Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Λογικά Min = 720p low 60fps, Rec = 1080p high 60fps, Ideal = 4K high 60fps.

Έχουν καταντήσει αστεία βέβαια τα "requirements", γιατί σου ζητάει "ideal" nvidia 10GB, ενώ σε AMD 16. Τι, θα βάζει άλλα textures σε Radeon; 😛 

Προσωπικά δε βλέπω την ώρα πάντως, καθώς έτυχε να μην ασχοληθώ με κανένα προηγούμενο Forza (παρά μόνο λίγες ώρες στο Horizon 4), οπότε και ελαφρώς χειρότερο να είναι δε θα το πάρω χαμπάρι 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Έχουν καταντήσει αστεία βέβαια τα "requirements", γιατί σου ζητάει "ideal" nvidia 10GB, ενώ σε AMD 16. Τι, θα βάζει άλλα textures σε Radeon; 😛

δεν ζητάει παραπάνω vram στις AMD απλά η αντίστοιχη κάρτα της 3080 σε raster που έχει η AMD είναι η 6800ΧΤ, που έχει και 16GB, αλλά το requirement είναι στο raster perf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατί το Nier Replicant δεν υποστηρίζει Quick Resume; Δεν το υποστηρίζουν όλα τα νέα games; 

Τι πρωτόγονα πράγματα είναι αυτά, λες και είμαστε στα 90's;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Dolby Vision γίνεται διαθέσιμο σιγά-σιγά στις κονσολες?

Γιατί ενώ το ενεργοποίησα από τα settings (Dolby Vision for Gaming: Enabled), βάζω το Ori and the Will of the Wisps που το υποστηρίζει θεωρητικά, αλλά ενεργοποιείται το HDR και οχι Dolby Vision

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, kergaz13 είπε

To Dolby Vision γίνεται διαθέσιμο σιγά-σιγά στις κονσολες?

Γιατί ενώ το ενεργοποίησα από τα settings (Dolby Vision for Gaming: Enabled), βάζω το Ori and the Will of the Wisps που το υποστηρίζει θεωρητικά, αλλά ενεργοποιείται το HDR και οχι Dolby Vision

Βάλε 4Κ@60 στα settings της κονσόλας αν δεν έχεις φετινή LG με HDMI 2.1

Επεξ/σία από Lobo10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lobo10 είπε

Βάλε 4Κ@60 στα settings της κονσόλας αν δεν έχεις φετινή LG με HDMI 2.1

Έχω την CX (2020) η οποία έχει HDMI2.1

Στο τεστ που κανει το Xbox, γράφει οτι υποστηρίζει η TV μου Dolby Vision στα 60Hz αλλά λένε οτι η CX υποστηρίζει και 120Hz σε Dolby Vision

 

To δοκίμασα να αλλάξω σε 60Hz και έπαιξε το Dolby Vision αλλά όχι με 120Hz

Καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό;

 

Επεξ/σία από kergaz13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. ,Το Xbox series x  παρά πολλές φορές όταν παίζω σβήνει μόνο του . Τι μπορεί να φταίει?  Ξαφνικά σβήνει και μετά ανάβει μόνο από το κουτί όχι από το χειριστήριο. Το κάνει και μετά από 10 λεπτά παιχνιδιού χωρίς να έχει ζεσταθεί . Να το στείλω για εγγύηση? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kergaz13 είπε

Έχω την CX (2020) η οποία έχει HDMI2.1

Στο τεστ που κανει το Xbox, γράφει οτι υποστηρίζει η TV μου Dolby Vision στα 60Hz αλλά λένε οτι η CX υποστηρίζει και 120Hz σε Dolby Vision

 

To δοκίμασα να αλλάξω σε 60Hz και έπαιξε το Dolby Vision αλλά όχι με 120Hz

Καμιά ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό;

 

Νομίζω ότι για την ώρα dolby vision σε 4κ 120 μόνο η c1 και η g1. Διαβάζω όμως ότι η cx και η gx θα πάρουν update και θα το υποστηρίζουν κανονικά.

