Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, RedAlert539 είπε

Γνωρίζοντας την Bethesda τα TES 6, Fallout 5(2030?) και Starfield θα έχουν την δυνατότητα εναλλαγής από πρώτο σε τρίτο πρόσωπο. Αν έπαιρναν τον ίδιο δρόμο και οι Obsidian και InXile με τα δικά τους projects θα είχαμε βρει την χρυσή τομή.

Το ξερω αλλα αντικειμενικα δε δουλευει  καλα το 3ο προσωπο στα παιχνιδια τους ως τωρα. εχει να κανει εντελως με σχεδιασμο του animation στη κινηση κ μαχη. Σε 3ο προσωπο θελει παρα πολυ περισσότερη προσοχη σε αυτο το θεμα και για τον κεντρικο χαρακτηρα και για τους εχθρους.  Σε πρωτο προσωπο ειναι αρκετα πιο ευκολος ο σχεδιασμος και αποφευγεις αρκετα προβληματα / δυσκολίες. Οποτε οταν σχεδιαζεται εξ αρχης το παιχνιδι ετσι, η μετατροπη του ειναι εντελως γιαλατζι και δεν κυλαει ωραια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά. Προτασεις για τηλεόραση και εμπειρία σας με κάποια συγκεκριμένη όσο πιο value for money γίνεται αλλά και full features νέας γενιάς?

Είμαι αναμεσα σε αυτές εδώ

https://www.skroutz.gr/s/28315221/LG-Smart-Τηλεόραση-LED-4K-UHD-55NANO886PB-HDR-55.html

Μοντέλο 2021, amd freesync, Dolby Atmos, Dolby vision, local dimming, hdmi2.1 αλλά μόνο 100hz(??). Με προβληματίζουν λίγο οι κριτικές.

 

https://www.skroutz.gr/s/27733784/Samsung-Smart-Τηλεόραση-QLED-4K-UHD-QE55Q70A-HDR-55.html

120hz αλλά λείπουν τα παραπάνω καλουδια

 

https://www.skroutz.gr/s/23515554/LG-Smart-Τηλεόραση-LED-4K-UHD-55NANO866NA-HDR-55.html

Κοντινή τιμή με το πρώτο

 

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση καλοδεχούμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lkv100 είπε

Καλησπέρα παιδιά. Προτασεις για τηλεόραση και εμπειρία σας με κάποια συγκεκριμένη όσο πιο value for money γίνεται αλλά και full features νέας γενιάς?

Είμαι αναμεσα σε αυτές εδώ

https://www.skroutz.gr/s/28315221/LG-Smart-Τηλεόραση-LED-4K-UHD-55NANO886PB-HDR-55.html

Μοντέλο 2021, amd freesync, Dolby Atmos, Dolby vision, local dimming, hdmi2.1 αλλά μόνο 100hz(??). Με προβληματίζουν λίγο οι κριτικές.

 

https://www.skroutz.gr/s/27733784/Samsung-Smart-Τηλεόραση-QLED-4K-UHD-QE55Q70A-HDR-55.html

120hz αλλά λείπουν τα παραπάνω καλουδια

 

https://www.skroutz.gr/s/23515554/LG-Smart-Τηλεόραση-LED-4K-UHD-55NANO866NA-HDR-55.html

Κοντινή τιμή με το πρώτο

 

Οποιαδήποτε άλλη πρόταση καλοδεχούμενη

Περίμενε να ξαναπέσει η 55C1 ή CX στο χιλιάρικο και τραβάς τη σκανδάλη.

Η εμπειρία μίας OLED στο σαλόνι δεν συγκρίνεται με καμία LCD (Nanocell με IPS panel/FALD με VA).

Όπου βλέπεις 100HZ υποστηρίζει έως 120FPS. Ποιός ο λόγος άλλωστε να είναι εξοπλισμένες με hdmi 2.1 slots.

