Προς το περιεχόμενο

Εξετάσεις αίματος Ανασφάλιστοι


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, mary123_3 είπε

ναι καλά κατάλαβες γιατί στο νοσοκομείο απο ότι ξέρω αργούν πολύ και είναι με ραντεβού έτσι μου έχουν πεί τώρα  μπορεί και να μην ισχύει αυτό που λέω δεν ξέρω

Αν είναι κάτι βιαστικό πλήρωσε να τις κάνεις.Μην το καθυστερείς.Είναι τόσο ακριβές αυτές οι εξετάσεις που θες να κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
18 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Αν είναι κάτι βιαστικό πλήρωσε να τις κάνεις.Μην το καθυστερείς.Είναι τόσο ακριβές αυτές οι εξετάσεις που θες να κάνεις;

όχι δεν είναι βιαστικό άλλα δεν θέλω να περιμένω θέλω να ξεμπερδευω ειναι γενική αίματος και ορμονικές εξετάσεις  λόγο διαταραχών κύκλου το κόστος δεν το ξέρω πόσο μπορεί να κοστίσουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mary123_3 είπε

όχι δεν είναι βιαστικό άλλα δεν θέλω να περιμένω θέλω να ξεμπερδευω ειναι γενική αίματος και ορμονικές εξετάσεις  λόγο διαταραχών κύκλου το κόστος δεν το ξέρω πόσο μπορεί να κοστίσουν 

Ρωτησε να δεις,μπορεί να μην αξίζει τον κοπο και την αναμονή.Ολα καλά να πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Τι να σου πω, όταν είχα μείνει ανασφάλιστος η παθολόγος μου (η οποία είχε σύμβαση με τον εοππυ) μου είπε ότι δεν μπορεί πλέον να μου δώσει παραπεμπτικό για εξετάσεις, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

Αλήθεια, το πρόβλημα σου ποιο ακριβώς είναι? Η ιδιώτης γιατρός σου μπορεί να σου δώσει παραπεμπτικό για νοσοκομείο, αλλά όχι για ΙΚΑ, και εσύ θες οπωσδήποτε να τις κάνεις στο ΙΚΑ? Καλά κατάλαβα?

Πάντως το παραπεμπτικό αν κάνει για νοσοκομείο κάνει και για ΙΚΑ, πάνω θα γράφει "εκτελείται μόνο σε δημόσιες δομές".

Από ότι είχα ψάξει πριν καιρό, οι ιδιώτες γιατροί μπορούν να γράφουν πλέον και φάρμακα και εξετάσεις σε ανασφαλιστους. Οι ανασφσλιστοι έχουν ακριβώς τα ίδια δικαιώματα στην ιατροφαρμακευτικη κάλυψη με τους ασφαλισμένους.

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξετάσεις και παραπεμπτικά γράφονται και σε ανασφάλιστους αλλά μπορείς να τα δώσεις μόνο σε δημόσιες δομές (πχ κρατικά νοσοκομεία). Αν πας να τις κάνεις σε ιδιωτικό συμβεμβλημένο με ΕΟΠΥΥ τρως πόρτα. Σου λέει ότι είσαι ανασφάλιστος και δε μπορείς να τις κάνεις εκεί ή σου ζητάει να τις πληρώσεις σαν να μην τις έχεις γράψει. Φάρμακα μπορείς να πάρεις με 0% συμμετοχή στο φαρμακείο όμως αν έχεις παραπεμπτικό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει ΑΜΚΑ και οι εξετάσεις είναι γραμμένες σε ηλεκτρονική μορφή(παραπεμπτικό) τις κάνει δωρεάν χωρίς κόστος σε δημόσιο νοσοκομείο ,στα περισσότερα νοσοκομεία χρειάζεται να κλείσεις ραντεβού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, seventh_son είπε

Εξετάσεις και παραπεμπτικά γράφονται και σε ανασφάλιστους αλλά μπορείς να τα δώσεις μόνο σε δημόσιες δομές (πχ κρατικά νοσοκομεία). Αν πας να τις κάνεις σε ιδιωτικό συμβεμβλημένο με ΕΟΠΥΥ τρως πόρτα. Σου λέει ότι είσαι ανασφάλιστος και δε μπορείς να τις κάνεις εκεί ή σου ζητάει να τις πληρώσεις σαν να μην τις έχεις γράψει. Φάρμακα μπορείς να πάρεις με 0% συμμετοχή στο φαρμακείο όμως αν έχεις παραπεμπτικό. 

