Προς το περιεχόμενο

«Μετατροπή» video σε H265


deesnider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, balt123 είπε

 

Καλό κουράγιο χαρήκαμε που σε γνωρίσαμε. Αν αρχίσεις τώρα ίσως σε 5-6 χρόνια να έχεις τελειώσει :P

...εντάξει, δε θα χαθούμε! Θα αφήνω το P.C. να δουλεύει μόνο του σε καμιά σκοτεινή γωνιά και, που και που, θα ποστάρω κι εδώ. Ξέρεις, στοιχειώδεις ενδείξεις ζωής, για να μη νομίζετε ότι εξερράγη στη μάπα μου από την αγανάκτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, deesnider είπε

...εντάξει, δε θα χαθούμε! Θα αφήνω το P.C. να δουλεύει μόνο του σε καμιά σκοτεινή γωνιά και, που και που, θα ποστάρω κι εδώ. Ξέρεις, στοιχειώδεις ενδείξεις ζωής, για να μη νομίζετε ότι εξερράγη στη μάπα μου από την αγανάκτηση...

Θα σου πω το εξης, αν δεν μιλαμε για επαγγελματικη χρηση, αλλα για προσωπικη, οι σειρες πλεον δεν αξιζει να τις κρατας.. 

επειδη ειχα και εγω 4x8 tb σε δισκους για ταινιες και σειρες, αποφασισα να τα στειλω.. σειρες σπανια να ξαναδεις, εκτος απο 5-6 που τις ειχες αγαπησει.. βρεθηκα να εχω μαζεψει σειρες, παλιες που εβλεπα μικρος και λατρευα τοτε, (ζηνα-hercules-φιλαρακια, highlander) και ποσες ακομη που δε θυμαμαι, και ενω τις κρατουσα 10+ χρονια, δεν εβαλα να δω ποτε ουτε 1 επισοδειο..

γνωμη μου, κρατα 5 σειρες που υπαρχει περιπτωση να ξαναδεις κατι και τα υπολοιπα καδος.. 

επισης, αν και δεν ξερω τι ειδους ταινιες σου αρεσουν, εγω πχ ξαναβλεπω ξανα και ξανα ταινιες που ειναι περιπετειας-δρασης.. σπανια θα ξαναδω πχ θριλερ, (ξερω τι εχει συμβει και δεν θα τρομαξω) 🤣 οπως επεισης, σπανια να ξαναδω ταινια βαρια-δραμα κλπ.. πχ, ΤΑΙΝΙΑΡΑ το αρωμα γυναικας, το εχω σε 4κ.. 50gb αρχειο.. δεν το εχω δει ποτε ξανα, παρα μονο την πρωτη φορα.. και ποσα ακομη που μπορω να στα γραφω σελιδες ολοκληρες..

με λιγα λογια αν κανεις ξεκαθαρισμα θα δεις οτι θα απελευθερωσεις το 50% απ τους δισκους που εχεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κι εγώ είμαι σε παρόμοια (αλλά όχι τόσο φρικαλέα) κατάσταση με 5 δίσκους από 1 έως 2tb με ταινίες και σειρές, συμφωνώ με τον emperor. Σειρές δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδεί κάποιος, εκτός ίσως από κανένα μπαράζ φιλαράκια, παντρεμένοι με παιδιά, 2 and a half men, Bing bang theory κτλ όπου δεν χρειάζεται να παρακολουθείς την υπόθεση και απλά τα αφήνεις να παίζουν ακόμα και με τυχαία αναπαραγωγή. Όλες οι άλλες απλά πιάνουν τζάμπα χώρο.

Το ίδιο και οι ταινίες. Αν μια ταινία δεν την δεις την ίδια χρονιά που βγήκε ή έστω και την επόμενη δεν πρόκειται να την δεις ποτέ και αν τις μαζεύεις ελεύθερος και κάνεις οικογένεια, ξέχνα το. Τότε είναι που δεν θα έχεις κουράγιο ούτε να συνδέσεις τον δίσκο, πόσο μάλλον να ψάξεις και ταινία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/7/2021 στις 8:07 ΠΜ, deesnider είπε

Τελείως «μπακάλικη» ερώτηση: Διαβάζω κατά καιρούς, ότι με re-encode σε h265 μπορεί να μειωθεί αρκετά το μέγεθος των διάφορων video διατηρώντας την ίδια ποιότητα εικόνας. Ισχύει κάτι τέτοιο; Αν ναι, θα με ενδιέφερε, προκειμένου να εξοικονομήσω χώρο στους δίσκους, μετατρέποντας κάτι ...χιλιάδες επεισόδια τηλεοπτικών σειρών, αλλά και ταινίες (στη συντριπτική τους πλειονότητα είναι mp4 σε h264, αλλά και κάποια παλιά avi σε divx/xvid) .

