Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v3


Malthador
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian,

Παρακαλείστε θερμά να παραμένετε on-topic, να αποφεύγετε το VS με άλλες κονσόλες, με PC και με smartphones, στον βαθμό του εφικτού καθώς και να αποφεύγετε προκλητικούς χαρακτηρισμούς προς άλλα μέλη ή/και γενικεύσεις του στυλ "fanboys", "haters" κλπ. Οι συζητήσεις αυτές δεν οδηγούν πουθενά και συχνά δημιουργούν άσκοπες εντάσεις μεταξύ των μελών.

Σε κάθε περίπτωση, εάν συναντήσετε κάποιο προβληματικό/προσβλητικό μήνυμα, η ενδεδειγμένη οδός είναι να στέλνετε αναφορά για να το διαχειρίζονται οι αρμόδιοι συντονιστές.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
11 hours ago, Tigio13 said:

Καλησπέρα, προσπαθώ να συνδεθώ από υο κινητό μου και μου βγάζει συνεχώς σφάλμα. Έκανα ένα τεστ και μου έβγαλε αυτά τα αποτελέσματα. 

Το latency είναι σίγουρα λάθος. Όσες μετρήσεις έχω πάρει πάνω από 7-10 δεν έχω. 

Nat type και outbound port δεν ξέρω τι είναι και πως τα ρυθμίζω. Αν ξέρετε δώστε μου τα φώτα σας γιατί από τη βοήθεια της ms δεν κατάλαβα Χριστό. 

Screenshot_20211109-150538_Xbox.jpg

Πώς είναι συνδεδεμένα το κινητό και η κονσόλα στο router; Είναι η κονσόλα με ethernet και το κινητό με AC wifi;

Επίσης ποιο router έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/11/2021 at 23:27, malias4 said:

Θα εισαι κ εσυ ενας απο μας που ετρωγε ολο το χαρτζηλικι σε παγωτο πατουσα κ 20ρικα στα insert coin ε ; ☺️

χαχα

ανηκω στην γενια που επαιζε σε coin op αλλα οκ λιγες φορες ειχα παιξει.απλα λογω ελλειψης χρονου κατι τετοια  παιχνιδακια ειναι ωραια και απλα χωρις να σπας το κεφαλι σου με 20 κουμπια ή δεν ξερω τι.

ps ναι θυμαμαι και το παγωτο πατουσα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Πώς είναι συνδεδεμένα το κινητό και η κονσόλα στο router; Είναι η κονσόλα με ethernet και το κινητό με AC wifi;

Επίσης ποιο router έχεις;

Καλημέρα, η κονσόλα είναι συνδεδεμένη με ethernet και το κινητό wifi 5ghz σε 100αρα σύνδεση. Και με 4g που δοκίμασα δεν είχα τύχη. Το ρούτερ είναι το fritzbox 7530.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 minutes ago, Tigio13 said:

Καλημέρα, η κονσόλα είναι συνδεδεμένη με ethernet και το κινητό wifi 5ghz σε 100αρα σύνδεση. Και με 4g που δοκίμασα δεν είχα τύχη. Το ρούτερ είναι το fritzbox 7530.

Ok, so, σου βγάζει τρία διαφορετικά errors που δεν συνδέονται και τα τρία μεταξύ τους. Με μικρή επιφύλαξη το τρίτο ίσως λυθεί αν λυθεί το πρώτο. Το πρώτο που πρέπει να δοκιμάσεις είναι να ανοίξεις το UPnP από το interface του router σου και να κάνεις restart το router και την κονσόλα. Μόλις τα κάνεις αυτά, τεστάρεις το NAT type από τα settings της κονσόλας και λογικά θα σου γυρίσει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Το δεύτερο error περί latency θα σε ταλαιπωρήσει, το είχα πάθει κι εγώ. Θα πρέπει να δοκιμάσεις διάφορα γιατροσόφια ώστε να ρίξεις το latency μεταξύ κινητού και κονσόλας, όσο το δυνατόν περισσότερο μπορείς. Το καλό είναι ότι μόλις περάσεις το initial test μετά θα μπορέσεις να συνδέσεις όποια συσκευή θέλεις με την κονσόλα, δεν θα χρειάζεται να το ξανακάνεις. Μερικές προτάσεις:

  • Αφήνεις επάνω στο router συνδεδεμένα μόνο την κονσόλα και το smartphone
  • Παίζεις με τα ασύρματα δίκτυα (βγάζεις κωδικούς, αλλάζεις μπάντες κλπ) και με τα κανάλια των ασύρματων μέσα από το interface του router
  • Βάζεις το κινητό σε airplane mode και ανοίγεις μόνο το wifi
  • Δοκιμάζεις να κάνεις το τεστ με άλλο κινητό.
  • Κάνεις δοκιμές και με 4G
  • Συνδέεις το κινητό στο router με ethernet και ανταπτοράκι

Δυστυχώς δεν υπάρχει μαγική λύση εδώ, θα πρέπει να ταλαιπωρηθείς λίγο αναγκαστικά. Εγώ τελικά κατάφερα να το κάνω bypass χρησιμοποιώντας το κινητό της γυναίκας μου και με 4G.

Καλή τύχη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Ασχετος hdr η cx εχει και πολυ καλυτερο image quality απο οποιοδηποτε monitor(και γενικα οι τηλεορασεις), γιαυτο και φαινονται μεγαλυτερες οι διαφορες. 

Παίζει κι' αυτό ρόλο αλλά επειδή έχω δει και άλλα παιχνίδια συγκριτικά δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά. Το HDR/DV είναι που του δίνει πολύ στον φωτισμό και φαίνεται πιο ρεαλιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, tsofras είπε

Υ.Γ. ευτυχώς που πήρα το X απο πλευράς χώρου , ήδη έμειναν 300Gb ελεύθερα

Με gamepass το 1ΤΒ είναι λίγο μου το έλεγαν και δεν το πίστευα, εκτός κι αν έχεις 200άρα vdsl.

Επεξ/σία από Basilhs1982
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως γινεται να μην σας φτάνει ο χώρος. Δηλαδή ποσα games παιζετε ταυτοχρονα; Εχω εγκατεστημενα τα εξης 

NBA 2K22, FIFA 22 για να παιζω με κανα φιλο. 1 racing (FH5) και 1-2 single player games για να παιζω για την ιστορια. Αντε καποιος, που σε αντιθεση με μενα, παιζει online να εχει και κανα CoD ή Fortnite. Ε τι αλλο; Οπως δεν βλεπω μια ταινια, σταματαω στα 20 λεπτα για να δω αλλη ετσι και τα games. Δηλαδη μονο εγώ ξεκιναω, τελειωνω ενα game και μετα βαζω αλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, WolvesInTheThroneRoom είπε

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως γινεται να μην σας φτάνει ο χώρος. Δηλαδή ποσα games παιζετε ταυτοχρονα; Εχω εγκατεστημενα τα εξης 

NBA 2K22, FIFA 22 για να παιζω με κανα φιλο. 1 racing (FH5) και 1-2 single player games για να παιζω για την ιστορια. Αντε καποιος, που σε αντιθεση με μενα, παιζει online να εχει και κανα CoD ή Fortnite. Ε τι αλλο; Οπως δεν βλεπω μια ταινια, σταματαω στα 20 λεπτα για να δω αλλη ετσι και τα games. Δηλαδη μονο εγώ ξεκιναω, τελειωνω ενα game και μετα βαζω αλλο;

Κοίτα επειδή δεν είμαι φανατικός gamer και είμαι ανάλογα με τις ορέξεις θέλω να έχω διαθέσιμα τα games που μπορεί να παίξω

Αυτή τη στιγμή έχω ένα κάρο πλατφόρμες που παίζω εναλλάξ , τα games των παιδιών και απο μεγάλα games το Forza  5, Gears 5,  Dauntless , Aragami , Titanfall 2 ,Warhammer 40.000 . Μόνο τα μεγάλα είναι γύρω στα 360Gb

Είναι κάπως διαφορετικές κατηγορίες οπότε ανάλογα με την διάθεση θα παίξω καμία ώρα άντε δύο την εβδομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...