Προς το περιεχόμενο

Windows 11. Ποιοι επεξεργαστές υποστηρίζονται και τι συμβαίνει με το TPM;


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, nickolasemp είπε

Προσπαθώ να βρω για τον i7-7500u τί είδους TPM έχει... Πάντως το tpm.msc μού λέει The TPM is ready for use.

Edit: Στο tpm.msc σού λέει και το version (εμένα είναι specification version 2.0). Τώρα γιατί το health check λέει ότι δεν το υποστηρίζει, ένας Θεός ξέρει τί κοιτάει αυτό το tool.

ειναι επειδη εχεις 7ης γενιας επεξεργαστη ... μονο 8ης γενιας και πανω υποστηρίζονται   . υπαρχει ενα προγραματακι που λεγετε WhyNotWin11 που στα λεε καλυτερα και εξηγει τι δεν εχεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pao13 είπε

windows μόνο σε parallels Desktop και οταν μου την καρφώνουν τα κάνω minimize

και όταν μου την σπάνε περισσότερο τα πετάω στον κάδο 

(μου αρέσει ο θόρυβος που κάνει όταν αδειάζει)

Ναι καλά κάνεις. Το 0.05% κάνει το ίδιο ή το 100% που δεν έχει υπολογιστή είναι μαζί σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, nickolasemp said:

Προσπαθώ να βρω για τον i7-7500u τί είδους TPM έχει... Πάντως το tpm.msc μού λέει The TPM is ready for use.

Edit: Στο tpm.msc σού λέει και το version (εμένα είναι specification version 2.0). Τώρα γιατί το health check λέει ότι δεν το υποστηρίζει, ένας Θεός ξέρει τί κοιτάει αυτό το tool.

Μήπως δεν έχεις ενεργοποιήσει το secure boot ;; Για τσέκαρε το. Επίσης τα windows 11 υποστηρίζουν μόνο uefi και όχι bios άρα αν έχεις τίποτε csm ενεργοποιημένο απενεργοποίησε το και αυτό. Αν και νομίζω ότι αν έχεις ενεργό το secure boot το csm απενεργοποιήται αυτόματα.

Επεξ/σία από bep1995
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν 2 λύσεις:

  1. Στην αναζήτηση Google γράψτε "How to install Windows 11 without TPM 2.0" απλά η διαδικασία είναι λίγο ψιλοδύσκολη
  2. Να κάνουμε υπομονή να βγουν Windows 11 Custom εκδόσεις από χρήστες (ghost spectre ή Nexus Lite OS) όπου δεν θα υπάρχουν χαζές απαιτήσεις όπως το TPM 2.0 ή να πρέπει ντε και καλά να έχεις 8ης γενιάς Intel

Είναι τραγικό να μην υποστηρίζουν όπως ο i7 4790 και να υποστηρίζoυν κάτι σάπια διπύρηνα Intel Atom/Celeron του 2018-2019....

Επεξ/σία από KnightRider
  • Like 16
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να απασχολεί και πολλούς από εδώ. 2 στους 10 από τα παλαιότερα σχόλια που έχω διαβάσει έχουν "τα τέλεια Windows XP" και άλλοι 7 στους 10 "Windows 7 μέχρι να δύσει ο ήλιος".  Οπότε καλός! 😄 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως και φαινεται τα Win 11 θα πανε άπατα όπως κάποτε τα Vista λόγω ξαφνικών συγκεκριμένων προαπαιτήσεων της microsoft σε hardware....

Οπότε αν δεν αλλάξει το σκηνικό επειδή ελάχιστοι θα μετακομίσουν....θα βγάλουν σε κανα 2χρονο τα 12άρια που θα μπαίνουν πάλι παντού...(βλέπε win7 μετα τα vista που ρουφάγανε την μνήμη σαν νερό και όλοι τότε 2007~2009 είχαν max 2~4 ram)

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...