Προς το περιεχόμενο

H Amazon καταστρέφει εκατομμύρια προϊόντα, ακόμα και απούλητα, για να μην χάνει χρήματα


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, foxgre είπε

Εγώ πάντως που δουλεύω στην Αμερικάνικη Βάση είναι πολύ συχνό φαινόμενο. Έχουν σπάσει μπροστά μου τηλεοράσεις, ΧΒΟΧ 360, έχουν καταστρέψει ρούχα, παπούτσια και πριν μερικές μέρες ανοίγανε final fantasy VII για PS4 και τα κόβανε με το ψαλίδι. Όταν ρώτησα το παλικάρι γιατί το κάνουν και δε τα δίνουν η απάντηση ήταν αφενός χρειαζόντουσαν τα ράφια και δεν είχαν χώρο στις αποθήκες και αφεταίρου εάν τα δίνουν κόβουν πωλήσεις.

Δε θα μπω στο τρυπάκι να αναλύω καπιταλισμό, κομμουνισμό κτλ γιατι δεν ειμαι ο ειδικός, αλλά αυτό που έβλεπα είναι το λιγότερο τοξικό. Μας κοστίζει η αποθήκευση αλλά δεν τα δίνουμε για να μην κόψουμε μελλοντικές πωλήσεις.

Λύση? Τα καταστρέφουμε.

Έχω απορία πως γίνεται αν καταστρέψεις καινούργιο προϊόν αντί να το πουλήσεις φθηνότερα ή τσάμπα να χάνεις πωλήσεις αφού και πριν κανείς δεν το αγόραζε για να σου μείνει. Οκ στα μεταχειρισμένα το καταλαβαίνω, δεν θέλουν όλοι να αγοράσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλα αυτά τα καλούδια και πολλά ακόμη τα οποία δεν τα μαθαίνουμε καν, δυστυχώς θα τα βρούμε όλα μπροστά μας εμείς και τα παιδιά μας.. 

Είναι γελοίο και ταυτόχρονα εξοργιστικο στο βωμό του χρήματος, όλες αυτές οι εταιρείες να καταστρέφουν το περιβάλλον.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

Η εξήγηση ειναι γελοία. προφανώς δεν θέλουν να τα δώσουν φθηνα για να μην σπάσουν τις τιμές τους. απαράδεκτο παντως, ειδικά οταν εμάς μας αναγκάζει η εε να πίνουμε φρέντο με καλαμάκι απο vegan μακαρόνι ολικής.

Ακόμη και αυτό να είναι αξίει ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ στην Amazon που στηρίζει την μόνη υποχρέωση που έχει και είναι προς τους μετόχους της.

και ένα μεγάλη "ροχάλα" σε όσους κλαίγονται και θέλουν να κάνουν φιλανθρωπίες με τα λεφτά των άλλων.

Όποιος δε θέλει να καταστρέφονται μπορεί να τα αγοράσει και να τα χαρίσει.

Με τα λεφτά των άλλων γίνομαι και εγώ φιλάνθρωπος.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, barman_ είπε

Ισχυει σε ολες σχεδον τις μεγαλες επιχειρησεις..Αν ψαξετε μερικα βιντεο για το πως συμπεριφερονται τα σουπερμαρκετ στο θεμα αυτο...θα χαζεψετε..φαγητο που θα μπορουσε να σωσει πολυ κοσμο..

Στο UK παντως ολα τα τροφιμα οταν φτανει η ημερομηνια ληξης ξεκινανε και χαμηλωνουν τιμες και τα βαζουν σε ξεχωριστα ραφια. Χαμηλωνουν παρα πολυ τις τιμες μεχρι και την τελευταια μερα και μετα τα πετανε οτι δεν πουληθει. Θα αγορασεις δλδ πχ ενα πακετο μπισκοτα απο £2 με 10pence. Εγω ειχα αγορασει γαλοπουλα νωπη την επομενη μερα των Χρισουγεννων που εληγε με £5 και ειχε αρχικη £75!