Εγώ έχω κάνει σε ιδιωτικό ως ανασφαλιστος πληρώνοντας συμμετοχή 25%. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/7/2021 στις 4:33 ΜΜ, mary123_3 είπε

Καλησπέρα σας αυτή τη στιγμή είμαι ανασφάλιστοι μπορώ να κάνω τις εξετάσεις αίματος στο ΙΚΑ  για να μην πληρώσω ?

παραπεμπτικο απο γιατρο αγροτικο η στο νοσοκομειο

στο νοσοκομειο με το αμκα σου ειναι δωρεαν οι εξετασεις

 

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η γενική αίματος στη Βιοατρική κάνει 10€. Ζάχαρο +3€. Ορμονικές δε ξέρω.

Αν δεν είναι εξειδικευμένες οι εξετάσεις, είναι φθηνές. Καμία φορά νομίζουμε ότι θα σου πάρουν το κεφάλι αν πας να πληρώσεις χωρίς ασφάλεια.

Δε χάνεις να κάνεις ένα τηλέφωνο σε 2-3 διαγνωστικά και θα σου πουν τιμές.

Τα περισσότερα διαγνωστικά έχουν πακέτα για ιδιώτες και κάνουν κρα για αυτούς. Του τύπου αν πας π.χ. για αξονική σου λένε ραντεβού σε 4 εβδομάδες, και αν τους πεις θέλω να πληρώσω ξαφνικά υπάρχει ραντεβού σε 2 ημέρες. Γιατί από το δημόσιο πληρώνονται του Αγίου.

Επεξ/σία από Hik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
29 λεπτά πριν, Hik είπε

Η γενική αίματος στη Βιοατρική κάνει 10€. Ζάχαρο +3€. Ορμονικές δε ξέρω.

Αν δεν είναι εξειδικευμένες οι εξετάσεις, είναι φθηνές. Καμία φορά νομίζουμε ότι θα σου πάρουν το κεφάλι αν πας να πληρώσεις χωρίς ασφάλεια.

Δε χάνεις να κάνεις ένα τηλέφωνο σε 2-3 διαγνωστικά και θα σου πουν τιμές.

Τα περισσότερα διαγνωστικά έχουν πακέτα για ιδιώτες και κάνουν κρα για αυτούς. Του τύπου αν πας π.χ. για αξονική σου λένε ραντεβού σε 4 εβδομάδες, και αν τους πεις θέλω να πληρώσω ξαφνικά υπάρχει ραντεβού σε 2 ημέρες. Γιατί από το δημόσιο πληρώνονται του Αγίου.

σήμερα πήγα και ρώτησα σε ένα ιδιωτικό 75 ευρώ μου είπε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

9 ώρες πριν, mary123_3 είπε

σήμερα πήγα και ρώτησα σε ένα ιδιωτικό 75 ευρώ μου είπε 

Αρκετά ακριβές. Μπες γκούγκλη και ρώτησε τηλεφωνικά και σε  άλλα κέντρα της περιοχής σου . Θυμάμαι παλαιότερα σε μία εξέταση της συζύγου είχαμε βρει διαφορά από κέντρο σε κέντρο σχεδόν 50%

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papoys1 είπε

 

Αρκετά ακριβές. Μπες γκούγκλη και ρώτησε τηλεφωνικά και σε  άλλα κέντρα της περιοχής σου . Θυμάμαι παλαιότερα σε μία εξέταση της συζύγου είχαμε βρει διαφορά από κέντρο σε κέντρο σχεδόν 50%

Υπαρχουν τα εμπιστα εργαστηρια και τα λιγοτερο εμπιστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης καλό είναι όταν κάνεις εξετάσεις να πηγαίνεις στο ίδιο διαγνωστικό κέντρο. Κάποια μηχανήματα έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις από κέντρο σε κέντρο και έχουν άλλες τιμές αναφοράς αρα δε μπορείς να κάνεις σωστές συγκρίσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, seventh_son είπε

Επίσης καλό είναι όταν κάνεις εξετάσεις να πηγαίνεις στο ίδιο διαγνωστικό κέντρο. Κάποια μηχανήματα έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις από κέντρο σε κέντρο και έχουν άλλες τιμές αναφοράς αρα δε μπορείς να κάνεις σωστές συγκρίσεις. 

ναι πήγα εκεί που κάνω πάντα και είμαι πελάτης 75 ευρω μου είπανε δεν πειράζει θα τα δώσω 

 

2 ώρες πριν, xgol είπε

Υπαρχουν τα εμπιστα εργαστηρια και τα λιγοτερο εμπιστα. 

αλήθεια υπάρχουν  εμπιστα εργαστηρια και τα λιγοτερο εμπιστα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...