Προς το περιεχόμενο

φορολογική δήλωση & δυο εκμισθωτές


vlzvl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

πέρσι νοίκιασα ένα σπίτι για μια 8μηνη ΣΟΧ και κάνω την δήλωση μου.
Ωστόσο, δεν υπάρχει ένας εκμισθωτής αλλά δυο με ποσοστό συνιδιοκτησίας 50%.
Στο 6.13. Ενοίκιο που πληρώσατε για κύρια κατοικία της οικογένειας ξέρω ότι πρέπει να συμπληρώσω τα ΑΦΜ και των
δυο συνιδιοκτητών.  Ωστόσο, δεν ξέρω τι πρέπει να βάλω στα υπόλοιπα δεδομένου ότι έχουν από 50% ο καθένας.

Π.χ.

  • για ένα σπίτι 40τμ θα πρέπει να βάλω 20τμ στον καθένα ή απλά 40 και 40 στον καθένα?
  • εάν το ενοίκιο είναι π.χ. 250 Θα πρέπει να βάλω μισό Ποσό ενοικίου στον καθένα (125) λόγω 50%?
  • ή θα πρέπει να βάλω το συνολικό ποσό των ενοικίων (π.χ. 250 * 😎 και στους 2?

Έχω και ένα θέμα ότι δεν μου αφήνει να κλικάρω το 203 (5.1 Ετήσια αντικειμενική..). Μήπως πρέπει να συμπληρώσω πρώτα το 5.1 (να βάλω ακίνητο δηλαδή) και μετά να βάλω εκμισθωτές στο 6.13 (στοιχεία εκμισθωτών) κλπ.?

Σόρρυ για το κατεβατό και τις 50 ερωτήσεις, όποιος ξέρει παιδιά, ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vlzvl είπε

Καλησπέρα παιδιά,

πέρσι νοίκιασα ένα σπίτι για μια 8μηνη ΣΟΧ και κάνω την δήλωση μου.
Ωστόσο, δεν υπάρχει ένας εκμισθωτής αλλά δυο με ποσοστό συνιδιοκτησίας 50%.
Στο 6.13. Ενοίκιο που πληρώσατε για κύρια κατοικία της οικογένειας ξέρω ότι πρέπει να συμπληρώσω τα ΑΦΜ και των
δυο συνιδιοκτητών.  Ωστόσο, δεν ξέρω τι πρέπει να βάλω στα υπόλοιπα δεδομένου ότι έχουν από 50% ο καθένας.

Π.χ.

  • για ένα σπίτι 40τμ θα πρέπει να βάλω 20τμ στον καθένα ή απλά 40 και 40 στον καθένα?
  • εάν το ενοίκιο είναι π.χ. 250 Θα πρέπει να βάλω μισό Ποσό ενοικίου στον καθένα (125) λόγω 50%?
  • ή θα πρέπει να βάλω το συνολικό ποσό των ενοικίων (π.χ. 250 * 😎 και στους 2?

Έχω και ένα θέμα ότι δεν μου αφήνει να κλικάρω το 203 (5.1 Ετήσια αντικειμενική..). Μήπως πρέπει να συμπληρώσω πρώτα το 5.1 (να βάλω ακίνητο δηλαδή) και μετά να βάλω εκμισθωτές στο 6.13 (στοιχεία εκμισθωτών) κλπ.?

Σόρρυ για το κατεβατό και τις 50 ερωτήσεις, όποιος ξέρει παιδιά, ευχαριστώ..

Όταν πας να βάλεις εκμισθωτή, δεν σου ζητά ΠΟΣΟΣΤΟ που έχει αυτος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Όταν πας να βάλεις εκμισθωτή, δεν σου ζητά ΠΟΣΟΣΤΟ που έχει αυτος ?

Στο 6.13 που βάζω τα στοιχεία των εκμισθωτών όχι δεν ζητάει ποσοστό, μόνο 

Α.Φ.Μ. Ιδιοκτήτη Επιφάνεια σε τ.μ. Μήνες Ποσό Ενοικίου

Ωστόσο δεν ξέρω τι να βάλω στα τμ & ποσό ενοικίου.

Στο 5.1, στα στοιχεία ακινήτου ζητάει ποσοστό συνιδιοκτησίας, όπου υποθέτω θα πρέπει να βάλω και τους 2 συνιδιοκτήτες?

image.png.ff1034d2a5456f0a69837670250539de.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vlzvl είπε

Στο 6.13 που βάζω τα στοιχεία των εκμισθωτών όχι δεν ζητάει ποσοστό, μόνο 

Α.Φ.Μ. Ιδιοκτήτη Επιφάνεια σε τ.μ. Μήνες Ποσό Ενοικίου

Ωστόσο δεν ξέρω τι να βάλω στα τμ & ποσό ενοικίου.

Στο 5.1, στα στοιχεία ακινήτου ζητάει ποσοστό συνιδιοκτησίας, όπου υποθέτω θα πρέπει να βάλω και τους 2 συνιδιοκτήτες?

image.png.ff1034d2a5456f0a69837670250539de.png

Θα τα βάλεις κανονικά, όχι /2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια ερώτηση έχω κι εγω και παρακαλώ για τα φώτα σας...

Νοικιάζω με την σύζυγο ένα σπίτι το οποίο έχει 2 ιδιοκτήτες (το έχουν 50-50,συνιδιοκτησία). Στους 12 μήνες εγώ δίνω 1200Ε ενοίκια (100Χ12) και άλλα τόσα ομοίως η σύζυγος. Με αλλα λόγια είναι 200Ε το ενοικιο μηνιαιως και δίνω 100 εγω και 100 η σύζυγος. Αυτα τα 200Ε πάνε στο ζευγάρι που ειναι ιδιοκτήτες και εισπράτουν 100 ο κάθε ιδιοκτήτης το μήνα.  Είναι σωστά αυτά που εμφανίζει στην δήλωση μου?  Γιατί τα 1200 της συζυγου τα εμφανίζει 600 και 600 (πεδία 812+814) στον κάθε ιδιοκτήτη ενω σε εμένα δεν κανει το ίδιο αλλα τα εμφανίζει ολα μαζί 1200 απο κάτω στο πεδίο 815 (αντι για 811+811 αντιστοίχως) ?  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ. 

E1.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ΑΤΑΚ πιστευω είναι απο τα σημαντικά στοιχεία και ισως θα ήταν καλύτερα να απευθυνθείτε σε κάποιον λογιστή. 

Επεξ/σία από andreas4067
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...