Προς το περιεχόμενο

Απορίες για safari και προσθηκη βιντεος σε iCloud


nickvas19

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα παιδια.

Έκανα στο safari διαγραφη ιστορικου και cookies. Ωστοσο οταν παταω ενα γραμμα στην γραμμη αναζητης μου βγαζει απο κατω κορυφαια αποτελεσματα ή 1ο αποτελεσμα και τετοια.

Έξαψα από εδώ από εκεί δεν βρήκα τπτ. Υπάρχει σωτηρία;

 

Τώρα για το iCloud...προσπαθω να ανεβασω κατι βιντεο σε μορφη mp4 αλλα δεν με αφηνει ειναι δλδ γκριζο. Υστερα εκανα drag and drop και λεει μονο jpeg.....δεν γινεται αλλιως ετσι; δεν εχω ασχοληθει πολυ δεν ξερω εαν γινεται μεσω finder ή πρεπει να μπω iCloud.com. Δοκιμασα και τα δυο δεν εβγαλα ακρη.

Επεξ/σία από nickvas19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις και άλλες apple συσκευές iPhone iPad κλπ κάνε διαγραφή και από εκεί κΑι απενεργοποίησε το Siri search suggestions. Επίσης σου βγάζει και όσες σελίδες έχεις σε reading list και bookmarks ( χωρίς να είναι στο ιστορικό περιήγησης) 

Αν ανέβασες στο  iCloud πολλά πράγματα τις τελευταίες ωρες, ενεργοποιήθηκε ο κόφτης . Δοκίμασε αργότερα 

Επεξ/σία από ignome4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ωραία εγώ θέλω να μην εμφανίζει τπτ....ούτε ότι είναι σε reading oυτε bookmarks....γινεται;

αυτό με το siri πηγα στο iPad εκανα διαγραφη και οτι ειδα με siri search suggestions....δεν ξερω εαν εχασα κατι.

iCloud 1η φορα χρησιμοποιω....δεν εχω τπτ ειναι κενο και θελω να βαλω και δεν μπορω.

εγώ θέλω στο iCloud να ανεβασω 5 συγκεκριμενα βιντεο. τπτ αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2021 στις 8:41 ΜΜ, nickvas19 είπε

ναι ωραία εγώ θέλω να μην εμφανίζει τπτ....ούτε ότι είναι σε reading oυτε bookmarks....γινεται;

αυτό με το siri πηγα στο iPad εκανα διαγραφη και οτι ειδα με siri search suggestions....δεν ξερω εαν εχασα κατι.

iCloud 1η φορα χρησιμοποιω....δεν εχω τπτ ειναι κενο και θελω να βαλω και δεν μπορω.

εγώ θέλω στο iCloud να ανεβασω 5 συγκεκριμενα βιντεο. τπτ αλλο.

image.png.8d044616db124ad36cbd8f335e18d1e7.pngΈχεις βγάλει off αυτά τα check boxes? Εκτός από το Quick Search, κάθε ένα θα δημιουργήσει τα δικά του suggestions.

 

Όσο για το iCloud upload, αν στείλεις ένα screenshot ή μια καταγραφή της οθόνης με το QuickTime του τι προσπαθείς να κάνεις ακριβώς, θα βοηθήσει. Μιλάμε για μεταφορά αρχείων στο iCloud με το Finder ή για αντιγραφή τους από κάποιο Photo Library;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι ολα off και δεν καταλαβαινω τι παιζει.1139305648_2021-07-0312_30_48.jpg.87c2599f58b72785858c96108fcb55ae.jpg 

 

τώρα για το iCloud. εχω στο laptop καποια βιντεο ωραια; και θελω να τα βαλω με καποιον τροπο στο iCloud. Aπο το finder  δλδ στο iCloud αλλα μονο 5-6 βιντεο απο οσα εχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, nickvas19 said:

τώρα για το iCloud. εχω στο laptop καποια βιντεο ωραια; και θελω να τα βαλω με καποιον τροπο στο iCloud. Aπο το finder  δλδ στο iCloud αλλα μονο 5-6 βιντεο απο οσα εχω.

