Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, d_gkal είπε

Προσφορά;;;

120€ σε πολλές μεγάλες αλυσίδες. Τσεκάρετε το LOT (κάτω μέρος στο κουτί) να είναι τουλάχιστον 21xx (2021) και όσο πιο ψηλά γίνεται σε βδομάδα παραγωγής. Επίσης κάτι άλλο που πρόσεξα τα ποιο καινούρια μοντέλα του '21 στο κουτί κάτω αριστερά έχουν το logo "elite series 2" όπως η φώτο στο παρακάτω link.

 

1 ώρα πριν, firepc είπε

Μάλλον έρχεται το Elite 3

Κατά το 2023 είναι το πιθανότερο. Είπα κι εγώ να περιμένω για το 3 αλλά μετά σκέφτηκα ότι πρώτον θα κοστίζει 180-200€ και δεύτερον λογικά θα το βγάλουν στα πρότυπα των Series που μου κάθονται μικρά για τα χέρια μου. Το elite 2 έχει το μέγεθος των One που το θεωρώ μακράν το καλύτερο και πιο ξεκούραστο controller που έχω πιάσει στα χέρια μου. Τώρα αν το 3 θα έχει adaptive triggers, haptics κτλ, προσωπικά με αφήνουν αδιάφορο γιατί κατά 99% παίζω online και όλα αυτά θα έτρωγαν κλείσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Basilhs1982 είπε

120€ σε πολλές μεγάλες αλυσίδες. Τσεκάρετε το LOT (κάτω μέρος στο κουτί) να είναι τουλάχιστον 21xx (2021) και όσο πιο ψηλά γίνεται σε βδομάδα παραγωγής. Επίσης κάτι άλλο που πρόσεξα τα ποιο καινούρια μοντέλα του '21 στο κουτί κάτω αριστερά έχουν το logo "elite series 2" όπως η φώτο στο παρακάτω link.

 

Δυστυχώς η πρώτη φουρνιά είχε πολλά ελαττωματικά ακόμα και out of the box. Τώρα είναι καλύτερα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, Basilhs1982 είπε

Προσπάθησα να συγκρατηθώ αλλά δεν τα κατάφερα, τσίμπησα ένα elite series 2 λόγο της προσφοράς που τρέχει. Είναι κόσμημα το ρημάδι ντρέπεσαι να το πιάσεις στα χέρια σου και από features κυριολεκτικά έτη φωτός μπροστά.

Just for the record... LOT 2147 (2021 47η εβδομάδα). Χωρίς να είμαι βέβαιος κάπου είχα διαβάσει ότι μπορείς να κάνεις επέκταση εγγύησης ισχύει;

Checkares τα κουμπάκια (και ειδικά το A) ότι κάνουν register ολα τα πατήματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά τσίμπησα και εγώ ένα

image.jpeg.6d8edee31888a21a652c8b28ac1682f5.jpeg

Ήμουν τέρμα επιφυλακτικός στην αρχή γιατί στο παρελθόν είχα πάρει Xbox series X και είχε το προβληματικό χειριστήριο (αυτό που δεν κάνει register όλα τα πατήματα) οπότε το γύρισα πίσω και από τότε δεν ξανασχοληθηκα, αλλά τα 120 ευρώ είναι καλή τιμή οπότε είπα να το ρισκάρω να το έχω σαν κοντρόλερ για το PC μαζί με 1-2 dualshock και ένα dualense.

