Προς το περιεχόμενο

Αγορά κράνους


George077

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, NickTG είπε

Δεν λέει πουθενά η Sharp πάντως ποια είναι καλύτερα. Λέει ποια είναι ασφαλέστερα σύμφωνα με τις μετρήσεις που κάνει. 

Άρα links δεν έχουμε και οι εταιρείες αντί να τους πάνε στα δικαστήρια και να τους κλείσουν κάθονται και τους αφήνουν να διαδίδουν ψέματα για τα κράνη τους. 

Προσωπικά δεν έχω κανένα θέμα να παραδεχθώ πως οι τύποι στη Sharp μετράνε βλακείες και δεν έχουν καμία ιδέα για τι πράγμα μιλάνε απλά θα χρειαστώ κάτι παραπάνω από το "είναι πιο ακριβό άρα καλύτερο" και το "βαριέμαι να ψάξω links". Αν δεν έχεις όρεξη για αυτό το καταλαβαίνω. 

Για να το λήγουμε το θέμα, επειδή μοιάζει σαν απλά να αναιρώ την Sharp.

Η Sharp βάζει αστέρια ασφαλείας. Οι εταιρίες την είχαν αμφισβητήσει ανοιχτά, παίχτηκαν διάφορες μελέτες, τους αμφισβήτησαν και τοπικοί κρατικοί φορείς στο UK( κυρίως πανεπιστήμια) και τελικά τα βρήκαν κάπου στην μέση. Κάνει συγκεκριμένες μελέτες υπο συγκεκριμένες συνθήκες.

Κανείς δεν είπε είναι ακριβό άρα καλύτερο, τελεία. Είπα οτι τα Arai είναι μακράν καλύτερα σε όλους τους τομείς από πχ τα MT.  Δεν είπα σε κανέναν να μην πάρει MT ή ότι θα σκοτωθεί με αυτά. Απλά η Sharp πρέπει να είναι ένας μικρός παράγοντας από όλους αυτούς που κοιτάμε πριν αγοράσουμε ένα κράνος, και όχι ο απόλυτος οδηγός

(Για παράδειγμα η ίδια η Arai (λόξυγκα θα έχουν) έχει πολύ πιο αυστηρά τεστ και προδιαγραφές για τα κράνη της πριν τα βγάλει παραγωγή από ότι όλοι οι κρατικοί φορείς του κόσμου DOT-EC-EU κτλ)

Τέλος, όταν πρόκειται να συμβουλέψω κάποιον τι κράνος θα πάρει, και μου πει budget 200, θα του προτείνω να κόψει από αλλού, ή να κάνει υπομονή ώστε να επενδύσει σωστά σε αυτό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν μοναδικό κριτήριο είναι η ασφάλεια πολύ πιθανόν τα κράνη της MT ή κάποια εξ αυτών να είναι σε αντίστοιχα επίπεδα αυτών της Arai.

Πέρα όμως απ την ασφάλεια, που προφανώς είναι το πρώτο και βασικό κριτήριο στην αγορά κράνους, μετά κοιτάς άλλα πράγματα όπως αεροδυναμική, αντοχή στο χρόνο, ποιότητα υλικών, υποστήριξη αν χρειαστείς κάποιο ανταλλακτικό μετά κλπ. Σε αυτά λοιπόν δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια σύγκριση μεταξύ τους και αυτό είναι που προσπαθεί να πει τόση ώρα ο άνθρωπος.

Επεξ/σία από SakafliaC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SakafliaC είπε

Εαν μοναδικό κριτήριο είναι η ασφάλεια πολύ πιθανόν τα κράνη της MT ή κάποια εξ αυτών να είναι σε αντίστοιχα επίπεδα αυτών της Arai.

Πέρα όμως απ την ασφάλεια, που προφανώς είναι το πρώτο και βασικό κριτήριο στην αγορά κράνους, μετά κοιτάς άλλα πράγματα όπως αεροδυναμική, αντοχή στο χρόνο, ποιότητα υλικών, υποστήριξη αν χρειαστείς κάποιο ανταλλακτικό μετά κλπ. Σε αυτά λοιπόν δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια σύγκριση μεταξύ τους και αυτό είναι που προσπαθεί να πει τόση ώρα ο άνθρωπος.

πολυ σωστα τα λες. Σε ενα πραγμα ομως διαφωνω. το καλυτερο mt, δεν πιανει σε κανενα σημειο,ακομα και στην ασφαλεια ενα arai.  Τολμω να πω, οτι εδω πρωτομαρκες (shoei,shark, agv, hjc κ.α) δεν πιανουν την arai.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, SakafliaC said:

Εαν μοναδικό κριτήριο είναι η ασφάλεια πολύ πιθανόν τα κράνη της MT ή κάποια εξ αυτών να είναι σε αντίστοιχα επίπεδα αυτών της Arai.

Πέρα όμως απ την ασφάλεια, που προφανώς είναι το πρώτο και βασικό κριτήριο στην αγορά κράνους, μετά κοιτάς άλλα πράγματα όπως αεροδυναμική, αντοχή στο χρόνο, ποιότητα υλικών, υποστήριξη αν χρειαστείς κάποιο ανταλλακτικό μετά κλπ. Σε αυτά λοιπόν δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια σύγκριση μεταξύ τους και αυτό είναι που προσπαθεί να πει τόση ώρα ο άνθρωπος.

Σε αυτό δεν διαφωνώ. 

Προφανώς και μετράνε και άλλα πράγματα σε ένα κράνος. Αν για παράδειγμα δεν σου είναι άνετο όσο ασφαλές και να είναι σε χτύπημα καμία σημασία δεν έχει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, kostaskalamatas είπε

πολυ σωστα τα λες. Σε ενα πραγμα ομως διαφωνω. το καλυτερο mt, δεν πιανει σε κανενα σημειο,ακομα και στην ασφαλεια ενα arai.  Τολμω να πω, οτι εδω πρωτομαρκες (shoei,shark, agv, hjc κ.α) δεν πιανουν την arai.

Τολμώ να πω πως τα arai είναι σαν ψεύτικα μπροστα στα shoei. Φόρεσα το chaser της arai σαν ψεύτικο μου φάνηκε και τα μαξιλάρια μέσα άθλια. Μετά φόρεσα shoei ( της ίδια κατηγορίας με το arai) καμμία σχέση. Πολυ πιο ποιοτικο το shoei. Πρώτο μάρκες εινσι μόνο shoei και arai . Μετά είναι οι υπόλοιπες. Προσωπική άποψη πάντα. Οπως και στον ρουχισμό. Πρώτα dainese και μετά όλοι οι άλλοι.

Στο θέμα μας λοιπόν Εγω θα έλεγα στο ts shoei nxr. Επειδή έχω και το gt air 2 ανάμεσα στα δυο είναι πιο ελαφρύ , πιο ήσυχο και πιο φτηνό αλλά δεν έχει sun visor που έχει το άλλο. Παρτο με γραφικά και όχι μονόχρωμο. Το πηρα μονόχρωμο και κάπου με ξενερώνει. Το άλλο το πηρα με γραφικά και είναι τουμπανο. Μην στο λέω πάλι μην πάρεις μονόχρωμο κράνος.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...