Προς το περιεχόμενο

Από δημόσιο (στρατός) σε ιδιωτικό τομέα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λάβε υπόψη σου και το εξής πάρα πολύ σοβαρό!

Με τη νέα ασφαλιστική μεταρρύθμιση, σχέδιο Πισσαρίδη, όταν θα φτάσεις σε μια μεγάλη ηλικία, πχ στα 50 και πλέον  δεν θα προαχθείς για μεγάλο χρονικό διάστημα...απολύεσαι από το στράτευμα! Υπάρχει ταβάνι στους βαθμούς και στο χρόνο παραμονής σε αυτούς.

Δεν θα θεωρείται πλέον όμως κάτι τέτοιο το τέλος του εργασιακού σου βίου. Θα πρέπει να πας να βρεις δουλειά στον ιδιωτικό τομέα και να δουλεύεις μέχρι τα 62 για μειωμένη και τα 67 για πλήρη.

Το ερώτημα είναι ποτέ κατά τη γνώμη σου θα μπορούσες να προσαρμοστείς καλύτερα.

Τότε ή τώρα;

Επεξ/σία από thanosAIAS
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, xgol είπε

Ωστοσο υπαρχουν και αλλες παραμετροι. Εχουν τα προσοντα να βγαλουν παραπανω λεφτα στον ιδιωτικο τομεα; Εχουν την πολυτελεια να ζησουν χωρις μισθο, αν δε βρισκουν δουλεια για καποιο διαστημα;

Αυτο που εγω θεωρω βαση μιας συζητησης που θα βοηθησει την αποφαση του ts, ειναι πως με 1000€ μισθο, δεν ζεις. Απλα επιβιωνεις μετρωντας το € για να βγαλεις τον μηνα. 

Και εγώ και πολλοί άλλοι στο thread αυτό λέμε. Δε λέει κανείς "παράτα τα όλα και κάνε αυτό που θες" γιατί προφανώς η ζωή δεν είναι παραμύθι. ΑΛΛΑ, o άνθρωπος έχει κάποια αρκετά σοβαρά τυπικά qualifications, πρέπει οπωσδήποτε να τεστάρει τα νερά για το τι παίζει εκεί έξω, είναι κρίμα να μη προσπαθήσει καν από φόβο. Ας αφιερώσει λίγο χρόνο να κάνει catch up στα marketable skills που φυσικά θα έχουν ατονήσει μετά από τόσα χρόνια, και ας αρχίσει το ψάξιμο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, riskus είπε

Οι προκηρύξεις έχουν κανονική διαδικασία. Δεν ανακοινώνονται σε πίνακες τα αποτελέσματα, ελέγχονται μέσω ψηφιακής πλατφόρμας (έτσι ήταν και τότε) όπως τα αποτελέσματα των πανελληνίων. Οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει προσφυγή και να ελεγχθούν τα αποτελέσματα. Είμαστε offtopic όμως, θέλεις να καταλήξεις κάπου με αυτό το σκεπτικό;

Η να αναζητήσεις λύσεις εκτός στρατού τώρα ή εναλλακτικά να το κανείς αφού βγει μια μετάθεση (που μπορεί να είναι σε μερικά χρόνια ή αύριο). Δεν είναι το βύσμα η λύση σε όλα (άσε που πρακτικά δε θα δούλευε, ειμαι εκ των έσω και ξέρω…)

Τώρα το να αναλάβεις παραπάνω, σύμφωνοι, αλλά αυτή η δυνατότητα δεν δίνεται (αφενός λόγω της προέλευσης μου - ΕΠΟΠ - αφετέρου λόγω της φύσης του σώματος που είναι γραφειοκρατική στα λειτουργικά θέματα της).

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, τις λαμβάνω όλες υπόψιν μου. Παρακαλώ ο υπεύθυνος mod ας κλειδώσει το θέμα.

και το θεωρεις κανονικη διαδικασια εσυ αυτο?

καμια σχεση οι πανελληνιες και αυτες πρν χρονια εβγαιναν ονομαστικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, xgol είπε

Ωστοσο υπαρχουν και αλλες παραμετροι. Εχουν τα προσοντα να βγαλουν παραπανω λεφτα στον ιδιωτικο τομεα; Εχουν την πολυτελεια να ζησουν χωρις μισθο, αν δε βρισκουν δουλεια για καποιο διαστημα;

Αυτο που εγω θεωρω βαση μιας συζητησης που θα βοηθησει την αποφαση του ts, ειναι πως με 1000€ μισθο, δεν ζεις. Απλα επιβιωνεις μετρωντας το € για να βγαλεις τον μηνα. 

