Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Ανακοίνωση για την κατάργηση απαλλαγής ΦΠΑ σε αντικείμενα μέχρι €22 από χώρες εκτός Ε.Ε


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, nick_corobos είπε

Τα πάντα έχουν να κάνουν με το τι χρήματα έχει ο καθένας διαθέσιμα. Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, στο πανεπιστήμιο που δουλεύω εχουμε να κάνουμε με εταιρείες που πουλανε και καλά "ψαγμενο" εξοπλισμό. Έπρεπε να αγοράσουμε κάτι βιδες αμερικανικού στυλ UNC για ενα μηχάνημα. Η εταιρεία που πουλάει το μηχανημα πουλούσε την κάθε βίδα 3£. Χρειαζόμαστε κάπου στις 100 αρα 300£. Λεω δεν πατε απο εκεί που ήρθατε, τα παραγγείλαμε απο κινα με 0.2$ τη μια. Σκέψου, είναι ή δεν είναι απατεώνες.

Υπόψιν στην Αμερική οι ίδιες βίδες ήταν πιο φθηνές από Κίνα αλλά έπρεπε να πάρεις ποσότητα 1000 μονάδων αλλιώς έπρεπε να πας σε retail μαγαζι που πρακτικά είναι αδύνατο

Δεν ξέρω τι πανεπιστήμιο είναι αυτό αλλά στο ελ δημόσιο απαγορεύεται κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, kostasgpa είπε

Δεν ξέρω τι πανεπιστήμιο είναι αυτό αλλά στο ελ δημόσιο απαγορεύεται κάτι τέτοιο. 

Και αυτό είναι σχετικό πώς με την συζήτηση? Υπόψιν τα χρήματα δικά μας είναι (δηλαδή χρήματα του project, δεν δίνουν τίποτα οι τσιγκούνηδες οι αλλοι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, nick_corobos είπε

Και αυτό είναι σχετικό πώς με την συζήτηση? Υπόψιν τα χρήματα δικά μας είναι (δηλαδή χρήματα του project, δεν δίνουν τίποτα οι τσιγκούνηδες οι αλλοι)

Με το γεγονός ότι χρειάστηκε προμήθεια βιδών. Από όσο ξέρω στο ελ δημόσιο δε μπορούν να πάνε σε μαγαζί να πάρουν βίδες, πρέπει να κάνουν διαγωνισμό. Και αν κατέβει η εταιρεία με τις 3 λίρες και όχι η κινέζικη, θα πάρουν με 3 λίρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κάτι μέσα μου μου λέει, ότι οι μισοί και πάνω , που κράζετε τα Κινάζικα προϊόντα και την αργή παραλαβή (που 9 στις 10 φταίνε τα Ελληνικά ταχυδρομία ) , ψωνίζετε 9 στις 10 από Κίνα;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostasgpa είπε

Με το γεγονός ότι χρειάστηκε προμήθεια βιδών. Από όσο ξέρω στο ελ δημόσιο δε μπορούν να πάνε σε μαγαζί να πάρουν βίδες, πρέπει να κάνουν διαγωνισμό. Και αν κατέβει η εταιρεία με τις 3 λίρες και όχι η κινέζικη, θα πάρουν με 3 λίρες.

Χαχα αν ηταν να καναμε διαγωνισμό για να αγοράσουμε τέτοια πράγματα δουλειά μιας εβδομάδας θα τη βγάζαμε σε ενα χρόνο. Υπάρχει πολύ ευελιξία εδω και αρκετό κασερι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, lost2 είπε

Γιατί κάτι μέσα μου μου λέει, ότι οι μισοί και πάνω , που κράζετε τα Κινάζικα προϊόντα και την αργή παραλαβή (που 9 στις 10 φταίνε τα Ελληνικά ταχυδρομία ) , ψωνίζετε 9 στις 10 από Κίνα;;; 

γιατί είναι φθηνά ίσως; λέω γω τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostasgpa είπε

Με το γεγονός ότι χρειάστηκε προμήθεια βιδών. Από όσο ξέρω στο ελ δημόσιο δε μπορούν να πάνε σε μαγαζί να πάρουν βίδες, πρέπει να κάνουν διαγωνισμό. Και αν κατέβει η εταιρεία με τις 3 λίρες και όχι η κινέζικη, θα πάρουν με 3 λίρες.

Πάντως για να τα λέμε όλα το πανεπιστήμιο δουλεύει με συγκεκριμένες εταιρείες, σε περίπτωση που δεν σε καλύπτουν αυτές έχεις τη δυνατότητα να κάνεις αυτό που είπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Έπρεπε.

Βαρέθηκα να ακούω "αγόρασα καλώδιο USB από Κίνα 0,99$ γτ εδώ έχει 2 ευρώ". Ναι επίσης το κόστος ζωής σε μερικές χώρες είναι 4-5 φορές πιο φθηνό από εδώ. και?

