Προς το περιεχόμενο

Windows 11. Ποιοι επεξεργαστές υποστηρίζονται και τι συμβαίνει με το TPM;


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ βιασύνη για το τίποτα η τελική έκδοση κυκλοφορεί αρχές 2022 και φαγωθήκατε κάποιοι να γίνεται beta testers.

To μόνο σίγουρο είναι ότι αυτοί οι περιορισμοί δεν θα ισχύουν στην τελική έκδοση που θα κυκλοφορήσει στο κοινό γιατί έγινε πολύ μεγάλος ντόρος και η Microsoft θα αναιρέσει κάποια πράματα αν δεν έχει ανερέσει ήδη.....

https://www.techpowerup.com/283884/windows-11-free-upgrade-for-windows-10-users-only-by-1h-2022

Επεξ/σία από BeSt_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
1 minute ago, BeSt_ said:

Πολύ βιασύνη για το τίποτα η τελική έκδοση κυκλοφορεί αρχές 2022 και φαγωθήκατε κάποιοι να γίνεται beta testers.

Holidays 2021. 😛

Κοινώς Νοέμβριο-Δεκέμβριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2021 στις 8:52 ΜΜ, balt123 είπε

νομίζω το είχα ανακοινώσει πρώτα η MS και μετά το πήραν καραμέλα οι επιστήμονες του insomnia. Αλλά δεν παίρνω όρκο.

Το είχαν ανακοινώσει οι της Μικροσοφτ στην αρχή της παρουσίασης των Γουίντοους 10, ότι δηλ. αυτά θα είναι τα τελευταία Γουίντοους και θα παίρναν μόνο αναβαθμίσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις έβαλα και εγω τη leaked έκδοση των 11 στο galaxy book12 i5 7ης γένιας (θεωρητικά μη υποστήριζομενη cpu). To tool της Microsoft έβγαλε οτι δεν είναι συμβατό, αλλά η leaked έκδοση μπήκε μια χαρα, activated με το κλειδί των Windows 10. Τρέχουν μια χαρα και είναι πολύ ποιο όμορφα για ταμπλετα. Ιδια ταχύτητα βλέπω γενικα. Επίσης ενώ είχα ελληνικά Windows 10, με ενημέρωσαν τα Windows 11 οτι θα γίνει update σε αγγλική έκδοση και αν θέλω μετά μπορώ να κατεβάσω το language pack. Είχα σε αλλο partition αλλη έκδοση των Windows 10, custom lite. Παρέμεινε κανονικά και υπάρχει η επιλογή να διαλεγω ανάμεσα σε windows lite 10 custom και windows 11..

Μια χαρα.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το "τελευταία έκδοση" αλλά μέχρι την επόμενη, θυμάμαι όταν βγήκαν τα 10άρια, υπήρχαν καταστάσεις που σε έπρηζαν... ότι μπορεί να πρηστεί πάνω σου, με pop-up τύπου "θέλεις να αναβαθμίσεις τώρα? τώρα? τώρα? τώρα?....." Μετά ανακοινώσεις ότι το λειτουργικό πλέον παίζει με τόσους υπολογιστές όσα τα αστέρια του σύμπαντος... Προφανώς η εταιρία είναι θηρίο μεγαλύτερο και από κράτη, αλλά πως γίνεται να βγάζει τέτοια ξεφτίλα και αναξιοπιστία στη συμπεριφορά της?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Yποστηρίζονται Intel Atom & Intel Celeron σάπια 👇 και δεν υποστηρίζεται ο i7700 μου με 32bg ram πχ; Δουλευόμαστε τελείως! Mόλις σταματήσει και η υποστήριξη με βλέπω για επιστροφή σε console gaming και Linux..

https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/minimum/supported/windows-11-supported-intel-processors

Επεξ/σία από Hk2004gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω οτι θα κόψει κανέναν η cpu απο το update. Κάπου διάβαζα, αν δεν είναι στην παραπάνω λίστα η cpu απλα θα σε ενημερώνει, αλλά αμα θες θα υπάρχει επιλογή να γίνει το update με δική σου ευθύνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω τα χρησιμοποιω εδω και 4 μερες σε asus b450 tuf και ryzen 5 1600. Η εγκατασταση ειναι σχετικα ευκολη, ενεργοποιησα το tpm και το secure boot και περασα το iso σε usb uefi kai gpt και ξεκινησα την εγκατασταση κανοντας boot απο uefi και ολα πηγαν οπως επρεπε χωρις να λεει πλεον οτι o υπολιγιστης δεν υποστηριζεται. Δουλευουν αψογα μεχρι στιγμης και με drivers απο win 10 της μητρικης.

 

Επεξ/σία από ChrisSK78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε μητρική αγορασμένη 2019 Απο το BIOS ενεργοποίησα firmware TPM (intel PTT)  και μετα το compatibility tool είπε το ok.

