Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ελληνικό στορ παίρνει το Street Fighter IV αντί για το Castlevania. Λογικά κάτι παίζει με τα δικαιώματα του εν λόγω τίτλου στην Ελλάδα.

Προσοχή οποίος κάνει το Castlevania redeem(που καλά θα κάνει να το πάρει) να ξέρει ότι αν έχει ελληνικό στορ το παιχνίδι ούτε θα φαίνεται στο στορ ούτε στα παιχνίδια μου.

Ο μόνος τρόπος να το παίξεις αφού το πάρεις δωρεάν είναι να γυρίσεις region πλην Ελλάδας και να σου εμφανιστεί.

Επεξ/σία από Choutas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, The_Judas είπε

υπερτιμημένο και για μένα το pes...

 Οταν παίζεις με καλο αντίπαλο τα physics πάνε περίπατο. ενεργειακο πεδίο γύρω απο καλους παίκτες, παρόλο που τον έχεις κλείσει πληρώς, κάνεις τάκλιν και σε πετάει πίσω.

ομοίως στην αμυνα όπου οι αντίπαλοι σου κλέβουν τη μπάλα με μαγικό τρόπο από τα 2μ.

Ο διαιτητής δίνει ανεκδιηγητα φαουλ εις βάρος σου ενώ το να κερδίσεις εσύ φάουλ είναι σπάνιο φαινόμενο.

Το σουτ για γκολ το έχουν κάνει πυρηνική φυσική. Παρόλο που δημιουργουνται πολλές ευκαιρίες

Στα θετικά του το καλο passing game και τα physics όταν δεν τρακαρουν οι παίκτες χωρίς λόγο.

Όχι ότι και το φιφα είναι κάτι το σούπερ. τα παίζω και τα δύο ταυτόχρονα στο gamepass και τα δύο έχουν θετικα και αρνητικά.

Δύσκολη η άμυνα στο φιφα και μπαίνουν πιο πολλά γκολ... αλλά έχει μια λογική, παίζεις περισσότερο ζωνη και μαρκάρεις χώρους. Τα αυτονόητα σούτ δεν χάνονται εύκολα όπως στο προ.

Το epes 2021 είναι μακράν καλύτερο από το fifa, τα σουτ δεν είναι πυρηνικη φυσικη θέλει καλή εξάσκηση

Ίσως το πιο ολοκληρωμένο και διασκεδαστικό ποδοσφαιρακι 

Το αρνητικό του στο multiplayer είναι ότι μειώνει την αντίληψη και απόδοση των παιχτών σου όταν παίζεις με αντίπαλο χαμηλότερου rating η χαμηλότερης δυναμικής ομαδας... Είναι πολύ ξενερώμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Choutas είπε

Το ελληνικό στορ παίρνει το Street Fighter IV αντί για το Castlevania. Λογικά κάτι παίζει με τα δικαιώματα του εν λόγω τίτλου στην Ελλάδα.

Προσοχή οποίος κάνει το Castlevania redeem(που καλά θα κάνει να το πάρει) να ξέρει ότι αν έχει ελληνικό στορ το παιχνίδι ούτε θα φαίνεται στο στορ ούτε στα παιχνίδια μου.

Ο μόνος τρόπος να το παίξεις αφού το πάρεις δωρεάν είναι να γυρίσεις region πλην Ελλάδας και να σου εμφανιστεί.

Καλημέρα. Σε συνέχεια και του προηγούμενου post μου, βρήκα ένα workaround και πλέον έχω και τα δύο παιχνίδια κανονικά διαθέσιμα και λειτουργικά, χωρίς αλλαγή περιοχής κλπ. Αρχικά, αγόρασα το Castlevania (δωρεάν) από εδώ https://www.microsoft.com/en-us/p/castlevania-harmony-of-despair/bzs1294v9fq3#activetab=pivot:overviewtab (όταν πατήσεις το Buy σε ρωτάει αν θες να μεταβείς στο ελληνικό store και πάτησα Ναι).

Έπειτα και ενώ το παιχνίδι δεν εμφανιζόταν στο store της κονσόλας αλλά ούτε και στα ready to install στο library, άνοιξα την εφαρμογή του Xbox στο κινητό μου (iOS) όπου και έβγαζε το παιχνίδι κανονικά στα owned games. Το επέλεξα και μετά έχει επιλογή Download to console όπου πατώντας την, ξεκίνησε κανονικά η εγκατάσταση με τη μία και πλέον το παιχνίδι εμφανίζεται κανονικά στην κονσόλα μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ψιλοκουτη (υποθέτω) ερώτηση αλλά έχω φάει κόλλημα: πρόσφατα άνοιξα το παλιό μου χβοχ 360 (αγορασμένο από Ελλάδα, προφανώς PAL) και άρχισα να δοκιμάζω παιχνίδια, επίσης PAL και όλα καλά. Καθώς κοιτούσα τη συλλογή μου βλέπω ένα παιχνίδι NTSC, μάλιστα ήταν limited steel book edition (force unleashed SW) και λέω καλός μαλακας είμαι αγορασα λιμιτεδ και δεν θα μπορώ να το παίξω, τι σκεφτόμουν κτλ, λόγω region lock. Δεν παίρνουν 2 λεπτά και ανακαλύπτω πως έχω ακόμη 10-12 τίτλους NTSC και αρχίζουν να με ζώνουν τα φίδια ως που λέω δε μαμιεται ας τα δοκιμάσω όλα να δω τι παίζει, για κάποιο λόγο θα τα είχα αγοράσει. Και πραγματικά έτρεχαν όλα κανονικά. Και ερωτώ, πωτς γκενεν ατο; 
 