Να στηρίξουμε και λίγο την οικονομία μας*

*καλά και εδώ έχουμε "μαγαζιά και μαγαζιά"... 

Να σου δώσω μια λίστα με ηλεκτρονικά αντικείμενα και ηλεκτρονικό εξοπλισμό που θέλω αλλά δεν υπάρχει στα Ελληνικά μαγαζιά, επειδή είναι αρκετά εξεζητημένα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Έλληνας θέλει μισθό Ελβετίας με τιμες αγοράς Κίνας αραχτός σε μια υπέροχη Ελληνική ακρογιαλιά...

Αντε τωρα να εξηγείς πως λειτουργεί το εμπόριο και οι μισθοί ... 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kostasgpa είπε

γιατί είναι φθηνά ίσως; λέω γω τωρα

Μην μπερδεύεσαι φίλος, και εγώ ψωνίζω μερικά από Κίνα αλλά δεν κράζω γιατί ξέρω τι να περιμένω, δεν γίνεται να αγοράζει κάποιος με 1 € bluetooth και μετά να βρίζει γιατί είναι χάλια.... και επίσης υπάρχουν κάποιοι που παρόλο στην Ελλάδα το ίδιο προιόν θα έχει μια διαφορά 10-20 ευρώ (και μιλάω για κινητά ταμπλετ κλπ) , προτημάει να το πάρει από Κίνα (με ότι συνεπάγεται αυτό, εγγύηση καταστροφή κλπ) παρά από Ελλάδα. 

Και ένα παράδειγμα , γνωστός πήρε usb sd reader από Κίνα (χάλια ποιότητα) γιατί ήταν φτηνό ( έτσι είπε) 2 € και εγώ πήρα από eshop της Kingston στα 2.20 , το δικό του έκανε σχεδόν μήνα να έρθει και τώρα δεν δουλευει , το δικό μου 2 ημέρες αλλά δουλεύει και είναι ακόμη στην εγγύηση ... αυτός κράζει αλλά γιατί δεν ξέρω , και θα συνεχίσει να αγοράζει από Κίνα για να κάνει μποϊκοτάζ...... τα Ελληνικά μαγαζιά ή τον εαυτό του;;;;

Επεξ/σία από lost2
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dark_Nightfall είπε

Και ποιος φταίει φίλε μου που η πατάτα της Αιγύπτου έχει λιγότερο κόστος να έρθει από εκεί παρά να παραχθεί η αντίστοιχη στην Ελλάδα και να πουληθεί ; Κατάλαβες τώρα το "μαζί τα φάγαμε" του Πάγκαλου ; 

Μαζί τα φάγαμε

Η πιο σοφή κουβέντα που ακούστηκε από πολιτικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Καλά έχετε και ένα δίκιο, και τα μαγαζιά εδώ δεν βοηθάνε... Ψάξτε παιδιά και μην αγοράζετε από τέτοια μαγαζιά. Υπάρχουν και καλά.

Ναι, υπάρχουν - σε αυτό συμφωνώ. Όπως αν υπήρχε ένα κατάστημα που - για παράδειγμα - κατασκεύαζε θήκες κινητών από δέρμα, ευχαρίστως θα πλήρωνα και αυτό ναι, θα ήταν μια ουσιαστική βοήθεια και στήριξη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τέλειο thread όπου όλοι κράζουν ΕΕ (μέχρι και για... κομμουνιστικές/αυταρχικές πρακτικές, λέει) και σκίζουν τα ρούχα τους για το δικαίωμα αγορών από την κομμουνιστική Κίνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Dmspolys είπε

Καιρός ήταν !!! Στηρίξτε και κανένα μαγαζί ελληνικό μην πάτε και αγοράζετε μόνο από το εξωτερικό εντάξει κάπου έχει καταντήσει αηδία το πράμα!!! Μου αγοράζεται πανάκριβους εξοπλισμούς κινητά κάμερες drone και μετά στο τζάμπα !!! Τα ψάχνετε όλα .!!! 

Καλά περίμενε. Μαζί σου, αλλά, τι να στηρίξω ακριβώς; Το ελληναραδικό μαγαζί από skroutz με μια πρόχειρη σελίδα που μου πουλάει τα 4 συμβατά toners του εκτυπωτη στσ 40-50 ευρώ ενώ από Γερμανούς πωλητές στο ebay βρίσκω τα ίδια ακριβώς σε ίδια τιμή μαζί με τα έξοδα αποστολής με ένα επιπλέον toner μαύρου χρώματος δώρο; Που πιθανότατα και το άλλο μαγαζι τα έκανε παραγγελία από εκεί και τα πουλάει εδώ χωρίς το ένα μελάνι; Όχι φίλε μου. 

