Προς το περιεχόμενο

siemens gigaset s850 voip + vodafone


CptBill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα φωτα σας.

Συνδεση vdsl με εξοπλισμο zte h267 (192.168.2.1)

Δουλευω εδω και χρονια με bridge mode εχοντας σβησει το 835 connection του zte και εχοντας φτιαξει ενα νεο bridge με VC 835 με LAN1 port binding.
Οποτε το asus router μου (192.168.1.1) αναλαμβανει το pppoe και ολα ομορφα και ωραια.

Εχω αποκτησει ενα siemens gigaset voip οπου και θελω να του περασω τα hol logins (τα εχω ηδη) ωστε να δουλεψει ως voip. Ειναι υβριδικη συσκευη οποτε για ωρα εχω τηλεφωνια αναλογικα απο τις εξοδους του zte.


Πως θα υλοποιησω το σεταρισμα ως voip ?

Εχω δοκιμασει να σβησω το voiPV στο ζτε και να δημιουργησω ενα νεο bridge (ας το πουμε voice_bridge) με VC 837. Αυτο γινεται port binding επισης στη LAN1 (οπου βγαινει και η 835).

Αλλα μετα άβυσσος. Συνδεεοντας το gigaset (ειναι ρυθμισμενο να παιρνει αυτοματη ip απο dhcp του asus) σε οποιαδηποτε LAN θυρα του asus router παιρνω registration failed στο κομματι του voip. Απο τη μερια του asus router δεν εχω πειραξει κατι.
Στο network/ip configuration εχει ενα VLAN tagging που ειναι disabled. Εχω δοκιμασει να του δωσω 837 χωρις αποτελεσμα (και στη πορεια χανω τη προσβαση στο gigaset οποτε θελει reset).

Δοκιμασω να απλοποιησω το setup μου και να δοκιμασω χωρις bridge mode δηλαδη με ενα sercomm h300s στο οποιο συνδεσα το gigaset. Παλι χωρις αποτελεσμα.

 

siemens022.jpg.0fb8deb31c378bc69eb11ebd3d65fbc2.jpg

 

siemens011.jpg.911cacf8fda4cb282386b8086cfb0daa.jpg

 

Και εδω το network/ip configuration του gigaset

 

siemens4.JPG.086d3871967f509fd7143cab4e4628bf.JPG

 

και τελος, πριν σβηστει στο zte, πως φαινοταν το 837 VC στο ZTE

 

voipv4.JPG.a7f1fd7798fdddc8e18b5dfc1ad26edb.JPG

voipv.JPG.d948800bb6f28a87055dfc111aa9b960.JPG

siemens4.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρόκειται να δουλέψει έτσι. Η VoIP τηλεφωνία στη Vodafone βγαίνει από δεύτερο VLAN (837) μέσω του οποίου συνδέεται σε άλλον εσωτερικό server της εταιρείας και λαμβάνει από εκεί ιδιωτική ΙΡ (10.xxx.xxx.xxx) με συγκεκριμένο DNS και Gateway, ενώ το Gigaset τώρα παίρνει σύνδεση από τον Router σε άλλο υποδίκτυο.

Καταρχήν πρέπει να κάνεις και σε αυτό το VLAN Bridge, όπως και με του Internet και να το περάσεις με Bind σε συγκεκριμένη LAN θύρα στην οποία θα συνδεθεί το Gigaset για να κάνει αυτό την σύνδεση (όπως το έχεις τώρα μέσω DHCP). Ωστόσο θα χάσεις την επαφή μαζί του καθώς δεν θα συνδέεται στο δικό σου LAN.

Και πάλι όμως δεν είναι σίγουρο ότι θα παίξει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...