Προς το περιεχόμενο

«Μετατροπή» video σε H265


deesnider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείως «μπακάλικη» ερώτηση: Διαβάζω κατά καιρούς, ότι με re-encode σε h265 μπορεί να μειωθεί αρκετά το μέγεθος των διάφορων video διατηρώντας την ίδια ποιότητα εικόνας. Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ναι, θα με ενδιέφερε, προκειμένου να εξοικονομήσω χώρο στους δίσκους, μετατρέποντας κάτι ...χιλιάδες επεισόδια τηλεοπτικών σειρών, αλλά και ταινίες (στη συντριπτική τους πλειονότητα είναι mp4 σε h264, αλλά και κάποια παλιά avi σε divx/xvid) .

Από 'κει κι έπειτα:

1. Ποιο πρόγραμμα προτείνετε ως καταλληλότερο (πάντα free και όσο το δυνατόν απλούστερο στη χρήση) ;

2. Εκτός απ' το να επιλέξω codec h265, πρέπει να «πειράξω» άλλες ρυθμίσεις (π.χ. bitrate) προκειμένου το αποτέλεσμα να είναι «ίδια ποιότητα - μικρότερο αρχείο» ;

3. Η ...απόπειρα, εφόσον τελικώς αξίζει τον κόπο, θα γίνει σε σύστημα με ryzen 5 3600 και με δίσκους τόσο προέλευσης όσο και προορισμού, εξωτερικούς σε σύνδεση usb3. Λέτε ότι θα τελειώσω φέτος, ή θα αρχίσω ν' ακούω τη cpu να μού ρίχνει μπινελίκια μέσα απ' το tower;

Ευχαριστώ!!!

Επεξ/σία από deesnider
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, deesnider είπε

Λέτε ότι θα τελειώσω φέτος,

Don't hold your breath on this...! :D

Θα έλεγα να υπολογίσεις τον χρόνο rendering κάπου στο 1/2 της διάρκειας του κάθε βίντεο.

Οπότε, 1000 επεισόδια των 50 λεπτών δια 2... =25000 λεπτά

Τώρα do the math.

Για μένα, ποιο φθηνά θα σου βγει να πάρεις και άλλον εξωτερικό παρά το ρεύμα που θα κάψεις για τις μετατροπές.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, micos000 είπε

Don't hold your breath on this...! :D

Θα έλεγα να υπολογίσεις τον χρόνο rendering κάπου στο 1/2 της διάρκειας του κάθε βίντεο.

Οπότε, 1000 επεισόδια των 50 λεπτών δια 2... =25000 λεπτά

Τώρα do the math.

Για μένα, ποιο φθηνά θα σου βγει να πάρεις και άλλον εξωτερικό παρά το ρεύμα που θα κάψεις για τις μετατροπές.

Σ' ευχαριστώ πολύ. Θέλω να σε ρωτήσω κάνα δυο πράγματα, καθαρά για ενημέρωση ('νταξ, θα πλερώκω!!!...) :

- Πέραν τού χρονοβόρου τής όλης διαδικασίας, το αποτέλεσμα είναι όντως αυτό που έλεγα (ίδια ποιότητα - μικρότερο αρχείο) ;

- Είναι θέμα «επάρκειας» επεξεργαστή; Αν ναι, ποιος πιστεύεις (από όσους δεν προϋποθέτουν να πουλήσεις τα νεφρά σου για να τους αγοράσεις...) θα μείωνε τον απαιτούμενο χρόνο τόσο ώστε να πεις ότι αξίζει τον κόπο (π.χ. το 50λεπτο επεισόδιο τού παραδείγματός σου, να το ξεμπέρδευε σε κάνα 15λεπτο) ;

- Το ρεύμα δεν το υπολογίζω, λόγω ειδικών συνθηκών (κοινώς...δεν το πληρώνω εγώ! ) αλλά, πέραν αυτού...

...πού να τον βάλω τον «κι άλλο σκληρό» ;;; ( Όχι, να μη μού απαντήσεις!!! ) Εννιά έχω ήδη επάνω στο γραφείο! Το mouse οριακά μπορώ να το κουνήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, deesnider είπε

Σ' ευχαριστώ πολύ. Θέλω να σε ρωτήσω κάνα δυο πράγματα, καθαρά για ενημέρωση ('νταξ, θα πλερώκω!!!...) :

- Πέραν τού χρονοβόρου τής όλης διαδικασίας, το αποτέλεσμα είναι όντως αυτό που έλεγα (ίδια ποιότητα - μικρότερο αρχείο) ;

- Είναι θέμα «επάρκειας» επεξεργαστή; Αν ναι, ποιος πιστεύεις (από όσους δεν προϋποθέτουν να πουλήσεις τα νεφρά σου για να τους αγοράσεις...) θα μείωνε τον απαιτούμενο χρόνο τόσο ώστε να πεις ότι αξίζει τον κόπο (π.χ. το 50λεπτο επεισόδιο τού παραδείγματός σου, να το ξεμπέρδευε σε κάνα 15λεπτο) ;

- Το ρεύμα δεν το υπολογίζω, λόγω ειδικών συνθηκών (κοινώς...δεν το πληρώνω εγώ! ) αλλά, πέραν αυτού...