Επεξ/σία από Lobo10
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Lobo10 είπε

Η εμπειρία μίας OLED στο σαλόνι δεν συγκρίνεται με καμία LCD (Nanocell με IPS panel/FALD με VA).

Συμφωνώ και επαυξάνω. Έχω την LG C9 εδώ και ενάμιση χρόνο και ακόμα και μέχρι σήμερα καταφέρνει να με κάνει να χαζεύω σε κάποιες σκηνές...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Συμφωνώ και επαυξάνω. Έχω την LG C9 εδώ και ενάμιση χρόνο και ακόμα και μέχρι σήμερα καταφέρνει να με κάνει να χαζεύω σε κάποιες σκηνές...

Από γωνια θέασης, εικόνα χρώματα είναι πολύ αισθητή η διαφορά?

Αντανακλάσεις στο πάνελ? Τουλάχιστον σε πολλά καταστήματα που έχω πάει να δω τηλεοράσεις στα μαύρα τους βλέπω τις αντανακλάσεις από πίσω ή του εαυτού μου. Τι φωτισμό χρησιμοποιείτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, lkv100 είπε

Από γωνια θέασης, εικόνα χρώματα είναι πολύ αισθητή η διαφορά?

Αντανακλάσεις στο πάνελ? Τουλάχιστον σε πολλά καταστήματα που έχω πάει να δω τηλεοράσεις στα μαύρα τους βλέπω τις αντανακλάσεις από πίσω ή του εαυτού μου. Τι φωτισμό χρησιμοποιείτε?

Οι αντανακλάσεις εξαρτώνται και από το χώρο σου. Προσωπικά στον δικό μου έτσι όπως είναι τοποθετημένη δεν έχω πρόβλημα αλλά κάποιος άλλος μπορεί. 
 

Από γωνία θέασης είναι κορυφαίες. Καμία διαφορά ακόμα και αν βλέπεις από το πλάι. 
 

Βέβαια δεν είναι όλα τέλεια. Ιδανικά θέλεις calibration για να πάρεις 100% αυτό που δίνει το πάνελ. Σε εμένα έκανε πολύ μεγάλη διαφορά και εξαφάνισε κάποια προβληματάκια που έχουν τα oled panels από τη φύση τους. 
 

Προσωπικά μου αρέσει να παίζω σε πολύ χαμηλό φωτισμό. Εκεί πραγματικά καταλαβαίνεις και το πλεονέκτημα του panel. 
 

Θα έλεγα ότι δεν είναι καλό κριτήριο αγοράς αυτό που βλέπεις στα καταστήματα. Όλες οι TV εκεί είναι σε φωτισμό βιτρίνας με το dynamic contrast στο Θεό για να σε τυφλώνουν με υπερκορεσμένα χρώματα που απέχουν έτη φωτός από την σωστά ρυθμισμένη εικόνα. 
 

Διάβασε καλύτερα reviews και κάνε μια μικρή έρευνα για τις διάφορες τεχνολογίες. Το καλύτερο θα ήταν να έχεις ήδη αποφασίσει ποια θέλεις χωρίς καν να τη δεις από κοντά σε κατάστημα.  
 

Ρίξε και μια ματιά στον Vincent του HDTVtest στο YouTube. Είναι πολύ καλός στο να εξηγεί τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα της τεχνολογίας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η απόλυτη κινηματογραφική εμπειρία καταγράφεται σε πλήρη συσκότιση.

Στα καταστήματα παίζουν όμορφα όπως ανέφερε και ο D. Luffy τα "φωτιστικά τοίχου/επίπλου lcd" που εννοείται είναι οι καλύτερες τηλεοράσεις για το ευρύ μη εξειδικευμένο κοινό.

Προσωπικά ασχολούμαι επισταμένως με την εικόνα περίπου 15 χρόνια.

Παλαιότερα οι Plasma των Pioneer/Panasonic και τα τελευταία 6-7 χρόνια οι Oled αποζημιώνουν οπτικά και τον πιο απαιτητικό καταναλωτή.

