Προς το περιεχόμενο

Από δημόσιο (στρατός) σε ιδιωτικό τομέα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Αρκετά ευχάριστο που κάποιοι καγχάζετε με την υπόθεση του TS, κάτι θα σας διασκέδασε μάλλον. Η εμπειρία σας στο Belfast σας γνώρισε τόσο καλά την αγορά της Θεσσαλονίκης για να δίνετε αυτές τις πιθανότητες;

 

Πολύ ουσιαστική η τοποθέτηση σου.

1ον δεν ξέρεις το δικό μου background αλλά θα στο πω και δεν θα μπώ σε άλλη συζήτηση μαζί σου. Θεσσαλονίκη γεννήθηκα, Θεσσαλονίκη μεγάλωσα και έφυγα για Μπέλφαστ πριν 5 χρόνια. Άρα ξέρω πολύ καλά την πόλη.

2ον δεν ξέρω το δικό σου background, ηλικία σπουδές κτλ

3ον ελάχιστοι από αυτούς που έχουν ποσταρει έχουν διαβάσει τι γράφει ο τς και γράφουν απλά για να γράφουν όπως εσύ (no offence)

Επεξ/σία από mary
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 minute ago, mary said:

Πολύ ουσιαστική η τοποθέτηση σου.

1ον δεν ξέρεις το δικό μου background αλλά θα στο πω και δεν θα μπώ σε άλλη συζήτηση μαζί σου. Θεσσαλονίκη γεννήθηκα, Θεσσαλονίκη μεγάλωσα και έφυγα για Μπέλφαστ πριν 5 χρόνια. Άρα ξέρω πολύ καλά την πόλη από κάποιον που μένει Αθήνα.

2ον δεν ξέρω το δικό σου background, ηλικία σπουδές κτλ

3ον ελάχιστοι από αυτούς που έχουν ποσταρει έχουν διαβάσει τι γράφει ο τς και γράφουν απλά για να γράφουν όπως εσύ (no offence)

Δε με απασχολεί το αν θες να μπεις σε συζήτηση η όχι. Αν δεν επιθυμείς σχολιασμό, μπορείς να μην σχολιάσεις. Πάμε παρακάτω.

Κρίνεις μη ουσιαστική την τοποθέτηση μου, όμως δεν έχεις γράψει κάτι ουσιαστικό στο TS, πέρα από το να τον ειρωνευτείς (και δυνητικά κάθε έναν από εμάς που ψαχτήκαμε για κάτι διαφορετικό από τη θέση στο Δημόσιο κάποια στιγμή). Και για τον TS δεν υφίσταται ουσιαστικό ρίσκο, εφόσον έχει τη δυνατότητα να πάρει άδεια άνευ αποδοχών, ΑΦΟΥ κάνει τις συνεντεύξεις και πάρει προσφορά εργασίας. Δεν κινδυνεύει σε καμία φάση, οπότε απορώ γιατί προσπαθείς να τον τρομοκρατήσεις.

Ισως να μην ήταν ειρωνία αυτά που έγραψες, αλλά βορειοιρλανδικό χιούμορ και να το παρεξήγησα...

Προς τον @riskus: όπως βλέπεις, πολλοί καλοθελητές έχουν όλη τη διάθεση να διασκεδάσουν με το post σου γράφοντας το "πόρισμα" τους, χωρίς καν να έχουν διαβάσει όσα γράφεις στην πορεία του thread. Διάβασα όλα τα σχόλια. Αυτό που θα σου πω είναι κάνε τις απαραίτητες κινήσεις, πήγαινε σε συνεντεύξεις, έλεγξε την αγορά, πάρε προσφορές εργασίας με την ησυχία σου. Παράλληλα ακόνιζε τα skills που απαιτούνται κατά περίπτωση.