Αν έχεις οικογένεια δεν ζεις αν είσαι μόνος κάτι γίνεται. Αλλά σίγουρα προτιμώ να γίνετια κάτι και να έχω καβάτζα και ακόμα 500 ευρώ τον μήνα.
όπως έλεγε ένας φίλος "να βγαίνω και να μην με νοιάζει αν θα ξοδέψω ένα 20αρικο".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tasos30 είπε

Απ' ότι βλέπεις φίλε μου, πολλοί εδώ μέσα θα έκαναν τα πάντα για μια θεσούλα στο δημόσιο. Τι και αν έχουν βγάλει παραπάνω στη ζωή τους στον ιδιωτικό τομέα, "ξύσιμο" και ασφάλεια ονειρεύονται. Είναι οι ίδιοι που θεωρούν ότι τα εργασιακά είναι ελληνικό πρόβλημα, και πως αν ήταν στο εξωτερικό θα διέπρεπαν. Μιζέρια καμουφλαρισμένη με προσωπείο "ρεαλισμού" και "έτσι είναι η ζωή πιτσιρικάδες, θα το δείτε".

 

Aυτό! Η νοοτροπία του Έλληνα που έζησε με ΠΑΣΟΚΑΡΑ, είδε τη κρίση και τη πραγματικότητα και συνεχίζει να αναπωλεί τη πασοκάρα. Το βλέπω σε όλους (σχεδον) ηλικίας 50+. Οι γονείς μου ακόμη όποτε ακουν για θεσεις στο δημοσιο με περνουν τηλεφωνο να κάνω τα χαρτιά μου. Ασχέτως που θα πέρνω 700-800 ευρά, αλλά θα τα πέρνω βρέξει χιονίσει (your safe zone will kill you, ήδη το έχει κάνει βασικά). Και δυστυχώς πολλοί απο αυτούς τους 50+ έχουν περάσει την ίδια νοοτροπία στα παιδιά τους. Το βλέπεις πλέον παντού, πας σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα και 3/5 έχουν μπει μόνο για το χαρτί και αντε να το πάρουμε μπας κ βγει καμιά θεσούλα στον ΑΣΕΠ και μας πάρουν. 'Κάνεις' δεν ψάχνει να βρεί/κάνει αυτό που θέλει, βασικά μου φαίνεται ότι κανεις δεν θέλει να μπει στον κόπο να δουλέψει, προσπαθεί να βρει το καλύτερο βόλεμα και με όσον το δυνατόν λιγότερο κόπο να πάρει τα μέγιστα (το κανείς σε εισαγωγικά γιατί πάντα υπάρχουν οι λίγες εξαιρέσεις). Δυστύχώς είναι και ο λόγος που αυτή η χώρα δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ, γίνε η αλλαγή που θες να δεις λένε, αλλά κανείς δεν θέλει να αλλάξει αυτός, όλοι θέλουμε να αλλάξουν οι άλλοι (αυτό είναι το λεγόμενο deadlock στο χώρο της πληροφορικής, μιας και τον έπιασε αρκετά το thread). 

Προς @riskus ψάξε και πήγαινε για συνεντεύξεις να δεις λίγο τη φάση. Ο κλάδος ακόμη και στην Ελλάδα (και στην θεσσαλονίκη) έχει ζήτηση. Θα πάρεις αρκετή πληροφορία που θα σε βοηθήσει στην απόφαση σου. Ακόμη και χάλια να πάει μια συνέντευξη ο κερδισμένος θα σαι εσύ (ο χαμένος τα πέρνει ολα λεει ο Αγγελάκας), θα ανακαλύψεις τις πιθανές αδυναμίες που θα χεις στο τεχνικό κομμάτι, θα κάτσεις θα τις μάθεις και στην επόμενη συνέντευξη θα πας ακόμη καλύτερος. Βέβαια επειδή τυγχάνει να μαι και εγώ θεσσαλονίκη και να δουλεύω πάνω στον κλάδο θα ήθελα να σου πω οτι το χιλιάρικο που πέρνεις τώρα σαν πρώτη δουλεια στον χώρο της πληροφορικής στη θεσσαλονική θεώρησε το ως ταβάνι για αρχή. Και το λέω για αρχή γιατί φυσικά αν δουν ότι είσαι καλός οι αυξήσεις θα έρχονται κάθε χρόνο (και οχι 200 ευρώ μια φορα τη δεκαετία). 

