Προς το περιεχόμενο

Από δημόσιο (στρατός) σε ιδιωτικό τομέα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, ALLisCHAOS είπε

Όταν πήρα αποφάση να κανω την μετάβαση και να αλλάξω οχι μόνο εταιρεία αλλά και γλώσσα προγραμματισμού 

Πολύ ενδιαφέρον αυτό. Αν επιτρέπεται από γλώσσα σε ποια πήγες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, ALLisCHAOS είπε

Μα δεν το ξεχνω, εάν ήταν μόνος του η απάντηση θα ήταν σε 3 λέξεις μόνο: Abandon the ship! 

Νομίζω ότι η οικογένεια και το/τα παιδί(α) είναι ένας λόγος που ο τς θέλει να την 'κανει'. Προφανώς ο οικονομικός λόγος, 1000αρικο σταθερό (χωρίς δώρα) και με τη μόνη αυξηση τα 200 εύρω στη 10ετία (σίγουρα η οικογενεια δεν θα πεινάσει με αυτό τον μισθό και σίγουρα υπάρχουν οικογένειες που θα παρακαλούσαν να έχουν αυτό το στάνταρ 1000 αλλά σίγουρα γίνεται και καλύτερα :) ), χώρια και η πιθανότητα μιας μετάθεσης η οποία απ ότι κατάλαβα ακούγεται 'τρομακτική'. Κανείς δεν του είπε να παει τη Δευτέρα στη δουλειά να τους κάνει κωλόχερο και να παραιτηθεί. Η αλλαγή (απ όσο κατάλαβα) θα γίνει μόνο αν πάρει το ΝΑΙ απο κάποια συνέντευξη και εννοείται έχοντας καταλάβει ότι εκεί που πάει αν δουν ότι μετά απο καποιο καιρό δεν τους κάνει υπάρχει κ η πιθανοτητα να μείνει και χωρίς δουλειά και να αρχίσει ξανά το ψάξιμο. Πολλοί παράγοντες παίζουν στο κόλπο. Ειπαμε, είναι τι θέλει ο καθένας.

Δυστυχώς τα χρόνια της κρίσης και αυτή η φοβία που γεννήθηκε στο μυαλό του Ελληνα έχει ποτίσει για τα καλά. Ζούμε με έναν ατελείωτο φόβο για τα πάντα. Μάλλον έχουμε καεί απο το χιλό και φυσάμε και το γιαούρτι. Πρόσφατα πήρα  την απόφαση να αλλάξω εταιρεία, ήμουν στη συγκεκριμένη εταιρεία 4 χρόνια, με ήξεραν, τους ήξερα, η συνεργασία πήγαινε καλά, θεωρούνταν μια στάνταρ δουλειά. Όταν πήρα αποφάση να κανω την μετάβαση και να αλλάξω οχι μόνο εταιρεία αλλά και γλώσσα προγραμματισμού (θα πήγαινα κάπου όπου θα ήμουν ο νέος ξανά) έπεσαν σχεδόν όλοι να με φάνε: και που θας πας? Εκεί που είσαι πληρώνεσαι στην ώρα σου, είναι ευχαριστημένοι μαζί σου, στην καινούργια δουλειά αν πάει κάτι στραβά θα είσαι απο τους πρώτους που θα διώξουν και όλοι αυτές οι ωραίες σκέψεις φοβίας-τρομοκρατίας... (Νομίζω πως φοβόμαστε μέχρι και να φλερτάρουμε πλέον, εκεί έχουμε καταντήσει αλλά έχω ήδη βγει off-topic οπότε το σταματάω εδώ). 

*Παιδιά δεν έχω αλλά καταλαβαίνω πως η μεγαλύτερη φοβία ενός γονιού είναι να μην έχει να ταίσει το παιδί του.

**H ηλικία είναι απλά ένας αριθμός αλλά δυστυχώς σε αρκετές εταιρείες θα δεις ότι θα σε κοιτάξουν στραβά αν τους πεις είμαι 40 και χωρίς προυπηρεσία, μην μασήσεις, κάντους απλά skip, αν έχουν τέτοια θέματα σίγουρα θα έχουν και άλλα και δεν θα αξίζει να δουλέψεις γι αυτούς.
 