Μην αφήνεις αυτούς που όταν επρόκειτο για την πάρτη τους έκαναν το απαραίτητο βήμα (πήγαν στο εξωτερικό, έκαναν συνεντεύξεις, κ.α.), ενώ εσένα προσπαθούν να σε πείσουν πως η μόνη λύση που έχεις είναι να μείνεις στρατιωτικός - διότι μόνο γι' αυτό είσαι ικανός. Οχι ότι έχεις να αποδείξεις κάτι στον κάθε πικραμένο, αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα - και δεν είσαι ο μόνος που ψάχνεται με παρόμοιο επαγγελματικό ιστορικό, να 'σαι σίγουρος γι' αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Δε με απασχολεί το αν θες να μπεις σε συζήτηση η όχι. Αν δεν επιθυμείς σχολιασμό, μπορείς να μην σχολιάσεις. Πάμε παρακάτω.

Κρίνεις μη ουσιαστική την τοποθέτηση μου, όμως δεν έχεις γράψει κάτι ουσιαστικό στο TS, πέρα από το να τον ειρωνευτείς (και δυνητικά κάθε έναν από εμάς που ψαχτήκαμε για κάτι διαφορετικό από τη θέση στο Δημόσιο κάποια στιγμή). Και για τον TS δεν υφίσταται ουσιαστικό ρίσκο, εφόσον έχει τη δυνατότητα να πάρει άδεια άνευ αποδοχών, ΑΦΟΥ κάνει τις συνεντεύξεις και πάρει προσφορά εργασίας. Δεν κινδυνεύει σε καμία φάση, οπότε απορώ γιατί προσπαθείς να τον τρομοκρατήσεις.

Ισως να μην ήταν ειρωνία αυτά που έγραψες, αλλά βορειοιρλανδικό χιούμορ και να το παρεξήγησα...

Προς τον @riskus: όπως βλέπεις, [...]

1ον ΝΑΙ δε θεωρώ ουσιαστική την τοποθέτηση σου κρίνοντας με βάση του που μένω ΤΏΡΑ

2ον ΑΑΑΑΝ διαβάσεις το ποστ μου χωρίς να είσαι έτσι biased θα διαπιστώσεις ότι σε καμία περίπτωση δεν ειρωνεύομαι

3ον ΕΠΊΣΗΣ ΑΑΑΝ διάβασες το ποστ μου αναφέρομαι στον @ALLisCHAOS

Υποστηριζοντας ότι έχει 100% δίκιο σε ότι λέει αλλά δεν λαμβάνει υπόψη του τη κατάσταση του τς, ηλικία και οικογενεια

4ον Εγώ από αυτά που διαβάζω από εσένα βλέπω ένα μίσος /ζήλια /υπομονευση όσον αφορά αυτούς που βγήκαν έξω "κάνοντας την πάρτη" τους - χωρίς πολύ απλά να συνειδητοποιεις ότι εγώ και ο οποιοδήποτε άλλος που έφυγε εξωτερικό 1ον είδε την άσχημη πλευρά αυτού που προσπαθεί ο τς στην Ελλάδα 2ον απέτυχε να βρει δουλειά και 3ον βγήκε από την βολή του για κάτι καλύτερο

Ναι ξέρω τι σημαίνει να θες κάτι καλύτερο για σένα και την οικογένειά σου και όσο ψυχρά ή ειρωνικά και αν ακούστηκε προσπάθησα να τον προσγειωσω. Να πάει σε συνέντευξεις κλπ αλλά να λάβει υπόψη του οτι είναι ρίσκο να χάσεις ένα σταθερό μισθό όταν μια οικογένεια εξαρτάται από εσένα

Επεξ/σία από mary
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 minutes ago, mary said:

1ον ΝΑΙ δε θεωρώ ουσιαστική την τοποθέτηση σου κρίνοντας με βάση του που μένω ΤΏΡΑ

2ον ΑΑΑΑΝ διαβάσεις το ποστ μου χωρίς να είσαι έτσι biased θα διαπιστώσεις ότι σε καμία περίπτωση δεν ειρωνεύομαι

3ον ΕΠΊΣΗΣ ΑΑΑΝ διάβασες το ποστ μου αναφέρομαι στον @ALLisCHAOS

Υποστηριζοντας ότι έχει 100% δίκιο σε ότι λέει αλλά δεν λαμβάνει υπόψη του τη κατάσταση του τς, ηλικία και οικογενεια

