Προς το περιεχόμενο

Από δημόσιο (στρατός) σε ιδιωτικό τομέα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

Τόσο εύκολο είναι να μπει κάποιος από ΕΠΟΠ στο δημόσιο σε εταιρεία top πληροφορικής έστω και ως junior και να χτυπάει τα 1000άρια;

Με άπειρους πτυχιούχους πληροφορικής και δεκάδες σχολές;

Ειδικά στην Θεσσαλονίκη είναι κλειστός κύκλος, κυρίως γνωστοί/φίλοι προηγούνται για τέτοιες θέσεις.

Καθόλου εύκολο, αλλά εάν υπάρχει ένα αντικείμενο το οποίο σου προσφέρει ελευθερία να μείνεις όπου θες και να δουλεύεις όπου θες, αυτό είναι το development ( απ' ότι κατάλαβα βέβαια ο TS και όταν δούλευε εκτός στρατού δεν ασχολήθηκε με dev αλλά προς τα εκεί δείχνουν οι δικές μου συμβουλές τουλάχιστον). 

Φυσικά όλο αυτό όχι με τη μία, ας πάει κάπου και με 700 για αρχή, το θέμα γενικά είναι το potential, κανείς δεν ισχυρίζεται ότι με το που βγει θα πάρει ότι έπαιρνε σαν ΕΠΟΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Τόσο εύκολο είναι να μπει κάποιος από ΕΠΟΠ στο δημόσιο σε εταιρεία top πληροφορικής έστω και ως junior και να χτυπάει τα 1000άρια; Ακόμη και έμπειροι θα παρακαλούσαν να μπουν ως junior σε τέτοιες εταιρείες.

Με άπειρους πτυχιούχους πληροφορικής και δεκάδες σχολές;

Ειδικά στην Θεσσαλονίκη είναι κλειστός κύκλος, κυρίως γνωστοί/φίλοι προηγούνται για τέτοιες θέσεις.

edit:Για IT φαντάζομαι μιλάμε έτσι, γιατί έτσι ξεκίνησε η συζήτηση του ts;

Μιλάμε για ΙΤ πρωτίστως αλλά και πιθανές περιφερειακές σε αυτό θέσεις που θα μπορούσαν να καλυφθούν με επικαιροποίηση του skill set μου. Κάποιοι πρότειναν αυτό το σενάριο. Από την άλλη, πόσοι πτυχιούχοι πληροφορικής έχουν μείνει στη Θεσσαλονίκη, όντας άνεργοι και δεν έφυγαν έξω; Αν δεν δουλεύουν, είτε είναι άνεργοι, είτε έτεροαπασχολουνται σε αλλότριο πόστο (όπως κι εγώ). Που υστερώ σε αυτό το σκηνικό ώστε να καθίσταται τόσο δύσκολη αυτή η προσπάθεια;

8 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Αν αισθάνεσαι δυνατός, μείνε όπως είσαι και στον ελεύθερο χρόνο σου πάρε δουλειές στον τόπο σου, πχ ιστοσελίδες ελ. επαγγελματιών κλπ για να προσθέσεις κάτι στο εισόδημά σου.

Ξέρω ότι ο λόγος είναι η απογοήτευση από το χώρο εργασίας και τις συνθήκες, αλλά μη νομίζεις ότι ως developer όλα είναι ρόδινα...

Αυτό είναι μια χρήσιμη συμβουλή, thanks. Δεν ψάχνω απαραίτητα μια ρόδινη κατάσταση, αλλά κάτι που θα προσφέρει οικονομικά αντίστοιχα με την παρούσα δουλειά διατηρώντας όμως και την πιθανότητα εξέλιξης, μισθολογικής κυρίως (που απουσιάζει πλήρως από τη θέση του ΕΠΟΠ). 
 

Τωρα για την απογοήτευση, δεν πέφτεις έξω. Υπάρχουν και άνθρωποι που παραμένουν ευχαριστημένοι, αλλά δεν έχουν όλοι κάποια φιλοδοξία, μερικοί και βασικό μισθό να έπαιρναν, θα έλεγαν «δόξα τω Θεώ», αν ήταν σίγουρος βρέξει χιονίσει.