ΕΠΟΠ στο στρατόπεδο που ήμουν πήρε μετάθεση για Ορεστιάδα έχοντας χρόνια στην ενδοχώρα. Τα παιδιά του έκλαιγαν και η γυναίκα του του έλεγε να παραιτηθεί απο το στρατό και να κάνει άλλη δουλειά. Γιατί προφανώς δεν άντεχαν οικονομικά να κρατάνε δυο σπίτια και έπρεπε ολη η φαμίλια να πάει στην οργή του θεού. Και αυτό που μας έλεγε είναι πως κι ο ίδιος θέλει να φύγει, αλλά δεν έχει τι να κάνει εκτός στρατού. Οπότε ο φίλος TS που έχει τι να κάνει, λογικό είναι να το σκέφτεται πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να παρατήσει το στράτευμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

ΕΠΟΠ στο στρατόπεδο που ήμουν πήρε μετάθεση για Ορεστιάδα έχοντας χρόνια στην ενδοχώρα. Τα παιδιά του έκλαιγαν και η γυναίκα του του έλεγε να παραιτηθεί απο το στρατό και να κάνει άλλη δουλειά. Γιατί προφανώς δεν άντεχαν οικονομικά να κρατάνε δυο σπίτια και έπρεπε ολη η φαμίλια να πάει στην οργή του θεού. Και αυτό που μας έλεγε είναι πως κι ο ίδιος θέλει να φύγει, αλλά δεν έχει τι να κάνει εκτός στρατού. Οπότε ο φίλος TS που έχει τι να κάνει, λογικό είναι να το σκέφτεται πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να παρατήσει το στράτευμα.

Νομίζω πως έχεις πιάσει πολύ καλά το νόημα. Μπορώ να καταλάβω απόλυτα το πρόβλημα της οικογένειας του συγκεκριμένου ΕΠΟΠ που αναφέρεις. Αυτά τα σενάρια θέλω να αποσοβήσω. Έχω την εντύπωση πως όποιος έχει εμπειρία από τέτοιες καταστάσεις, μπορεί να καταλάβει πολύ καλά τι εννοώ. Είναι και οικονομικό το ζήτημα σαφώς, άλλα όχι μόνο οικονομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2021 στις 2:01 ΜΜ, riskus είπε

Το βασικό είναι πως θα απευθυνθώ σε εταιρίες με αγγελία θέσεων για την αγορά της Θεσσαλονίκης. Αυτό είναι κάτι που εξαρχής γνωρίζω κάνοντας το αίτημα (όπως και η εταιρία που ανακοινώνει την θέση προς πλήρωση) και είναι μια παράμετρος που δύναται να ξεκαθαριστεί εύκολα σε μια συνέντευξη. Το ιδιόκτητο σπίτι είναι μια άλλη παράμετρος που βοηθάει στα οικονομικά, αλλά περιορίζει την ευελιξία μετακίνησης, ρεαλιστικά μιλώντας. Εντός Θεσσαλονίκης πάντα λοιπόν, για εξωτερικό υπάρχει στο πίσω μέρος του μυαλού, αλλά όχι ως άμεσο σενάριο. 

το ιδιοκτητο σπίτι νοικιάζεται αν βρεις μια καλή δουλειά αλλού, ειναι το τελευταίο που θα έπρεπε να σε απασχολεί. για αρχή πάρε μια αδεια ενα διάστημα και αφιερωσε αυτο το χρόνο να μάθεις 5 πράγματα που ζητά η αγορά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρον θέμα και σχεδόν όλες τις απόψεις τις διάβασα με ιδιαίτερη προσοχή. Προσπαθώ λοιπόν απ όσα διαβάζω να μπω στην θέση σου και να διακρίνω τι θα ήταν ποιό σωστό, κι ακόμα δεν μπορώ να βγάλω άκρη. 

Εγώ είμαι στον κλάδο της Πληροφορικής αρκετά χρόνια (10ετίες) και έχω απολαύσει πάρα πολλά από την δουλειά μου. Πάντα ήμουν πολύ καλά πληρωμένος, έκανα απίστευτες δουλειές και πήρα πολύ μεγάλες εμπειρίες από τον χώρο (πολλά ταξίδια, συνεργασίες κλπ). Ομως και πάλι δεν θέλω να μιλήσω με βάση την δική μου υποκειμενική θέση. 

Με τα δεδομένα τα δικά σου λοιπόν, ίσως να έβαζα λίγο παραπάνω τα ζητούμενα της οικογένειας και της δεδομένης κατάστασης της ζωής σου (πόλη που ζεις, σπίτι κλπ) και θα ήμουν λίγο επιφυλακτικός. Εαν έβρισκες κάτι στην ΑΘήνα, μια μεγάλη εταιρεία πληροφορικής (και όχι στους big-4) ίσως και με εξασφαλισμένο έναν καλό μισθό, τότε ναι θα έκανα την υπέρβαση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/7/2021 στις 11:28 ΜΜ, DrFreeman είπε

Ποιο μίσος; Εσύ γελάς με την πιθανότητα να πετύχει ο TS, όχι εγώ. Η προσωπική μου στάση είναι αρνητική προς όσους άλλα πράττουν κι άλλα συμβουλεύουν. Εφόσον πήρες το ρίσκο να πας στο εξωτερικό, δεν βλέπω για ποιον λόγο κρίνεις ως ανίκανο τον ΤS να πετύχει κάτι παραπάνω - ακόμη και να έχει φιλοδοξίες. Διότι τα γελάκια τα έβαλες για την "πίτα ολόκληρη" όπως είπες. Δηλαδή το να έχεις έναν αξιοπρεπή μισθό ως κάτοχος master με λίγα χρόνια προϋπηρεσίας στην Πληροφορική είναι too much κατά τη γνώμη σου.