4ον Εγώ από αυτά που διαβάζω από εσένα βλέπω ένα μίσος /ζήλια /υπομονευση όσον αφορά αυτούς που βγήκαν έξω "κάνοντας την πάρτη" τους - χωρίς πολύ απλά να συνειδητοποιεις ότι εγώ και ο οποιοδήποτε άλλος που έφυγε εξωτερικό 1ον είδε την άσχημη πλευρά αυτού που προσπαθεί ο τς στην Ελλάδα και 2ον βγήκε από την βολή του για κάτι καλύτερο

Ναι ξέρω τι σημαίνει να θες κάτι καλύτερο για σένα και την οικογένειά σου και όσο ψυχρά ή ειρωνικά και αν ακούστηκε προσπάθησα να τον προσγειωσω. Να πάει σε συνέντευξεις κλπ αλλά να λάβει υπόψη του οτι είναι ρίσκο να χάσεις ένα σταθερό μισθό όταν μια οικογένεια εξαρτάται από εσένα

Ποιο μίσος; Εσύ γελάς με την πιθανότητα να πετύχει ο TS, όχι εγώ. Η προσωπική μου στάση είναι αρνητική προς όσους άλλα πράττουν κι άλλα συμβουλεύουν. Εφόσον πήρες το ρίσκο να πας στο εξωτερικό, δεν βλέπω για ποιον λόγο κρίνεις ως ανίκανο τον ΤS να πετύχει κάτι παραπάνω - ακόμη και να έχει φιλοδοξίες. Διότι τα γελάκια τα έβαλες για την "πίτα ολόκληρη" όπως είπες. Δηλαδή το να έχεις έναν αξιοπρεπή μισθό ως κάτοχος master με λίγα χρόνια προϋπηρεσίας στην Πληροφορική είναι too much κατά τη γνώμη σου.

Kι έπειτα...διακρίνω ένα έντονο ageism στα όσα γράφεις και ίσως ρατσισμό προς όσους έχουν οικογένεια. Δηλαδή αυτά είναι μειονεκτήματα για σένα; Αυτή είναι η νοοτροπία που έχεις υιοθετήσει παρά τα 5 χρόνια στο Μπέλφαστ; Που είναι η απουσία διακρίσεων; Ευτυχώς που δεν είσαι εσύ η υπεύθυνη προσλήψεων γιατί θα είχες αποκλείσει όλους τους 30++ και τους οικογενειάρχες από τις λίστες σου.

Από την άλλη τι να ζηλέψω; Το ότι πήγες στη Β. Ιρλανδία; Νομίζεις πως όλοι σε ζηλεύουν επειδή πήγες στο εξωτερικό (μαζί με 1 εκατομμύριο ακόμη Ελληνες); Η προσωπική μου επιλογή ήταν πάντα να μείνω στη χώρα, με προτίμηση, όπως κι ο @riskus στη Θεσσαλονίκη. Δεν ήξερα πως ήταν κατακριτέο αυτό.

Τέλος...τι πάει να πει: "να χάσει ένα σίγουρο μισθό"; Δηλαδή όλες οι οικογένειες ζούνε με σίγουρους μισθούς; Κανένας στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει οικογένεια; Αν χάσει τον μισθό θα είναι επειδή βρήκε κάτι καλύτερο κι αποφάσισε να πορευτεί σε εκείνο το μονοπάτι, δε θα χάσει κάτι καταλάθος.

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον ερώτημα...  Ήθελα να σε ρωτήσω (και προκαταβολικά συγνώμη αν έχει απαντηθεί) για το ωράριο σου. Δλδ τι ωρα τελειώνεις τα καθήκοντα  και επιστρέφεις στο σπιτι σου τώρα στο στρατό;
 

(Είδα καπου λες για τις  4χ24ωρες βάρδιες, αλλα δεν είδα για το ωράριο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Ενδιαφερον ερώτημα...  Ήθελα να σε ρωτήσω (και προκαταβολικά συγνώμη αν έχει απαντηθεί) για το ωράριο σου. Δλδ τι ωρα τελειώνεις τα καθήκοντα  και επιστρέφεις στο σπιτι σου τώρα στο στρατό;
 

(Είδα καπου λες για τις  4χ24ωρες βάρδιες, αλλα δεν είδα για το ωράριο).

