Προς το περιεχόμενο

[Αθλητικά παπούτσια] Hoka Clifton 7 στα 116€ @stepsport


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα φοβερά παπούτσια της Hoka (μάλλον τα καλύτερα που έχει βγάλει αν τσεκάρετε reviews) στα 116€, σε νούμερα από 43 και πάνω:

https://www.stepsport.com/gr/hoka-clifton-7-243196-moan.html

Μόνο στο παρακάτω χρώμα. Η τιμή του είχε να πέσει από το Γενάρη (108€). Σε άλλα χρώματα ξεκινάνε τιμές από 128€ μέχρι 145€.

Hoka Clifton 7

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, μόνο εγώ δεν μπορώ να αγοράσω παπούτσι αν πρώτα δεν το δοκιμάσω; Ούτε καν το νούμερο δεν ξέρω με σιγουριά, δεδομένων των διαφορών ακόμη και στο ίδιο νούμερο από brand σε brand...

  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Ρε παιδιά, μόνο εγώ δεν μπορώ να αγοράσω παπούτσι αν πρώτα δεν το δοκιμάσω; Ούτε καν το νούμερο δεν ξέρω με σιγουριά, δεδομένων των διαφορών ακόμη και στο ίδιο νούμερο από brand σε brand...

Για αυτό πας με βάση την μάρκα όταν δεν ξες. Γιατί η καθε μάρκα έχει το δικό της καλούπι. Εγω είμαι στα 27cm στο reebok είναι νούμερο 42 στο nike είναι 42.5 στο Adidas κάπου στο 43 με 44. Εκανα μια φορα το λάθος και πήρα adidas 42 νούμερο. Ελεγα θα ανοίξει θα ανοίξει μέχρι να καταλάβω ότι τελικα δεν θα ανοίξει άλλο ειχα σακατεψει το πόδι μου. Δεν πας ποτέ με βάση το νούμερο αλλα με τα εκατοστά ειδικά για online αγορες

Επεξ/σία από therion13
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, therion13 είπε

Για αυτό πας με βάση την μάρκα όταν δεν ξες. Γιατί η καθε μάρκα έχει το δικό της καλούπι. Εγω είμαι στα 27cm στο reebok είναι νούμερο 42 στο nike είναι 42.5 στο Adidas κάπου στο 43 με 44. Εκανα μια φορα το λάθος και πήρα adidas 42 νούμερο. Ελεγα θα ανοίξει θα ανοίξει μέχρι να καταλάβω ότι τελικα δεν θα ανοίξει άλλο ειχα σακατεψει το πόδι μου. Δεν πας ποτέ με βάση το νούμερο αλλα με τα εκατοστά ειδικά για online αγορες

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρούμε την αντιστοιχία cm σε νούμερα ανά εταιρεία;

Ψάχνοντας βρήκα μόνο αντιστοιχίες cm σε νούμερο γενικά, κάτι που παίζει ανάλογα τη μάρκα.

Εσύ εμπειρικά κατέληξες στα παραπάνω συμπεράσματα.

Επεξ/σία από Ηλεκτροσόκ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Ηλεκτροσόκ είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρούμε την αντιστοιχία cm σε νούμερα ανά εταιρεία;

Ψάχνοντας βρήκα μόνο αντιστοιχίες cm σε νούμερο γενικά, κάτι που παίζει ανάλογα τη μάρκα.

Εσύ εμπειρικά κατέληξες στα παραπάνω συμπεράσματα.

Γράψε και στο google μάρκα και size chart. Πχ reebok size chart. Nike size chart πανε στις εικόνες θα δεις. Αν και τις περισσότερες φορές από όπου και να αγοράσεις στην περιγραφή η κάπου θα έχουν οδηγό μεγέθους οπως και το παπούτσι αυτού του post έχει. Εγω Ειδα ειμαι στο 42 2/3

 

Επεξ/σία από therion13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ηλεκτροσόκ είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρούμε την αντιστοιχία cm σε νούμερα ανά εταιρεία;

Ψάχνοντας βρήκα μόνο αντιστοιχίες cm σε νούμερο γενικά, κάτι που παίζει ανάλογα τη μάρκα.

Εσύ εμπειρικά κατέληξες στα παραπάνω συμπεράσματα.

