Προς το περιεχόμενο

Η Apple τερματίζει την παραγωγή του iPhone 12 Mini νωρίτερα από το αναμενόμενο


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οποίο σύμφωνα με αναφορές δεν κατάφερε να πετύχει τους στόχους πωλήσεων, με την εταιρεία να επικεντρώνεται στα 3 πετυχημένα μοντέλα iPhone 12

Στο σύνολό της, η σειρά iPhone 12 αποτελεί μεγάλη επιτυχία για την Apple, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πως κάθε μοντέλο ήταν το ίδιο πετυχημένο. Σύμφωνα με αναφορές του TrendForce, η εταιρεία σταμάτησε την παραγωγή του iPhone 12 Mini χωρίς καμία σχετική ενημέρωση.

Σύμφωνα με τη Ταϊβανέζικη ερευνητική εταιρεία το Mini έκανε αισθητά χειρότερες πωλήσεις σε σύγκριση με τα άλλα μοντέλα της σειράς, με το αποτέλεσμα να είναι η Apple να προχωράει στον τερματισμό της παραγωγής, δίνοντας σημασία στα τρία υπόλοιπα μοντέλα.

Το iPhone 12 Mini είχε αρκετά θετικά στοιχεία, ειδικά όσον αφορά το ισχυρό hardware σε μια μικρή και οικονομικότερη συσκευή. Αν και δεν υποστηρίζει fast charging, έχει μικρότερη μπαταρία και χαμηλότερο ρυθμό ανανέωσης, παραμένει ένα από τα λίγα flagship σε αυτό το μέγεθος.

Φυσικά πλέον υπάρχουν Android ανταγωνιστές όπως το Sony Xperia 5 II και το Asus Zenfone 8 στις 6,1 και 5,9 ίντσες αντίστοιχα, τα οποία όμως είναι μεγαλύτερα από τις 5,4 ίντσες του Mini, κάτι που κάνει το iPhone 12 Mini την μόνη επιλογή όσων θέλουν μια μικρότερη συσκευή.

Η απόφαση της Apple δημιουργεί ερωτήματα για το μέλλον του μοντέλου, καθώς σύμφωνα με το TrendForce η φημολογούμενη σειρά iPhone 12S θα διαθέτει μικρότερο notch και άλλες βελτιστοποιήσεις, χωρίς μεγάλες αλλαγές. Για την ώρα δεν φαίνεται να υπάρχει πρόθεση για την διάθεση ενός iPhone 12S Mini, με ένα πιθανό iPhone 13 Mini να είναι επίσης απίθανο.

Τέλος, παρόλο που φαίνεται να υπάρχουν ενδιαφερόμενοι για τη συγκεκριμένη αγορά, όπως όλα δείχνουν δεν είναι αρκετοί για τις κατασκευάστριες εταιρείες ώστε να επενδύουν στην ανάπτυξή τους, με τις πωλήσεις να κάνουν ξεκάθαρο πως η πλειοψηφία του αγοραστικού κοινού θέλει μεγαλύτερες συσκευές.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 92
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βασικό που έφταιγε κατά τη γνώμη μου, εκτός του μικρού αγοραστικου κοινού για τόσο μικρά τηλέφωνα, είναι η υψηλή του τιμή (μόνο 100 € φτηνότερο από το 12) καθώς και η μικρή μπαταρία του.

Γενικά πάντως φαίνεται ότι το κοινό που ζητάει τόσο μικρές ίντσες είναι υπερβολικά μικρό για να δικαιολογεί το ενδιαφέρον των εταιριών.

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, koutsis είπε

Το βασικό που έφταιγε κατά τη γνώμη μου εκτός του μικρού αγοραστικου κοινού για τόσο μικρά τηλέφωνα είναι η υψηλή του τιμή (μόνο 100 € φτηνότερο από το 12) καθώς και η μικρή μπαταρία του.

Γενικά πάντως φαίνεται ότι το κοινό που ζητάει τόσο μικρές ίντσες είναι υπερβολικά μικρό για να δικαιολογεί το ενδιαφέρον των εταιριών.

Έπρεπε να το έχουν 450 και θα πουλούσε σα ζεστό ψωμάκι. Εάν με 100 πας στη ναυαρχίδα σχεδόν δεν υπάρχει νόημα να πάει κανείς στο mini. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαταρρίφθηκε το αφήγημα πολλών (από εδω μέσα ακόμα περισσότερων από αλλού) πως χρειάζεται μια ναυαρχίδα με μικρή οθόνη, δεν μπορούν τις παντόφλες, δεν χωράνε τα τηλ στις τσέπες τους κλπ.

Επεξ/σία από charalampos21
  • Like 19
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, charalampos21 είπε

Kαταρρίφθηκε το αφήγημα πολλών (από εδω μέσα ακόμα περισσότερων από αλλού) πως χρειάζεται μια ναυαρχίδα με μικρή οθόνη, δεν μπορούν τις παντόφλες, δεν χωράνε τα τηλ στις τσέπες τους κλπ.