Κυνήγατο, μην πετάξεις λευκή πετσέτα και κλειδώσεις στην εργασιακή 'μιζέρια' που βρίσκεσαι σε αυτή τη φάση. 
Όπως και να χει η απόφαση είναι καθαρά δική σου, εύχομαι να καταλήξεις στο καλύτερο! :)

* Απο την στρατιωτική μου θυτεία, είχα καταλήξει ότι εποπ (και γενικά με τα ελληνικά στρατά) θα ξανά έμπλεκα μόνο αν δεν είχα να φάω και δεν έβρισκα τίποτα να κάνω. Ότι πιο απαραδέκτο περιβάλλον έχω συναντήσει ποτέ. 

** Αν τα παρατήσεις θα βγάλεις και την ρετσινια των καραβανάδων του: Μια ζωή και σήμερα! :P 

*** Πατέρας γνωστού, ο οποίος ήταν ναυτικός κάποτε σαν πιτσιρίκια μας είχε πιάσει και μας έλεγε: Ναυτικό να πάτε, εκεί είναι τα λεφτά, μπορεί να είσαι στη θάλλασσα συνέχεια αλλά μετά απο 40 χρόνια θα μπορείτε να τα χαρείτε! (όχι δεν το ελεγε αστειευόμενος)

 

Επεξ/σία από ALLisCHAOS
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ALLisCHAOS είπε

Aυτό! Η νοοτροπία του Έλληνα που έζησε με ΠΑΣΟΚΑΡΑ, είδε τη κρίση και τη πραγματικότητα και συνεχίζει να αναπωλεί τη πασοκάρα. Το βλέπω σε όλους (σχεδον) ηλικίας 50+. Οι γονείς μου ακόμη όποτε ακουν για θεσεις στο δημοσιο με περνουν τηλεφωνο να κάνω τα χαρτιά μου. Ασχέτως που θα πέρνω 700-800 ευρά, αλλά θα τα πέρνω βρέξει χιονίσει (your safe zone will kill you, ήδη το έχει κάνει βασικά). Και δυστυχώς πολλοί απο αυτούς τους 50+ έχουν περάσει την ίδια νοοτροπία στα παιδιά τους. Το βλέπεις πλέον παντού, πας σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα και 3/5 έχουν μπει μόνο για το χαρτί και αντε να το πάρουμε μπας κ βγει καμιά θεσούλα στον ΑΣΕΠ και μας πάρουν. 'Κάνεις' δεν ψάχνει να βρεί/κάνει αυτό που θέλει, βασικά μου φαίνεται ότι κανεις δεν θέλει να μπει στον κόπο να δουλέψει, προσπαθεί να βρει το καλύτερο βόλεμα και με όσον το δυνατόν λιγότερο κόπο να πάρει τα μέγιστα (το κανείς σε εισαγωγικά γιατί πάντα υπάρχουν οι λίγες εξαιρέσεις). Δυστύχώς είναι και ο λόγος που αυτή η χώρα δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ, γίνε η αλλαγή που θες να δεις λένε, αλλά κανείς δεν θέλει να αλλάξει αυτός, όλοι θέλουμε να αλλάξουν οι άλλοι (αυτό είναι το λεγόμενο deadlock στο χώρο της πληροφορικής, μιας και τον έπιασε αρκετά το thread). 