Το τυπικό ωράριο είναι (όπως σε όλο το στρατό) 07.00-15.00, Δε-Πα. Δηλαδή αν δεν υπήρχαν οι 24ωρες υπηρεσίες θα ήταν το κλασικό ωράριο (40ωρο) του ΔΥ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, dkstopo είπε

Ανάμεσα σε 2 δουλειές κανεις την διαίρεση ευρώ ανά ώρα και διαλέγεις το μεγαλύτερο αποτέλεσμα.

Σωστο αυτο, εκτος της περιπτωσης που στη μια δουλεια λουφαρεις ασυστολα και χτιζεις επιδερμιδα ενω στην αλλη γαμιεσαι πατοκορφα και γυρνας το βραδυ σα ζομπι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αποκλείεις το σενάριο να κατέβεις στην Αθήνα; Απ' όσο διάβασα ούτε η σύζυγος σου εχει σταθερή δουλειά στη Θεσ/νικη. Περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες θα έχετε αμφότεροι, πιθανόν καλύτερες απολαβές απο αντίστοιχες δουλειές στη Β. Ελλάδα. Δεν είναι κι εξωτερικό να έχετε πρόβλημα με γλώσσα, προσαρμογή, σχολεία κλπ. Εκτός αν έχετε λυμένο το θέμα του σπιτιού στη Θεσ/νίκη οπότε πάω πάσο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Γιατί αποκλείεις το σενάριο να κατέβεις στην Αθήνα; Απ' όσο διάβασα ούτε η σύζυγος σου εχει σταθερή δουλειά στη Θεσ/νικη. Περισσότερες επαγγελματικές ευκαιρίες θα έχετε αμφότεροι, πιθανόν καλύτερες απολαβές απο αντίστοιχες δουλειές στη Β. Ελλάδα. Δεν είναι κι εξωτερικό να έχετε πρόβλημα με γλώσσα, προσαρμογή, σχολεία κλπ. Εκτός αν έχετε λυμένο το θέμα του σπιτιού στη Θεσ/νίκη οπότε πάω πάσο

Οπως το είπες, έχουμε δικό μας ακίνητο στη Θεσσαλονίκη και δεν θέλουμε να μετακομίσουμε ξανά. Ζήσαμε στην Αθήνα κάποια χρόνια (πριν τα παιδιά) αλλά πλέον δεν θέλουμε να μπούμε στη διαδικασία ενοικίασης, μετακόμισης, αλλαγής σχολείων ξανά. Και με τα κόστη ενοικίων στην Αθήνα στα ύψη, για ένα ακίνητο σε καλή περιοχή (γνωρίζω αρκετά την πόλη και θα επέλεγα συγκεκριμένες περιοχές), κάτι τέτοιο καθίσταται ακόμη πιο δυσχερές. Από εκεί και πέρα η βοήθεια των γονέων στη Θεσσαλονίκη αυξάνει την πιθανότητα εύρεσης έστω και part time εργασίας για τη σύζυγο στο ορατό μέλλον.

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω γράψει και έχω σβήσει σεντόνια ολόκληρα σε αυτό το thread, κυρίως διότι ποιος είμαι εγώ να βάλω μυαλό σε όλους εδώ που έχουν πλήρη εικόνα του τομέα τις πληροφορικής και μιλάνε για άπιαστα όνειρα στα χίλια ευρώ και 1% πιθανότητες επιτυχίας και σκλαβιά και και και, το μόνο που θα σου πω είναι να δώσεις βάση σε αυτά που σου λένε οι δύο τρεις που είναι όντως στο χώρο. Αυτοί είναι που μπορούν να σε βοηθήσουν, οι υπόλοιποι να χαμε να λέγαμε. 

