήσουμε εμείς εδώ τα απαυτα μας ? Καταλαβαίνω για παιχνίδια που έχει γρήγορες φάσεις ότι είναι θεοσταλτο το framerate, αλλά αυτό είναι turn based rpg. Οριακά δεν θα καταλάβαινες διαφορά στις περισσότερες φάσεις..

Επίσης αυτό δεν είναι next gen απ' ότι ξέρω, βγαίνει παντού - διορθωστε με αν κάνω λάθος.

Δεν είπα για τα next gen παιχνίδια(που είναι ελάχιστα στο xbox) είπα για το next gen γενικά. Αυτό το παιχνίδι έχει πάρει next gen patch και αυτό ήταν το καλύτερο που μπορούσαν να το κάνουν. Αυτό είπα ξεκάθαρα.

Εγώ αν το παίξω με το Graphics mode νιώθω περίεργα, πάντα τα παίζω στο μοντ με τα καρέ όλα τα παιχνίδια. Όποιος θέλει να παίξει με 30 καρέ ελεύθερος είναι.

Τώρα περίμενω και το next gen patch του Witcher 3. Να δω αν εκεί θα δούμε σούπα ή θα τα βγάλει πέρα η CDR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Choutas είπε

Εγώ πάντως έχω μια απογοήτευση για όλη τη νέα γενιά.

Απέφευγα να παίξω το Yakuza Like A Dragon για να το παίξω όπως του αξίζει και δυστυχώς οι δύο επιλογές είναι 1440/60 και 4Κ/30.

Και το παιχνίδι εντάξει δεν έχει τίποτα διαδραστικό για open world η μάχες φορτώνουν ως rpg και το lighting/water είναι μια γενιά πίσω. Δηλαδή αν δεν έχει αυτό το παιχνίδι 4Κ/60 ποιό θα έχει? Φυσικά μπορεί να μην έγραψαν καλό κώδικα και ΄τωρα να την πληρώνουν απλά με ενοχλεί που θα παίζω τόσο 4Κ/30 για όλη την γενιά.

Απογοήτευση για όλη τη γενιά ενώ δεν έχουμε κλείσει ακόμα καλά καλά χρόνο μου φαίνεται κάπως υπερβολή.
 

Επίσης καλό θα είναι να προσγειώσετε κάπως τις προσδοκίες σας για raw 4K νούμερα στα 60fps. Ούτε καν η 3090 δεν πιάνει 60άρι σε κάποια απαιτητικά παιχνίδια. Θα πιάσει το Series X? 
 
Το μέλλον είναι οι καλές τεχνικές upscaling. Η ίδια η nvidia επενδύει πολύ σε αυτό, οι κονσόλες γιατί όχι;

Τελος το Yakuza είναι και παιχνίδι προηγούμενης γενιάς. Ρίξε μια ματιά σε Forza Horizon 5. Και αυτό απογοήτευση;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Απογοήτευση για όλη τη γενιά ενώ δεν έχουμε κλείσει ακόμα καλά καλά χρόνο μου φαίνεται κάπως υπερβολή.
 

Επίσης καλό θα είναι να προσγειώσετε κάπως τις προσδοκίες σας για raw 4K νούμερα στα 60fps. Ούτε καν η 3090 δεν πιάνει 60άρι σε κάποια απαιτητικά παιχνίδια. Θα πιάσει το Series X? 
 
Το μέλλον είναι οι καλές τεχνικές upscaling. Η ίδια η nvidia επενδύει πολύ σε αυτό, οι κονσόλες γιατί όχι;

Τελος το Yakuza είναι και παιχνίδι προηγούμενης γενιάς. Ρίξε μια ματιά σε Forza Horizon 5. Και αυτό απογοήτευση;

Όταν βγει θα το παίξω. Πάντως το 4 είχε 4Κ/30 και 2Κ/60 στο One X για να τα λέμε και όπως έχουν. Αν δεν έβγαινε με 4Κ/60 για ποιο λόγο να το έβγαζαν άλλωστε. Είναι μια σειρά ή οποία έιναι από τις πιο βελτιστοποιημένες σε όλες τις κατηγορίες gaming δεν αντιλέγω.

Το θέμα είναι να ισχύει καθολικά και όχι να τα ψάχνουμε ένα ένα για να αποδείξουμε κάτι που ισχύει ξεχωριστά αλλά όχι καθολικά.

