Προς το περιεχόμενο

Από δημόσιο (στρατός) σε ιδιωτικό τομέα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 28/6/2021 στις 10:34 ΜΜ, riskus είπε

Νομικό Σώμα, ειδικότητα διοικητικός.

Είμαι στο 12ο έτος τώρα, έκλεισα τα 11. Η τελευταία προκήρυξη που είχε βγει το 2009. Δεν γνωρίζω πολλές λεπτομέρειες για τις συντάξεις έτσι όπως έχουν διαμορφωθεί τώρα, όμως ακούω συχνά για αλλαγές που επίκεινται. Γενικά οι συντάξεις έχουν συμπιεστεί αρκετά πάντως, ειδικά σε σχέση με όσους είχαν βγει οριακά 2012-2014. Το νέο σύστημα τις έριξε πολύ. Επιπλέον, βάσει του έως τώρα καθεστώτος εμείς βγαίναμε (λόγω κατάληψης ορίου ηλικίας) στα 50 με αυτεπάγγελτη αποστρατεία - και η σύνταξη είναι αξιοσημείωτα μικρή σε αυτή την περίπτωση. Αυτό προσπαθούν να το αλλάξουν κάποιοι, αλλά δεν ξέρουμε ακόμη που θα κάτσει η μπίλια.

Με τι ασχολήθηκες αν επιτρέπεται;

Στην αρχή σίγουρα θα είναι τα ίδια χρήματα στο περίπου, πράγματι, δεδομένου πως μιλάμε για junior θέσεις. Στην πορεία του χρόνου όμως δεν θα εξελιχθείς ως επαγγελματίας;

Πολύ ενδιαφέρον το feedback από έμπειρους επαγγελματίες. Δηλαδή δεν μπορείς να πεις πως η εξέλιξη σου όλα αυτά τα χρόνια στον ιδιωτικό τομέα άξιζε τον κόπο; Δεν επιβραβεύτηκες ικανοποιητικά σε μισθολογικό επίπεδο;  Θα προτιμούσες να ήσουν στο Δημόσιο (ή και το στρατό) ακόμη κι αν είχες πολύ μικρότερη εξέλιξη κι έπαιρνες αυτό το 1000άρικο για το οποίο μιλάμε;

Πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις συνολικά παιδιά, χαίρομαι που υπάρχει ενδιαφέρον για να εκφραστούν σκέψεις επί του ζητήματος.

Αρα δεν είσαι στο Στρατό.

Στρατολογικό σώμα μοδιστρούλα είσαι 😁  και το βύσμα που λένε όλοι.

Με τον κλιματισμό σου  . Δημόσιος υπάλληλος 'οχι Στρατιωτικός με ανταρτοπολέμους αντεπιθέσεις  πλωτά διαβάσεις ποταμών, κοιτοστρώσεις βολές , βολές ΒΟΠ  και όλα τα καλά.

Να καθήσεις εκεί που είσαι και βρες κάτι να συμπληρώσεις το εισόδημα σου. Τι να πουν και οι άλλοι συνάδελφοι σου 3-5 ωρες μέσα στα ερπυστριοφόρα  και άρματα  και φορείς αρμάτων,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kawavn800 είπε

Αρα δεν είσαι στο Στρατό.

Στρατολογικό σώμα μοδιστρούλα είσαι 😁  και το βύσμα που λένε όλοι.

Με τον κλιματισμό σου  . Δημόσιος υπάλληλος 'οχι Στρατιωτικός με ανταρτοπολέμους αντεπιθέσεις  πλωτά διαβάσεις ποταμών, κοιτοστρώσεις βολές , βολές ΒΟΠ  και όλα τα καλά.

Να καθήσεις εκεί που είσαι και βρες κάτι να συμπληρώσεις το εισόδημα σου. Τι να πουν και οι άλλοι συνάδελφοι σου 3-5 ωρες μέσα στα ερπυστριοφόρα  και άρματα  και φορείς αρμάτων,

Αποφάσισε - είμαι στο στρατό για να τους έχω συναδέλφους ή δεν είμαι; 😂

Οπως και να 'χει, εγώ δε μίλησα για νυχτερινές βολές, σκηνάκια και ανταρτοπολέμους. Ανέφερα συγκεκριμένα μειονεκτήματα που αφορούν την περίπτωση μου και με βάση αυτά αποφασίζω. Μιλάμε για τέσσερις 24ωρες υπηρεσίες (απλήρωτες) σε όλες τις πιθανές ζόρικες αργίες και μεταθέσεις. Αν ίσχυαν όλα αυτά που αναφέρεις (αν ήμουν δηλαδή σε κάποιο μάχιμο Οπλο) θα είχα φύγει χθες χωρίς να ρωτήσω κανέναν για συμβουλή. Και η αλήθεια είναι πως συνειδητά δεν επέλεξα κάτι τέτοιο εξαρχής.