Στην Ελλαδα δυστυχως δεν το κανουν. Πηγα Μασουτη που εχει μπριζολες οριμανσης να παρω και μου λεει ειναι 90 ημερων και δεν μπορω να τις πουλησω. Λεω τις θελω. Λεει δεν γινεται. Και γιατι του λεω δεν χαμηλωνετε τις τιμες οταν πλησιαζει η ημερομηνια ληξης να τις παρει ο κοσμος μην παει χαμενο τοσο κρεας; Και μαλιστα οταν προκειται για κρεας και οχι πχ για μακαρονια που λες ενταξει δεν πειραζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Unpopular opinion: Βασικά ακριβώς το ίδιο γίνεται δεκαετίες τώρα και με τους (λαϊκούς) ανθρώπους (εργάτες). Κανένας δεν πάει στον ελεύθερο χρόνο δεν πάει στην οικοδομή να βοηθήσει και προτιμάει να γίνεται σκουπίδι στα ουζερί και στις pub. Μια μας και μια τους, κουφάλες! 

Change my mind! :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Ggiorgos7 είπε

Οι κυβερνήσεις θα έπρεπε να υποχρεώσουν τις εταιρίες να διαχειριστούν τυχόν απόθεμα ώστε να μην καταλήξει στην χωματερή.Εστω και με κίνητρα από την πλευρά του κράτους.

Τόνοι φαγητού καταλήγουν στα σκουπίδια από τις ξενοδοχειακές μονάδες.Οσοι εργάζονται σε αυτό τον κλάδο ,τα ξέρουν πολύ καλά.

Κανένας δε επιθυμεί όμως να βρεθεί λύση.Χρηματα υπάρχουν αλλά διατίθονται για άλλους σκοπούς.Παρ όλο που έχουμε 2021 δεν υπάρχει συνείδηση και ούτε κοινωνική ευαισθησία.

Δε νομίζω ότι απαγορέυει κανείς σε κανένα κράτος να αγοράσει ότι νομίζει ότι καώς πετιέται.

ΚΑτά τα άλλα ΦΥΣΙΚΑ και υπάρχει αντικίνητρο να πετάει κανείς πράγματα. Μη φανταστείς ότι η Amazon τα φήνει στη γωνία να τα πάρει το φορτηγό του Δήμου.

10 ώρες πριν, dieksodo είπε

οτι ναναι ο καθενας

λες και στον κουμμουνισμο δεν γινοντουσαν τα ιδια

 

τα θέλετε και τα λέτε?

που τα είδαν τα προϊόντα οι κακόμοιροι κομμουνιστές για να τα πετάνε .... που καθόνταν στην ουρά 1 ώρα για να φτάσουν μπροστά να πάρουν κάτι χωρίς να ξέρουν καν τι είναι αυτό που υπάρχει εκείνη τη μέρα, μπορεί να ήταν παπούτσια μπορεί κατσαρόλες.

true story

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως και αναλογικά ένα νοικοκυριό πετάει ετησίως περισσότερα τρόφιμα, φάρμακα και ρουχισμό από οποιαδήποτε επιχείρηση…

έτσι για να μην πέφτουνε από τα σύννεφα ορισμένοι…

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Παντως και αναλογικά ένα νοικοκυριό πετάει ετησίως περισσότερα τρόφιμα, φάρμακα και ρουχισμό από οποιαδήποτε επιχείρηση…

έτσι για να μην πέφτουνε από τα σύννεφα ορισμένοι…

Είναι όμως άλλο πράγμα τα αποφάγια που πετάει ένα νοικοκυριό στον κάδο των αχρήστων επειδή μισο-φαγώθηκαν και άλλο οι τόνοι πχ φρούτων που πετιούνται μόνο και μόνο επειδή δεν είναι όμορφα εξωτερικά άρα και ελκυστικά προς αγορά από τον καταναλωτή, γιατί αυτά είναι πλήρως βρώσιμα και θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να καταλήγουν σε χώρες που πλήττονται από υποσιτισμό.

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Στην Ελλάδα λύνουμε το θέμα με τους γύφτους, μαζεύουν τα τριτοτέταρτης διαλογής φρούτα, τριφύλλια κτλ και τα σπρώχνουν σε περιοχές που δεν υπάρχουν σε αφθονία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

σκέψου να παρακαλάς να βρείς μετόχειρη 2060 και να σε στέλνει ο προιστάμενος στις καταστροφές και να πρέπει να πετάξεις μια 3090. θα την κρατάς στα χέρια σου και θα κλαίς κανα τέταρτο πριν την αποχωριστείς...