Όσο για τις κάρτες της nvidia βρίσκονται σε άλλο οικοσύστημα. Δεν μπορεί να γίνει απευθείας σύγκριση με τις κονσόλες. Εκεί σου δίνουν και DLSS και αν γουστάρεις βάζεις και Ray Tracing(σε όποια το υποστηρίζουν), 144 καρέ και παραπάνω αν θες και 8Κ με με ντουζίνα καρέ αν θέλεις. Γενικά μην τα συγκρίνουμε γιατί εκεί παίρνεις πολλά γιατί σου δίνει τις επιλογές.

Για να το επαναδιατυπώσω αν δεν έχω στο Yakuza LaD και Witcher 3 4Κ/60 το βλέπω δύσκολο να δω καθολικά σε ποιο απαιτητικά παιχνίδια αυτό που επιθυμώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Choutas είπε

Όταν βγει θα το παίξω. Πάντως το 4 είχε 4Κ/30 και 2Κ/60 στο One X για να τα λέμε και όπως έχουν. Αν δεν έβγαινε με 4Κ/60 για ποιο λόγο να το έβγαζαν άλλωστε. Είναι μια σειρά ή οποία έιναι από τις πιο βελτιστοποιημένες σε όλες τις κατηγορίες gaming δεν αντιλέγω.

Το θέμα είναι να ισχύει καθολικά και όχι να τα ψάχνουμε ένα ένα για να αποδείξουμε κάτι που ισχύει ξεχωριστά αλλά όχι καθολικά.

Όσο για τις κάρτες της nvidia βρίσκονται σε άλλο οικοσύστημα. Δεν μπορεί να γίνει απευθείας σύγκριση με τις κονσόλες. Εκεί σου δίνουν και DLSS και αν γουστάρεις βάζεις και Ray Tracing(σε όποια το υποστηρίζουν), 144 καρέ και παραπάνω αν θες και 8Κ με με ντουζίνα καρέ αν θέλεις. Γενικά μην τα συγκρίνουμε γιατί εκεί παίρνεις πολλά γιατί σου δίνει τις επιλογές.

Για να το επαναδιατυπώσω αν δεν έχω στο Yakuza LaD και Witcher 3 4Κ/60 το βλέπω δύσκολο να δω καθολικά σε ποιο απαιτητικά παιχνίδια αυτό που επιθυμώ.

Μα είναι άχρηστο το το 4k 60 στο Yakuza. Για να κάτσουν οι Devs να κάνουν optimize για 4κ 60 θέλει φράγκα και support.

Στη σεγκα, ξέρουν ότι είναι άχρηστο αυτό για όλους όσους παίζουν στα αλήθεια το παιχνίδι, και δεν τα ρίχνουν :)

Η νέα γενιά πάει ΒΙΤΣΑ εντωμεταξύ. Ρίχνεις 500αρικο και βαράς στα αυτιά pc του 1000+ γελώντας. Και στις δύο κονσόλες, αυτό που γίνεται δεν έχει ξαναγίνει παλαιότερα. Μάλλον βλέπεις τα πράγματα μαύρα για κάποιο προσωπικό λόγο - δεν έχει υπάρξει πιο promising γενιά στο console gaming για τουλάχιστον 10 χρόνια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quarterly reminder οτι το SeX ειναι το πιο vfm high end hardware που εχουμε δει εδω και χρονια. 

Πραγματικά εχουν περασει 7 μηνες, εχω παρει 2 κονσολες και ακομα το θαυμαζω οποτε το βλεπω.

Στα του gaming, μια απίστευτη εκπληξη για μενα ηταν το immortals, fenyx rising. Το ξεκινησα σε jb ps4 εντελως τυχαια και αφοτου επαιξα 4-5 ωρες το αγορασα κανονικα στο SeX για να το παιξω οπως του αξίζει.  Νομιζα οτι θα ηταν ενα βαρετο botw clone και παρολο που ειναι πραγματικα κλωνος ειναι μια πολυ πιο fun, καλυτερη εκδοση του zelda. Ειναι βελτιωμενο απο ολες τις αποψεις και ειναι από πο τα παιχνιδια που σε προκαλουν να εξερευνήσεις την καθε γωνιά τους.

