Προς το περιεχόμενο

Εσωτερική καλωδίωση


Latonga

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Ανακαινίζουμε το σπίτι και επειδή δεν πιάνει καλά σε όλα τα σημεία (3 όροφοι) θα ήθελα να μου προτείνεται κάποια ενσύρματη λύση.. Σκέφτομαι να περάσω cat6a σε 2-3 σημεία και να βάλω κάποιου είδους extenders εκεί; Καμία ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, περασε καλωδια

 

Spoiler

περα από την πλάκα διαλεξε ενα σημειο του σπιτιου σαν κεντρικό, ή εκει που θα περνάει το ρουτερ και περασε δυο καλώδια απο εκείνο το σημειο σε καθε δωματιο ωστε να εισαι σε θέση να βαλεις τηλεοραση/υπολογιστες/ access points σε οποιοδηποτε μερος του σπιτιου.

 

Απο αυτά τα καλωδια μπορεις να περάσεις και τηλεφωνία, ή και Poe για καμερες Κλπ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Latonga είπε

Καλημέρα,

 

Ανακαινίζουμε το σπίτι και επειδή δεν πιάνει καλά σε όλα τα σημεία (3 όροφοι) θα ήθελα να μου προτείνεται κάποια ενσύρματη λύση.. Σκέφτομαι να περάσω cat6a σε 2-3 σημεία και να βάλω κάποιου είδους extenders εκεί; Καμία ιδέα;

Κατά τη γνώμη νου στα σημεία που θες πέρασε διπλά καλώδια για να μπορείς να είσαι πιο άνετος με ιντερνετ και τηλεφωνία, όπως επίσης σε σαλόνι που θα έχεις Τν πέρασε να υπάρχει για ιντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, γενικά πέρασε καλώδια τώρα που μπορείς για να μην ψάχνεις μετά την επισκευή, και όλα θα καταλήγουν σε ένα μέρος όπου θα μπει τι ρούτερ - switch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς πέρασε. Γενικά ο κόσμος ειναι κατά των καλωδίων γιατι λενε πως θα εχουν wifi. Ο γειτονας κανει ανακαινηση σε 4οροφη μονοκατοικία διαλυμενη και παροτι του ειπα να περασει καλωδια επειδη μου λεει για το ιντερνετ συνεχεια δεν θέλει. Βεβαια και παρα πολλοί προτιμουν powerline απο το να περασουν καλώδια το θεωρουν παρωχημένο.

Για μενα το ποσα καλωδια θες παει με τις ανάγκες.. πχ μπορει να θες αυτοματισμους και κέρατα και να θες και στο κηπο ακομα, πορτες ,συναγερμους,καμερες κτλ ή μπορει απλα να θες ενα access point ανα οροφο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλωσε καλωδιο παντου ...

απλωσε και καλωδιο συναγερμου αφου κανεις ανακαινηση

θα το εκτιμησεις αργοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Αν μπορείς πέρασε. Γενικά ο κόσμος ειναι κατά των καλωδίων γιατι λενε πως θα εχουν wifi. Ο γειτονας κανει ανακαινηση σε 4οροφη μονοκατοικία διαλυμενη και παροτι του ειπα να περασει καλωδια επειδη μου λεει για το ιντερνετ συνεχεια δεν θέλει. Βεβαια και παρα πολλοί προτιμουν powerline απο το να περασουν καλώδια το θεωρουν παρωχημένο.

Για μενα το ποσα καλωδια θες παει με τις ανάγκες.. πχ μπορει να θες αυτοματισμους και κέρατα και να θες και στο κηπο ακομα, πορτες ,συναγερμους,καμερες κτλ ή μπορει απλα να θες ενα access point ανα οροφο. 

Κατά πάσα πιθανότητα ο γείτονάς σου δυστυχώς θα το μετανιώσει... γιατί οι απαιτήσεις των wireless χρηστών αυξάνονται χρόνο με το χρόνο, και το πολύ σε 2-3 χρόνια θα γκρινιάζει που δεν θα μπορεί σε όλες τις γωνιές του σπιτιού να πιάσει π.χ. >100Mbps ή και ακόμη περισσότερα, γιατί όσο και καλές να γίνουν οι mesh λύσεις θα είναι δύσκολο να προσφέρουν πολύ υψηλά bandwidth σε όλο το σπίτι.

Καλά αν ισχύει ότι πολλοί προτιμούν powerline από τα να περάσουν καλώδια επειδή τα θεωρούν... παρωχημένα, δεν το σχολιάζω καθόλου...  🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, eliasbats είπε

Κατά πάσα πιθανότητα ο γείτονάς σου δυστυχώς θα το μετανιώσει... γιατί οι απαιτήσεις των wireless χρηστών αυξάνονται χρόνο με το χρόνο, και το πολύ σε 2-3 χρόνια θα γκρινιάζει που δεν θα μπορεί σε όλες τις γωνιές του σπιτιού να πιάσει π.χ. >100Mbps ή και ακόμη περισσότερα, γιατί όσο και καλές να γίνουν οι mesh λύσεις θα είναι δύσκολο να προσφέρουν πολύ υψηλά bandwidth σε όλο το σπίτι.

Καλά αν ισχύει ότι πολλοί προτιμούν powerline από τα να περάσουν καλώδια επειδή τα θεωρούν... παρωχημένα, δεν το σχολιάζω καθόλου...  🤪

Τι να σου πω, πολλοι μου τη λενε αν πω για καλώδιο, αλλος λεει πως ειναι μπαρμπαδιστικο, αλλoς οτι γιατι να κανω τη ζωη μου δυσκολη και γιατινα μη βαλει powerline. Βεβαια ειναι πιο απλό. Θυμαμαι που ειχα  περασει σε εναν καλωδιο αναμεσα στους οροφους και για να ειναι πιο απλά τα πραγματα εβαλε powerlines μετα και λεει ειδες παιζει (βεβαια κολάει πολυ συχνα αλλα κανει reboot καθε λιγο)

Γενικα με το wifi πολλοι το θεωρουν αχρηστο το καλώδιο και βαζουν repeaters και powerlines.