Από 'κει κι έπειτα:

1. Ποιο πρόγραμμα προτείνετε ως καταλληλότερο (πάντα free και όσο το δυνατόν απλούστερο στη χρήση) ;

2. Εκτός απ' το να επιλέξω codec h265, πρέπει να «πειράξω» άλλες ρυθμίσεις (π.χ. bitrate) προκειμένου το αποτέλεσμα να είναι «ίδια ποιότητα - μικρότερο αρχείο» ;

3. Η ...απόπειρα, εφόσον τελικώς αξίζει τον κόπο, θα γίνει σε σύστημα με ryzen 5 3600 και με δίσκους τόσο προέλευσης όσο και προορισμού, εξωτερικούς σε σύνδεση usb3. Λέτε ότι θα τελειώσω φέτος, ή θα αρχίσω ν' ακούω τη cpu να μού ρίχνει μπινελίκια μέσα απ' το tower;

Ευχαριστώ!!!

1. Handbrake που είναι δωρεάν,  open source και εφαρμογή/ σημείο αναφοράς για video encoding ή

2. Videorpoc, πολύ πιο εύκολο σε χρήση, όχι δωρεάν αλλά το δίνουν πολύ συχνά δωρεάν και γενικά το κόστος του είναι πολύ προσιτό. Και είναι πιο εύκολο αλλά το Handbrake έχει πολύ περισσότερες επιλογές για φίλτρα.

Η κάρτα γραφικών σου λέει ότι υποστηρίζει hardware encoding αλλά ακόμα κι έτσι θα είναι πολύ χρονοβόρα διαδικασία. Κατέβασε το Handbrake, άνοιξε ένα αρχείο και πήγαινε στην καρτέλα Video. Αν στην επιλογή Video Encoder υπάρχει το H.265 (AMD VCE), η κάρτα σου υποστηρίζει hardware encoding αλλιώς απλώς το ξεχνάς. Το CPU encoding θα παίρνει αιώνες. Δε στο λέω στην τύχη, έχω 3700x και με τις ρυθμίσεις που θέλω το CPU encoding παίρνει ώρες ολόκληρες για ένα αρχείο.

Το μέγεθος των αρχείων είναι σημαντικά μικρότερο, μεταξύ 30% και 70% σε σύγκριση με H.264 ανάλογα και με τις ρυθμίσεις σου. Αλλά όπως σου έγραψαν, οι σειρές υπάρχουν ήδη σε H.265 (αναφέρονται ως x265 ή HEVC) σε διάφορες ποιότητες και μεγέθη. Καλύτερα να τις κατεβάσεις από εκεί. Θα κερδίσεις πολύ χρόνο.

Εγώ το αυτό που θες να κάνεις το κάνω χρόνια για κάποια video tutorials που κατεβάζω και θέλω να κρατάω. Για τις ταινίες και σειρές θα σου δώσω και ένα ακόμα tip που μπορεί να σου εξοικονομήσει πολύ χώρο:

Τα αρχεία με κατάληξη mkv μπορεί να περιέχουν πολλά tracks που εσένα δε σου χρειάζονται. Π.χ. υπάρχει το track για το video αλλά μπορεί να έχει π.χ. 3 tracks ήχου. Το ένα είναι το track για τον ήχο της ταινία αλλά τα άλλα μπορεί να είναι π.χ. σχόλια κριτικών. Αν στο player που βλέπεις την ταινία αλλάξεις το track ήχου, θα ακούς το σχολιασμό του σκηνοθέτη αντί τον ήχο της ταινίας. Ή μπορεί να περιέχουν tracks υποτίτλων σε 10 γλώσσες που εσύ δε μιλάς.