Kι έπειτα...διακρίνω ένα έντονο ageism στα όσα γράφεις και ίσως ρατσισμό προς όσους έχουν οικογένεια. Δηλαδή αυτά είναι μειονεκτήματα για σένα; Αυτή είναι η νοοτροπία που έχεις υιοθετήσει παρά τα 5 χρόνια στο Μπέλφαστ; Που είναι η απουσία διακρίσεων; Ευτυχώς που δεν είσαι εσύ η υπεύθυνη προσλήψεων γιατί θα είχες αποκλείσει όλους τους 30++ και τους οικογενειάρχες από τις λίστες σου.

Από την άλλη τι να ζηλέψω; Το ότι πήγες στη Β. Ιρλανδία; Νομίζεις πως όλοι σε ζηλεύουν επειδή πήγες στο εξωτερικό (μαζί με 1 εκατομμύριο ακόμη Ελληνες); Η προσωπική μου επιλογή ήταν πάντα να μείνω στη χώρα, με προτίμηση, όπως κι ο @riskus στη Θεσσαλονίκη. Δεν ήξερα πως ήταν κατακριτέο αυτό.

Τέλος...τι πάει να πει: "να χάσει ένα σίγουρο μισθό"; Δηλαδή όλες οι οικογένειες ζούνε με σίγουρους μισθούς; Κανένας στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει οικογένεια; Αν χάσει τον μισθό θα είναι επειδή βρήκε κάτι καλύτερο κι αποφάσισε να πορευτεί σε εκείνο το μονοπάτι, δε θα χάσει κάτι καταλάθος.

Είπα ότι δεν θα συζητήσω μαζί σου αλλά με αναγκάζεις να απαντήσω γιατί τα γράφεις όπως σε βολεύει.

Τα γελάκια ήταν για το καλό μισθό και Θεσσαλονίκη. Ξεκάθαρα γραμμένο, εσύ το καταλαβαίνεις όμως ειρωνικά.

Να μου έλεγες θα το παλέψει Αθήνα, να σου πω οκ έχει πιθανότητες. Να μου έλεγες ότι το σκέφτεσαι για έξω επίσης να πω έχεις πιθανότητες.

Ναι και εμένα δεν μου αρέσουν αυτοί που άλλα πραττουν και άλλα λένε.

Θες να μου πεις δηλαδή ότι Θεσσαλονίκη δεν κοιτάνε ηλικία πριν περάσουν από συνέντευξη ένα άτομο;!

Ο μόνος λόγος που "ακούγομαι" να έχω age racism είναι γιατί και εγώ στην επαγγελματική μου ζωή άργησα πολύ να κάνω αυτό που θέλω. Μετανιώνω που άργησα αλλά ταυτόχρονα βλέποντας νεότερους από μένα εδώ ντόπιους να αμείβονται περισσότερα με πιάνει λίγο παράπονο .

Και τι ΠΑΡΑΛΉΡΗΜΑ είναι αυτό για τη ζήλια; ΑΝΈΦΕΡΑ ΚΆΤΙ ΤΈΤΟΙΟ;

Τίποτα δεν έχει να ζηλέψει από έναν που φεύγει από την χώρα του γιατί δεν μπόρεσε να βρει δουλειά.
Είμαι 35 και δεν έχω παιδί και ούτε σκέφτομαι για τα επόμενα 1-2 χρόνια γιατί δεν έχω φτάσει εκεί που θέλω οικονομικά.

Και τέλος, ναι το δημόσιο ισούται σταθερό μισθό. Μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

Αυτά από εμένα. Δεν πρόκειται να συνεχίσω να απαντώ σε ότι άλλα ηλιθια συμπεράσματα βγάλεις από τα γραφόμενα μου.

Καλή τύχη @riskus

 

Επεξ/σία από mary
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mary said:

Είπα ότι δεν θα συζητήσω μαζί σου αλλά με αναγκάζεις να απαντήσω γιατί τα γράφεις όπως σε βολεύει.

Τα γελάκια ήταν για το καλό μισθό και Θεσσαλονίκη. Ξεκάθαρα γραμμένο, εσύ το καταλαβαίνεις όμως ειρωνικά.

Να μου έλεγες θα το παλέψει Αθήνα, να σου πω οκ έχει πιθανότητες. Να μου έλεγες ότι το σκέφτεσαι για έξω επίσης να πω έχεις πιθανότητες.

Ναι και εμένα δεν μου αρέσουν αυτοί που άλλα πραττουν και άλλα λένε.

Θες να μου πεις δηλαδή ότι Θεσσαλονίκη δεν κοιτάνε ηλικία πριν περάσουν από συνέντευξη ένα άτομο;!