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει 4 υπηρεσίες δεν είναι και τίποτα για σύγκρινε τους αστυνομικούς που είναι μέρα νύκτα παντός καιρού και με φουλ κίνδυνο

πως και δεν πήγες αεροπορία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, jimis98 είπε

Εντάξει 4 υπηρεσίες δεν είναι και τίποτα για σύγκρινε τους αστυνομικούς που είναι μέρα νύκτα παντός καιρού και με φουλ κίνδυνο

πως και δεν πήγες αεροπορία?

Οι αστυνομικοί δεν εκτελούν 24ωρες, αλλά 8ωρες βάρδιες. Και λαμβάνουν ρεπό + αμοιβή για τις νυχτερινές ώρες. Εντελώς ανόμοια πράγματα βέβαια.

Ημουν σε δίλημμα εκείνη την περίοδο μεταξύ ΠΑ και Στρατολογίας. Επέλεξα τη στρατολογία επειδή ήταν κοινό σώμα και μου φαινόταν πιο πιθανή η αξιοποίηση μου εκεί.

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, riskus είπε

μεταθέσεις

συμφωνα με τα λεγομενα σου δεν εχεις φαει καποια ζορικη μεταθεση οπως αλλοι συναδελφοι σου που δεν εχουν φυγει απο παραμεθωριο ακομα και δεν εχουν την δυνατοτητα να πανε στο σπιτι τους εστω καπου κοντα ποσο μαλλον να αποκτησουν το δικο τους σπιτι σε μια μεγαλη πολη οπως εσυ... οποτε ασε τη κουβεντα μεταθεσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, geoliol είπε

συμφωνα με τα λεγομενα σου δεν εχεις φαει καποια ζορικη μεταθεση οπως αλλοι συναδελφοι σου που δεν εχουν φυγει απο παραμεθωριο ακομα και δεν εχουν την δυνατοτητα να πανε στο σπιτι τους εστω καπου κοντα ποσο μαλλον να αποκτησουν το δικο τους σπιτι σε μια μεγαλη πολη οπως εσυ... οποτε ασε τη κουβεντα μεταθεσεις

Δύσκολη ή εύκολη μετάθεση είναι σχετικό. Οταν ξεσηκώνεσαι από την εγκατεστημένη βάση σου, με ολόκληρη την οικογένεια, ακόμη και το Θεσσαλονίκη-Αθήνα είναι βουνό (και σε έξοδα και σε ψυχολογικό κόπο/κόστος). Και σε τελική ανάλυση γιατί η σύγκριση γίνεται πάντα με το "χειρότερο σενάριο"; Δηλαδή επειδή κάποιοι δυστυχούν ενδεχομένως περισσότερο εκεί που βρίσκονται, πρέπει όλοι να είμαστε ευχαριστημένοι και απόλυτα ικανοποιημένοι με το ελάχιστο δυνατόν;

Νομίζω πως κάποιοι γράφετε ελαφρά τη καρδία πράγματα.

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, riskus είπε

Δύσκολη ή εύκολη μετάθεση είναι σχετικό. Οταν ξεσηκώνεσαι από την εγκατεστημένη βάση σου, με ολόκληρη την οικογένεια, ακόμη και το Θεσσαλονίκη-Αθήνα είναι βουνό (και σε έξοδα και σε ψυχολογικό κόπο/κόστος).

Νομίζω πως κάποιοι γράφετε ελαφρά τη καρδία πράγματα.

δεν γραφουμε καθολου ελαφρα τη καρδια απλα αν ησουν σε διαφορετικο οπλο/σωμα και κυριως οπλο θα ειχες διαφορετικη αντιληψη το τι εστί μεταθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, geoliol είπε

δεν γραφουμε καθολου ελαφρα τη καρδια απλα αν ησουν σε διαφορετικο οπλο/σωμα και κυριως οπλο θα ειχες διαφορετικη αντιληψη το τι εστί μεταθεση. 

Εχω πλήρη αντίληψη, όμως δεν με ενδιαφέρει να συγκριθώ με άλλα σώματα/όπλα του στρατού - κι αυτό είναι απολύτως offtopic θέμα. Δεν συζητάμε την πιθανότητα να μεταταχθώ σε άλλο όπλο (χειρότερο-καλύτερο), ούτε αν κάπου στο στρατό περνάν χειρότερα από εμένα.

Αυτά τα γνωρίζω και εγώ και όλοι μας νομίζω και δεν είναι το θέμα που συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, riskus είπε

Οι αστυνομικοί δεν εκτελούν 24ωρες, αλλά 8ωρες βάρδιες. Και λαμβάνουν ρεπό + αμοιβή για τις νυχτερινές ώρες. Εντελώς ανόμοια πράγματα βέβαια.

Ημουν σε δίλημμα εκείνη την περίοδο μεταξύ ΠΑ και Στρατολογίας. Επέλεξα τη στρατολογία επειδή ήταν κοινό σώμα και μου φαινόταν πιο πιθανή η αξιοποίηση μου εκεί.

