Προς το περιεχόμενο

Windows 11. Ποιοι επεξεργαστές υποστηρίζονται και τι συμβαίνει με το TPM;


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, nitroc είπε

Θα μπορούσε το tpm να είναι διαθέσιμο άραγε σε ξεχωριστή συσκευή , πχ ενα usb stick , για να το βάλει κάποιος που έχει έναν intel 7600Κ λόγου χάρη.  

Λογικά υπάρχει αλλά θα πρεπει να τσεκάρεις συγκεκριμένα τη μητρική σου. Το θέμα είναι ότι και να το βάλεις ΔΕΝ θα μπορείς να περασεις win 11 γιατί ο επεξεργαστής σου είναι ακατάλληλος κατά τη Microsoft. Άσχετα απο το tpm

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, pirmen56 είπε

Θεωρείς προσωρινή παράλειψη το ότι υποστηρίζεται επίσημα ο 8700K π.χ. και όχι ο 7700K που είναι η ίδια αρχιτεκτονική και παίζει άψογα σχεδόν τα πάντα; Μακάρι να είναι έτσι αλλά δεν το βλέπω.

Ξέρω κι εγώ... Είναι λίγο τρέλα. Έχουν φάει κράξιμο παντού στο νετ για αυτό.

9 ώρες πριν, bep1995 είπε

Μήπως δεν έχεις ενεργοποιήσει το secure boot ;; Για τσέκαρε το. Επίσης τα windows 11 υποστηρίζουν μόνο uefi και όχι bios άρα αν έχεις τίποτε csm ενεργοποιημένο απενεργοποίησε το και αυτό. Αν και νομίζω ότι αν έχεις ενεργό το secure boot το csm απενεργοποιήται αυτόματα.

UEFI έχω & Secure boot είναι ενεργοποιημένο κανονικά.

 

Κάπου διάβασα το εξής:
The zen 1 and ≤7th gen CPUs have the spectre/meltdown bugs. Zen2 and 8th gen fixed them

Επεξ/σία από nickolasemp
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

updated UI BETA OS with improved telemetry με ηλίθια requirements. Έτσι, αυτό μας αξίζει ... duoπώλειο μισό αιώνα και το αποτέλεσμα;;; σε οποίους ζητάει περιπέτεια το τομάρι τους have fun. Εγώ το κάνω καιρό το άθλημα .. ευχαριστώ δε θα πάρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Desktop με FX 8350, rx580, 16gb ram, tpm 1.2 μου βγάζει πως δεν υποστηρίζεται και θα μείνω στα 10.

Όπως και laptop dell precision 5130 με i5 6440hq και tpm 2.0 . Νομίζω πολύ αυστηρά κριτήρια έβαλε η Microsoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, balthazor4ever είπε

Desktop με FX 8350, rx580, 16gb ram, tpm 1.2 μου βγάζει πως δεν υποστηρίζεται και θα μείνω στα 10.

Όπως και laptop dell precision 5130 με i5 6440hq και tpm 2.0 . Νομίζω πολύ αυστηρά κριτήρια έβαλε η Microsoft.

Ει... Αυτο το μηχανημα, με τον 8350, ειναι το δικο μου! 😁

Με ποια μητρικη το έχεις;  (εγω, εχω M5A99X EVO R2.0).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mη γκρινιάζετε παιδιά... Είναι η ευκαιρία που ψάχναμε όλοι για να δικαιoλογήσουμε στον εαυτό μας ή στην γυναίκα, εκείνη την - όποια - αναβαθμισούλα σκεφτόμασταν... Ας ανάψουμε κανα καντηλάκι και το κατεβάζουμε μετά, μαζί με τα άλλα...  :) :) :)

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Black Demis είπε

Λίγο ξεφτίλα η κατάσταση, να βγάζουν off τόσες συσκευές,  να συνέχιζαν τα 10 πάει και έρχεται (κάνεις σχεδόν δεν θα μηλαγε) αλλα και κόβουν τα 10 και βαράνε απαιτήσεις, αντε να έλεγαν χωρίς TPM και dx 12 δεν θα έχεις το και το (αυτόματα θα έπαιζαν με i series 3 γενιάς και πάνω) αλλα όχι οτιδήποτε από 2018 και πίσω άκυρο) 3 χρόνια μηχάνημα μόνο δλδ και κάποια 4