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα φίλε μου θα σου πω κάτι. Έστω πήγες στον ιδιωτικό τομέα. Αν μπορείς να δεχτείς το γεγονός πως τη μια μέρα θα είναι Δευτέρα και θα είναι όλα καλά και την Τρίτη θα σκάσει χαρτί από το λογιστήριο με απόλυση και αποζημίωση και δεν χάσεις την γη κάτω από τα πόδια σου, τότε κάντο. Το έχω ζήσει 3 φορές και σε εταιρίες που δούλευα μακροχρόνια και θεωρούσα πως πάμε καλά και άλλαξα ρότα, πήγα Δημόσιο και κέρδισα χρόνια ζωής που μου έφυγε αυτό το άγχος. Για συμπεριφορές, ωράρια κτλ παντού υπάρχουν προβλήματα.

Για μένα κάτσε εκεί που είσαι, εξασφάλισε σταθερό μισθό εφ'όρου ζωής για σένα και τα παιδιά σου και από κει και πέρα αν θες να ασχοληθείς και με αυτό που σπούδασες είτε ψάξε αν μπορείς να κάνεις κάτι εντός του Στρατού με εσωτερικές εξετάσεις ή κάντο σαν part time στον ελεύθερό σου χρόνο για έξτρα εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iazriel είπε

Κοίτα φίλε μου θα σου πω κάτι. Έστω πήγες στον ιδιωτικό τομέα. Αν μπορείς να δεχτείς το γεγονός πως τη μια μέρα θα είναι Δευτέρα και θα είναι όλα καλά και την Τρίτη θα σκάσει χαρτί από το λογιστήριο με απόλυση και αποζημίωση και δεν χάσεις την γη κάτω από τα πόδια σου, τότε κάντο. Το έχω ζήσει 3 φορές και σε εταιρίες που δούλευα μακροχρόνια και θεωρούσα πως πάμε καλά και άλλαξα ρότα, πήγα Δημόσιο και κέρδισα χρόνια ζωής που μου έφυγε αυτό το άγχος. Για συμπεριφορές, ωράρια κτλ παντού υπάρχουν προβλήματα.

Για μένα κάτσε εκεί που είσαι, εξασφάλισε σταθερό μισθό εφ'όρου ζωής για σένα και τα παιδιά σου και από κει και πέρα αν θες να ασχοληθείς και με αυτό που σπούδασες είτε ψάξε αν μπορείς να κάνεις κάτι εντός του Στρατού με εσωτερικές εξετάσεις ή κάντο σαν part time στον ελεύθερό σου χρόνο για έξτρα εισόδημα.

Επίσης αν βγεις απο το σπίτι σου και πας να περάσεις το δρόμο, υπάρχει η περιπτωση αν είσαι λιγο αφηρημένος (εσυ ή καποιος οδηγός) να σε πατήσουν. Αρα, ας μην βγούμε ποτέ από τα σπίτια μας ξανα.
Προφανώς είμαστε ότι ζήσαμε, η γνώμη μας για κάποιο θέμα διαμορφώνεται απο την εμπειρια μας σε αυτό αλλά ας μην το πιάνουμε ότι είναι η νόρμα.

Εμένα πάντως από την άλλη όσα άτομα γνωρίζω που να εργάζονται στο IT κομμάτι (στη πλειοψηφία developers) απο κανέναν δεν άκουσα τα τελευταία χρόνια, ρε φίλε εκεί που ήταν όλα ωραία και καλά σήμερα μου είπαν ότι παίρνω το πο@λο. Το μόνο που ακούω είναι οτι οι περισσότεροι αλλάζουν εταιρεία λογο καλύτερης ευκαιρίας/προσφοράς ή φεύγουν εξωτερικό για να κάνουν τη καλή τους.
Προφανώς και δεν είναι όλα ροδινα ούτε στον τομέα της πληροφορικής ούτε στον ιδιωτικό τομέα. Shits happens παντού. 
Εξαρτάται τι θέλεις εσύ σαν άνθρωπος, υπάρχουν αυτοί που δεν θέλουν καμιά ευθύνη, να πάνε να κάνουν το 8ωρο τους, να μείνουν σε ενα basic μισθό και όλα ωραία όλα καλά. Δεκτό. 