Προς @riskus ψάξε και πήγαινε για συνεντεύξεις να δεις λίγο τη φάση. Ο κλάδος ακόμη και στην Ελλάδα (και στην θεσσαλονίκη) έχει ζήτηση. Θα πάρεις αρκετή πληροφορία που θα σε βοηθήσει στην απόφαση σου. Ακόμη και χάλια να πάει μια συνέντευξη ο κερδισμένος θα σαι εσύ (ο χαμένος τα πέρνει ολα λεει ο Αγγελάκας), θα ανακαλύψεις τις πιθανές αδυναμίες που θα χεις στο τεχνικό κομμάτι, θα κάτσεις θα τις μάθεις και στην επόμενη συνέντευξη θα πας ακόμη καλύτερος. Βέβαια επειδή τυγχάνει να μαι και εγώ θεσσαλονίκη και να δουλεύω πάνω στον κλάδο θα ήθελα να σου πω οτι το χιλιάρικο που πέρνεις τώρα σαν πρώτη δουλεια στον χώρο της πληροφορικής στη θεσσαλονική θεώρησε το ως ταβάνι για αρχή. Και το λέω για αρχή γιατί φυσικά αν δουν ότι είσαι καλός οι αυξήσεις θα έρχονται κάθε χρόνο (και οχι 200 ευρώ μια φορα τη δεκαετία). 

Κυνήγατο, μην πετάξεις λευκή πετσέτα και κλειδώσεις στην εργασιακή 'μιζέρια' που βρίσκεσαι σε αυτή τη φάση. 
Όπως και να χει η απόφαση είναι καθαρά δική σου, εύχομαι να καταλήξεις στο καλύτερο! :)

* Απο την στρατιωτική μου θυτεία, είχα καταλήξει ότι εποπ (και γενικά με τα ελληνικά στρατά) θα ξανά έμπλεκα μόνο αν δεν είχα να φάω και δεν έβρισκα τίποτα να κάνω. Ότι πιο απαραδέκτο περιβάλλον έχω συναντήσει ποτέ. 

** Αν τα παρατήσεις θα βγάλεις και την ρετσινια των καραβανάδων του: Μια ζωή και σήμερα! :P 

*** Πατέρας γνωστού, ο οποίος ήταν ναυτικός κάποτε σαν πιτσιρίκια μας είχε πιάσει και μας έλεγε: Ναυτικό να πάτε, εκεί είναι τα λεφτά, μπορεί να είσαι στη θάλλασσα συνέχεια αλλά μετά απο 40 χρόνια θα μπορείτε να τα χαρείτε! (όχι δεν το ελεγε αστειευόμενος)

 

Αυτό που λες, για την εμπειρία έστειλα και εγώ και βρέθηκα σε δραματικά ΚΑΛΥΤΕΡΗ κατάσταση από πριν.
Έτσι ακριβώς είναι! Αν δεν έχεις ψαχτεί για καιρό στέλνεις και λες πως αν φάω άκυρο τουλάχιστον θα καταλάβω τι κάνω λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/6/2021 στις 8:04 ΠΜ, great είπε

το οτι κανεις δεν εχει ιδεα εκτος απο εσενα θα επρεπε να σε προβληματίζει.

Επίσης και πάλι, το  απασχολεί 200+ μηχανολόγους δεν τον λες και κολοσσό, και το 15-20 πληροφορικαριους ουτε παλι. Και με αυτα πως ειναι "εταιρεια πληροφορικής", με 200 μηχανολόγους;

Μεχρι στιγμής απο αυτα που "αντικειμενικα" λες , πρεπει να εχεις σοβαρή σχεση με τον κολοσσό.

μιλούσα για τη θεσσαλονίκη ΜΟΝΟ, όσο με τι παράγει , κοίτα ενα μικρό δείγμα , SPDRM-διαχείριση ροής εργασίας CAE ,

KOMVOS-διαδραστική κονσόλα για περιήγηση, οπτικοποίηση καιχειρισμό όλων των δεδομένων CAE

ANSA-λογισμικό προεπεξεργασίας CAE για πλήρη δημιουργία μοντέλου ,

META-πολυεπιστημονικός μετεπεξεργαστής υψηλής απόδοσης CAE ,

RETOMO-τρισδιάστατη μοντελοποίηση από CT-δεδομένα φυσικών αντικειμένων , να και κάποιοι πελάτες της , FORD-VOLKSWAGEN-YAMAHA-HYUNDAI-VOLVO , κ.τ.λ. ελπίζω να σε κάλυψα , και όχι δεν έχω καμμία σχέση με την εταιρεία αυτή.