...πού να τον βάλω τον «κι άλλο σκληρό» ;;; ( Όχι, να μη μού απαντήσεις!!! ) Εννιά έχω ήδη επάνω στο γραφείο! Το mouse οριακά μπορώ να το κουνήσω...

Με Nvidia Gpu δεν μπορείς να κάνεις ENCODE; Θεωρητικά ναι, γιατί πας μόνο με επεξεργαστή; Ναι θα είναι στην ίδια ποιότητα πιο μικρά σε μέγεθος αλλά πιο βαριά στην αναπαραγωγή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Με Nvidia Gpu δεν μπορείς να κάνεις ENCODE; Θεωρητικά ναι, γιατί πας μόνο με επεξεργαστή;

Δεν έχει nvidia gpu το συγκεκριμένο μηχάνημα. Μια rx550 2gb έχει (δεν προορίζεται ούτε στο ελάχιστο για gaming, έτσι κι αλλιώς) και δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη έχει κάποια ανάλογη δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν τα πάντα κυκλοφορούν στο internet και σε x265 codec. Πιο εύκολα και πιο γρήγορα θα τα κατεβάσεις παρά να τα μετατρέψεις.

(Hint: προτίμησε x265 10 bit κοδικοποίηση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Aris_ είπε

με ιδιο bitrate δεν νομίζω να δεις σημαντική διαφορά στο μέγεθος   

Το re-encoding σε h265, «σηκώνει» να χαμηλώσεις το bitrate του πρωτότυπου, χωρίς να χάσεις σε ποιότητα; Αν ναι, υπάρχει κάποιο κατά προσέγγιση ποσοστό; Σε πολύ γενικές γραμμές, πάντα...

Τυχαίο παράδειγμα: Για ένα επεισόδιο σειράς, με διάρκεια 45 λεπτά, 1280 Χ 720 & video bitrate 5500kbps, ξέρεις τι μείωση είναι ασφαλές να ορίσω, προκειμένου να υπάρξει σχετικά υπολογίσιμη διαφορά μεγέθους, χωρίς απώλεια ποιότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω να απαντήσω άμεσα σε αυτό που ρωτάς, αλλά θα αναφέρω τα εξής:
• Επεισόδιο ιατρικής σειράς (WebRip) - 720p (1280x720) - διάρκεια 43 λεπτά - ήχος δικάναλος AAC 66 kb/s - video codec x265 - video bitrate 582 kb/s (οι μετρήσεις από το MediaInfo) - ποιότητα εικόνας πολύ καλή. Μέγεθος αρχείου: 200,6 ΜΒ.
• Ταινία (BlurayRip) κωμωδία/δράμα - 720p (1280x640) - διάρκεια 1h 56m - ήχος εξακάναλος AAC 203 kb/s - video codec x265 - video bitrate 990 kb/s (οι μετρήσεις από το MediaInfo) - ποιότητα εικόνας πολύ καλή. Μέγεθος αρχείου: 996 ΜΒ.
Βέβαια, δεν ξέρω με ποιες ρυθμίσεις έγινε η κωδικοποίηση και με ποιο πρόγραμμα - το σίγουρο είναι ότι πρόκειται για εξειδικευμένες ρυθμίσεις από πολύ καλούς γνώστες του αντικειμένου. Πάντως από τα προηγούμενα θεωρώ ότι το video bitrate σου πρέπει να είναι γύρω στα 2000 kb/s για αρχεία 720p (όπως βλέπεις, θέτω ένα αρκετά υψηλό όριο σε σχέση με τα παραπάνω δεδομένα). Κάνε μερικές δοκιμές και δες μόνος σου τι αποτελέσματα έχεις και τι σε ικανοποιεί. Επίσης, σύμφωνα με ό,τι είναι κοινά παραδεκτό, κάθε επανακωδικοποίηση video σημαίνει απώλεια ποιότητας εικόνας, που μπορεί να είναι από ανεπαίσθητη ώς εξόφθαμλη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά βάζω 80-75%  μείωση στο bitrate από 264 σε 265

Όπως είπε και ο accipio γύρω στα 1500-2000kbs είναι καλά για 720p 

Αλλά όλα αυτά είναι γούστα γιατί εγώ βάζω δυνατά φίλτρα στην απεικόνιση για την ποιότητα που θέλω σε 1080 tv 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Aris_ said:

με ιδιο bitrate δεν νομίζω να δεις σημαντική διαφορά στο μέγεθος   

Με ίδιο bitrate δεν θα δει καμμία διαφορά στο μέγεθος αφού το μέγεθος είναι συνάρτηση του bitrate και της διάρκειας.