Επίσης. οι απόφοιτη πληροφορικής είναι πολλοί, αλλά η ζήτηση εξακολουθεί και είναι μεγάλη. Εγώ έχω παρατηρήσει τα τελευταία χρόνια το επιπεδο των αποφοίτων πληροφορικής να είναι πολύ κακό, και αυτό διώτει πλέον μπαίνουν άτομα στις σχολές αυτές που δεν είναι καθόλου ψημένοι, τους είπε απλά καποιος ότι η πληροφορική έχει λεφτά και έτρεξαν όλοι εκεί. Δυστυχώς για να γίνεις καλός σε αυτόν τον τομέα θέλει προσωπική ενασχόληση, να γράψει ο κώλος ώρες στη καρέκλα. Η γνώση που δίνουν τα πανεπιστήμια είναι η στοιχειώδης ώστε να μπορέσεις να κάνεις το εξτρα βήμα. 

Σιγουρα νομίζω πως δεν έχεις να χάσεις κάτι πηγαίνοντας σε συνεντεύξεις και βλέποντας από κοντά τα πράγματα. Στη τελική μπορεί να το πεις κ μόνος σου ότι εν τέλει μια χαρά ειμαι εδώ που είμαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, riskus είπε

Δεν αμφισβητήθηκε ποτέ στα σοβαρά η ακεραιότητα της διαδικασίας. Φυσικά δεν μπορώ να σου πιστοποιήσω κάτι, μόνο να σου πω ότι επειδή την πέρασα όλη τη διαδικασία και την βλέπω εκ των έσω επίσης, δεν υπήρχε βύσμα για την αρχική επιλογή. Πολύς κόσμος κόπηκε τότε στα αθλήματα, αλλά αυτή είναι μια δημόσια διαδικασία με πολλούς μάρτυρες. Σε κάθε περίπτωση αν θεωρείς πως υπάρχει χώρος για βύσμα εκεί, είναι η άποψη σου, δεν είναι σημαντικό να προσπαθήσω να σε πείσω για το αντίθετο. 

Το ότι δεν βγαίνουν ονομαστικοι πίνακες τα λέει όλα! δεν διάβασες άρθρα τι χαμός έγινε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, ALLisCHAOS είπε

Επίσης αν βγεις απο το σπίτι σου και πας να περάσεις το δρόμο, υπάρχει η περιπτωση αν είσαι λιγο αφηρημένος (εσυ ή καποιος οδηγός) να σε πατήσουν. Αρα, ας μην βγούμε ποτέ από τα σπίτια μας ξανα.
Προφανώς είμαστε ότι ζήσαμε, η γνώμη μας για κάποιο θέμα διαμορφώνεται απο την εμπειρια μας σε αυτό αλλά ας μην το πιάνουμε ότι είναι η νόρμα.

Στο Δημόσιο είσαι μονιμάς (καλώς κακώς άλλη ιστορία). Στον ιδιωτικό τομέα είσαι πάντα και πάντοτε αναλώσιμος. Όσο εξαρτάσαι από τα @@ κάποιου/ας που δεν λέγεται Κράτος, πάντα θα υπάρχει ο κίνδυνος να ξυπνήσεις μια μέρα χωρίς δουλειά. Αυτό είναι νόρμα.

Στα υπόλοιπα θα συμφωνήσω. Ειδικά στο τελευταίο που γράφεις πως θέλει να γράψει ο φίλος ώρες στην καρέκλα. Ας κρίνει και ας ρισκάρει αναλόγως. Προσωπικά αποφάσισα πως κανένα ποσό δεν ανταμοίβει επαρκώς τα χαζά ωράρια, τα deadlines με το άγχος, τους απάλευτους πελάτες και τον χαμένο χρόνο από την οικογένεια but that's just me.

