Προς το περιεχόμενο

Τηλέφωνα για μουφα επενδύσεις που δεν τα πιάνει ούτε το true caller


liakos356

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον τελευταίο καιρό με έχουν ζαλίσει στο κινητό διάφοροι αριθμοί που είναι whitelisted τόσο στο true caller όσο και στο google. Όσες φορές το έχω σηκώσει και έχω μιλήσει, είναι κάποιος που προσπαθεί να μου πάρει τα προσωπικά μου στοιχεία δήθεν για ενημέρωση επενδύσεων , αλλά του το ξεκόβω με τη μία. Εν τω μεταξύ είναι ξεκάθαρο ότι είναι phising γιατί από πίσω ακούγονται διάφοροι θόρυβοι εξωτερικού χώρου, μουσική από καφετέρια κλπ. Επίσης, δε λένε πουθενά για GTPR, η κλήση καταγράφεται και άλλα κλασικά disclaimer. 

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μπορεί να βρήκαν οι scammers τρόπο να κάνουν spoof οποιονδήποτε αριθμό. Τα νούμερα είναι κανονικότατα, ελληνικά και φαίνονται και σταθερά και κινητά. Μου έχει τύχει να πάρω πίσω ένα σταθερό και να το σηκώνει οικογένεια σε σπίτι. Επίσης, βρήκα αυτό το κείμενο που μπορεί να εξηγεί την κατάσταση : https://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/nea-apati-agnostoi-yposchontai-ependyseis-me-eykolo-kerdos-meso-tilefonoy/

Έχει κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία; 

Επεξ/σία από liakos356
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστό πρόβλημα που το έχουν πολλοί, εμένα με έπαιρναν πριν 4 ημέρες από Αγγλία, λογικά για κάτι τέτοιο. 

Μπλοκ συνέχεια, δεν υπάρχει άλλη λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, liakos356 είπε

Τον τελευταίο καιρό με έχουν ζαλίσει στο κινητό διάφοροι αριθμοί που είναι whitelisted τόσο στο true caller όσο και στο google. Όσες φορές το έχω σηκώσει και έχω μιλήσει, είναι κάποιος που προσπαθεί να μου πάρει τα προσωπικά μου στοιχεία δήθεν για ενημέρωση επενδύσεων , αλλά του το ξεκόβω με τη μία. Εν τω μεταξύ είναι ξεκάθαρο ότι είναι phising γιατί από πίσω ακούγονται διάφοροι θόρυβοι εξωτερικού χώρου, μουσική από καφετέρια κλπ. Επίσης, δε λένε πουθενά για GTPR, η κλήση καταγράφεται και άλλα κλασικά disclaimer. 

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι μπορεί να βρήκαν οι scammers τρόπο να κάνουν spoof οποιονδήποτε αριθμό. Τα νούμερα είναι κανονικότατα, ελληνικά και φαίνονται και σταθερά και κινητά. Μου έχει τύχει να πάρω πίσω ένα σταθερό και να το σηκώνει οικογένεια σε σπίτι. Επίσης, βρήκα αυτό το κείμενο που μπορεί να εξηγεί την κατάσταση : https://www.aftodioikisi.gr/ipourgeia/nea-apati-agnostoi-yposchontai-ependyseis-me-eykolo-kerdos-meso-tilefonoy/

Έχει κανείς άλλος παρόμοια εμπειρία; 

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με καθημερινές ενοχλήσεις όπως έχω αναφέρει και εδώ:

Υπάρχει επίσης και εδώ αντίστοιχο θέμα:

Αν χρησιμοποιούν εικονικούς αριθμούς, θα είναι δύσκολο να τους μπλοκάρουμε πάντως...

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα με καθημερινές ενοχλήσεις όπως έχω αναφέρει και εδώ:

Υπάρχει επίσης και εδώ αντίστοιχο θέμα:

Αν χρησιμοποιούν εικονικούς αριθμούς, θα είναι δύσκολο να τους μπλοκάρουμε πάντως...

Δυστυχώς αυτό γίνεται, δε ξερω πως το κάνουν αλλά οι αριθμοί που εμφανίζονται δεν έχουν καμία σχέση και είναι εικονικοί. Έχω αποκλείσει το τελευταίο εξάμηνο εκατοντάδες νούμερα και συνεχίζουν να με ενοχλούν άλλοτε από νούμερα του εξωτερικού  αλλοτε από νούμερα Ελληνικά άλλοτε από κινητά. Εχω μιλήσει ευγενικά , έχω βρίσει χυδαία έχω αδιαφορήσει , τίποτα,  δε ξέρω κάτι πρέπει να γίνει. Ο πάροχος νίπτει τας χείρας του πάντως . Αφού σκεφτομαι μέχρι και αλλαγή αριθμού πλέον κάτι εξαιρετικά δύσκολο. Στην αρχή ήταν υποτίθεται από Βραττανία, και όταν απέκλεισα την κλήση από τη χ΄ρα αυτή συνέχισα να δέχομαι από Βρεττανία. Το έψαξα και στο ιστορικό βγαίνανε άσχετα νούμερα. Από εκεί κατάλαβα ότι είναι fake

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα την πατήσαμε. Δεν υπάρχει πλέον τρόπος να ξέρουμε τους spammers. 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ πλέον είναι να μην το σηκώνω από άγνωστους αριθμούς, και αφού χτυπήσει, να κάνω reverse lookup και αν βρει κάτι σχετικό, πχ courier, να πάρω πίσω εγώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν υπηρεσίες online πολύ φθηνές που "νοικιάζεις" και χρησιμοποιείς αριθμούς. Κάτι τέτοιο θα έκαναν. Δεν πιστεύω να υπάρχει λύση εκτός του block. Είναι πολύ καλοστημένο και "νόμιμο". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakos356 είπε

Άρα την πατήσαμε. Δεν υπάρχει πλέον τρόπος να ξέρουμε τους spammers. 

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ πλέον είναι να μην το σηκώνω από άγνωστους αριθμούς, και αφού χτυπήσει, να κάνω reverse lookup και αν βρει κάτι σχετικό, πχ courier, να πάρω πίσω εγώ. 

Να τους μπλοκάρεις έχει σημασία, να τον ξέρεις δεν έχει νόημα. 

Για να τους μάθεις πρέπει να κάνεις μήνυση, εναλλακτικά βάλε το Google να κάνει αναζήτηση τον αριθμό, εγώ όσες φορές έψαξα αυτούς τους αριθμούς από εξωτερικό δεν βρήκα τίποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...