Στις 30/6/2021 στις 4:36 ΜΜ, shikabalas είπε

Offtopic αλλα πρεπει να ειπωθει: μια χαρα κολοσσος ειναι η ΒΕΤΑ στον τομεα της, απλα δεν ειναι καθαρα εταιρια πληροφορικης, εχει ενα πολυ εξειδικευμενο λογισμικο πανω σε συγκεκριμενης τομεις της μηχανικης. Οποτε λογικο να μην την ξερει ο πολυς κοσμος, ειναι πολυ niche o τομεας. Τωρα βεβαια να μην εχεις ιδεα για τον κλαδο και να την χλευαζεις ειναι αστειο, οπως και να την συγκρινεις με εργοδοτες οπως Accenture. 1200 παιρνει ο τζουνιορ στη μια και 600 στην αλλη, τι να συγκρινουμε?

στη ΒΕΤΑ ξεκινάς απο 1200

Επεξ/σία από Molpadia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Δυστυχώς βλέπω πολλές "συνθήκες" που μειώνουν τις πιθανότητες επιτυχίας στο εγχείρημα.

Εν ολίγοις, μείνε όπως είσαι.

Θα ήθελες να επεκταθείς λίγο; Θα με βοηθούσε αν μου έγραφες (πολύ συνοπτικά) τα βασικότερα σημεία που σε προβληματίζουν.

1 ώρα πριν, ALLisCHAOS είπε

Aυτό! Η νοοτροπία του Έλληνα που έζησε με ΠΑΣΟΚΑΡΑ, είδε τη κρίση και τη πραγματικότητα και συνεχίζει να αναπωλεί τη πασοκάρα. Το βλέπω σε όλους (σχεδον) ηλικίας 50+. Οι γονείς μου ακόμη όποτε ακουν για θεσεις στο δημοσιο με περνουν τηλεφωνο να κάνω τα χαρτιά μου. Ασχέτως που θα πέρνω 700-800 ευρά, αλλά θα τα πέρνω βρέξει χιονίσει (your safe zone will kill you, ήδη το έχει κάνει βασικά). Και δυστυχώς πολλοί απο αυτούς τους 50+ έχουν περάσει την ίδια νοοτροπία στα παιδιά τους. Το βλέπεις πλέον παντού, πας σε μεταπτυχιακό πρόγραμμα και 3/5 έχουν μπει μόνο για το χαρτί και αντε να το πάρουμε μπας κ βγει καμιά θεσούλα στον ΑΣΕΠ και μας πάρουν. 'Κάνεις' δεν ψάχνει να βρεί/κάνει αυτό που θέλει, βασικά μου φαίνεται ότι κανεις δεν θέλει να μπει στον κόπο να δουλέψει, προσπαθεί να βρει το καλύτερο βόλεμα και με όσον το δυνατόν λιγότερο κόπο να πάρει τα μέγιστα (το κανείς σε εισαγωγικά γιατί πάντα υπάρχουν οι λίγες εξαιρέσεις). Δυστύχώς είναι και ο λόγος που αυτή η χώρα δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ, γίνε η αλλαγή που θες να δεις λένε, αλλά κανείς δεν θέλει να αλλάξει αυτός, όλοι θέλουμε να αλλάξουν οι άλλοι (αυτό είναι το λεγόμενο deadlock στο χώρο της πληροφορικής, μιας και τον έπιασε αρκετά το thread). 

Προς @riskus ψάξε και πήγαινε για συνεντεύξεις να δεις λίγο τη φάση. Ο κλάδος ακόμη και στην Ελλάδα (και στην θεσσαλονίκη) έχει ζήτηση. Θα πάρεις αρκετή πληροφορία που θα σε βοηθήσει στην απόφαση σου. Ακόμη και χάλια να πάει μια συνέντευξη ο κερδισμένος θα σαι εσύ (ο χαμένος τα πέρνει ολα λεει ο Αγγελάκας), θα ανακαλύψεις τις πιθανές αδυναμίες που θα χεις στο τεχνικό κομμάτι, θα κάτσεις θα τις μάθεις και στην επόμενη συνέντευξη θα πας ακόμη καλύτερος. Βέβαια επειδή τυγχάνει να μαι και εγώ θεσσαλονίκη και να δουλεύω πάνω στον κλάδο θα ήθελα να σου πω οτι το χιλιάρικο που πέρνεις τώρα σαν πρώτη δουλεια στον χώρο της πληροφορικής στη θεσσαλονική θεώρησε το ως ταβάνι για αρχή. Και το λέω για αρχή γιατί φυσικά αν δουν ότι είσαι καλός οι αυξήσεις θα έρχονται κάθε χρόνο (και οχι 200 ευρώ μια φορα τη δεκαετία). 