Επεξ/σία από iazriel
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, iazriel είπε

Προσωπικά αποφάσισα πως κανένα ποσό δεν ανταμοίβει επαρκώς τα χαζά ωράρια, τα deadlines με το άγχος, τους απάλευτους πελάτες και τον χαμένο χρόνο από την οικογένεια but that's just me.

Απ' αυτά που αναφέρεις υποθέτω πως ούτε και η εργασία του στρατιωτικού θα σου ταίριαζε καθώς τα ωράρια μπορούν να γίνουν πολύ ενοχλητικά όσο αυξάνονται οι 24ωρες υπηρεσίες, οι νύχτες μπορούν να γίνουν απάλευτες επίσης και το άγχος της μετάθεσης κάθε χρόνο έχει το κόστος του. Για να μη συζητήσουμε πόσες γιορτές, αργίες, ΣΚ δε θα είσαι με την οικογένεια σου, καθώς θα έχεις οριστεί υπηρεσία στο στρατόπεδο.

Αντιλαμβάνομαι πως στο Δημόσιο τομέα που είσαι ήδη δεν τα έχεις αυτά, όμως δεν είναι τέτοια η περίπτωση μου. Επί της ουσίας το μόνο κοινό είναι η σίγουρη μισθοδοσία κάθε μήνα.

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ στη θέση σου θα άφηνα το Δημόσιο μόνο για να κάνω δική μου δουλειά, όχι για υπαλληλίκι με αυτές τις συνθήκες στη χώρα μας. Εκτός εάν μπορείς να δουλέψεις από απόσταση, όπου εκεί αλλάζει το πράμα. Το θέμα είναι όμως πως δεν ανέφερες σχεδόν καθόλου τα προσόντα σου στο IT, γιατί αυτό κατ εμέ είναι το πιο κρίσιμο. Άλλο να είσαι C++ developer με 10 χρόνια ενασχόληση, και άλλο να είσαι IT support με κουτσογνώσεις που έχεις χρόνια να ξεσκονίσεις. Στην πρώτη περίπτωση θα μπορέσεις να βρεις δουλειά με 1200 με το καλημέρα ή ακόμα και με 2000 σε εταιρία εξωτερικού remotely, ενώ στη δεύτερη θα δεινοπαθήσεις στην αρχή

Επεξ/σία από archer100
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, archer100 είπε

Εγώ στη θέση σου θα άφηνα το Δημόσιο μόνο για να κάνω δική μου δουλειά, όχι για υπαλληλίκι με αυτές τις συνθήκες στη χώρα μας. Εκτός εάν μπορείς να δουλέψεις από απόσταση, όπου εκεί αλλάζει το πράμα. Το θέμα είναι όμως πως δεν ανέφερες σχεδόν καθόλου τα προσόντα σου στο IT, γιατί αυτό κατ εμέ είναι το πιο κρίσιμο. Άλλο να είσαι C++ developer με 10 χρόνια ενασχόληση, και άλλο να είσαι IT support με κουτσογνώσεις που έχεις χρόνια να ξεσκονίσεις. Στην πρώτη περίπτωση θα μπορέσεις να βρεις δουλειά με 1200 με το καλημέρα ή ακόμα και με 2000 σε εταιρία εξωτερικού remotely, ενώ στη δεύτερη θα δεινοπαθήσεις στην αρχή

Kατανοητό. Οχι βέβαια πως και το ελεύθερο επάγγελμα είναι σε ιδιαίτερη υπόληψη στη χώρα - ειδικά με τον εισπρακτικό τρόπο που λειτουργεί το κράτος (συνέταιρος και υπερδιευθυντής ταυτόχρονα) απέναντι σε κάθε επιχείρηση. Η remote εργασία είναι σαφώς πιο ελκυστική, ωστόσο όπως είπες απαιτεί εργασιακή πείρα ή/και ακονισμένα skills.