10 λεπτά πριν, unforgiven είπε

Έχω έναν 5820Κ, που δεν υποστηρίζεται.
Αν βάλω ένα TPΜ 2 module στη Mb, θα έχω θέμα;
Έχω μπερδευτεί.

δες αν ενεργοποιείται απο το BIOS το PTT.

Επεξ/σία από alan2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ChrisSK78 είπε

Εγω τα χρησιμοποιω εδω και 4 μερες σε asus b450 tuf και ryzen 5 1600. Η εγκατασταση ειναι σχετικα ευκολη, ενεργοποιησα το tpm και το secure boot και περασα το iso σε usb uefi kai gpt και ξεκινησα την εγκατασταση κανοντας boot απο uefi και ολα πηγαν οπως επρεπε χωρις να λεει πλεον οτι o υπολιγιστης δεν υποστηριζεται. Δουλευουν αψογα μεχρι στιγμης και με drivers απο win 10 της μητρικης.

 

Δε νομίζω ότι χρειαζόταν ολο αυτο. Εγω απλα αντέγραψα τα αρχεία του iso σε ένα φάκελο στα Windows 10 και πάτησα το setup.exe Όλα έγιναν αυτόματα μετα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα δεν πρέπει να υπάρχει αγχος για τα επερχόμενα win .  Το ΤΡΜ ειναι ενσωματωμένο στους επεξεργαστές 8ης γενιάς και μετα 

στην 5η 6η και 7η γενιά το υποστηρίζει η μητρική  μονο που θα πρέπει να αγοραστεί το module με 14 ή 20 pin, και κόστος κοντά στα 40ε

asus-tpm-module_feature.jpg.590e4504e7e0495886b0cea5464f341a.jpg 

Πάντως σίγουρα η έκδοση home δεν θα εχει απαίτηση ΤΡΜ     (ετσι πιστεύω) γιατί απλα δεν χρειάζεται στους οικιακούς χρήστες και η mcs το ξέρει και δεν θα χασει πελάτες χωρίς λογο  

Η έκδοση ΤΡΜ κατά  κυριο λογο είναι για επαγγελματίες εταιρείες και servers  οπως και ναχει έχουμε δρόμο μπροστά μας και ίδωμεν

Για τους βιαστικούς και μη υποστηριζόμενους ΤΡΜ υπάρχει λυση αντικαθιστώντας κάποια απο τα αρχεία εγκατάστασης με αυτά απο το setup των 10 και λύνετε το πρόβλημα  

 

 

Επεξ/σία από tadegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτο που θα πω ειναι ότι λόγο του κορεσμού της αγοράς λογικό ειναι να δημιουργούν νεα μετρα με στόχο την αντιμετωπιση προβληματων ή για  την ασφαλεια μας αλλα παντα η ουσια ειναι ψυχα/ναγκασμός στην αγορα αγαθών ή υπηρεσιων.  Οι εταιρειες ξέρουν την τελεια στιγμή κορεσμου και τροπου να βγαλουνε λεφτα.  

Χωρίς 4κ αναλυση δεν υπαρχει ζωή; Smartphones , οθόνες, τηλεορασεις, επεξεργαστες, καρτες γραφικων και αλλα σε 2 χρονια ειναι αχρηστα..... γιατί... απλα υπαρχει ο κύκλος της αγορας (μαρκετινγ) και πρεπει με ή χωρίς φυσική ή ψηφιακη ενεργεια της εταιρειας να πουλησει παλι.

Το να περασεις παρανομα windows με παρακαμψη του TPM δεν σημαινει ότι θα λειτουργούν ολα σωστά δηλαδη αλλα προγραμματα κ λειτουργίες.
Οι κλασσικοι flex "εγώ χρησιμοποιω λειτουργικό με βαση το Linux" Ναι οκ εκατσες κ εμαθες απο εντολες και την δομη linux Μπραβο σου αλλα παραδέξου ότι τρέχεις κ VM με windows.

πιο πιθανον πανε να καταχωρησουνε υπολογιστες οπως τις Sim card στα κινητα, σιγα σιγα θα βαλουμε SSL keys για apps και όλη η αυθεντικοποιηση των στοιχείων θα γίνετε έτσι.

Οι παράνομες εκδόσεις σε software (leaks kai piracy cracks) έχουν μειωθεί απο ότι παλιoτερα και με μεγαλη πιθανοτητα οσα προγραμματα υπαρχουν σε πειρατικα να εχουνε προσθεσει καποιο malware κωδικα ή mining σε παιχνιδια, τωρα ολοι στοχοποιουν απευθειας στο hacking ή στην αναπτυξη hacking apps. για αυτόν τον λογο  η χρηση Virtual Private Network services έχουν αυξηθει.

Ελπιζω οτι θα ερθουν μεγαλες αλλαγες στον κλαδο κυβερνοασφαλεια απο τις επιχειρησεις μέχρι κ τον τελικό απλο χρήστη γιατι αλλιως την έχουμε ασχημα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...