 

Σου εύχομαι οποία επιλογή και να πάρεις να μην την μετανιώσεις και ότι κάνεις κοίτα να το κάνεις με χαρά, άμα ξυπνάς και είσαι 'ωχ θεέ μου που πάω παλι' θα περάσεις μια ζωή στη μιζέρια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Eye4 είπε

Τελικά με τις συνεντεύξεις που είχες προγραμματίσει όταν άνοιξε το θέμα, είχες καμιά εξέλιξη?

Έχω δεύτερο interview για τη μία εξ αυτών, προγραμματισμένο σε μερικές ημέρες (μου είπαν το recruiting process πιθανότατα θα πάρει 1 μήνα). Για τη δεύτερη, πραγματοποιήθηκε, όλα πήγαν καλά όπως τα είδα εγώ, περιμένω ειδοποίηση αν θα πάμε στο επόμενο βήμα.

24 λεπτά πριν, Nak3re είπε

Επειδή έχω γράψει και έχω σβήσει σεντόνια ολόκληρα σε αυτό το thread, κυρίως διότι ποιος είμαι εγώ να βάλω μυαλό σε όλους εδώ που έχουν πλήρη εικόνα του τομέα τις πληροφορικής και μιλάνε για άπιαστα όνειρα στα χίλια ευρώ και 1% πιθανότητες επιτυχίας και σκλαβιά και και και, το μόνο που θα σου πω είναι να δώσεις βάση σε αυτά που σου λένε οι δύο τρεις που είναι όντως στο χώρο. Αυτοί είναι που μπορούν να σε βοηθήσουν, οι υπόλοιποι να χαμε να λέγαμε. 

 

Σου εύχομαι οποία επιλογή και να πάρεις να μην την μετανιώσεις και ότι κάνεις κοίτα να το κάνεις με χαρά, άμα ξυπνάς και είσαι 'ωχ θεέ μου που πάω παλι' θα περάσεις μια ζωή στη μιζέρια. 

Ευχαριστώ. Προσπαθώ να πάρω ότι έχει να δώσει η κάθε άποψη. Οσοι λειτουργούν κακοπροαίρετα ή προσπαθούν να μηδενίσουν κάθε κίνηση αλλαγής ή φιλοδοξία (για οποιοδήποτε λόγο αλλά ίσως κι επειδή θεωρούν κάποιον σαν εμένα κατα βάσιν "ανίκανο" για κάθε εργασία εκτός στρατού/δημοσίου), φαίνονται και προσπαθώ να τους αγνοήσω. Σέβομαι όσους δείχνουν να γνωρίζουν τι λένε και το στηρίζουν με σοβαρά επιχειρήματα - και τους έχω δώσει feedback στην πορεία του thread ασφαλώς.

Επεξ/σία από riskus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mary είπε

Συμφωνώ απόλυτα.

Λυπάμαι που θα το πω αλλά αρκετοί - και αυτό είναι ευχάριστο - είναι υπερβολικά αισιόδοξοι για την πιθανότητα εύρεσης εργασίας στην Θεσσαλονίκη ενός δημοσίου υπαλλήλου που αποφάσισε χωρίς εμπειρία στο ιτ να κυνηγήσει θέσεις που κυνηγάνε 25-30χρονοι.

Ο @riskus
 Θέλει και την πίτα ολόκληρη (δουλειά με ίδιες και καλύτερες απολαβές από αυτές του δημοσίου) και το σκύλο χορτάτο (να βρει δουλειά στη Θεσσαλονίκη)

😂😂😂

Dear topic starter, θαυμάζω την θέληση σου για καλύτερη δουλειά και για όρεξη για δουλειά αλλά συγνώμη , θα στο πω όσο πιο ωμά μπορώ, η πιθανότητα να πετύχεις αυτό που θες είναι 1%.

Ο λόγος; 1ον εμπειρία 2ον ηλικία 3ον οικογένεια

@ALLisCHAOS

Έχεις δίκιο σε ότι λες αλλά ξεχνάς ότι ο τς έχει οικογένεια και παιδιά που στηρίζονται οικονομικά στον ίδιο. Δεν είναι 25-30-35χρονων μόνος του να το κυνηγήσει όσο μπορεί. Εκεί είμαι 100% υπέρ αυτού, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση και ειδικά όταν είσαι ο μόνος που φέρνει εισόδημα στην οικογένεια, δεν είναι να παίρνεις πολλά ρίσκα.