Ο μόνος λόγος που "ακούγομαι" να έχω age racism είναι γιατί και εγώ στην επαγγελματική μου ζωή άργησα πολύ να κάνω αυτό που θέλω. Μετανιώνω που άργησα αλλά ταυτόχρονα βλέποντας νεότερους από μένα εδώ ντόπιους να αμείβονται περισσότερα με πιάνει λίγο παράπονο .

Και τι ΠΑΡΑΛΉΡΗΜΑ είναι αυτό για τη ζήλια; ΑΝΈΦΕΡΑ ΚΆΤΙ ΤΈΤΟΙΟ;

Τίποτα δεν έχει να ζηλέψει από έναν που φεύγει από την χώρα του γιατί δεν μπόρεσε να βρει δουλειά.
Είμαι 35 και δεν έχω παιδί και ούτε σκέφτομαι για τα επόμενα 1-2 χρόνια γιατί δεν έχω φτάσει εκεί που θέλω οικονομικά.

Και τέλος, ναι το δημόσιο ισούται σταθερό μισθό. Μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις.

Αυτά από εμένα. Δεν πρόκειται να συνεχίσω να απαντώ σε ότι άλλα ηλιθια συμπεράσματα βγάλεις από τα γραφόμενα μου.

Καλή τύχη @riskus

 

Χαίρομαι που το ξεκαθαρίζεις ρητώς, διότι η εντύπωση που αφήνεις σε εκείνο το σημείο είναι πως ειρωνεύεσαι τον riskus. Η διατύπωση "καλός μισθός" είναι σχετική - κι έχει να κάνει με το τι περιμένεις. Ο TS θεωρεί καλό μισθό οτιδήποτε φθάνει και ξεπερνάει τον παρόντα μισθό του (κι επιπλέον διαθέτει μεγαλύτερη προοπτική αύξησης). Μιλάμε λοιπόν επί της παρούσης για ένα ποσόν 13500€ ετησίως καθαρό, όπως είπε και ο ίδιος. Εσύ το θεωρείς ανέφικτο στη Θεσσαλονίκη κι εγώ σου λέω πως κάνεις μεγάλο λάθος. Το να πάει στην Αθήνα το ξεκαθάρισε ο ίδιος πως δεν είναι μέσα στις επιλογές του, οπότε δεν το συζητώ.

Σχετικά με την ηλικία: και πάλι, θα σε παραπέμψω στα λεγόμενα του ιδίου. Σου λέει πως ήδη έκανε 2 συνεντεύξεις και στην μία εξ αυτών ήδη πέρασε στη δεύτερη φάση. Δηλαδή εσύ θεωρείς πως όταν κάποιος πλησιάσει τα 40 έχει τελειώσει; Διαφωνώ απολύτως. Ακόμη κι αν υπάρχουν εταιρίες που σκέφτονται έτσι, απλώς δε θα σε καλέσουν καν. Εφόσον κάνεις συνεντεύξεις ωστόσο (και περνάς σε δεύτερη φάση ενίοτε), αυτό σημαίνει πως υπάρχει ενδιαφέρον. Το επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό που είμαι σε ίδια ηλικία περίπου. Εσένα σε απέρριπταν λόγω ηλικίας όταν αναζητούσες εργασία; Δεν γνωρίζω την περίπτωση σου και δεν ξέρω γιατί μπορεί να συνέβαινε αυτό - εγώ πάντως δεν βλέπω κάτι τέτοιο, ειδικά στις ειδικότητες του τομέα της πληροφορικής.

Τώρα για τις αστειότητες περί "ζήλιας"...θα σε παραπέμψω στα λεγόμενα σου: "4ον Εγώ από αυτά που διαβάζω από εσένα βλέπω ένα μίσος /ζήλια /υπομονευση όσον αφορά αυτούς που βγήκαν έξω "κάνοντας την πάρτη" τους". Από αυτό πιάστηκα και σου απάντησα. Είναι γελοίο να θεωρείς πως σε ζηλεύει κάποιος επειδή πήγες στο εξωτερικό και χαίρομαι που τουλάχιστον το αναγνωρίζεις αυτό. Από την άλλη, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγραψες την παραπάνω πρόταση.

Τέλος, το ότι το δημόσιο ισούται με σταθερό μισθό το γνωρίζουμε όλοι, δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησης όμως. Το ζητούμενο είναι η ισορροπία την οποία προσπαθεί να πετύχει ο riskus, ζυγίζοντας από τη μία τη σταθερότητα (αλλά και την απουσία εξέλιξης) του μισθού του, με τις υπόλοιπες επιλογές που έχει. Δε βοηθάει σε κάτι το να επαναλαμβάνεις πως ο μισθός είναι σταθερός: είναι γνωστό τοις πάσι. Για τα υπόλοιπα προβλήματα που ο άνθρωπος ανέφερε όμως δεν είπες κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει. Ανέφερε σαφώς ότι τον προβληματίζει η πλήρης απουσία εξέλιξης (που σημαίνει flat φιλοδοξίες και εισόδημα για τα επόμενα πολλά πολλά χρόνια), αλλά και η πιθανότητα μετάθεσης που θα τινάξει στον αέρα τον οικογενειακό προγραμματισμό.