Δυστυχώς διαφέρουν τόσο πολύ από μοντέλο σε μοντέλο (ακόμα και στα ίδια μοντέλα αλλά πιο παλιά/νέα ), που δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Π.χ. σε adidas στο ίδιο μέγεθος, το alpha bounce μου είναι μεγαλούτσικο, το nite jogger είναι οκ, τo alpha boost είναι στενό κτλ. Οπότε άμα σου πω ότι φοράω π.χ. 43 1/3 adidas αλλά 43 Nike, άμα δε μιλάμε για τα ίδια μοντέλα, μπορεί να υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις. Απλά να έχεις στο νου σου  άμα είναι κάποιο "στενό" μοντέλο να το λάβεις υπόψιν.

 

 

Επεξ/σία από Con_stantine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Ρε παιδιά, μόνο εγώ δεν μπορώ να αγοράσω παπούτσι αν πρώτα δεν το δοκιμάσω; Ούτε καν το νούμερο δεν ξέρω με σιγουριά, δεδομένων των διαφορών ακόμη και στο ίδιο νούμερο από brand σε brand...

 

2 ώρες πριν, therion13 είπε

Για αυτό πας με βάση την μάρκα όταν δεν ξες. Γιατί η καθε μάρκα έχει το δικό της καλούπι. Εγω είμαι στα 27cm στο reebok είναι νούμερο 42 στο nike είναι 42.5 στο Adidas κάπου στο 43 με 44. Εκανα μια φορα το λάθος και πήρα adidas 42 νούμερο. Ελεγα θα ανοίξει θα ανοίξει μέχρι να καταλάβω ότι τελικα δεν θα ανοίξει άλλο ειχα σακατεψει το πόδι μου. Δεν πας ποτέ με βάση το νούμερο αλλα με τα εκατοστά ειδικά για online αγορες

 

34 λεπτά πριν, Con_stantine είπε

Δυστυχώς διαφέρουν τόσο πολύ από μοντέλο σε μοντέλο (ακόμα και στα ίδια μοντέλα αλλά πιο παλιά/νέα ), που δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Π.χ. σε adidas στο ίδιο μέγεθος, το alpha bounce μου είναι μεγαλούτσικο, το nite jogger είναι οκ, τo alpha boost είναι στενό κτλ. Οπότε άμα σου πω ότι φοράω π.χ. 43 1/3 adidas αλλά 43 Nike, άμα δε μιλάμε για τα ίδια μοντέλα, μπορεί να υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις. Απλά να έχεις στο νου σου  άμα είναι κάποιο "στενό" μοντέλο να το λάβεις υπόψιν.

 

 

 

1 ώρα πριν, Ηλεκτροσόκ είπε

Υπάρχει κάποιος τρόπος να βρούμε την αντιστοιχία cm σε νούμερα ανά εταιρεία;

Ψάχνοντας βρήκα μόνο αντιστοιχίες cm σε νούμερο γενικά, κάτι που παίζει ανάλογα τη μάρκα.

Εσύ εμπειρικά κατέληξες στα παραπάνω συμπεράσματα.

Τα καλούπια κατασκευάζονται με βαση το ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΟ νουμερο-προτυπο και μετα μετατρεπονται σε ευρωπαικο(france) κλπ.

Οπότε βρειτε το US νουμερο σας...

Ενδεικτικα φοραω US 10, σε άλλα ειναι 43(π.χ. pepe jeans) σε salomon 44 . Το 43 και 1/2 της adidas αντιστοιχει στο 9,5 US και ενω μου κανει οριακα, το τελειο θα ηταν 44 που αντιστοιχει σε US 10. Πειραματιστειτε ΜΙΑ ΦΟΡΑ ποιο ακριβως US νουμερο σας ταιριαζει και θα ξενιασετε για παντα...Δυστυχως οι περισσοτεροι στα ελληνικα μαγαζια βαζουν μονο το ελληνικο(ευρωπαικο) νουμερο,αλλα ενας εμπειρικος κανονας ειναι οτι αν παιζουν 1/2 στο νουμερο  π.χ. 43και 1/2 να τσιμπατε το αμεσως επομενο στρογγυλο νουμερο, εκτος και βρειτε καταλογο της εταιριας που σας ενδιαφερει με τις αντιστοιχιες σε US και ευρωπαικα νουμερα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, therion13 είπε

Για αυτό πας με βάση την μάρκα όταν δεν ξες. Γιατί η καθε μάρκα έχει το δικό της καλούπι. Εγω είμαι στα 27cm στο reebok είναι νούμερο 42 στο nike είναι 42.5 στο Adidas κάπου στο 43 με 44. Εκανα μια φορα το λάθος και πήρα adidas 42 νούμερο. Ελεγα θα ανοίξει θα ανοίξει μέχρι να καταλάβω ότι τελικα δεν θα ανοίξει άλλο ειχα σακατεψει το πόδι μου. Δεν πας ποτέ με βάση το νούμερο αλλα με τα εκατοστά ειδικά για online αγορες