Κυνήγατο, μην πετάξεις λευκή πετσέτα και κλειδώσεις στην εργασιακή 'μιζέρια' που βρίσκεσαι σε αυτή τη φάση. 
Όπως και να χει η απόφαση είναι καθαρά δική σου, εύχομαι να καταλήξεις στο καλύτερο! :)

* Απο την στρατιωτική μου θυτεία, είχα καταλήξει ότι εποπ (και γενικά με τα ελληνικά στρατά) θα ξανά έμπλεκα μόνο αν δεν είχα να φάω και δεν έβρισκα τίποτα να κάνω. Ότι πιο απαραδέκτο περιβάλλον έχω συναντήσει ποτέ. 

** Αν τα παρατήσεις θα βγάλεις και την ρετσινια των καραβανάδων του: Μια ζωή και σήμερα! :P 

*** Πατέρας γνωστού, ο οποίος ήταν ναυτικός κάποτε σαν πιτσιρίκια μας είχε πιάσει και μας έλεγε: Ναυτικό να πάτε, εκεί είναι τα λεφτά, μπορεί να είσαι στη θάλλασσα συνέχεια αλλά μετά απο 40 χρόνια θα μπορείτε να τα χαρείτε! (όχι δεν το ελεγε αστειευόμενος)

 

Ευχαριστώ πολύ για τα αναλυτικά σχόλια και απόψεις!

3 ώρες πριν, mirrage είπε

Καταρχήν να ξεκινήσουμε πως το μισθολογικό σου μέλλον στον στρατό είναι ανύπαρκτο.
Από εκεί και πέρα αν ψάξεις σωστά θα βρεις κάτι καλό σίγουρα ειδικά στην τεχνολογία.
Πριν μερικές εβδομάδες πέρασα από μία συνέντευξη, ενώ είχα δουλειά, όπου πραγματικά ήταν λες και μιλούσα σε φίλο σε σχετικά σοβαρό τόνο. Πραγματικά η καλύτερη εμπειρία συνέντευξης που είχα ποτέ. Πλέον είμαι στην εταιρεία, αμείβομαι πολύ καλύτερα από την προηγούμενη μου θέση και κατά δήλωση τους από τις συνεντεύξεις κι'όλας οι προοπτικές είναι πολύ θετικές και για εξέλιξη επαγγελματική και οικονομική από το πρώτο κι'όλας έτος.
Δεν θα πω πολλά για το περιβάλλον στο γραφείο...Ότι καλύτερο έχω ζήσει και εκεί.
Τι σημαίνει αυτό...Σημαίνει πως υπάρχουν εταιρείες εκεί έξω που ασχολούνται με τις νέες τεχνολογίες κυρίως και θέλουν οι εργαζόμενοί τους να αποδίδουν στο μέγιστο οπότε ΔΕΝ τους σπάνε τα @@ και τους αμοίβουν καλά. Προφανώς θα πρέπει να δουν ανάλογο πνεύμα εργατικότητας, ομαδικότητας και ενθουσιασμού και από τον υποψήφιο.
Ας μην γελιόμαστε λίγοι δουλεύουν από χομπι και ενθουσιάζονται με τον εργασιακό τους χώρο όμως αν ψάξεις ανάμεσα σε εταιρείες που άκουσες κάτι καλό, και που ξέρεις πως σου ταιριάζει το αντικείμενό τους κτλ τότε θα αναπτυχθεί αυτός ο ενθουσιασμός και σε συνδιασμό με τα προσόντα σου θα σου δώσει πολλές πιθανότητες να βρεις μια καλή θέση με μεγάλες πιθανότητες εξέλιξης. 
Θα έλεγα να μην φοβηθείς να κινηθείς έξω από το δημόσιο αλλά σίγουρα θα πρέπει να προετοιμαστείς σωστά, να φτιάξεις ένα καλό βιογραφικό και να το δώσεις με σειρά προτίμησης στις εταιρείες που θα ήθελες να εργαστείς.
Δώστο σε όσες περισότερες μπορείς και αν έχεις κονέ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ ΤΟ!!!
Το reference πλέον δουλεύει πολύ οχι στην λογική του "να χώσουμε τους δικούς μας" αλλά στο "αφού τον προτείνει ο τάδε θα ταιριάξει καλύτερα στην ομάδα μας".