Σίγουρα τσεπώνουν οι αποθηκάριοι προϊόντα... Ελπίζω τουλάχιστον... Έστω που και που για προσωπική χρήση δε λέω να έχουν στήσει ebay store (που παιζεί και να το χουν κανει :P) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, music_lover είπε

Είναι όμως άλλο πράγμα τα αποφάγια που πετάει ένα νοικοκυριό στον κάδο των αχρήστων επειδή μισο-φαγώθηκαν και άλλο οι τόνοι πχ φρούτων που πετιούνται μόνο και μόνο επειδή δεν είναι όμορφα εξωτερικά άρα και ελκυστικά προς αγορά από τον καταναλωτή, γιατί αυτά είναι πλήρως βρώσιμα και θα έπρεπε με κάποιο τρόπο να καταλήγουν σε χώρες που πλήττονται από υποσιτισμό.

Και το κόστος διαλογής, αποθήκευσης και μεταφοράς σε σύντομο χρονικό διάστημα για να μην χαλάσουν ποιος θα τα επονομαστεί?

Όσο για τα αποφάγια που τόσο εύκολα χαρακτηρίσουμε το φαγητό, συνήθως είναι το χθεσινό φαγητό που για κάποιον περίεργο λόγο αρνούμαστε να το φάμε ή προϊόντα που ενώ είχαμε στο ψυγείο ξανά πήραμε από το σούπερ ή την λαϊκή πέφτοντας τα παλιότερα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, vali είπε

Σε πολύ μικρότερη κλίμακα και όχι σε εβδομαδιαία βάση κάνει και το Lidl εδώ στην Ελλάδα. Ένα φορτηγό προϊόντα, κυρίως ηλεκτρικά , εργαλεία και σκεύη είδα να τα πετάνε και έπειτα να περνάει μπουλντόζα από πάνω μέχρι να μην μείνει τίποτα άθικτο.

Ισχύει κ το επιβεβαιώνω κ εγώ. Στα περίχωρα της Θεσσαλονίκης σίγουρα, δεν ξέρω για αλλού. Αν είναι ελλαττωματικά δεν ξέρω, αλλά δεν πιστεύω να είναι όλα έτσι. Απλά τους μένουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηδη η Αγγλική κυβέρνηση εξετάζει αλλαγή του νόμου ώστε να μην επιτρέπονται τέτοιες πρακτικές.

Στην Γαλλία επίσης έχει ήδη ψηφιστεί παρόμοιος νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, SagoniasSlutRos said:

Στο UK παντως ολα τα τροφιμα οταν φτανει η ημερομηνια ληξης ξεκινανε και χαμηλωνουν τιμες και τα βαζουν σε ξεχωριστα ραφια. Χαμηλωνουν παρα πολυ τις τιμες μεχρι και την τελευταια μερα και μετα τα πετανε οτι δεν πουληθει. Θα αγορασεις δλδ πχ ενα πακετο μπισκοτα απο £2 με 10pence. Εγω ειχα αγορασει γαλοπουλα νωπη την επομενη μερα των Χρισουγεννων που εληγε με £5 και ειχε αρχικη £75!

Στην Ελλαδα δυστυχως δεν το κανουν. Πηγα Μασουτη που εχει μπριζολες οριμανσης να παρω και μου λεει ειναι 90 ημερων και δεν μπορω να τις πουλησω. Λεω τις θελω. Λεει δεν γινεται. Και γιατι του λεω δεν χαμηλωνετε τις τιμες οταν πλησιαζει η ημερομηνια ληξης να τις παρει ο κοσμος μην παει χαμενο τοσο κρεας; Και μαλιστα οταν προκειται για κρεας και οχι πχ για μακαρονια που λες ενταξει δεν πειραζει.

Αυτο με τις προσφορες υπαρχει παντου λογικο,μεχρι καποιο σημειο βεβαια.Στην ελλαδα συνηθως ζουρνευονται δινονται ατυπα σε υπαλληλους...εχω δει πολλα σκηνικα ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, blackhill66 said:

οτι ναναι και εσυ,μιλησε κανεις για σοβιετια?

ναι αυτος

οταν ειπε οτι φταιει ο καπιταλισμος γιατι η σοβιετικου τυπου γραφειοκρατια δε σε αφηνει να δωσεις πραγματα σε φτωχους και σε αλλες δομες

 

οταν μια μοναδα κετερινγκ θελει να δωσει φαι απο ενα γαμο ή ενα σουπερμαρκετ θελει χαρτια συμφωνιες αδειες και τα ρεστα

για να ανακυκλωσεις ενα παλιο πσ θελει παλι ενα καρο εγγραφα απο κρατος

 

αρα το να βριζεις τον καπιταλισμο οταν υπευθυνος ειναι το ακριβως αντιθετο εεε ειναι λιγο προκληση

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...