3 hours ago, deesnider said:

Το re-encoding σε h265, «σηκώνει» να χαμηλώσεις το bitrate του πρωτότυπου, χωρίς να χάσεις σε ποιότητα; Αν ναι, υπάρχει κάποιο κατά προσέγγιση ποσοστό; Σε πολύ γενικές γραμμές, πάντα...

Τυχαίο παράδειγμα: Για ένα επεισόδιο σειράς, με διάρκεια 45 λεπτά, 1280 Χ 720 & video bitrate 5500kbps, ξέρεις τι μείωση είναι ασφαλές να ορίσω, προκειμένου να υπάρξει σχετικά υπολογίσιμη διαφορά μεγέθους, χωρίς απώλεια ποιότητας;

Κάθε video έχει ξεχωριστά χαρακτηριστικά, αναλόγως του περιεχομένου. Ένας γενικός κανόνας είναι ότι ο 265 θέλει το μισό bitrate απ' το 264 ενώ σε σχέση με παλαιότερους codecs η διαφορά μπορεί να είναι μεγαλύτερη. Όπως είπε και ο φίλος από πάνω, καλό είναι να μην κατέβεις κάτω απ' τα 2Mbps, οπότε δες τα bitrates των video που έχεις για να δεις αν αξίζει τον κόπο. Σε κάθε περίπτωση κριτής είναι τα μάτια σου αλλά θέλει δοκιμές για να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα, πράγμα που απαιτεί χρόνο και δεν ξέρω αν αξίζει. Ίσως η αγορά νέου δίσκου να είναι σοφότερη επιλογή. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ας πω κι εγω τη χαζομάρα μου.. το handbreak κάνει θαύματα απο άποψη συμπίεσης και διατήρησης ποιότητας αλλά πρέπει να πειραματιστείς αρκετά.
Επίσης έχω βρίσει άπειρες φορές γιατί δεν φόρτωσε σωστή γλώσσα ή σωστό υπότιτλο επειδή ξέχασα να το ρυθμισω και πηγα με τα προηγούμενα default.
Απο χρόνο μην περιμένεις πολλά.. για να πιάσω καλή ποιότητα μπορεί να φάω απο 3/4 ως 1.5 ώρα για κάθε 45άλεπτο επισόδειο FHD. το μέγεθος απο τα 2.5GB πάει 600mb ή λίγο παραπάνω.
Το ρεζουμέ είναι αν μπορείς να βρεις το βίντεο που θες συμπιεσμενο ήδη απο άλλον (if you know what i mean ;) ) βρες το απ τον άλλο και διάγραψε το παλιό.
Αν δεν μπορείς να το βρεις και έχεις όρεξη κάνε συμπίεση, διαφορετικά πάρε μεγαλύτερο σκληρό και τέλειωσε η παράσταση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, balt123 είπε

Το ρεζουμέ είναι αν μπορείς να βρεις το βίντεο που θες συμπιεσμενο ήδη απο άλλον (if you know what i mean ;) ) βρες το απ τον άλλο και διάγραψε το παλιό.
Αν δεν μπορείς να το βρεις και έχεις όρεξη κάνε συμπίεση, διαφορετικά πάρε μεγαλύτερο σκληρό και τέλειωσε η παράσταση.

Λογικά, τα περισσότερα βρίσκονται, αν ψάξω. Το ζήτημα είναι άλλο: Πού χρόνος να ψάξω;

Άσε και το «μανίκι» να τσεκάρω αν ταιριάζουν οι υπάρχοντες εξωτερικοί υπότιτλοι και, αν όχι, να ψάχνω και για αυτούς. Είναι τεράστιος ο αποθηκευμένος όγκος που έχω και αυξάνεται συνεχώς (για κάποιον ανεξήγητο λόγο, έχω πειστεί ότι θα ζήσω τουλάχιστον 2000 χρόνια ακόμα, οπότε θα προλάβω να δω κάμποσα απ' τα μαζεμένα...)

...9 εξωτερικοί των 8ΤΒ, ήδη τίγκα, μόνο από σειρές και ταινίες...δε χωράει άλλος πάνω στο γραφείο :cry::cry::cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, deesnider είπε

.9 εξωτερικοί των 8ΤΒ, ήδη τίγκα, μόνο από σειρές και ταινίες...δε χωράει άλλος πάνω στο γραφείο :cry::cry::cry:

Α υπάρχουν και χειρότεροι απο μένα τελικά! Οπότε Handbreak μονόδρομος μάλλον. Καλό κουράγιο χαρήκαμε που σε γνωρίσαμε. Αν αρχίσεις τώρα ίσως σε 5-6 χρόνια να έχεις τελειώσει :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...