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2021 στις 10:24 ΠΜ, riskus είπε

Καλημέρα στους συμφορουμίτες.

Τον τελευταίο καιρό με προβληματίζει ένα προσωπικό-επαγγελματικό θέμα. Είμαι μόνιμος στο στρατό (ΕΠΟΠ) αρκετά χρόνια τώρα. Εχω σπουδάσει πληροφορική κι έχω μεταπτυχιακό από ελληνικό πανεπιστήμιο στον τομέα. Αν και τα καθήκοντα μου (και η ειδικότητα που έχω στο στράτευμα) δεν έχουν σχέση με πληροφορική, λόγω των σπουδών μου έχω βρεθεί για 4 χρόνια σε θέση IT Support. Εκτοτε όμως είμαι και πάλι σε διοικητικά καθήκοντα καθώς δεν προέκυψε η δυνατότητα ενασχόλησης με την πληροφορική - ούτε και διαφαίνεται κάτι τέτοιο για το μέλλον.

Σκέφτομαι να αφήσω τη θέση στο στρατό για μετάβαση στον ιδιωτικό τομέα, στον κλάδο της πληροφορικής. Εχω στείλει μια σειρά από βιογραφικά σε εταιρίες (Β. Ελλάδα, κυρίως περιοχή Θεσσαλονίκης όμως) κι έχω προγραμματισμένες συνεντεύξεις για θέση σε μία Big-4 (IT Consultant) και μία μικρότερη (ιδιωτικό εκπαιδευτήριο) ως στέλεχος ΙΤ department.

Ενδεχομένως να δεχθώ και άλλες κρούσεις για συνέντευξη, όμως επί της παρούσης κι έχοντας ήδη κάνει το πρώτο βήμα, ποιες θα ήταν οι συμβουλές σας; Έχω υπόψιν μου την αντιπαραβολή μονιμότητας - αορίστου χρόνου του ιδιωτικού τομέα, καθώς και άλλες λειτουργικές διαφορές.

Σημειώστε πως λόγω βαθμού και θέσης, στο στρατό εκτελώ μηνιαίως τέσσερις 24ωρες υπηρεσίες φύλαξης στρατοπέδου (πρακτικώς απλήρωτες) - και σε αργίες/Κυριακές/Χριστούγεννα/Πάσχα/κλπ, έχω στο κεφάλι μου όλες τις ιδιαιτερότητες του επαγγέλματος ως μειονέκτημα. Δεν μιλάμε για το κλασικό δημόσιο που πολλοί ίσως νομίζουν, είμαι στρατιωτικό προσωπικό (όχι συνδικαλισμός, υποχρεωτική δια νόμου εκτέλεση διαταγών, δεν μπορείς να επιχειρηματολογήσεις για να φέρεις αντίλογο, συνήθως οι αλλαγές είναι επί τα χείρω λόγω έλλειψης προσωπικού).

Σημειώστε επίσης πως η μισθολογική εξέλιξη (για όσους δε γνωρίζουν) είναι σχεδόν απόλυτα flat. Στα 10 χρόνια παίρνω 1000€, στα 20 χρόνια παίρνω 1200€. Πτυχία, Master, ξένες γλώσσες, δεν μετρούν μισθολογικά ή σταδιοδρομικά. Εχω οικογένεια (ας ληφθεί υπόψιν).

Ποια η άποψη σας λοιπόν; Τι να προσέξω;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, riskus είπε

Μιλάμε για ΙΤ πρωτίστως αλλά και πιθανές περιφερειακές σε αυτό θέσεις που θα μπορούσαν να καλυφθούν με επικαιροποίηση του skill set μου. Κάποιοι πρότειναν αυτό το σενάριο. Από την άλλη, πόσοι πτυχιούχοι πληροφορικής έχουν μείνει στη Θεσσαλονίκη, όντας άνεργοι και δεν έφυγαν έξω; Αν δεν δουλεύουν, είτε είναι άνεργοι, είτε έτεροαπασχολουνται σε αλλότριο πόστο (όπως κι εγώ). Που υστερώ σε αυτό το σκηνικό ώστε να καθίσταται τόσο δύσκολη αυτή η προσπάθεια;

εγω απάντησα σε αυτόν που έγραφε ότι θα πας σε top εταιρεία και θα σε περιμένουν με το χιλιάρικο στο χέρι σε θέση ΙΤ.