Το παίρνω λοιπόν από πλαίσιο, ήταν το παλιό κουτί (logo δεξιά χωρίς το πράσινο) και LOT 2114. Πρώτο πράγμα που  κάνω να το βάλω πάνω να τεστάρω τα κουμπάκια.. και φυσικά το A δεν έκανε register 1/10 φορές περίπου. Εκεί τρελάθηκα λέω δεν ξαναγοράζω ποτέ. Τελικά το γύρισα αμέσως Πλαίσιο και τα παιδιά εκεί ούτε καν το τσέκαραν μόλις τους είπα το πρόβλημα, αμέσως με ρώτησαν πισωτικό ή αντικατάσταση, σαν να ήταν γνωστό το πρόβλημα. Μου λέει έχουμε άλλα δυο στο μαγαζί, κοιτάω βλέπω το καινούργιο κουτί με το πράσινο κάτω αριστερά και LOT 2144. Λέω άντε να το κάνω αντικατάσταση γιατί δεν ήθελα πιστωτικό. Το βάζω με το που γυρνάω σπίτι, ΑΨΟΓΟ, δεν χάνει ούτε ένα πάτημα από όποια γωνία και να το πατήσεις σε κανένα κουμπάκι. Πραγματικά νιώθω ότι κέρισα το τζόκερ! Είναι πάντως εξαιρετικό το ρημάδι και όμορφο. Ελπίζω μόνο το reliability να βγεί καλό γιατί διάβασα διάφορα, κυρίως για drift μετά από κάποιο διαστήμα.

Το σκεφτόμουν πάλι και για κονσόλα series X αλλά έχω δύο PC, ένα με 6700 XT (εδώ Ελλάδα όταν είμαι) και 6900 XT εξωτερικό όταν πηγαίνω, δεν μπορεσα να δικαιολογήσω την αγορά του. Υπάρχει κάποιο game που δεν μπορείς να παίξεις στο PC; Επίσης τα save γίνονται μεταφορά από PC <-> κονσόλα; αν πω πχ. να ξεκινήσω κάτι στο PC και να το συνεχίσω στο Xbox σε φάση couch time;

Τελευταία ερώτηση, το κόλπο με τα 3 χρόνια gamepass λειτουργεί ακόμα;

Cheers

IMG-20220524-033950.jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DiAvOl είπε

Τελικά τσίμπησα και εγώ ένα

image.jpeg.6d8edee31888a21a652c8b28ac1682f5.jpeg

Ήμουν τέρμα επιφυλακτικός στην αρχή γιατί στο παρελθόν είχα πάρει Xbox series X και είχε το προβληματικό χειριστήριο (αυτό που δεν κάνει register όλα τα πατήματα) οπότε το γύρισα πίσω και από τότε δεν ξανασχοληθηκα, αλλά τα 120 ευρώ είναι καλή τιμή οπότε είπα να το ρισκάρω να το έχω σαν κοντρόλερ για το PC μαζί με 1-2 dualshock και ένα dualense.

Το παίρνω λοιπόν από πλαίσιο, ήταν το παλιό κουτί (logo δεξιά χωρίς το πράσινο) και LOT 2114. Πρώτο πράγμα που  κάνω να το βάλω πάνω να τεστάρω τα κουμπάκια.. και φυσικά το A δεν έκανε register 1/10 φορές περίπου. Εκεί τρελάθηκα λέω δεν ξαναγοράζω ποτέ. Τελικά το γύρισα αμέσως Πλαίσιο και τα παιδιά εκεί ούτε καν το τσέκαραν μόλις τους είπα το πρόβλημα, αμέσως με ρώτησαν πισωτικό ή αντικατάσταση, σαν να ήταν γνωστό το πρόβλημα. Μου λέει έχουμε άλλα δυο στο μαγαζί, κοιτάω βλέπω το καινούργιο κουτί με το πράσινο κάτω αριστερά και LOT 2144. Λέω άντε να το κάνω αντικατάσταση γιατί δεν ήθελα πιστωτικό. Το βάζω με το που γυρνάω σπίτι, ΑΨΟΓΟ, δεν χάνει ούτε ένα πάτημα από όποια γωνία και να το πατήσεις σε κανένα κουμπάκι. Πραγματικά νιώθω ότι κέρισα το τζόκερ! Είναι πάντως εξαιρετικό το ρημάδι και όμορφο. Ελπίζω μόνο το reliability να βγεί καλό γιατί διάβασα διάφορα, κυρίως για drift μετά από κάποιο διαστήμα.