Εγώ αυτά δε τα κρατάω. Με το mkv toolnix μπορείς να επιλέξεις ποια στοιχεία θες να κρατάς από κάθε αρχείο mkv. Εγώ κρατάω το video της ταινίας, τον ήχο της και αγγλικούς υποτίτλους. Αυτό γλυτώνει τεράστιο χώρο και έχω μια συλλογή ταινιών περίπου 30TB. Ενώ αυτή η μετατροπή είναι σχεδόν άμεση, δε κάνει re-encoding. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, emperor4her είπε

οι σειρες πλεον δεν αξιζει να τις κρατας.. 

γνωμη μου, κρατα 5 σειρες που υπαρχει περιπτωση να ξαναδεις κατι και τα υπολοιπα καδος.. 

 

13 ώρες πριν, micos000 είπε

Σειρές δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδεί κάποιος, εκτός ίσως από κανένα μπαράζ φιλαράκια, παντρεμένοι με παιδιά, 2 and a half men, Bing bang theory κτλ όπου δεν χρειάζεται να παρακολουθείς την υπόθεση και απλά τα αφήνεις να παίζουν ακόμα και με τυχαία αναπαραγωγή. Όλες οι άλλες απλά πιάνουν τζάμπα χώρο.

Το ίδιο και οι ταινίες. Αν μια ταινία δεν την δεις την ίδια χρονιά που βγήκε ή έστω και την επόμενη δεν πρόκειται να την δεις ποτέ και αν τις μαζεύεις ελεύθερος και κάνεις οικογένεια, ξέχνα το. Τότε είναι που δεν θα έχεις κουράγιο ούτε να συνδέσεις τον δίσκο, πόσο μάλλον να ψάξεις και ταινία.

Guys, είναι πολλές οι σειρές που έχω δει ξανά και όχι μόνο κωμωδίες. Εύκολα παραδείγματα που μού έρχονται στο μυαλό: Boston Legal, Fargo, Banshee, Line Of Duty, Oz, The Shield, Whitechapel, Ripper Street και αρκετές ακόμα. Υπάρχουν δε αρκετές που είναι σε αναμονή για replay.

Με τις ταινίες δε...εκεί να δείτε τι γίνεται! Αμέτρητες εκείνες που έχω δει 2-3-4 ή και περισσότερες φορές (υπάρχουν και κάποιες που πλησιάζουν τα ...10 replay! ) Κάτι Godfather, Once Upon A Time In America, The Silence Of The Lambs, Serpico, Cape Fear, The Untouchables, Scarface και λοιπά, για τα δικά μου δεδομένα, «σημεία αναφοράς» , τα βλέπω κάθε χρόνο. Ή, αν μιλήσω για κωμωδίες, προτιμώ να κόψω το κουλό μου, παρά να πατήσω delete σε δημιουργίες π.χ. τού Blake Edwards (σβήνονται μωρέ τα Pink Panther;;;; ), ή τού Mel Brooks.

Όσο για το: «Αν μια ταινία δεν την δεις την ίδια χρονιά που βγήκε ή έστω και την επόμενη δεν πρόκειται να την δεις ποτέ» , μ' εμένα δεν ισχύει σε καμία περίπτωση! Θες ακραίο παράδειγμα; Μόλις πριν από ένα μήνα, είδα για πρώτη φορά το ...Misery! (ναι, αυτό το Misery που φαντάζεσαι...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2021 στις 7:16 ΠΜ, deesnider είπε

...9 εξωτερικοί των 8ΤΒ, ήδη τίγκα, μόνο από σειρές και ταινίες...δε χωράει άλλος πάνω στο γραφείο :cry::cry::cry:

Λάθος τακτική ακολουθείς για πάρα πολλούς λόγους.Οι βασικότεροι όμως είναι: 1ος λόγος ασφάλεια δεδομένων.Οι εξωτερικοί δίσκοι είναι κατ εμέ έχουν πολύ πιο αυξημένο κίνδυνο να χαλάσουν σε σχέση με έναν εσωτερικό.Παίρνουν απευθείας τροφοδοσία από (συνήθως) πολύ κακής ποιότητας τροφοδοτικά της πλάκας χωρίς αντιπαρασιτικά φίλτρα οπότε όλη η σαβούρα του δικτύου της ΔΕΗ περνάει πάνω στις ευαίσθητες ηλεκτρονικές πλακέτες , οπότε είναι απλά θέμα χρόνου το πότε θα συμβεί το μοιραίο και όχι το εαν.Αντίθετα , ένας εσωτερικός σκληρός πίσω από ένα ποιοτικό τροφοδοτικό υπολογιστή είναι η πιο σωστή και ενδεδειγμένη λύση.Δεν θυμάμαι ποτέ να μου έμεινε στο χέρι εσωτερικός δίσκος εδώ και 2 10ετίες.Αντίθετα , έχω δει πολλούς εξωτερικούς δίσκους φίλων να τινάζουν τα πέταλα χωρίς προφανείς λόγους.