Αυτές οι εταιρείες έχουν τεράστιο όγκο βιογραφικων για να επιλέξουν και λίγες θέσεις.

Όπως και να έχει δεν χάνεις τίποτα να στείλεις βιογραφικό. Από την συνέντευξη ,αν σε καλέσουν,  θα καταλάβεις πολλά, θα δεις τι ακριβώς προσόντα ζητάνε κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Aias είπε

Κάτσε εκεί που είσαι οπουδήποτε αλλού θα πρέπει να δουλευεις

Το μότο μου πάντα στη ζωή, ανάλογα των συνθηκών, ήταν "Πάρε όσο μεγαλύτερο οικονομικό όφελος μπορείς, για τις ώρες που σπαταλάς στη δουλειά". Εγώ θα δεχτώ ότι εκεί δε δουλεύει, ότι κάθεται, απλά για να κάνουμε συζήτηση.

Δηλαδή η λογική σου είναι "κάτσε και πάρε 1000". Ναι αλλά τις ώρες τις σπαταλάει...Και δεν ξαναγυρνάνε πίσω.

Αν έβρισκε κάτι με ίδιες ώρες απασχόληση και να παίρνει 2000, ποιό είναι προτιμότερο; 1000 και να κάθεται ή 2000 και να δουλεύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Το μότο μου πάντα στη ζωή, ανάλογα των συνθηκών, ήταν "Πάρε όσο μεγαλύτερο οικονομικό όφελος μπορείς, για τις ώρες που σπαταλάς στη δουλειά". Εγώ θα δεχτώ ότι εκεί δε δουλεύει, ότι κάθεται, απλά για να κάνουμε συζήτηση.

Δηλαδή η λογική σου είναι "κάτσε και πάρε 1000". Ναι αλλά τις ώρες τις σπαταλάει...Και δεν ξαναγυρνάνε πίσω.

Αν έβρισκε κάτι με ίδιες ώρες απασχόληση και να παίρνει 2000, ποιό είναι προτιμότερο; 1000 και να κάθεται ή 2000 και να δουλεύει;

Αν κρίνω από φίλους που έχω στον στρατό 5 πάνε και 15 δεν πάνε.οποτε ούτε αυτό που λες ευσταθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, Aias είπε

Αν κρίνω από φίλους που έχω στον στρατό 5 πάνε και 15 δεν πάνε.οποτε ούτε αυτό που λες ευσταθεί. 

Μπαίνεις κι εσύ στην ίδια διαδικασία που μπήκαν κάποια μέλη νωρίτερα στο thread, να αμφισβητήσεις δηλαδή πως τώρα δουλεύω, άρα είναι καλύτερα να μείνω στο αραλίκι και να εισπράττω τον όποιο μισθό (ενώ τα πράγματα δεν είναι έτσι). Δηλαδή κρίνεις εμένα ως ψευδόμενο για τα όσα ανέφερα περί της εργασίας στο στρατό (και συγκεκριμένα για την περίπτωση μου) και προτείνεις κάτι βάσει όσων σου είπαν...οι φίλοι σου! (οι οποίοι ούτε που γνωρίζω με τι απασχολουνται, σε ποιο σώμα είναι, κλπ).

Προκειμένου να απαντήσεις δίνοντας μια άποψη επί του θέματος, νομίζω πως πρέπει να δεχθείς αυτά τα στοιχεία που σου δίνω ως ορθά, διαφορετικά, υιοθετώντας δικά σου στοιχεία αυθαίρετα, απαντάς σε κάποιον άλλον. Κανω λάθος;

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...