Όταν με το καλό (σε μια δεκαετία περίπου) γίνει ρεαλιστική η αγορά κάποιας Micro-Led το ξανασυζητάμε.

Επεξ/σία από Lobo10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ από plasma πρόσφατα αναβάθμισα σε oled της sony την XR-55A80J του 21. 

Eχω και το ps5 και το xbox πάνω σε hdmi 2.1. Καταρχήν να πω ότι διαβάζω τα νήματα για sony vs xbox και καλά για την απόδοση και απλα λέω τι λένε? :D Μιλάμε και στο ποιο crap game απλά σου φεύγει το σαγόνι με την απόδοση των oled. Αξεπέραστη εμπειρία. 

Στις 18/9/2021 στις 4:08 ΜΜ, Lobo10 είπε

Περίμενε να ξαναπέσει η 55C1 ή CX στο χιλιάρικο και τραβάς τη σκανδάλη.

Η εμπειρία μίας OLED στο σαλόνι δεν συγκρίνεται με καμία LCD (Nanocell με IPS panel/FALD με VA).

Όπου βλέπεις 100HZ υποστηρίζει έως 120FPS. Ποιός ο λόγος άλλωστε να είναι εξοπλισμένες με hdmi 2.1 slots.

η nanocell είναι πολύ υποσχόμενη τεχνολογία που αγγίζει το μαύρο των oled

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να θυμίσω για άλλη μια φορά όταν μιλάμε για τηλεοράσεις οτί υπάρχει ειδική κατηγορία για αυτές,που μπορει καποιος να βρει πολλα περισσοτερα πραγματα,και δεν χρειαζεται να ψαχνει σε προηγουμενες σελιδες στα θεματα των εδω κονσολων να δει τι έχει γραφτεί

https://www.insomnia.gr/forums/forum/64-τηλεoράσεις/

Τέλος να υπενθυμίσω οτι τετοιες ερωτησεις λυνονται πολύ εύκολα(και πιο σύντομα) και απο το γνωστό google.

Γράφοντας πχ best tv for xbox series x το πρώτο αποτέλεσμα είναι spot on από πλευράς προτάσεων

https://www.rtings.com/tv/reviews/best/xbox-series-x-s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, chek2fire είπε

και εγώ από plasma πρόσφατα αναβάθμισα σε oled της sony την XR-55A80J του 21. 

Eχω και το ps5 και το xbox πάνω σε hdmi 2.1. Καταρχήν να πω ότι διαβάζω τα νήματα για sony vs xbox και καλά για την απόδοση και απλα λέω τι λένε? :D Μιλάμε και στο ποιο crap game απλά σου φεύγει το σαγόνι με την απόδοση των oled. Αξεπέραστη εμπειρία. 

η nanocell είναι πολύ υποσχόμενη τεχνολογία που αγγίζει το μαύρο των oled

Τα έχεις μπερδέψει. Οι nanocell είναι ips lcd και το μαύρο τους είναι γκρι.

Οι LCD που έχουν καλούτσικο μαύρο είναι οι FALD με VA panel.

Επεξ/σία από Lobo10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, GaGaS_Thess είπε

Fifa 22 με Game Pass απο την Τεταρτη !!!! 1 1/2 εβδομαδα πριν το release

Μιλάμε σοβαρα??Θα είναι και το next gen release η μόνο η βασική εκδοση?

Δεν παίζει να είναι αλήθεια,πέρυσι τον Μαιο δεν το έβγαλαν?

 

Επεξ/σία από George7Byron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το EA Play που λογικά συνδέεται με το GamePass περιλαμβάνει 10 ώρες παιχνιδιού και μετά κλειδώνει. Λογικά αυτό εννοεί. Αν όχι και εννοεί ολόκληρο το παιχνίδι τότε είναι πολύ μεγάλο νέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...