Φοραω ακριβως τα ιδια νουμερα που αναφερεις και εκανα ακριβως την ιδια πατατα αλλα με ενα ζευγαρι Polo παπουτσια. Μια λυση που βρηκα σε παπουτσια που μπορει να ειναι λιγο μικροτερα (δε μιλαω για "αθλητικα" γιατι εκει ειναι εγκληματικο να πας για τρεξιμο φοροντας στενα παπουτσια) ειναι ενα προιον απο το Lidl που βγαζει κατα καιρους, ενα σετ με φουσκωτα πραγματα σα μπαλονια που τα πουλανε για να ανεβαζεις μερικα εκατοστα καποια αντικειμενα οπως πορτες για κατασκευες στο σπιτι. Εγω τα χρησιμοποιω διπλωνοντας τα μεσα τα παπουτσια που θελω να ανοιξω και μετα τα φουσκωνω και τα αφηνω για καποιες ωρες (20+) μεχρι να ανοιξουν καπως. Φυσικα θελει προσοχει να μην το παρακανεις και ανοιξουν και οι ραφες.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2021 στις 2:00 ΜΜ, therion13 είπε

Για αυτό πας με βάση την μάρκα όταν δεν ξες. Γιατί η καθε μάρκα έχει το δικό της καλούπι. Εγω είμαι στα 27cm στο reebok είναι νούμερο 42 στο nike είναι 42.5 στο Adidas κάπου στο 43 με 44. Εκανα μια φορα το λάθος και πήρα adidas 42 νούμερο. Ελεγα θα ανοίξει θα ανοίξει μέχρι να καταλάβω ότι τελικα δεν θα ανοίξει άλλο ειχα σακατεψει το πόδι μου. Δεν πας ποτέ με βάση το νούμερο αλλα με τα εκατοστά ειδικά για online αγορες

Σε νιώθω. Στη Reebok φοράω 43 και είναι ακριβώς το πόδι μου, της Adidas δεν μου κάνει κανένα διότι είναι πολύ στενή γραμμή. Reebok αγόραζα αβέρτα ονλάιν, διότι ήμουν σίγουρος ότι θα μου κάνουν

Η Adidas αγόρασε την Reebok και ουσιαστικά την κατήργησε, και τώρα ψάχνω να βρώ μάρκα που να ταιριάζει στο πόδι μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, css03027 είπε

Μόλις με κάλεσαν για ακύρωση παραγγελίας γιατί τελικά δεν υπάρχει απόθεμα....

Δες το https://www.misterrunning.com/search?keywords=Hoka+clifton&Cerca=

Στέλνουν από Ιταλία με DHL express. Έξτρα έκπτωση 10% με κωδικό summer10. Δωρεάν μεταφορικά για παραγγελίες πάνω από 99 ευρώ. 

Έχω πάρει παπούτσια και αρκετά άλλα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2021 στις 4:03 ΜΜ, Con_stantine είπε

Δυστυχώς διαφέρουν τόσο πολύ από μοντέλο σε μοντέλο (ακόμα και στα ίδια μοντέλα αλλά πιο παλιά/νέα ), που δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Π.χ. σε adidas στο ίδιο μέγεθος, το alpha bounce μου είναι μεγαλούτσικο, το nite jogger είναι οκ, τo alpha boost είναι στενό κτλ. Οπότε άμα σου πω ότι φοράω π.χ. 43 1/3 adidas αλλά 43 Nike, άμα δε μιλάμε για τα ίδια μοντέλα, μπορεί να υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις. Απλά να έχεις στο νου σου  άμα είναι κάποιο "στενό" μοντέλο να το λάβεις υπόψιν.

 

 

Βάλε μια λευκή Α4 στο πάτωμα και βάλε το πόδι σου επάνω (όρθιος). Βάλε ένα άτομο να σου βάλει σημάδι στο πιο μπροστά σημείο (δάχτυλο) και στο πιο πίσω μέρος της πτέρνας. Μετράς με το χάρακα τα cm και αν για παράδειγμα βγήκες 29cm το νούμερο σου είναι 29.5 cm. Έτσι πηγαίνεις στο εκάστοτε chart και βρίσκεις το νούμερο σου με ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...