2ος λόγος : Οικονομία χώρου και εξοικονόμηση usb θυρών.Δεν χρειάζεται να το αναλύσω παραπάνω πιστεύω.

Υπάρχουν στο εμπόριο multibay HDD δυο,τριών,τεσσάρων , πέντε θέσεων όπου μπορείς να βάζεις-βγάζεις όσους δίσκους θέλεις.Εαν θες ταυτόχρονα να παίζουν κάποιοι δίσκοι , πας πχ σε ένα multibay 5 θέσεων.Εαν δεν σε ενδιαφέρει να παίζουν ταυτόχρονα , ακόμα και ένα μονό bay κάνει άριστα τη δουλειά του.Προσωπικά έχω ένα multibay 3 θέσεων και 2 μονά και κυριολεκτικά μου εχουν λυθεί τα χέρια.Μάλιστα έχουν και διακόπτη power για κάθε δίσκο όπου μπορείς να έχεις τους δίσκους μέσα σβηστούς και να τους ανάβεις κατά το δοκούν ανάλογα ποιον θες να χρησιμοποιήσεις.Ούτε καλώδια , ούτε εξωτερικά τροφοδοτικά , ούτε ταλαιπωρείες ούτε τίποτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tarantules είπε

Οι εξωτερικοί δίσκοι είναι κατ εμέ έχουν πολύ πιο αυξημένο κίνδυνο να χαλάσουν σε σχέση με έναν εσωτερικό.

Οικονομία χώρου και εξοικονόμηση usb θυρών.

Δεν είναι fixed εξωτερικοί. Εσωτερικοί W.D. 8ΤΒ είναι, τοποθετημένοι σε «καλές» εξωτερικές θήκες USB 3.

Από 'κει και μετά, στο σπίτι υπάρχει εγκατεστημένος κεντρικός σταθεροποιητής τάσης που «βγαίνει» σε όλες τις πρίζες, πάνω σε ακριβής κατηγορίας και βαρβάτο UPS με AVR είναι τόσο ο υπολογιστής, όσο και οι οθόνες και οι δίσκοι, οπότε κάτι γλιτώνω από τα «σκουπίδια» τής τοπικής «ΔΕΗ» που πολύ σωστά αναφέρεις (εδώ δε μιλάμε απλώς για σκουπιδορεύμα, αλλά για κανονική ...χωματερή! Χωρίς τα παραπάνω extra, δε λέει να χρησιμοποιήσεις ούτε φραπεδομιξεράκι...)

Οι δίσκοι πάντως, κατά κοινή ομολογία, είτε έσω είτε έξω, κάποια στιγμή τα φτύνουν. Προσωπικά πάντως, χωρίς προφανώς να μπορεί να αποτελέσει κανόνα η δική μου εμπειρία, έχω «χάσει» πέντε εσωτερικούς: δύο WD 1ΤΒ, δύο SEAGATE 1ΤΒ (όχι τής παλιάς, γνωστής, προβληματικής σειράς) και ένα SAMSUNG 2ΤΒ (fixed εξωτερικούς δεν είχα ποτέ οπότε δεν έχω εμπειρία, εκτός από ένα «δυομισάρη» WD 2TB που τον έχω για πήγαινε- έλα από το σπίτι στο γραφείο) , πάντα με «σοβαρό» τροφοδοτικό στον υπολογιστή (Corsair HX 650W το οποίο έχω ακόμα και, παλιότερα, ένα TAGAN 500W τού οποίου το μοντέλο δε θυμάμαι πλέον) .

