Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή ενοικίου από λογαριασμό τρίτου


thant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορώ να μεταφέρω εγω, μέσω e-banking, το ενοίκιο της μάνας μου στον τραπεζικο λογαριασμό του ιδιοκτήτη;

Το μισθωτήριο είναι στο όνομά της. Μεχρι τώρα έπαιρνε τα λεφτά απο το ATM της εθνικής και τα έκανε κατάθεση στη eurobank, που είναι ο λογαριασμος του εκμισθωτή.

Για να αποφύγει λοιπόν τις ουρές της τράπεζας και για να μην μπαίνει στη διαδικασία να ανοίγει καινούριο λογαριασμό, σκέφτομαι να της μεταφέρω το ενοίκιο απο τον δικό μου λογαριασμό. 

Δεν ξέρω όμως αν είναι σωστό, αν επιβαρύνομαι εγώ φορολογικά ή αν εκείνη θα εχει θέμα με την επιδότηση ενοικίου..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχαμε και εμείς ένα παρόμοιο πρόβλημα με ενοικιαστές που λόγω κάποιων προβλημάτων δεν μπορούσαν να βάλουν τα χρήματα από τους δικούς τους και τα πλήρωναν από άλλον, μετά από συζητήσεις με λογιστές είχαμε καταλήξει ότι δεν πρέπει να γίνεται αυτό και ο τρίτος που μεταφέρει τα χρήματα κινδυνεύει με φορολογικό έλεγχο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είναι η μητέρα σου με σαφή αιτιολογία στην κατάθεση π.χ. 

Ενοίκιο Ιουλιος2021 επώνυμο οδός αριθμός διαμέρισμα Α1 δεν έχεις κανένα θέμα ακόμα και σε έλεγχο. 

Ακόμα πιο άνετα αν η μάνα σου φαίνεται ότι σου κάνει κατάθεση τα χρήματα σε ΑΤΜ. Δηλαδή μπορει να στα δίνει στο χέρι και να τα βάζεις εσύ μέσω ΑΤΜ με κινητό επωνυμία κατάθεσης της μητέρας σου. 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Επειδή είχαμε και εμείς ένα παρόμοιο πρόβλημα με ενοικιαστές που λόγω κάποιων προβλημάτων δεν μπορούσαν να βάλουν τα χρήματα από τους δικούς τους και τα πλήρωναν από άλλον, μετά από συζητήσεις με λογιστές είχαμε καταλήξει ότι δεν πρέπει να γίνεται αυτό και ο τρίτος που μεταφέρει τα χρήματα κινδυνεύει με φορολογικό έλεγχο. 

Οπότε το άνοιγμα λογαριασμού στη eurobank είναι μονόδρομος. Ευχαριστώ.

3 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Επειδή είναι η μητέρα σου με σαφή αιτιολογία στην κατάθεση π.χ. 

Ενοίκιο Ιουλιος2021 επώνυμο οδός αριθμός διαμέρισμα Α1 δεν έχεις κανένα θέμα ακόμα και σε έλεγχο. 

Ακόμα πιο άνετα αν η μάνα σου φαίνεται ότι σου κάνει κατάθεση τα χρήματα σε ΑΤΜ. Δηλαδή μπορει να στα δίνει στο χέρι και να τα βάζεις εσύ μέσω ΑΤΜ με κινητό επωνυμία κατάθεσης της μητέρας σου. 

 

 

 

 

Α μάλιστα. Λες ότι με καλύπτει η αιτιολογια κατάθεσης. 

Θα ρωτήσω βέβαια και έναν λογιστή γιατί ο Βασίλης παραπάνω άλλα λέει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, thant είπε

 

Α μάλιστα. Λες ότι με καλύπτει η αιτιολογια κατάθεσης. 

Θα ρωτήσω βέβαια και έναν λογιστή γιατί ο Βασίλης παραπάνω άλλα λέει

Εάν φαίνονται να μπαίνουν χρήματα σε σένα από τη μητέρα σου και τα στέλνεις εσύ με δική της αιτιολογία είσαι καλυμμένος. Υπάρχει πολύς κόσμος στην ίδια κατάσταση γιατί οι γονείς δε ξέρουν τα e-banking ή για να μην ταλαιπωρούνται. 

Επειδή ακριβώς έχετε σχέση εξ αίματος πρώτου βαθμού με διαφανή αιτιολόγηση δεν υπάρχει ζήτημα. 

Το να ανοίξει λογαριασμό μόνο για αυτό το λόγο το βρίσκω τσάμπα διαδικασία

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thant είπε

Μπορώ να μεταφέρω εγω, μέσω e-banking, το ενοίκιο της μάνας μου στον τραπεζικο λογαριασμό του ιδιοκτήτη;

Το μισθωτήριο είναι στο όνομά της. Μεχρι τώρα έπαιρνε τα λεφτά απο το ATM της εθνικής και τα έκανε κατάθεση στη eurobank, που είναι ο λογαριασμος του εκμισθωτή.

Για να αποφύγει λοιπόν τις ουρές της τράπεζας και για να μην μπαίνει στη διαδικασία να ανοίγει καινούριο λογαριασμό, σκέφτομαι να της μεταφέρω το ενοίκιο απο τον δικό μου λογαριασμό. 

Δεν ξέρω όμως αν είναι σωστό, αν επιβαρύνομαι εγώ φορολογικά ή αν εκείνη θα εχει θέμα με την επιδότηση ενοικίου..

 

 

Άμα, βάζεις αιτιολογικό το όνομα της μάνας σου και τον μήνα πληρωμης είσαι οκ !!!!!

Υποτίθεται ότι στα δίνει και τα καταθέτεις.

Υπάρχει μια παρατυπία αλλά ούτε θέμα τίθεται ούτε πρόβλημα λόγω του επιι ενοικίου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Weiss είπε

 Μπορείς να τη βάλεις συνδικαιουχο στο λογαριασμό σου για να μην ανοίγεις νέο. 

Είναι μια λύση αλλά δεν είναι απαραίτητο.

Μπορεί να μην βολεύει για άλλους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Weiss είπε

 Μπορείς να τη βάλεις συνδικαιουχο στο λογαριασμό σου για να μην ανοίγεις νέο. 

και συνδικαιούχος να είναι ,θα πρέπει να έχει ebanking στο όνομά της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...