Ξερω οτι ειναι λιγο ιεροσυλία αυτο που λεω (οι περισσότεροι ξερουν τη λατρεια μου για τα zelda) , αλλα it is what it is. Δεν έχει κατι βαρετο η busywork για το γαμωτο. Ειναι pure fun. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Choutas είπε

Όταν βγει θα το παίξω. Πάντως το 4 είχε 4Κ/30 και 2Κ/60 στο One X για να τα λέμε και όπως έχουν. Αν δεν έβγαινε με 4Κ/60 για ποιο λόγο να το έβγαζαν άλλωστε. Είναι μια σειρά ή οποία έιναι από τις πιο βελτιστοποιημένες σε όλες τις κατηγορίες gaming δεν αντιλέγω.

Το θέμα είναι να ισχύει καθολικά και όχι να τα ψάχνουμε ένα ένα για να αποδείξουμε κάτι που ισχύει ξεχωριστά αλλά όχι καθολικά.

Όσο για τις κάρτες της nvidia βρίσκονται σε άλλο οικοσύστημα. Δεν μπορεί να γίνει απευθείας σύγκριση με τις κονσόλες. Εκεί σου δίνουν και DLSS και αν γουστάρεις βάζεις και Ray Tracing(σε όποια το υποστηρίζουν), 144 καρέ και παραπάνω αν θες και 8Κ με με ντουζίνα καρέ αν θέλεις. Γενικά μην τα συγκρίνουμε γιατί εκεί παίρνεις πολλά γιατί σου δίνει τις επιλογές.

Για να το επαναδιατυπώσω αν δεν έχω στο Yakuza LaD και Witcher 3 4Κ/60 το βλέπω δύσκολο να δω καθολικά σε ποιο απαιτητικά παιχνίδια αυτό που επιθυμώ.

Η σύγκριση έγινε για να δώσω έμφαση ότι και στο PC το upscaling αρχίζει πλέον και καθιερώνεται επειδή η 4Κ ανάλυση έχει πάρα πολύ υψηλές απαιτήσεις εφόσον θέλει κάποιος να τρέξει στα 60fps.

Αν αυτό που επιθυμείς είναι native 4K60, τότε δεν νομίζω ότι θα σε καλύψουν οι κονσόλες. Καλύτερα να επενδύσεις σε ένα PC με 3080Ti ή 3090. Γιατί τα απαιτητικά παιχνίδια που θα έρθουν στο μέλλον αποκλείεται να πιάσουν τέτοια νούμερα χωρίς DLSS σε κάρτες λιγότερο δυνατές από αυτές. 
 

Η γενιά πάντως κατά τη γνώμη μου κάθε άλλο παρά απογοητευτική είναι από τεχνικής άποψης. Rift Apart και Horizon 5 είναι μια πρώτη δυνατή γεύση για το τι θα δούμε αργότερα όταν οι devs αρχίσουν να επενδύουν περισσότερο στις νέες κονσόλες. 
 

Όποιος όμως εστιάζει περισσότερο σε νούμερα ανάλυσης, σίγουρα δεν θα μείνει ικανοποιημένος με καμία κονσόλα. Μόνο με ένα πανάκριβο PC. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, klainmaingr είπε

Quarterly reminder οτι το SeX ειναι το πιο vfm high end hardware που εχουμε δει εδω και χρονια. 

Πραγματικά εχουν περασει 7 μηνες, εχω παρει 2 κονσολες και ακομα το θαυμαζω οποτε το βλεπω.

Στα του gaming, μια απίστευτη εκπληξη για μενα ηταν το immortals, fenyx rising. Το ξεκινησα σε jb ps4 εντελως τυχαια και αφοτου επαιξα 4-5 ωρες το αγορασα κανονικα στο SeX για να το παιξω οπως του αξίζει.  Νομιζα οτι θα ηταν ενα βαρετο botw clone και παρολο που ειναι πραγματικα κλωνος ειναι μια πολυ πιο fun, καλυτερη εκδοση του zelda. Ειναι βελτιωμενο απο ολες τις αποψεις και ειναι από πο τα παιχνιδια που σε προκαλουν να εξερευνήσεις την καθε γωνιά τους.

Ξερω οτι ειναι λιγο ιεροσυλία αυτο που λεω (οι περισσότεροι ξερουν τη λατρεια μου για τα zelda) , αλλα it is what it is. Δεν έχει κατι βαρετο η busywork για το γαμωτο. Ειναι pure fun. 

Warhammer 40K Twitch GIF by Hyper RPG
😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...