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Γενικα με το wifi πολλοι το θεωρουν αχρηστο το καλώδιο και βαζουν repeaters και powerlines.

Τόσα ξέρουν, τόσα λένε.

Το καλώδιο ήταν και θα είναι ο αρχηγός και αν στηθεί σωστά θα λειτουργεί μία ζωή στην ανώτατη ταχύτητα που μπορεί να δεχθεί αναλόγως τις συσκευές και το τύπο του.
Ούτε κολλήματα, ούτε πτώσεις σήματος, ούτε τίποτα, το συνδέεις και το ξεχνάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Τι να σου πω, πολλοι μου τη λενε αν πω για καλώδιο, αλλος λεει πως ειναι μπαρμπαδιστικο, αλλoς οτι γιατι να κανω τη ζωη μου δυσκολη και γιατινα μη βαλει powerline. Βεβαια ειναι πιο απλό. Θυμαμαι που ειχα  περασει σε εναν καλωδιο αναμεσα στους οροφους και για να ειναι πιο απλά τα πραγματα εβαλε powerlines μετα και λεει ειδες παιζει (βεβαια κολάει πολυ συχνα αλλα κανει reboot καθε λιγο)

Γενικα με το wifi πολλοι το θεωρουν αχρηστο το καλώδιο και βαζουν repeaters και powerlines.

Χαχα... Κάποιοι μάλλον συγχέουν τί πραγματικά είναι "μπαρμπαδίστικο"... Ίσως έχουν στο μυαλό τους καλώδια από desktop PCs που να καταλήγουν σε απέναντι τοίχους, να διασχίζουν πόρτες και διαδρόμους κλπ... Μα η δομημένη καλωδίωση στο σπίτι ακριβώς αυτό το (πραγματικά) μπαρμπαδίστικο πάει να καταργήσει, γιατί 1) θα του επιτρέψει την βέλτιστη θέση του AP (σε ταβάνι ή αλλο σημείο πιο διακριτικό αλλά με επαρκή οπτική επαφή) 2) θα του επιτρέψει την ομοιόμορφη κατανομή των Wifi σημάτων, με πολλαπλά APs, για πρόσβαση και στις πιο απομακρυσμένες γωνιές του κτιρίoυ, και τέλος θα εκμεταλλευτεί στο μέγιστο τη δυνατότητα εκπομπής και λήψης του AP του σε Mbps. Με τη σωστή δομημένη καλωδίωση κανονικά δεν θα έπρεπε να φαίνεται ούτε μισό μέτρο καλώδιο UTP αλλά ούτε και ρούτερ, κάνοντας βόλτα μες στο σπίτι (με την προϋπόθεση ότι όλα τα καλώδια και ο ενεργός εξοπλισμός μαζεύονται σε ένα αποθηκάκι/ντουλάπι), άντε κατ'εξαίρεσιν ο (αιώνιος?) έφηβος online gamer του σπιτιού θα μπορούσε να έχει ένα patch cord ενός μέτρου από το PC στον τοίχο για να εκμεταλλευτεί και το τελευταίο millisecond.

Με κάθε ευκαιρία ανακαίνισης / βαψίματος / ή ακόμη καλύτερα εκτεταμένων υδραυλικών / ηλεκτρολογικών εργασιών / μερεμετιών, πρέπει πάντα να θυμόμαστε αν μας παίρνει να "στριμώξουμε" 2, 3, ακόμη και 5 και 10 UTP καλώδια και να τα τερματίσουμε σε στρατηγικά σημεία (εφόσον το σπίτι δεν έχει ήδη UTP καλωδίωση, εννοείται). Δεν θα πάνε σχεδόν ποτέ χαμένα... Το κόστος είναι μηδαμινό μπροστά στο κόστος των κύριων εργασιών, ακόμη και αχρησιμοποίητα να μείνουν κάποια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να αλλαξεις φιλους και ανθρωπους που σε συμβουλευουν. Αν σου ειπαν οτι το καλωδιο ειναι παρωχημενο, μπαρμπαδιστικο κ.λ.π., απλα σταματα να μιλας με αυτους αν θες το καλο σου στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα και από εμένα. Μια ερώτηση για να μην ανοίγω νέο θέμα. Είμαι σε διαδικασία  ανακαίνισης του σπιτιού και το πλάνο είναι να περαστούν καλώδια δικτύου σε όλα τα δωμάτια. Η ερώτηση μου είναι η παρακάτω. Θέλω να πάρω ένα switch  https://www.xpatit.gr/el/products/diktuaka/poe/poe-switch/ubiquiti-es-18x-edgeswitch-18x,-16-port-gigabit-switch-with-poe-passthrough-detail.html  και μία ip κάμερα https://www.xpatit.gr/el/?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=2516&Itemid=0 

Θά ηθελα τη γνώμη σας για τα παραπάνω και κυρίως για το switch έαν είναι συμβατό κτλ. 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά νομίζω ότι είναι. Για σιγουριά πάντως ρώτα το xpatit, ξέρουν 1000%.

Το θέμα είναι ότι για την κάμερα χρειάζεσαι UniFi Protect το οποίο μπορεί να έχεις μέσω 3 επιλογών.

Ubiquiti UniFi Cloud Key Plus - Skroutz.gr

Ubiquiti UNVR UniFi Protect NVR - Skroutz.gr

Ubiquiti UniFi Dream Machine Pro Gateway - Skroutz.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...