Αν δεν έχεις άλλες φωτογραφίες ή βίντεο στο Photos app (γενικώς αν δεν χρησιμοποιείς το Photos), μπορείς να τα βάλεις εκεί και να συγχρονίσεις το Photos με το iCloud. Αλλιώς μπορείς να τα βάλεις στο iCloud Drive. Αν θες μετά να τα έχεις στο Photos app κάποιας συσκευής (iPhone, iPad) μπορείς να τα κάνεις save μέσω του Files app της συσκευής. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, nickvas19 είπε

φίλε ωραίος. Στο drive το εβαλα....εαν πατουσα iCloud σκετο δεν εμπαινε με τπτ. δεν με αφηνε.

Άμα ξέρεις και την χαζομάρα στο σαφάρι με έσωσες.

Δεν υπάρχει τρόπος να απενεργοποιήσεις τα Κορυφαία αποτελέσματα στο Safari.
Τα προτεινόμενα sites που βγάζει, είναι βάση των αποθηκευμένων bookmarks που έχεις, καθώς και του history. Εάν καθαρίσεις το ιστορικό, θα συνεχίσει να βγάζει αποτελέσματα αλλά μόνο με βάση τα bookmarks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα έπρεπε να βγάζει αποτελέσματα καθόλου με βάση bookmarks εφ' όσον το τελευταίο checkbox είναι off. Και με πλήρως καθαρσιμένο ιστορικό δε θα έπρεπε να εμφανίζεται κάτι...

Μπορείς να στείλεις ένα screenshot για παράδειγμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, sugoruyo είπε

Δε θα έπρεπε να βγάζει αποτελέσματα καθόλου με βάση bookmarks εφ' όσον το τελευταίο checkbox είναι off. Και με πλήρως καθαρσιμένο ιστορικό δε θα έπρεπε να εμφανίζεται κάτι...

Μπορείς να στείλεις ένα screenshot για παράδειγμα;

Το τελευταίο check box "Εμφάνιση Αγαπημένων" δεν έχει καμία σχέση με τα top hits.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/7/2021 στις 6:04 ΠΜ, Illuvatar1981 είπε

Το τελευταίο check box "Εμφάνιση Αγαπημένων" δεν έχει καμία σχέση με τα top hits.

Δεν είπα αυτό, είπα ότι με αυτό off δε θα έπρεπε να βλέπει αποτελέσματα βάσει των bookmarks. Ο λόγος που ζητάω το screenshot είναι για να δω αν βγαίνει μόνο το Top Hit ή και άλλα πράγματα εκεί πέρα...

Στο δικό μου παράδειγμα, με όλα τα checkboxes off, βγάζει κάποια από το ιστορικό μου και τα ανοικτά tabs (δεν προτίθεμαι να κάνω καθαρισμό του ιστορικού στον υπολογιστή της δουλειάς μου αλλά παίρνουμε μια ιδέα. Με καθαρό ιστορικό τα πιο πάνω αποτελέσματα δεν έπρεπε να βγαίνουν. Προσπαθώ να καταλάβω αν ο OP εδώ βλέπει κάτι παρόμοιο.

Ένα ενδιαφέρον τεστ θα ήταν ένα export των bookmarks για backup, διαγραφή τους και δοκιμή εκ νέου.

Έχω μια υποψία ότι μπορεί να προέρχονται από το index του Spotlight. Μια άλλη υποψία είναι ότι μπορεί να έχει παραμείνει κάποια πληροφορία σε κάποιο index ή κάποια cache εκτός του ιστορικού που διέγραψε ο OP.