Το σκεφτόμουν πάλι και για κονσόλα series X αλλά έχω δύο PC, ένα με 6700 XT (εδώ Ελλάδα όταν είμαι) και 6900 XT εξωτερικό όταν πηγαίνω, δεν μπορεσα να δικαιολογήσω την αγορά του. Υπάρχει κάποιο game που δεν μπορείς να παίξεις στο PC; Επίσης τα save γίνονται μεταφορά από PC <-> κονσόλα; αν πω πχ. να ξεκινήσω κάτι στο PC και να το συνεχίσω στο Xbox σε φάση couch time;

Τελευταία ερώτηση, το κόλπο με τα 3 χρόνια gamepass λειτουργεί ακόμα;

Cheers

IMG-20220524-033950.jpg

Τι καλύτερο έχει από το απλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, katanalwtis είπε

Τι καλύτερο έχει από το απλό;

Τα triggers στην πίσω πλευρά, βάση φόρτισης, καλύτερη ποιότητα κατασκευής, ενσωματωμένη μπαταρία (θετικό για εμένα) μεταξύ άλλων.

Όχι ότι είναι δραματικά καλύτερο από το απλό αλλά έχει αυτά τα nice to have. Για τριπλάσια τιμή από το απλό σίγουρα δεν είναι, για διπλάσια συζητήσιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης εξαρτάται απ' τα games που παίζεις. 

Πχ εγώ με τα racing (forza horizon) για την πλάκα μου, δε θεωρώ ότι είναι λογική η αγορά του σε αυτό το ποσό (100+€)

Για fps πρέπει να είναι must!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι σχετικό είναι, αν έχεις χερουκλες πχ το elite βολεύει πολύ καλύτερα κ ας παίζεις Φόρτσα. Γενικά όταν πιάνεις καλύτερο controller που κάθετε πιο σωστά στα χέρια σου δε μπορείς να ξαναπιασεις εύκολα το παλιό οπότε κάποια στιγμή τα δίνεις κ λες χαλάλι

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, katanalwtis είπε

Τι καλύτερο έχει από το απλό;

Έχει 4 αποσπώμενα paddles στο πίσω μέρος τα οποία κατά την άποψη μου είναι ίσως τα πιο εργονομικά, έχει 4 διαφορετικά αποσπώμενα thumbsticks, μπορείς να ρυθμίσεις το ύψος, την επιφάνεια και το κυριότερο απ΄όλα την σκληρότητα που είναι must για FPS games. Τρεις διαφορετικές ρυθμίσεις για τα triggers αλλάζοντας το μήκος της διαδρομή.

Επίσης δυνατό χαρτί το software που μπορείς να κάνεις παπάδες αν ασχοληθείς, μπορείς να αλλάξεις το curve στα thumbsticks ή να ρυθμίσεις shift buttons πχ. Γενικότερα δεν υπάρχει κάτι που να μην μπορείς να παραμετροποιήσεις. Αποθήκευση τριών διαφορετικών προφίλ on the fly. Τέλος έχει ενσωματωμένη μπαταρία η οποία έχει μεγάλη διάρκεια. Προσωπικά θα προτιμούσα να είχε αποσπώμενη για να την αφαιρώ όταν θα κάθεται για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Ποιότητα κατασκευής στα συν, paddles και thumbsticks είναι μεταλλικά με μαγνήτη, τα βάζεις-βγάζεις για πλάκα χωρίς να φοβάσαι μη σπάσουν.

Τα 180-200€ βέβαια που κάνει κανονικά τσούζουν όπως και να΄χει αλλά στα 120€ πιστεύω ότι δεν έχει ανταγωνισμό. Κάτι πανάκριβα scuf ούτε που το βλέπουν.

Επεξ/σία από Basilhs1982
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ 1000%. Είχα το elite1 το οποίο το έλιωσα.

Τώρα είμαι με το v2 είναι βελτιωμένο στα πάντα. Ένα θα πω έτσι και το πιάσεις στα χέρια σου δεν δεν υπάρχει επιστροφή...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...