Εκτός κι αν για σένα η σταθερότητα μισθού είναι το άγιο δισκοπότηρο της επαγγελματικής αποκατάστασης και τίποτα δεν είναι πάνω από αυτό (αλήθεια, θα γυρνούσες Ελλάδα για ένα 1000άρικο σε θέση στο στρατό; ). Η αν στην άλλη περίπτωση (είπαμε) τον θεωρείς τελειωμένο - ή ανίκανο επαγγελματικά - τον άνθρωπο κι ως εκ τούτου τον προτρέπεις να μην προσπαθήσει τίποτα, διότι θα φάει τα μούτρα του.

Αρά μάλλον κάποια άλλη δεν καταλαβαίνει ή κάνει πως δεν καταλαβαίνει.

Τα όσα γράφω τεκμηριώνονται επαρκώς και σε θέτω προ των γραφομένων σου, όπου χρειάζεται. Με το να βρίζεις δε θα βγεις από πάνω. Καλή συνέχεια.

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Χαίρομαι που το ξεκαθαρίζεις ρητώς, διότι η εντύπωση που αφήνεις σε εκείνο το σημείο είναι πως ειρωνεύεσαι τον riskus. Η διατύπωση "καλός μισθός" είναι σχετική - κι έχει να κάνει με το τι περιμένεις. Ο TS θεωρεί καλό μισθό οτιδήποτε φθάνει και ξεπερνάει τον παρόντα μισθό του (κι επιπλέον διαθέτει μεγαλύτερη προοπτική αύξησης). Μιλάμε λοιπόν επί της παρούσης για ένα ποσόν 13500€ ετησίως καθαρό, όπως είπε και ο ίδιος. Εσύ το θεωρείς ανέφικτο στη Θεσσαλονίκη κι εγώ σου λέω πως κάνεις μεγάλο λάθος. Το να πάει στην Αθήνα το ξεκαθάρισε ο ίδιος πως δεν είναι μέσα στις επιλογές του, οπότε δεν το συζητώ.

Σχετικά με την ηλικία: και πάλι, θα σε παραπέμψω στα λεγόμενα του ιδίου. Σου λέει πως ήδη έκανε 2 συνεντεύξεις και στην μία εξ αυτών ήδη πέρασε στη δεύτερη φάση. Δηλαδή εσύ θεωρείς πως όταν κάποιος πλησιάσει τα 40 έχει τελειώσει; Διαφωνώ απολύτως. Ακόμη κι αν υπάρχουν εταιρίες που σκέφτονται έτσι, απλώς δε θα σε καλέσουν καν. Εφόσον κάνεις συνεντεύξεις ωστόσο (και περνάς σε δεύτερη φάση ενίοτε), αυτό σημαίνει πως υπάρχει ενδιαφέρον. Το επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό που είμαι σε ίδια ηλικία περίπου. Εσένα σε απέρριπταν λόγω ηλικίας όταν αναζητούσες εργασία; Δεν γνωρίζω την περίπτωση σου και δεν ξέρω γιατί μπορεί να συνέβαινε αυτό - εγώ πάντως δεν βλέπω κάτι τέτοιο, ειδικά στις ειδικότητες του τομέα της πληροφορικής.

Τώρα για τις αστειότητες περί "ζήλιας"...θα σε παραπέμψω στα λεγόμενα σου: "4ον Εγώ από αυτά που διαβάζω από εσένα βλέπω ένα μίσος /ζήλια /υπομονευση όσον αφορά αυτούς που βγήκαν έξω "κάνοντας την πάρτη" τους". Από αυτό πιάστηκα και σου απάντησα. Είναι γελοίο να θεωρείς πως σε ζηλεύει κάποιος επειδή πήγες στο εξωτερικό και χαίρομαι που τουλάχιστον το αναγνωρίζεις αυτό. Από την άλλη, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγραψες την παραπάνω πρόταση.

 

 

Ο ηλικιακός ρατσισμός ειναι συχνό φαινόμενο σε ορισμένες δουλειές που θέλουν κυριως νεαρά ατομα. εκτός αυτού σε πολλές δουλειες εχουν ηλικιακά κριτήρια γιατι παίρνουν με προγράμματα του ΟΑΕΔ. Σίγουρα όμως είναι λιγότερο συχνός από το ρατσισμό που βιωνουμε οι γυναίκες με παιδιά, οι γυναίκες "σε ηλικία γάμου" δηλαδή κοντα στα 30-35, κλπ. μονιμα η ερώτηση είναι αν έχουμε παιδια/ αν ειμαστε παντρεμένες/ αν εχουμε σχεση και τέτοια. πραγματα που σε εναν ατρα δε θα τα ρωτησουν ποτέ. θεωρείται δηλαδή σχεδον αυτονόητο οτι για τις αναγκες των παιδιων τρεχουμε μόνο εμεις οι γυναίκες. 