Η οικονομία χώρου είναι όντως θέμα αλλά ...προσαρμόζομαι αναγκαστικά! Όσο για θύρες USB 3, έχω ...άπειρες! Τέσσερις στη μητρική, τέσσερις σε κάρτα PCI EXPRESS, δύο στο front panel και δύο USB 3 HUB τεσσάρων θέσεων έκαστο, οπότε ακόμα έχω περιθώριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, deesnider είπε

Δεν είναι fixed εξωτερικοί. Εσωτερικοί W.D. 8ΤΒ είναι, τοποθετημένοι σε «καλές» εξωτερικές θήκες USB 3.

Από 'κει και μετά, στο σπίτι υπάρχει εγκατεστημένος κεντρικός σταθεροποιητής τάσης που «βγαίνει» σε όλες τις πρίζες, πάνω σε ακριβής κατηγορίας και βαρβάτο UPS με AVR είναι τόσο ο υπολογιστής, όσο και οι οθόνες και οι δίσκοι, οπότε κάτι γλιτώνω από τα «σκουπίδια» τής τοπικής «ΔΕΗ» που πολύ σωστά αναφέρεις (εδώ δε μιλάμε απλώς για σκουπιδορεύμα, αλλά για κανονική ...χωματερή! Χωρίς τα παραπάνω extra, δε λέει να χρησιμοποιήσεις ούτε φραπεδομιξεράκι...)

Οι δίσκοι πάντως, κατά κοινή ομολογία, είτε έσω είτε έξω, κάποια στιγμή τα φτύνουν. Προσωπικά πάντως, χωρίς προφανώς να μπορεί να αποτελέσει κανόνα η δική μου εμπειρία, έχω «χάσει» πέντε εσωτερικούς: δύο WD 1ΤΒ, δύο SEAGATE 1ΤΒ (όχι τής παλιάς, γνωστής, προβληματικής σειράς) και ένα SAMSUNG 2ΤΒ (fixed εξωτερικούς δεν είχα ποτέ οπότε δεν έχω εμπειρία, εκτός από ένα «δυομισάρη» WD 2TB που τον έχω για πήγαινε- έλα από το σπίτι στο γραφείο) , πάντα με «σοβαρό» τροφοδοτικό στον υπολογιστή (Corsair HX 650W το οποίο έχω ακόμα και, παλιότερα, ένα TAGAN 500W τού οποίου το μοντέλο δε θυμάμαι πλέον) .

Η οικονομία χώρου είναι όντως θέμα αλλά ...προσαρμόζομαι αναγκαστικά! Όσο για θύρες USB 3, έχω ...άπειρες! Τέσσερις στη μητρική, τέσσερις σε κάρτα PCI EXPRESS, δύο στο front panel και δύο USB 3 HUB τεσσάρων θέσεων έκαστο, οπότε ακόμα έχω περιθώριο. 

Προσωπικά έχουν περάσει από τα χέρια μου πάνω από 25 εσωτερικοί δίσκοι και ούτε ένας δεν έχει χαλάσει.Και όχι μόνο αυτό , αν δεις την κακομεταχείρηση που τους έχω κάνει θα απορείς πως ζουν ακόμα.Έχω δίσκους με 4.000 και 6.000 start/stop (να τους ανοιγοκλείνω πολλές φορές κατά τη διάρκεια της ημέρας, που είναι οτι χειρότερο μπορεί κάποιος να κάνει σε ένα μηχανικό δίσκο).Εαν δεν υπάρχει κατασκευαστική αστοχία από το εργοστάσιο , οι δίσκοι κρατάνε για μια ζωή (προσωπική άποψη).

Πολύ καλό είναι που τους έχεις πίσω από UPS αλλά και πάλι εκτός του ότι έχεις επενδύσει σε επιπλέον εξοπλισμό , εξακολουθείς να χαλάς πόρους συστήματος (θύρες USB) , ζορίζεις χωρίς λόγο το μηχάνημά σου , συν οτι γίνεται ένα πανηγύρι από καλώδια και τουβλάκια-τροφοδοτικά ενώ θα μπορούσαν όλα αυτά απλά να μην υπάρχουν.Τέλος πάντων , εσύ γνωρίζεις περισσότερο τις ανάγκες σου και τι σε διευκολύνει περισσότερο.Εγώ απλά τα αναφέρω ως μια πιο συμμαζεμένη και οικονομικότερη λύση χωρίς έκπτωση στην ποιότητα.

Παρεπιπτόντως , στο δικό μου μηχάνημα έχω κι εγώ το Corsair HX 750W που έχει ήδη κλείσει 10ετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...