Βρήκα αυτό και ο χρήστης saagarjha στα comments έχει δίκιο. Μία ομάδα που βλέπει διπλότυπα Radars (tickets/issues στο εσωτερικό σύστημα της Apple) για ένα ζήτημα, συνήθως τα μαζεύει σε ένα και εκτιμά την αναγκαιότητα για τους χρήστες με βάση το πόσα έχουν υποβληθεί στο feedback. Ίσως αξίζει τον κόπο η υποβολή feedback από τον OP αλλά θα χρειαστεί λεπτομέρεια για να μπορούν να αναπαράξουν το πρόβλημα.

image.png.39ef78b0473e7d8fefba79585b0163ee.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, sugoruyo είπε

Δεν είπα αυτό, είπα ότι με αυτό off δε θα έπρεπε να βλέπει αποτελέσματα βάσει των bookmarks. Ο λόγος που ζητάω το screenshot είναι για να δω αν βγαίνει μόνο το Top Hit ή και άλλα πράγματα εκεί πέρα...

Στο δικό μου παράδειγμα, με όλα τα checkboxes off, βγάζει κάποια από το ιστορικό μου και τα ανοικτά tabs (δεν προτίθεμαι να κάνω καθαρισμό του ιστορικού στον υπολογιστή της δουλειάς μου αλλά παίρνουμε μια ιδέα. Με καθαρό ιστορικό τα πιο πάνω αποτελέσματα δεν έπρεπε να βγαίνουν. Προσπαθώ να καταλάβω αν ο OP εδώ βλέπει κάτι παρόμοιο.

Ένα ενδιαφέρον τεστ θα ήταν ένα export των bookmarks για backup, διαγραφή τους και δοκιμή εκ νέου.

Έχω μια υποψία ότι μπορεί να προέρχονται από το index του Spotlight. Μια άλλη υποψία είναι ότι μπορεί να έχει παραμείνει κάποια πληροφορία σε κάποιο index ή κάποια cache εκτός του ιστορικού που διέγραψε ο OP.

Βρήκα αυτό και ο χρήστης saagarjha στα comments έχει δίκιο. Μία ομάδα που βλέπει διπλότυπα Radars (tickets/issues στο εσωτερικό σύστημα της Apple) για ένα ζήτημα, συνήθως τα μαζεύει σε ένα και εκτιμά την αναγκαιότητα για τους χρήστες με βάση το πόσα έχουν υποβληθεί στο feedback. Ίσως αξίζει τον κόπο η υποβολή feedback από τον OP αλλά θα χρειαστεί λεπτομέρεια για να μπορούν να αναπαράξουν το πρόβλημα.

image.png.39ef78b0473e7d8fefba79585b0163ee.png

Όταν είναι τικαρισμένο το checkbox της εντολής Show Favorites,  κάνοντας κλικ ο χρήστης στο search field, έχει τη δυνατότητα να βλέπει τα Favorites.

861049694_ScreenShot2021-07-12at13_18_07.png.d3fc7164128c76388a1337a8e90b3ea6.png

Αυτή είναι και η μοναδική χρησιμότητα της εντολής. Δεν σχετίζεται λοιπόν με τα top hits.

Για να απαντήσω τώρα και στο ερώτημα, για το πώς (ποιος είναι ο τρόπος) να μην βλέπει καθόλου κάποιος τα Top Hits.

Ο μόνος τρόπος που υπάρχει, είναι να μην υπάρχουν καθόλου ούτε Bookmarks στον Safari. Αυτό σημαίνει ότι δεν θα πρέπει να είναι τικαρισμένο το checkbox του Safari στο iCloud μέσα από το System Preferences > Apple ID, ώστε να μην γίνει καθόλου συγχρονισμός.

454103864_ScreenShot2021-07-12at13_19_08.png.bfbb9bfb1c082a14c24149fc99f71e8a.png

 

Εφόσον δεν υπάρχουν bookmarks, δεν υπάρχει ιστορικό, κλπ. ο χρήστης δεν βλέπει τα top hits!

1395823576_ScreenShot2021-07-12at13_32_24.png.4faf691a1c0db2c3c1f172db78c87410.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...