στους τομεις της τεχνολογίας όμως τόσο οι διακρίσεις όσο και η επιλογη  των βυσματων αποτελούν εξαιρέσεις και όχι κανόνα όπως σε άλλους κλάδους

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, velociraptoras said:

Ο ηλικιακός ρατσισμός ειναι συχνό φαινόμενο σε ορισμένες δουλειές που θέλουν κυριως νεαρά ατομα. εκτός αυτού σε πολλές δουλειες εχουν ηλικιακά κριτήρια γιατι παίρνουν με προγράμματα του ΟΑΕΔ. Σίγουρα όμως είναι λιγότερο συχνός από το ρατσισμό που βιωνουμε οι γυναίκες με παιδιά, οι γυναίκες "σε ηλικία γάμου" δηλαδή κοντα στα 30-35, κλπ. μονιμα η ερώτηση είναι αν έχουμε παιδια/ αν ειμαστε παντρεμένες/ αν εχουμε σχεση και τέτοια. πραγματα που σε εναν ατρα δε θα τα ρωτησουν ποτέ. θεωρείται δηλαδή σχεδον αυτονόητο οτι για τις αναγκες των παιδιων τρεχουμε μόνο εμεις οι γυναίκες. 

στους τομεις της τεχνολογίας όμως τόσο οι διακρίσεις όσο και η επιλογη  των βυσματων αποτελούν εξαιρέσεις και όχι κανόνα όπως σε άλλους κλάδους

Δεν θέλω να μπω σε μια συζήτηση για το ποιος βιώνει μεγαλύτερο ρατσισμό, διότι ο καθένας έχει τις εμπειρίες του και τις απόψεις του επ' αυτού - δεν είναι δε το θέμα που απασχολεί τον TS. Oύτως ή άλλως, οι εταιρίες που έχουν τέτοια θέματα (με ηλικία, οικογένεια, κλπ) δεν θα εξετάσουν την αίτηση του, ούτε θα του παρουν συνέντευξη για τα περαιτέρω.

Και καλύτερα, δεν είναι καλή ιδέα να μπλέκεις με εργοδότες που έχουν τέτοια κριτήρια και τέτοιες αγκυλώσεις. Προφανώς οι εταιρίες που κάλεσαν τον riskus δεν κολλάνε σε αυτά κι απ' ότι λέει ο ίδιος (θα το ανέφερε πιστεύω) δεν πρέπει να συζητήθηκε κάτι τέτοιο στα interviews που είχε. Γενικότερα, θα ήταν καλό να απορρίπτουμε τους τοξικούς εργοδότες (όσο μπορούμε να γνωρίζουμε βέβαια), καθώς ακόμη κι αν κάτι δε μας ενοχλεί τώρα, θα το βρούμε μπροστά μας σύντομα.

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Δεν θέλω να μπω σε μια συζήτηση για το ποιος βιώνει μεγαλύτερο ρατσισμό, διότι ο καθένας έχει τις εμπειρίες του και τις απόψεις του επ' αυτού - δεν είναι δε το θέμα που απασχολεί τον TS. Oύτως ή άλλως, οι εταιρίες που έχουν τέτοια θέματα (με ηλικία, οικογένεια, κλπ) δεν θα εξετάσουν την αίτηση του, ούτε θα του παρουν συνέντευξη για τα περαιτέρω.

Και καλύτερα, δεν είναι καλή ιδέα να μπλέκεις με εργοδότες που έχουν τέτοια κριτήρια και τέτοιες αγκυλώσεις. Προφανώς οι εταιρίες που κάλεσαν τον riskus δεν κολλάνε σε αυτά κι απ' ότι λέει ο ίδιος (θα το ανέφερε πιστεύω) δεν πρέπει να συζητήθηκε κάτι τέτοιο στα interviews που είχε. Γενικότερα, θα ήταν καλό να απορρίπτουμε τους τοξικούς εργοδότες (όσο μπορούμε να γνωρίζουμε βέβαια), καθώς ακόμη κι αν κάτι δε μας ενοχλεί τώρα, θα το βρούμε μπροστά μας σύντομα.

Πράγματι δεν αντιμετώπισα ερωτήσεις ή προβληματισμούς για την ηλικία ή την οικογενειακή κατάσταση στις συνεντεύξεις που παραβρέθηκα, παρόλο που (επι τούτου) είχα αναφέρει εντός CV όλες τις ηλικιακές/οικογενειακές λεπτομέρειες. Σίγουρα θα υπήρξαν και μερικές εταιρίες που έχουν ηλικιακό θέμα (ή θέματα φύλου, οικ. κατάστασης) κι αυτές φυσικά θα ήθελα να τις αποφύγω, οπότε αναφέροντας προκαταβολικά τις πληροφορίες αυτές πραγματοποιώ ένα είδος φιλτραρίσματος.