κυλιομενο ωράριο έχουν

και οι στρατιωτικοι περνουν απαλλαγές

αφού είχες το βύσμα τότε ας σε πάει και σε άλλη υπηρεσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jimis98 είπε

κυλιομενο ωράριο έχουν

και οι στρατιωτικοι περνουν απαλλαγές

αφού είχες το βύσμα τότε ας σε πάει και σε άλλη υπηρεσία

Δεν είχα βύσμα, απλώς πέτυχα και στις δύο προκηρύξεις και είχα επιλογή καθώς η εκπαίδευση έτρεχε παράλληλα.

Οι στρατιωτικοί παίρνουν 8 ώρες απαλλαγή για 24 ώρες υπηρεσία. Οι άλλες 8 ώρες πάνε στο βρόντο. Και παρόλα αυτά απασχολείσαι συνεχόμενο 24ωρο. Ο αστυνομικός δεν απασχολείται πάνω από 8 ώρες καθημερινά και αμείβεται για κάποιες ιδιαιτερότητες όπως η νύχτα. Η ουσία είναι πως ο αστυνομικός κάνει 40ωρο την εβδομάδα με πιο λογικές αμοιβές (αν και χαμηλές πάλι...) ενώ ο στρατιωτικός όχι.

2 λεπτά πριν, geoliol είπε

ναι αλλα εσυ αναφερεις συνεχεια 4 υπηρεσιες, βαρβατες αργιες και μεταθεσεις τις οποιες ομως δεν εχεις παρει

Εχω πάρει 2 μεταθέσεις ήδη (δηλαδη έχω αλλάξει 3 υπηρεσίες). Το θέμα δεν είναι όμως αυτό, επαναλαμβάνω: την μετάθεση την αναφέρω διότι με απασχολεί σοβαρά η πιθανότητα να πάρω τώρα (ή τα αμέσως επόμενα λίγα χρόνια) μετάθεση. Και πλέον με απασχολεί διότι έχουν αλλάξει εντελώς οι υποχρεώσεις μου. Οσο ήμουν εργένης δε με ένοιαζε τόσο η μετακίνηση - τώρα που έχω στήσει σπιτικό με καίει. Γι' αυτό την αναφέρω. Εσύ ενδεχομένως να το έβρισκες αδιάφορο. Υποκειμενική άποψη, δεκτό - για μένα όμως είναι θέμα σοβαρό κι έτσι το θέτω στην εξίσωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι καποια δεδομενα οπου τα ηξερες οταν εκανες τα χαρτια σου στην προκυρηξη οπως το ηξερε και η γυναικα σου οταν αποφασισε να συνεχισει τη ζωη της μαζι σου αν μπηκες στο στρατο και πιστευες οτι θα μεινεις σε ενα μερος μια ζωη τοτε σορρυ που στο λεω λαθος σωμα και ειδικοτητα επελεξες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αεροπορία και στρατολογια δεν πας έτσι θέλει γερό βύσμα

δεν έχεις την ίδια επικινδινοτητα και με τις απαλλαγες αν θέλεις τις περνεις μετά από υπηρεσία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, geoliol είπε

ειναι καποια δεδομενα οπου τα ηξερες οταν εκανες τα χαρτια σου στην προκυρηξη οπως το ηξερε και η γυναικα σου οταν αποφασισε να συνεχισει τη ζωη της μαζι σου αν μπηκες στο στρατο και πιστευες οτι θα μεινεις σε ενα μερος μια ζωη τοτε σορρυ που στο λεω λαθος σωμα και ειδικοτητα επελεξες.

Sorry, αλλά αν διάβαζες παραπάνω θα έβλεπες ότι και κάποιος άλλος με έθετε προ των ευθυνών μου πιο πάνω. Η απάντηση είναι η ίδια κι εδώ: δεν αλλάζουν αυτά που κάναμε στο παρελθόν. Το θέμα είναι τι μπορούμε να κάνουμε τώρα δεδομένων των δυνατοτήτων μας και των συνθηκών.

Αν η απάντηση σου στο συγκεκριμένο είναι να υποστώ τις συνέπειες της επιλογής αυτής αδιαμαρτύρητα κι εν πάση περιπτώσει να μην πράξω κάτι παραπάνω, την κρατάω και πάμε παρακάτω.

1 λεπτό πριν, jimis98 είπε

αεροπορία και στρατολογια δεν πας έτσι θέλει γερό βύσμα

δεν έχεις την ίδια επικινδινοτητα και με τις απαλλαγες αν θέλεις τις περνεις μετά από υπηρεσία

 

Πήγαινες κανονικά αν είχες τα μόρια. Οι προκηρύξεις ήταν καθαρές. Δεν έχει σχέση όμως με το θέμα μας.

Ας μην ασχολούμαστε με τους αστυνομικούς, έχουν τα συν και τα πλην στη δουλειά τους - αλλά δεν είμαι, ούτε πρόκειται  (ή ενδιαφέρομαι) να γίνω, οπότε...

Επεξ/σία από riskus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...