Προς το περιεχόμενο

Λογαριασμος guest στο ρουτερ με περιορισμενο B/W για να μη δωσω τον main κωδικο


StamTheMan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα αυπνα αλανια.
Δεν το εχω πολυ με τα δικτυα,και οσο εψαξα δεν εβγαλα ακρη,οποτε ζηταω τη βοηθεια σας.

Μπορω να ρυθμισω καπως το router μου ( το στανταρ του οτε για Vdsl 50 ) και να φτιαξω κατι σα λογαριασμο guest, ωστε να  μπορω πχ να δωσω στο γειτονα τον κωδικο,αλλα να μην εχει προσβαση ουτε στις ρυθμισεις του ρουτερ αλλα ουτε και σε ολη τη γραμμη; 

Δεν ειναι ακριβως  αυτος ο λογος που το θελω,αλλα ειναι ο πιο απλος για να εξηγησω τι θελω να κανω.

Εχω και δευτερο ρουτερ,αν μπορει να χρησιμοποιηθει καπως,αλλα ειναι πιο παλιο και δεν ειναι για την vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikosKallithea είπε

Με τους κωδικούς wifi που θα δωσεις δεν μπορει καποιος να μπει στον ρουτερ, ο ρουτερ εχει αλλους κωδικους

 

Καποια ρουτερ εχουν στανταρ κωδικους,για αυτο το ανεφερα.

Δεν ειναι αυτο το θεμα μου ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Καλησπερα αυπνα αλανια.
Δεν το εχω πολυ με τα δικτυα,και οσο εψαξα δεν εβγαλα ακρη,οποτε ζηταω τη βοηθεια σας.

Μπορω να ρυθμισω καπως το router μου ( το στανταρ του οτε για Vdsl 50 ) και να φτιαξω κατι σα λογαριασμο guest, ωστε να  μπορω πχ να δωσω στο γειτονα τον κωδικο,αλλα να μην εχει προσβαση ουτε στις ρυθμισεις του ρουτερ αλλα ουτε και σε ολη τη γραμμη; 

Δεν ειναι ακριβως  αυτος ο λογος που το θελω,αλλα ειναι ο πιο απλος για να εξηγησω τι θελω να κανω.

Εχω και δευτερο ρουτερ,αν μπορει να χρησιμοποιηθει καπως,αλλα ειναι πιο παλιο και δεν ειναι για την vdsl.

Θα φτιαξεις ενα νεο ssid (δικτυο wlan) με διαφορετικο password, πχ αν το βασικο σου ειναι το stam1 θα φτιαξεις stam_guest. Για περιορισμο bandwidth στο νεο ssid δεν γνωριζω να σου πω, εγω που το δοκιμασα στο vodadone H300 παρολο που βρηκα ρυθμιση δεν ενεργοποιηθηκε ποτε, ισως το εκανα λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pp6210 είπε

Θα φτιαξεις ενα νεο ssid (δικτυο wlan) με διαφορετικο password, πχ αν το βασικο σου ειναι το stam1 θα φτιαξεις stam_guest. Για περιορισμο bandwidth στο νεο ssid δεν γνωριζω να σου πω, εγω που το δοκιμασα στο vodadone H300 παρολο που βρηκα ρυθμιση δεν ενεργοποιηθηκε ποτε, ισως το εκανα λαθος

Εννοεις να καταργησω το παλιο ssid;

Το ρουτερ του οτε εχει επιλογη να δημιουργησω αλλο ssid αλλα στο 5.0 band,το οποιο εμφανιζεται για 1 δευτερολεπτο στα διαθεσιμα και μετα εξαφανιζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, georgeps21 είπε

Αν υπάρχουν στάνταρ κωδικοί γιατί δεν αλλάζεις και τον κωδικό του αντμιν?

Ευχαριστω, αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα μου παιδια. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Αν μας έλεγες και ποιο είναι το θέμα σου;

Η δημιουργια δευτερου "χρηστη" ως guest,για να εχω ελεγχο στο bw.

Επεξ/σία από StamTheMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2021 στις 2:02 ΜΜ, StamTheMan είπε

Η δημιουργια δευτερου "χρηστη" ως guest,για να εχω ελεγχο στο bw.

Δεν λέγεται "χρήστης", λέγεται δευτερο SSID με guest policy και ανάλογα με τις δυνατότητες του AP σου παιρνεις και bandwidth control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δευτερο χρηστη για προσβαση στις ρυθμισεις του ρουτερ δε μπορεις να εχεις σχεδον με κανενα ρουτερ παροχου. Εαν θες για οποιοδηποτε λογο να μπορει να μπει στο ρουτερ θα μπορει μονο με τον κωδικο admin που εχει το ρουτερ (η αυτον που εχεις βαλει εσυ εαν το εχεις αλλαξει)

Εαν θες απλα να του δωσεις ιντερνετ τοτε ειτε του δινεις το ssid και το κωδικο του wifi σου ειτε φτιαχνεις guest/2o ssid οπως σου λενε οι απο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν υποστηριζει το ρουτερ σου να φτιαξεις 2ο wlan, φτιαξε ενα και βαλε καποιο παλιο πρωτοκολλο συνδεσης (πχ 802.11b) ώστε να εχει με αυτο τον τροπο περιορισμενη ταχυτητα. ειδαλλως μπορεις να το κανεις αυτό κουμπωνοντας το 2ο ρουτερ που εχεις αλλα δεν ξερω αν θελει τπτ portforwarding για να δουλευουν ολα σωστα. ειδαλλως παρε κατι φθηνο και κανε τα παραπανω που ειπα για να περιορισεις το bandwidth.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...