Γενικά, αν έχεις βρει κάτι έξω που δεν το πουλάνε εδώ θα το αγοράσεις απ' έξω, εάν πάλι το έχεις βρει και εδώ και έξω αλλά εδώ είναι ακριβότερο σε τέτοιον βαθμό που κρίνεις ότι δεν σε συμφέρει, θα το πάρεις πάλι απ' έξω. Οι παραγγελίες από έξω έχουν τα ρίσκα τους, εάν κρίνει όμως ο αγοραστής ότι είναι πιο συμφέρον να αγοράσει από έξω γιατί να μην το αγοράσει; 

Είμαι και εγώ κατά αυτής της φρενίτιδας με αγορές από Κίνα και εξωτερικό. Αλλά τα πάντα έχουν και ένα οριο. Μου έμαθε τώρα ο καθένας με ένα κεφάλαιο στην άκρη να ανοίγει μια τρύπα και να το παίζει επιχειρηματίας εμπορος από το Internet με τιμές ίδιες με τους άλλους. Παρόλα αυτά, δεν θα αφήσω και στο απυρόβλητο και τις μεγάλες αλυσίδες που πάνε να σε δελεάσουν με ακριβότερες τιμές και δωροεπιταγες που στην τελική δίνεις τα ίδια σαν έπαιρνες από αλλού φθηνότερα. Εκεί θα προτιμήσω ένα σκρουτζομαγαζο μετά από έναν δικό μου ποιοτικό ελεγχο που θα κάνω. 

Ο καθένας αγοράζει από όπου νομίζει καλύτερα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Έπρεπε.

Βαρέθηκα να ακούω "αγόρασα καλώδιο USB από Κίνα 0,99$ γτ εδώ έχει 2 ευρώ". Ναι επίσης το κόστος ζωής σε μερικές χώρες είναι 4-5 φορές πιο φθηνό από εδώ. και?

Να στηρίξουμε και λίγο την οικονομία μας*

*καλά και εδώ έχουμε "μαγαζιά και μαγαζιά"... 

Δεν βγαζει νοημα αυτο που λες. Εκτος αν λες οτι καλυτερα να δωσω 2 ευρω σε εναν μαγαζατορα σε σχεση με το να τα δωσω απευθειας στον κινεζο που θα πληρωσει ο μαγαζατορας?

 

 

2 ώρες πριν, ethereum είπε

εγω τι να πω που περιμενω κατι απ το Πλαισιο , καλύτερα να το ειχα παραγγείλει απ τη Κινα

Αυτο αυτο.

2 ώρες πριν, Dmspolys είπε

Καιρός ήταν !!! Στηρίξτε και κανένα μαγαζί ελληνικό μην πάτε και αγοράζετε μόνο από το εξωτερικό εντάξει κάπου έχει καταντήσει αηδία το πράμα!!! Μου αγοράζεται πανάκριβους εξοπλισμούς κινητά κάμερες drone και μετά στο τζάμπα !!! Τα ψάχνετε όλα .!!! 

Εχεις δικιο. Να πληρωσω πιο ακριβα το ιδιο.

2 ώρες πριν, ChrisAttart είπε

Εγω παντως παλι απο Κινα θα αγοραζω , τι να στηριξω τον κυρ. Μπαμπη στο ελληνικο καταστημα που εχει ακριβως το ιδιο προιον αλλα με καπελο 150% ? Επισης σε πολλα πραγματα εχει επιλογη να το στειλουν απο ευρωπαικες αποθηκες οπου δεν εχει τελωνειο . 

clapping-inclusive.gif

2 ώρες πριν, kotronas είπε

Τρίβουν τα χέρια τους τα τοπικά μαγαζάκια.

ουυυυ... ηδη μου εστειλαν μηνυματα οτι θα εχουμε triangular shipping οι κινεζοι.

Σορρυ αλλα αν θελουν να εχουν πελατια θα βρουνε τροπους.

2 ώρες πριν, Gparion είπε

την οικονομία σου την στηρίζεις με προϊόντα του τόπου σου. Όχι από καλώδια που εδώ κάνουν 4€ ενώ στην Κίνα 1€ τα οποία τα έφερε ο ελληναρας από την Κίνα με το κιλό. 

ΑΥΤΟ

 

 

Παιδια εδω ρουχα αγοραζω απο Κινα (/r/repfashion) και μιλαμε για ΟΓΚΟ που δεν σταματησαν ποτε.

Χθες πηγανε να τα σταματησουν, εστειλα αποδειξη αγορας και περασαν.

7 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Τέλειο thread όπου όλοι κράζουν ΕΕ (μέχρι και για... κομμουνιστικές/αυταρχικές πρακτικές, λέει) και σκίζουν τα ρούχα τους για το δικαίωμα αγορών από την κομμουνιστική Κίνα!

Δεν ξερω η ΕΕ και το μαγαζι της ΕΕ που αγοραζει απο Κινα να μου σκισει το πορτοφολι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...