Εγώ είμαι κάτοχος cx 65 και στα τεστ του xbox που δείχνεις στην εικόνα από πάνω, μου δείχνει ότι η τηλεόραση μου δεν υποστηρίζει dolby vision (είτε είμαι στα 60, είτε στα 120 hertz). Καμια ιδέα γιατί αυτό; 

Δεν είναι λογικό. Κανονικά στο τεστ αυτό έπρεπε να γράφει ότι υποστηρίζει, όπως στην δική σου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Νομίζω ότι για την ώρα dolby vision σε 4κ 120 μόνο η c1 και η g1. Διαβάζω όμως ότι η cx και η gx θα πάρουν update και θα το υποστηρίζουν κανονικά.

Εγώ είμαι κάτοχος cx 65 και στα τεστ του xbox που δείχνεις στην εικόνα από πάνω, μου δείχνει ότι η τηλεόραση μου δεν υποστηρίζει dolby vision (είτε είμαι στα 60, είτε στα 120 hertz). Καμια ιδέα γιατί αυτό; 

Δεν είναι λογικό. Κανονικά στο τεστ αυτό έπρεπε να γράφει ότι υποστηρίζει, όπως στην δική σου.

Το fifa 22 και το dirt 5 που δοκίμασα έπαιξαν σε dolby vision.. Αλλά όχι σε game mode προφίλ της τηλεόρασης (εκεί παίζουν μόνο σε HDR) το έβαλα σε dolby vision σε άλλο προφίλ.. Μάλλον δεν υποστηρίζει η τηλεόραση game mode dolby vision αλλά σε άλλα προφίλ μπαίνει κανονικά (προσωπικό, φυσικό,ζωντανό, υψηλή αντίθεση κτλ) Έχω την oled philips 754 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, LionHurt1982 είπε

Νομίζω ότι για την ώρα dolby vision σε 4κ 120 μόνο η c1 και η g1. Διαβάζω όμως ότι η cx και η gx θα πάρουν update και θα το υποστηρίζουν κανονικά.

Εγώ είμαι κάτοχος cx 65 και στα τεστ του xbox που δείχνεις στην εικόνα από πάνω, μου δείχνει ότι η τηλεόραση μου δεν υποστηρίζει dolby vision (είτε είμαι στα 60, είτε στα 120 hertz). Καμια ιδέα γιατί αυτό; 

Δεν είναι λογικό. Κανονικά στο τεστ αυτό έπρεπε να γράφει ότι υποστηρίζει, όπως στην δική σου.

Μήπως έχεις enabled το Freesync? Πρέπει να είναι disabled

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kergaz13 είπε

Μήπως έχεις enabled το Freesync? Πρέπει να είναι disabled

Το απενεργοποιησα απο το xbox αλλα μαλλον θα πρεπει να το απενεργοποιησω και απο το μενου της oled. Ισως αυτο δημιουργει το προβλημα.

Επισης θα δοκιμασω και σε αλλο mode της τηλεορασης πλην του gaming. Θα επανελθω οταν δοκιμασω αυτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόνο οι φετινές LG με HDMI 2.1 υποστηρίζουν 4k@120 Dolby Vision.

Οι σειρές του 2019 και 2020 έως 4K@60 με free sync ανενεργό ( με VRR είναι ΟΚ). Του '20 θα πάρουν σίγουρα DV update για 4K@120.

Έχουν κανονικά οι LG game mode σε DV οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με την απόκριση.

 

20210928_191539.jpg

Επεξ/σία από Lobo10
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το δοκιμάσω ξανά το dolby vision στην C9 αλλά όταν το δοκίμασα στο xbox insider δεν με εντυπωσιασε ιδιαίτερα ακόμα και σε παιχνίδια που το υποστηρίζουν.Μου φαινόταν λίγο πιο σκοτεινό και θυμάμαι ότι το γυρισα hdr.

Εντ μεταξύ μέσα από την κονσόλα δεν μπορούμε να καλιμπραρουμε το dv όπως το hdr ε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...