πανε πολλαααααα χρόνια, αλλά πίστευα πως τα παιχνίδια στο 360 ήταν region locked. Η κονσολα δεν ειναι τσιπαρισμενη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, hexenlord είπε

Ρε παιδιά ψιλοκουτη (υποθέτω) ερώτηση αλλά έχω φάει κόλλημα: πρόσφατα άνοιξα το παλιό μου χβοχ 360 (αγορασμένο από Ελλάδα, προφανώς PAL) και άρχισα να δοκιμάζω παιχνίδια, επίσης PAL και όλα καλά. Καθώς κοιτούσα τη συλλογή μου βλέπω ένα παιχνίδι NTSC, μάλιστα ήταν limited steel book edition (force unleashed SW) και λέω καλός μαλακας είμαι αγορασα λιμιτεδ και δεν θα μπορώ να το παίξω, τι σκεφτόμουν κτλ, λόγω region lock. Δεν παίρνουν 2 λεπτά και ανακαλύπτω πως έχω ακόμη 10-12 τίτλους NTSC και αρχίζουν να με ζώνουν τα φίδια ως που λέω δε μαμιεται ας τα δοκιμάσω όλα να δω τι παίζει, για κάποιο λόγο θα τα είχα αγοράσει. Και πραγματικά έτρεχαν όλα κανονικά. Και ερωτώ, πωτς γκενεν ατο; 
 

πανε πολλαααααα χρόνια, αλλά πίστευα πως τα παιχνίδια στο 360 ήταν region locked. Η κονσολα δεν ειναι τσιπαρισμενη. 

Υπάρχουν πολλά παιχνίδια που είναι region free και παίζουν σε διάφορα regions.

Υπάρχουν σχετικές λίστες αν ψάξεις. 
Μια από αυτές στο παρακάτω link:

https://gamicus.fandom.com/wiki/List_of_region-free_Xbox_360_video_games

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, hexenlord είπε

Ρε παιδιά ψιλοκουτη (υποθέτω) ερώτηση αλλά έχω φάει κόλλημα: πρόσφατα άνοιξα το παλιό μου χβοχ 360 (αγορασμένο από Ελλάδα, προφανώς PAL) και άρχισα να δοκιμάζω παιχνίδια, επίσης PAL και όλα καλά. Καθώς κοιτούσα τη συλλογή μου βλέπω ένα παιχνίδι NTSC, μάλιστα ήταν limited steel book edition (force unleashed SW) και λέω καλός μαλακας είμαι αγορασα λιμιτεδ και δεν θα μπορώ να το παίξω, τι σκεφτόμουν κτλ, λόγω region lock. Δεν παίρνουν 2 λεπτά και ανακαλύπτω πως έχω ακόμη 10-12 τίτλους NTSC και αρχίζουν να με ζώνουν τα φίδια ως που λέω δε μαμιεται ας τα δοκιμάσω όλα να δω τι παίζει, για κάποιο λόγο θα τα είχα αγοράσει. Και πραγματικά έτρεχαν όλα κανονικά. Και ερωτώ, πωτς γκενεν ατο; 
 

πανε πολλαααααα χρόνια, αλλά πίστευα πως τα παιχνίδια στο 360 ήταν region locked. Η κονσολα δεν ειναι τσιπαρισμενη. 

Όπως είπε και ο φίλος δεν είναι όλα region locked αυτά που όντως είναι περιλαμβάνονται σε λίστα. Επίσης αν δεν απατώμαι αν ζητήσεις στην υποστήριξη να αρθεί το κλείδωμα νομίζω το κάνουν (αυτό είχα διαβάσει πριν από πολλά χρόνια).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω πολυ, σαν να αρχιζω να θυμαμαι πως κοιτουσα κατι λιστες τοτε. Νομιζω ψωνιζα απο ενα μεγαλο μαγαζι στον καναδα (video games canada η κατι). Ε ρε τι σου ειναι το μυαλο, πανε 8 χρονια απο τοτε που εβαλα στο ντουλαπι το χβοχ 360..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2021 στις 8:34 ΜΜ, AntonisKo είπε

Οριακά για τα ideal είμαι.

Άραγε πως να μεταφράζεται για αυτούς?

Πχ, πάνω απο 100 frames σε 4Κ?

Ένα μηνάκι έμεινε ακόμα, αντεε.

Οριακά για το min είμαι 😅😋

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, hexenlord είπε

Παιδια ευχαριστω πολυ, σαν να αρχιζω να θυμαμαι πως κοιτουσα κατι λιστες τοτε. Νομιζω ψωνιζα απο ενα μεγαλο μαγαζι στον καναδα (video games canada η κατι). Ε ρε τι σου ειναι το μυαλο, πανε 8 χρονια απο τοτε που εβαλα στο ντουλαπι το χβοχ 360..

Ήσουνα νιος και γέρασες ερμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποια λιστα που λεει για τα παιχνιδια που τρεχουν καλυτερα στο xsx απο το ps5 οπως αυτη τη λιστα που εχω βρει για αυτα που υπερτερουν στο ps5 ? https://www.psu.com/news/guide-every-ps5-game-that-outperforms-the-xbox-series-x-version/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AcceleRacer είπε

Υπαρχει καποια λιστα που λεει για τα παιχνιδια που τρεχουν καλυτερα στο xsx απο το ps5 οπως αυτη τη λιστα που εχω βρει για αυτα που υπερτερουν στο ps5 ? https://www.psu.com/news/guide-every-ps5-game-that-outperforms-the-xbox-series-x-version/

Ναι, όλα τα υπόλοιπα 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisgewrgi είπε

Καλά ο ορισμός της φυλλάδας! Συνδυασμός Metro Uk και Moore's Law is Dead - ό,τι γράψανε κράτα ακριβώς το αντίθετο :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...