Οπότε προετοιμάσου σωστά και καλή επιτυχία!!!!

Ευχαριστώ για τις πολύ ενδιαφέρουσες παρατηρήσεις!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, riskus είπε

Θα ήθελες να επεκταθείς λίγο; Θα με βοηθούσε αν μου έγραφες (πολύ συνοπτικά) τα βασικότερα σημεία που σε προβληματίζουν.

Όταν μιλάς για οικογένεια, για ιδιόκτητο σπίτι, για απόφαση μη μετακίνησης, όλα αυτά είναι συνθήκες που επηρεάζουν το να πετύχεις και μάλιστα ως νέος που ψάχνει για δουλειά. Και αν σε ζητήσει μία εταιρία στην Αθήνα ή στο Μόναχο, τι θα κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimis98 είπε

και το θεωρεις κανονικη διαδικασια εσυ αυτο?

καμια σχεση οι πανελληνιες και αυτες πρν χρονια εβγαιναν ονομαστικα

Δεν αμφισβητήθηκε ποτέ στα σοβαρά η ακεραιότητα της διαδικασίας. Φυσικά δεν μπορώ να σου πιστοποιήσω κάτι, μόνο να σου πω ότι επειδή την πέρασα όλη τη διαδικασία και την βλέπω εκ των έσω επίσης, δεν υπήρχε βύσμα για την αρχική επιλογή. Πολύς κόσμος κόπηκε τότε στα αθλήματα, αλλά αυτή είναι μια δημόσια διαδικασία με πολλούς μάρτυρες. Σε κάθε περίπτωση αν θεωρείς πως υπάρχει χώρος για βύσμα εκεί, είναι η άποψη σου, δεν είναι σημαντικό να προσπαθήσω να σε πείσω για το αντίθετο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τόσο εύκολο είναι να μπει κάποιος από ΕΠΟΠ στο δημόσιο σε εταιρεία top πληροφορικής έστω και ως junior και να χτυπάει τα 1000άρια; Ακόμη και έμπειροι θα παρακαλούσαν να μπουν ως junior σε τέτοιες εταιρείες.

Με άπειρους πτυχιούχους πληροφορικής και δεκάδες σχολές;

Ειδικά στην Θεσσαλονίκη είναι κλειστός κύκλος, κυρίως γνωστοί/φίλοι προηγούνται για τέτοιες θέσεις.

edit:Για IT φαντάζομαι μιλάμε έτσι, γιατί έτσι ξεκίνησε η συζήτηση του ts;

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Όταν μιλάς για οικογένεια, για ιδιόκτητο σπίτι, για απόφαση μη μετακίνησης, όλα αυτά είναι συνθήκες που επηρεάζουν το να πετύχεις και μάλιστα ως νέος που ψάχνει για δουλειά. Και αν σε ζητήσει μία εταιρία στην Αθήνα ή στο Μόναχο, τι θα κάνεις;

Το βασικό είναι πως θα απευθυνθώ σε εταιρίες με αγγελία θέσεων για την αγορά της Θεσσαλονίκης. Αυτό είναι κάτι που εξαρχής γνωρίζω κάνοντας το αίτημα (όπως και η εταιρία που ανακοινώνει την θέση προς πλήρωση) και είναι μια παράμετρος που δύναται να ξεκαθαριστεί εύκολα σε μια συνέντευξη. Το ιδιόκτητο σπίτι είναι μια άλλη παράμετρος που βοηθάει στα οικονομικά, αλλά περιορίζει την ευελιξία μετακίνησης, ρεαλιστικά μιλώντας. Εντός Θεσσαλονίκης πάντα λοιπόν, για εξωτερικό υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού, αλλά όχι ως άμεσο σενάριο. 

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αισθάνεσαι δυνατός, μείνε όπως είσαι και στον ελεύθερο χρόνο σου πάρε δουλειές στον τόπο σου, πχ ιστοσελίδες ελ. επαγγελματιών κλπ για να προσθέσεις κάτι στο εισόδημά σου.

Ξέρω ότι ο λόγος είναι η απογοήτευση από το χώρο εργασίας και τις συνθήκες, αλλά μη νομίζεις ότι ως developer όλα είναι ρόδινα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...