Προς το περιεχόμενο

Σε ποιόν πηγαίνει το αυτοκίνητο αν δεν συμπεριλαμβάνεται στην διαθήκη;


dimis56

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Πριν κάτι χρόνια πέθανε ο παππούς μου. Στην διαθήκη του ανέφερε μόνο το σπίτι ότι το αφήνει σε εμάς, όπου και κάναμε αποδοχή. Είχε όμως και ενα αυτοκίνητο το οποίο έχει "ξεμείνει" και είναι ακόμα στο όνομά του, και το οποίο συνεχίζει να το οδηγεί ακόμα η θεία μου(κόρη του). Η γιαγιά μου δεν ζεί.

Το ερώτημα είναι ποιός παίρνει το αυτοκίνητο; Να σημειώσω πως δεν διεκδικώ το αυτοκίνητο. Αυτό που με προβληματίζει είναι τι τι θα γίνει αν ου μη γέννητο γίνει κάποιο ατύχημα, γιατί δεν ξέρω αν το έχει και ασφαλισμένο, και δεν είναι και πολύ συννενοήσιμη.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, dimis56 είπε

Καλησπέρα!

Πριν κάτι χρόνια πέθανε ο παππούς μου. Στην διαθήκη του ανέφερε μόνο το σπίτι ότι το αφήνει σε εμάς, όπου και κάναμε αποδοχή. Είχε όμως και ενα αυτοκίνητο το οποίο έχει "ξεμείνει" και είναι ακόμα στο όνομά του, και το οποίο συνεχίζει να το οδηγεί ακόμα η θεία μου(κόρη του). Η γιαγιά μου δεν ζεί.

Το ερώτημα είναι ποιός παίρνει το αυτοκίνητο; Να σημειώσω πως δεν διεκδικώ το αυτοκίνητο. Αυτό που με προβληματίζει είναι τι τι θα γίνει αν ου μη γέννητο γίνει κάποιο ατύχημα, γιατί δεν ξέρω αν το έχει και ασφαλισμένο, και δεν είναι και πολύ συννενοήσιμη.

Ευχαριστώ

ΚΑι εσένα τι σε πειράζει τι θα γίνει;Ενηλικη είναι αναλαμβάνει τις ευθύνες της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimis56 είπε

Αυτό που με προβληματίζει είναι τι τι θα γίνει αν ου μη γέννητο γίνει κάποιο ατύχημα, γιατί δεν ξέρω αν το έχει και ασφαλισμένο, και δεν είναι και πολύ συννενοήσιμη.

Για πιθανό ατύχημα ευθύνεται μόνο ο πρόξενος του ατυχήματος. Δηλαδή, ακόμα και δικό σου να ήταν το αυτοκίνητο, αν το οδηγούσε η θεία και έκανε ατύχημα, πάλι δε θα 'βρισκες μπελά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Haldol είπε

Για πιθανό ατύχημα ευθύνεται μόνο ο πρόξενος του ατυχήματος. Δηλαδή, ακόμα και δικό σου να ήταν το αυτοκίνητο, αν το οδηγούσε η θεία και έκανε ατύχημα, πάλι δε θα 'βρισκες μπελά.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

9 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

ΚΑι εσένα τι σε πειράζει τι θα γίνει;Ενηλικη είναι αναλαμβάνει τις ευθύνες της.

Δεν με πειράζει με την έννοια οτι θέλω να το παίξω κηδεμόνας της. Με πειράζει μην βρώ εγώ κάποιο μπελά σε περίπτωση που προκαλέσει ατύχημα, για αυτό έκανα αυτήν την ερώτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Δηλαδή δεν έγινε μεταβίβαση στο όνομα της ; πως γίνεται να παραμένει στο όνομα του παππού ; εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος.

Όχι δεν έγινε μεταβίβαση στο όνομά της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimis56 είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δεν με πειράζει με την έννοια οτι θέλω να το παίξω κηδεμόνας της. Με πειράζει μην βρώ εγώ κάποιο μπελά σε περίπτωση που προκαλέσει ατύχημα, για αυτό έκανα αυτήν την ερώτηση.

Eσύ με ποιο τρόπο θα βρεις μπελά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dark_Nightfall είπε

Δηλαδή δεν έγινε μεταβίβαση στο όνομα της ; πως γίνεται να παραμένει στο όνομα του παππού ; εκτός αν κατάλαβα κάτι λάθος.

Τι πως γίνεται, πρώτη φορά είναι που κάποιος οδηγεί αυτοκίνητο χωρίς να είναι στο όνομα του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimis56 είπε

Δεν με πειράζει με την έννοια οτι θέλω να το παίξω κηδεμόνας της. Με πειράζει μην βρώ εγώ κάποιο μπελά σε περίπτωση που προκαλέσει ατύχημα, για αυτό έκανα αυτήν την ερώτηση.

Να βρεις μπελά πως ακριβώς? Ως κληρονόμος πχ?

Δεν βλέπω το πως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τι πως γίνεται, πρώτη φορά είναι που κάποιος οδηγεί αυτοκίνητο χωρίς να είναι στο όνομα του?

Εδώ λέμε ότι ο ιδιοκτήτης απεβίωσε και δεν έγινε καμία μεταβίβαση , ο ιδιοκτήτης φαίνεται ο παππούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dark_Nightfall είπε

Εδώ λέμε ότι ο ιδιοκτήτης απεβίωσε και δεν έγινε καμία μεταβίβαση , ο ιδιοκτήτης φαίνεται ο παππούς.

Και λοιπόν?

Μήπως έχουν τα αυτοκίνητα κάποιο λογισμικό συνδεδεμένο με την aade ώστε αν πεθάνει ο ιδιοκτήτης να κάνουν shut down?

Για εξήγησε μας λίγο το "πως γίνεται να παραμένει στο όνομα του παππού ; "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Να βρεις μπελά πως ακριβώς? Ως κληρονόμος πχ?

Δεν βλέπω το πως.

Ναι, ως κληρονόμος. Απλά δεν μου είναι ξεκάθαρο αν είμαι όντως κληρόνομος, καθώς το αυτοκίνητο δεν αναφέρεται στην διαθήκη, και δεν ξέρω αν πηγαίνει στην θεία μου(ως πλησιέστερη συγγενής) ή σε εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimis56 είπε

Ναι, ως κληρονόμος. Απλά δεν μου είναι ξεκάθαρο αν είμαι όντως κληρόνομος, καθώς το αυτοκίνητο δεν αναφέρεται στην διαθήκη, και δεν ξέρω αν πηγαίνει στην θεία μου(ως πλησιέστερη συγγενής) ή σε εμένα.

Άλλο έγραψες πριν, δλδ πως δεν σε ενδιαφέρει το αυτοκίνητο αλλά η ευθύνη σε περίπτωση ατυχήματος...

Το αυτοκίνητο πάντως αυτομάτως δεν πηγαίνει πουθενά, για να μεταβιβαστεί πρέπει να γίνει πρώτα κάποια διαδικασία.

Επίσης η θεία έχει προτεραιότητα ως πλησιέστερη συγγενής, εκτός και αν θεωρηθεί εξαίρετο, δλδ αν πάει πχ σε κάποιον που κατοικούσε στο ίδιο σπίτι με τον παππού σου.

Αλλά και πάλι, όπως έγραψα και παραπάνω τίποτα δεν γίνεται αυτόματα, για να το κληρονομήσεις εσύ - ΑΝ γίνεται - πρέπει πρώτα να κάνεις κάποια διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...