ε μενεις στα windows 10 μεχρι να πανε discontinued και βαζεις μολις βγουν τα windows 12 δε θα μας σπασει τα νευρα η microsoft ,στην τελικη εγω για εφαρμογες και πλεον ιντερνετ και εργασιες χρησιμοποιω και τα ubuntu που ειναι χιλιες φορες πιο γρηγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, markos9 είπε

Ει... Αυτο το μηχανημα, με τον 8350, ειναι το δικο μου! 😁

Με ποια μητρικη το έχεις;  (εγω, εχω M5A99X EVO R2.0).

 

Χαχαχα! Gigabyte GA990xa-UD3 με Beta BIOS που μου εστειλε η gigabyte και δεν εχει στη σελιδα της για Spectre κλπ. Πάντως σε FHD ανάλυση μια χαρά πάει. Δε θα αλλάξω για καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν να βλέπω πάλι το έργο 
windows 98 - ok
windows me - not ok
windows xp - ok
windows vista - not ok
windows 7 - ok
windows 8 - not ok
Εκεί κάπου βγήκαν τα windows 10 για αλλαγή.... ας βάλω εδώ ένα ok και φτου και απο την αρχή:
windows 11 - not ok
windows 12 - probable ok
wind...............etc.
 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

... με το πιθανότερο σενάριο να αναφέρει ότι η τελική έκδοση των Windows 11 δεν θα επιτρέπεται καθόλου σε μη συμβατούς υπολογιστές.

Planned Obsolescence με σφραγίδα Microsoft

Αναφορά σε κείμενο

Σε διαφορετική περίπτωση, και λαμβάνοντας υπόψη ότι το motherboard διαθέτει τον κατάλληλο pin header, είναι σχετικά οικονομικό για να το προμηθευτείτε (το TPM) και να το εγκαταστήσετε στον υπολογιστή σας (και ακολούθως να το ενεργοποιήσετε μέσω του BIOS).

Ηταν οικονομικό... Τώρα πια δεν είναι! 

Scalping με σφραγίδα Microsoft

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μεγάλη υποκρισία από την ms να λέει, δίνουμε δωρεάν τα 11 σε όσους έχουν πληρώσει άδεια για τα 10 και με τα κριτήρια που βάλανε, να απευθύνονται σε hardware, αυστηρά της τελευταίας τριετίας. Υποτιμούν μεγάλο ποσοστό των 1,3 δις που έχουν 10 και τους αποκλείουν από τα 11, πιέζοντάς τους για αναβάθμιση hardware. Επομένως ποια 11 δωρεάν, όταν πρέπει να αγοράσεις hardware της τελευταίας τριετίας. Λίγη τσίπα δεν είναι κακό να βρεις ms. Λέω εγώ τώρα... Λέρα!!!

Best Εισαι Μια GIFs | Gfycat

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Balantakos είπε

Microsoft : οριστε τα windows 11 // σχεδον ολοι: πωπω τι χαλια ειναι αυτα?

Microsoft: δυστηχως θα υποστηριξουμε συγκεκριμενες συσκευες. // ολοι: μα γιατι αφου εγω ηθελα να τα περασω! 😂

Α ρε κοσμε...

Ξέρει πολύ καλά την ψυχολογία του κόσμου η Microsoft και τον παίζει στα δακτυλακια της. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, nickolasemp είπε

Προσπαθώ να βρω για τον i7-7500u τί είδους TPM έχει... Πάντως το tpm.msc μού λέει The TPM is ready for use.

Edit: Στο tpm.msc σού λέει και το version (εμένα είναι specification version 2.0). Τώρα γιατί το health check λέει ότι δεν το υποστηρίζει, ένας Θεός ξέρει τί κοιτάει αυτό το tool.

Γιατι εχεις επεξεργαστη 7ης γενιας (θελουν βλακωδώς απο 8η σειρα και πανω) και εγω που εχω i5-6600κ και εχω ενεργο TPM και secure boot το tool μου λεει οτι δεν υποστηριζω τα windows 11. Lol μολις ειδα οτι εχουν απαντησει αλλοι 10 για το ιδιο θεμα.

Επεξ/σία από john111
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...