Μα δεν το ξεχνω, εάν ήταν μόνος του η απάντηση θα ήταν σε 3 λέξεις μόνο: Abandon the ship! 

Νομίζω ότι η οικογένεια και το/τα παιδί(α) είναι ένας λόγος που ο τς θέλει να την 'κανει'. Προφανώς ο οικονομικός λόγος, 1000αρικο σταθερό (χωρίς δώρα) και με τη μόνη αυξηση τα 200 εύρω στη 10ετία (σίγουρα η οικογενεια δεν θα πεινάσει με αυτό τον μισθό και σίγουρα υπάρχουν οικογένειες που θα παρακαλούσαν να έχουν αυτό το στάνταρ 1000 αλλά σίγουρα γίνεται και καλύτερα :) ), χώρια και η πιθανότητα μιας μετάθεσης η οποία απ ότι κατάλαβα ακούγεται 'τρομακτική'. Κανείς δεν του είπε να παει τη Δευτέρα στη δουλειά να τους κάνει κωλόχερο και να παραιτηθεί. Η αλλαγή (απ όσο κατάλαβα) θα γίνει μόνο αν πάρει το ΝΑΙ απο κάποια συνέντευξη και εννοείται έχοντας καταλάβει ότι εκεί που πάει αν δουν ότι μετά απο καποιο καιρό δεν τους κάνει υπάρχει κ η πιθανοτητα να μείνει και χωρίς δουλειά και να αρχίσει ξανά το ψάξιμο. Πολλοί παράγοντες παίζουν στο κόλπο. Ειπαμε, είναι τι θέλει ο καθένας.

Δυστυχώς τα χρόνια της κρίσης και αυτή η φοβία που γεννήθηκε στο μυαλό του Ελληνα έχει ποτίσει για τα καλά. Ζούμε με έναν ατελείωτο φόβο για τα πάντα. Μάλλον έχουμε καεί απο το χιλό και φυσάμε και το γιαούρτι. Πρόσφατα πήρα  την απόφαση να αλλάξω εταιρεία, ήμουν στη συγκεκριμένη εταιρεία 4 χρόνια, με ήξεραν, τους ήξερα, η συνεργασία πήγαινε καλά, θεωρούνταν μια στάνταρ δουλειά. Όταν πήρα αποφάση να κανω την μετάβαση και να αλλάξω οχι μόνο εταιρεία αλλά και γλώσσα προγραμματισμού (θα πήγαινα κάπου όπου θα ήμουν ο νέος ξανά) έπεσαν σχεδόν όλοι να με φάνε: και που θας πας? Εκεί που είσαι πληρώνεσαι στην ώρα σου, είναι ευχαριστημένοι μαζί σου, στην καινούργια δουλειά αν πάει κάτι στραβά θα είσαι απο τους πρώτους που θα διώξουν και όλοι αυτές οι ωραίες σκέψεις φοβίας-τρομοκρατίας... (Νομίζω πως φοβόμαστε μέχρι και να φλερτάρουμε πλέον, εκεί έχουμε καταντήσει αλλά έχω ήδη βγει off-topic οπότε το σταματάω εδώ). 

*Παιδιά δεν έχω αλλά καταλαβαίνω πως η μεγαλύτερη φοβία ενός γονιού είναι να μην έχει να ταίσει το παιδί του.

**H ηλικία είναι απλά ένας αριθμός αλλά δυστυχώς σε αρκετές εταιρείες θα δεις ότι θα σε κοιτάξουν στραβά αν τους πεις είμαι 40 και χωρίς προυπηρεσία, μην μασήσεις, κάντους απλά skip, αν έχουν τέτοια θέματα σίγουρα θα έχουν και άλλα και δεν θα αξίζει να δουλέψεις γι αυτούς.
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...