Χρειάζεται ναυαρχίδα με μικρή οθόνη

Δε θέλουμε όλοι παντόφλες

Και ναι, δε χωράνε στις τσέπες μας

Κλπ.

  • Like 19
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, inec είπε

Χρειάζεται ναυαρχίδα με μικρή οθόνη

Δε θέλουμε όλοι παντόφλες

Και ναι, δε χωράνε στις τσέπες μας

Κλπ.

Ανήκεις σε μια πάρα πολύ μικρή πλειοψηφία οπότε δεν νομίζω πως θα ασχοληθούν οι εταιρίες να ικανοποιήσουν την επιθυμία σου.

  • Like 13
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, charalampos21 είπε

Kαταρρίφθηκε το αφήγημα πολλών (από εδω μέσα ακόμα περισσότερων από αλλού) πως χρειάζεται μια ναυαρχίδα με μικρή οθόνη, δεν μπορούν τις παντόφλες, δεν χωράνε τα τηλ στις τσέπες τους κλπ.

Το αφηγημα δεν καταρριφθηκε γιατι η apple σου προσφερει αυτο με το 12 και αυτο ηταν το θεμα με το 12mini καθως ηταν πολυ κοντα τιμολογιακα και υπαρχουν και τα 11,Χr που ηταν ποιο οικονομικα για καποιον που θελει iphone.

Οπως και να εχει κριμα που δεν πηγε καλα σε πωλησεις ηταν καλο που υπηρχε σαν επιλογη και αναλογα ο καθενας επελεγε αλλα οπως και να το κανεις τα νουμερα των πωλησεων ειναι αμειλικτα καθως και η δεσμευση της γραμμης παραγωγης.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, charalampos21 είπε

Kαταρρίφθηκε το αφήγημα πολλών (από εδω μέσα ακόμα περισσότερων από αλλού) πως χρειάζεται μια ναυαρχίδα με μικρή οθόνη, δεν μπορούν τις παντόφλες, δεν χωράνε τα τηλ στις τσέπες τους κλπ.

Δηλαδή επειδή αποτελούμε μειοψηφία πάει να πει ότι δεν υπάρχουμε ;

Ελπίζω να με βγάλει μια πενταετία, και μέχρι τότε η apple να έχει αναθεωρήσει… 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δηλαδή επειδή αποτελούμε μειοψηφία πάει να πει ότι δεν υπάρχουμε ;

Ελπίζω να με βγάλει μια πενταετία, και μέχρι τότε η apple να έχει αναθεωρήσει… 

Υπαρχετε σαφως αλλα το γενικευατε παρα πολυ εδω μεσα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, charalampos21 είπε

Ανήκεις σε μια πάρα πολύ μικρή πλειοψηφία οπότε δεν νομίζω πως θα ασχοληθούν οι εταιρίες να ικανοποιήσουν την επιθυμία σου.

Το πολύ μικρή πλειοψηφία, δεν στέκει.

Η πλειοψηφία αφορά το μεγαλύτερο μέρος ενός συνόλου που ψηφίζουν κάτι.

Πλειονότητα είναι η σωστή λέξη.

Αλλά ακόμα και πλειονότητα  να έλεγες, δεν υπάρχει μικρή πλειονότητα.

Η πλειονότητα υποδηλώνει τους πολλούς, από μόνη της σαν λέξη.

Επομένως, πρέπει να πεις η μειονότητα.  Ανήκεις σε μία μειονότητα, σκέτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NickKavourdiris είπε

Το πολύ μικρή πλειοψηφία, δεν στέκει.

Η πλειοψηφία αφορά το μεγαλύτερο μέρος ενός συνόλου που ψηφίζουν κάτι.

Πλειονότητα είναι η σωστή λέξη.

Αλλά ακόμα και πλειονότητα  να έλεγες, δεν υπάρχει μικρή πλειονότητα.

Η πλειονότητα υποδηλώνει τους πολλούς, από μόνη της σαν λέξη.

Επομένως, πρέπει να πεις η μειονότητα.  Ανήκεις σε μία μειονότητα, σκέτο.

Εχεις δικιο.

Αμα χρειαστω φιλολογο για τα παιδια μου θα σε ενημερωσω.

Ευχαριστω για την διορθωση παντως.

  • Confused 2
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίμα.... Το είχε προσφορά 120 λίρες κάτω στο Amazon day προχτές και μάλιστα με 12 άτοκες δόσεις. Κάτ εμέ πάρα πολύ καλή επιλογή σε αυτά τα λεφτά και με αυτο το πρόγραμμα πληρωμής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, charalampos21 είπε

Εχεις δικιο.

Αμα χρειαστω φιλολογο για τα παιδια μου θα σε ενημερωσω.

Ευχαριστω για την διορθωση παντως.

Δεν είμαι φιλόλογος. Απλώς επεσήμανα κάτι. Χωρίς να έχω πρόθεση να "σου την πω".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickKavourdiris είπε

Δεν είμαι φιλόλογος. Απλώς επεσήμανα κάτι. Χωρίς να έχω πρόθεση να "σου την πω".

 

Και εγω δεν το ειπα ειρωνικα πως σε ευχαριστω για την διορθωση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...