51 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

Ο ηλικιακός ρατσισμός ειναι συχνό φαινόμενο σε ορισμένες δουλειές που θέλουν κυριως νεαρά ατομα. εκτός αυτού σε πολλές δουλειες εχουν ηλικιακά κριτήρια γιατι παίρνουν με προγράμματα του ΟΑΕΔ. Σίγουρα όμως είναι λιγότερο συχνός από το ρατσισμό που βιωνουμε οι γυναίκες με παιδιά, οι γυναίκες "σε ηλικία γάμου" δηλαδή κοντα στα 30-35, κλπ. μονιμα η ερώτηση είναι αν έχουμε παιδια/ αν ειμαστε παντρεμένες/ αν εχουμε σχεση και τέτοια. πραγματα που σε εναν ατρα δε θα τα ρωτησουν ποτέ. θεωρείται δηλαδή σχεδον αυτονόητο οτι για τις αναγκες των παιδιων τρεχουμε μόνο εμεις οι γυναίκες. 

στους τομεις της τεχνολογίας όμως τόσο οι διακρίσεις όσο και η επιλογη  των βυσματων αποτελούν εξαιρέσεις και όχι κανόνα όπως σε άλλους κλάδους

Σύμφωνοι, βέβαια πλέον είμαστε σε μια κοινωνία που ο "λευκός, νέος ή μεσήλικας άνδρας" αρχίζει να αντιμετωπίζεται ρατσιστικά έναντι μειονοτήτων ή/και γυναικών. Σίγουρα οι γυναίκες έχουν ταλαιπωρηθεί αρκετά από τέτοια "κριτήρια", όμως και οι άντρες πλέον δεν εξαιρούνται - σε αρκετά μέρη υπάρχουν καλοθελητές που κάνουν "ξεδιαλέγματα"...

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, riskus είπε

Πράγματι δεν αντιμετώπισα ερωτήσεις ή προβληματισμούς για την ηλικία ή την οικογενειακή κατάσταση στις συνεντεύξεις που παραβρέθηκα, παρόλο που (επι τούτου) είχα αναφέρει εντός CV όλες τις ηλικιακές/οικογενειακές λεπτομέρειες. Σίγουρα θα υπήρξαν και μερικές εταιρίες που έχουν ηλικιακό θέμα (ή θέματα φύλου, οικ. κατάστασης) κι αυτές φυσικά θα ήθελα να τις αποφύγω, οπότε αναφέροντας προκαταβολικά τις πληροφορίες αυτές πραγματοποιώ ένα είδος φιλτραρίσματος.

Σύμφωνοι, βέβαια πλέον είμαστε σε μια κοινωνία που ο "λευκός, νέος ή μεσήλικας άνδρας" αρχίζει να αντιμετωπίζεται ρατσιστικά έναντι μειονοτήτων ή/και γυναικών. Σίγουρα οι γυναίκες έχουν ταλαιπωρηθεί αρκετά από τέτοια "κριτήρια", όμως και οι άντρες πλέον δεν εξαιρούνται - σε αρκετά μέρη υπάρχουν καλοθελητές που κάνουν "ξεδιαλέγματα"...

που αντιμετωπίζεται ρατσιστικά ο "λευκός, νέος ή μεσήλικας άνδρας"? οπως ειπες κανενας δε σε ρωτησε για οικογενειακή κατασταση. αν ησουν γυναικα, ας τα εγραφες στο βιογραφικό και την ηλικία και την οικογενειακή κατασταση θα σε ρωτούσαν από το τι θα κανεις τα παιδια οταν αρρωσταίνουν μεχρι και αν σκοπευεις να κανεις αλλο παιδι και τετοια. να μην πιασουμε αλλα κριτηρια όπως εμφανιση.  στους αντρες εχω δει ρατσισμό αν δεν εχουν παει φανταροι ή εχουν παρει απαλλαγη. γενικά στη χωρα μας λιγοι επιχειρηματίες είναι σοβαροί και ψαχνουν εργαζόμενο με βαση τα προσοντα του. γι αυτο δεν αξιζει να ασχοληθείς με μικρές επιχειρήσεις. Υποθέτω οι εταιρίες που μιλησες είναι πολυεθνικές ή εστω εχουν ενα χ ονομα στο χωρο. Σε μεγαλες εταιρίες όχι απλά δεν κανουν διακρίσεις αλλά πολλές φορές προσπαθουν να τηρούν και ενα ελάχιστο οριο γυναικών ή ατομων από μειονότητες μεταξυ του εργατικού δυναμικού

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 minutes ago, velociraptoras said:

που αντιμετωπίζεται ρατσιστικά ο "λευκός, νέος ή μεσήλικας άνδρας"? οπως ειπες κανενας δε σε ρωτησε για οικογενειακή κατασταση. αν ησουν γυναικα, ας τα εγραφες στο βιογραφικό και την ηλικία και την οικογενειακή κατασταση θα σε ρωτούσαν από το τι θα κανεις τα παιδια οταν αρρωσταίνουν μεχρι και αν σκοπευεις να κανεις αλλο παιδι και τετοια. να μην πιασουμε αλλα κριτηρια όπως εμφανιση.  στους αντρες εχω δει ρατσισμό αν δεν εχουν παει φανταροι ή εχουν παρει απαλλαγη. γενικά στη χωρα μας λιγοι επιχειρηματίες είναι σοβαροί και ψαχνουν εργαζόμενο με βαση τα προσοντα του. γι αυτο δεν αξιζει να ασχοληθείς με μικρές επιχειρήσεις. Υποθέτω οι εταιρίες που μιλησες είναι πολυεθνικές ή εστω εχουν ενα χ ονομα στο χωρο. Σε μεγαλες εταιρίες όχι απλά δεν κανουν διακρίσεις αλλά πολλές φορές προσπαθουν να τηρούν και ενα ελάχιστο οριο γυναικών ή ατομων από μειονότητες μεταξυ του εργατικού δυναμικού

Αυτό που λέει ο riskus το έχω ακούσει από στενούς φίλους που διαβιούν κι εργάζονται στο εξωτερικό, πως στα πλαίσια στρατηγικών "υποχρεωτικού" diversification, οι λευκοί άνδρες αντιμετωπίζονται πολύ αρνητικά σε αρκετές περιπτώσεις. Ειδικά σε χώρες που έχουν έντονες τάσεις σε τέτοια ζητήματα (Ολλανδία, Βέλγιο, Σουηδία, Γερμανία...). Στην Ελλάδα σίγουρα δεν υπάρχει σε αυτό το βαθμό (ακόμη).

Μην ξεχνάμε πάντως, ότι σε πολλές αγγελίες (στην Ελλάδα αυτό) βλέπεις να ζητούν απευθείας γυναίκα. Διαβάζω συχνά τίτλους ή περιγραφές αγγελιών: "ζητείται κοπέλα..." ή "Εκπαιδεύτρια office", κ.α. Το οποίο καθιστά σαφές πως μόνο γυναίκα τους κάνει.

Αυτό που αναφέρεις πάντως εδώ:  "στους αντρες εχω δει ρατσισμό αν δεν εχουν παει φανταροι ή εχουν παρει απαλλαγη." δεν αποτελεί ρατσισμό. Η απαλλαγή χορηγείται για συγκεκριμένους λόγους παθολογικούς ή ψυχολογικούς και είναι λογικό η εταιρία να διστάζει να προσλάβει κάποιον με πιθανά σοβαρά θέματα (ενδεχομένως και ψυχολογικά) καθόσον, επειδή είναι προσωπικά δεδομένα, δεν μπορεί να το διευκρινίσει - εφόσον και ο υποψήφιος δεν προβεί στη σχετική πληροφόρηση. Οσοι δεν έχουν παει φαντάροι δε, θα κληθούν να πάνε σύντομα και θα φύγουν από τη δουλειά για 1 χρόνο - πως θα κάνει προγραμματισμό προσλήψεων κι εργασιών ο υπεύθυνος της επιχείρησης αν αυτά δεν είναι ξεκάθαρα;

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, velociraptoras είπε

που αντιμετωπίζεται ρατσιστικά ο "λευκός, νέος ή μεσήλικας άνδρας"? οπως ειπες κανενας δε σε ρωτησε για οικογενειακή κατασταση. αν ησουν γυναικα, ας τα εγραφες στο βιογραφικό και την ηλικία και την οικογενειακή κατασταση θα σε ρωτούσαν από το τι θα κανεις τα παιδια οταν αρρωσταίνουν μεχρι και αν σκοπευεις να κανεις αλλο παιδι και τετοια. να μην πιασουμε αλλα κριτηρια όπως εμφανιση.  στους αντρες εχω δει ρατσισμό αν δεν εχουν παει φανταροι ή εχουν παρει απαλλαγη. γενικά στη χωρα μας λιγοι επιχειρηματίες είναι σοβαροί και ψαχνουν εργαζόμενο με βαση τα προσοντα του. γι αυτο δεν αξιζει να ασχοληθείς με μικρές επιχειρήσεις. Υποθέτω οι εταιρίες που μιλησες είναι πολυεθνικές ή εστω εχουν ενα χ ονομα στο χωρο. Σε μεγαλες εταιρίες όχι απλά δεν κανουν διακρίσεις αλλά πολλές φορές προσπαθουν να τηρούν και ενα ελάχιστο οριο γυναικών ή ατομων από μειονότητες μεταξυ του εργατικού δυναμικού

Μην μπαινεις σε αυτη την διαδικασια, μονο τα νευρα σου θα σπασεις. Στο insomnia εισαι, με ο,τι συνεπαγεται αυτο. 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...