Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Ανακοίνωση για την κατάργηση απαλλαγής ΦΠΑ σε αντικείμενα μέχρι €22 από χώρες εκτός Ε.Ε


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ολος ο κοσμος πρεπει να ψαχνει να βρει οτιδηποτε θελει σε πιο φτηνη τιμη, γιατι μονο ετσι θα ειναι οι τιμες των πωλητων ανταγωνιστικες, μην ανησυχειτε τζημανια της ευρωπαικης ενωσης η μεγαλυτερη οικονομια της γης  θα βρει την λυση και πιστευω θα ειναι και φθηνοτερη και πιο γρηγορη και παλι θα σας γλενταμε

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Hellenicsun είπε

Εγώ να στηρίξω την οικονομία μας και τις ελληνικές επιχειρήσεις που είναι απλά εισαγωγείς / μεταπωλητές αλλά όταν μπαίνω μέσα στο κατάστημα και βλέπω όλο το AliExpress με τιμές +1.000 - 3.000% δυσκολεύομαι να αγοράσω.

Ναι, εκείνοι έτρεξαν/ πλήρωσαν την εισαγωγή, όλους τους φόρους, έχουν υπαλλήλους κλπ. Αλλά όχι και τέτοιες τιμές - είναι κοροϊδία.

μην ορκίζεσαι οτι πλήρωσαν φορους....!

3 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Παίζει φίλε να ειναι 24% + 15€. Δηλαδη αγοράζεις κάτι 1€ θα παει 1.24€ + 15€ = 16.24€

μεχρι 150€ δεν εχει εκτελωνισμό γράφει το κείμενο να διαβάζουμε και λιγο  φορο ζητησε η ΕΕ οχι εκτελωνιστικά εξοδα 

Επεξ/σία από tadegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, YpsilonPi είπε

ολος ο κοσμος πρεπει να ψαχνει να βρει οτιδηποτε θελει σε πιο φτηνη τιμη, γιατι μονο ετσι θα ειναι οι τιμες των πωλητων ανταγωνιστικες, μην ανησυχειτε τζημανια της ευρωπαικης ενωσης η μεγαλυτερη οικονομια της γης  θα βρει την λυση και πιστευω θα ειναι και φθηνοτερη και πιο γρηγορη και παλι θα σας γλενταμε

Αν παραγγείλεις από το ίδιο, στείλε πμ, θέλω μια κούτα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, imvrios είπε

Αν καταλαβαίνω καλά από την ανακοίνωση, καταργούνται τα 15€ τέλη εκτελωνισμού για αγορές έως 150€;

Μάθαμε αν είναι 💯 αληθές αυτό ή θα υπάρχουν τυχόν χρεώσεις (15€) ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, anonymGR είπε

Όπως τα λες είναι! Κίνα κ πάλι Κίνα! Ο Ελληναρας μας τα πουλάει 700% πάνω. Δε μας πιάνει τον κ..ο μόνο, μας το βάζει κ μέσα!

Παιδιά υπομονή! Κάποιο deal θα γίνει εκτός των ‘’’ταχυμεταφορών’’’(πλάκα κάνω) ΕΛΤΑ ! κάποια άλλη εταιρία θα μας τα φέρνει  σπιτι χωρίς δασμούς,φιπιαδια κ χαζαδια! Οι Κινέζοι είναι ικανοί να μας τα στείλουν με drone!αν δουν ότι πέφτουν οι πωλήσεις από Ελλάδα κάτι θα σκεφτούν!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Doped είπε

Φυσικα.

Αν μπορεις εξηγησε μου σε ΠΜ ή δειξε μου τι πρεπει να διαβασω για να καταλαβω ...τι εννοεις.

οχι θα στο καπελωσει αυτος. Νομιζω το εφαρμοσαν ηδη στο ali

Μου απάντησες λίγο γρήγορα και δε κατάλαβα τις απαντήσεις σου. Εξήγησε μου σε παρακαλώ και τις δύο περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, YpsilonPi είπε

ολος ο κοσμος πρεπει να ψαχνει να βρει οτιδηποτε θελει σε πιο φτηνη τιμη, γιατι μονο ετσι θα ειναι οι τιμες των πωλητων ανταγωνιστικες, μην ανησυχειτε τζημανια της ευρωπαικης ενωσης η μεγαλυτερη οικονομια της γης  θα βρει την λυση και πιστευω θα ειναι και φθηνοτερη και πιο γρηγορη και παλι θα σας γλενταμε

Αγαπητά τζιμανια, η δεύτερη μεγαλύτερη οικονομία τις γης δεν στηρίζετε στα προϊόντα του ενός ευρώ που ψάχνει  ο νεοέλληνας…….

Επεξ/σία από costas1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Doped είπε

Οoυυυυ... ηδη μου εστειλαν μηνυματα οτι θα εχουμε triangular shipping οι κινεζοι.

Σορρυ αλλα αν θελουν να εχουν πελατια θα βρουνε τροπους.

Παιδια εδω ρουχα αγοραζω απο Κινα (/r/repfashion) και μιλαμε για ΟΓΚΟ που δεν σταματησαν ποτε.

Χθες πηγανε να τα σταματησουν, εστειλα αποδειξη αγορας και περασαν.

Ποιο μαγαζί σου έστειλε για τις τριγωνικές; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα δεν είναι να μικρό αντικείμενα απο την Κίνα αλλά όλα αυτά τα ctnr που έρχονται από Κίνα που αποφεύγουν με όλους τους δυνατούς τρόπους δασμούς και ΦΠΑ...

4 ώρες πριν, Doped είπε

 

ουυυυ... ηδη μου εστειλαν μηνυματα οτι θα εχουμε triangular shipping οι κινεζοι.

Σορρυ αλλα αν θελουν να εχουν πελατια θα βρουνε τροπους.

 

Έχεις ιδέα τι είναι η τριγωνική συναλλαγή; δεν απαλλάσσεται από δασμούς η τριγωνική πώληση από την στιγμή που η αποστολή γίνεται από τριτη χώρα. Τώρα τι σου λένε οι κινεζοι εσένα. Κατά 99% είναι κάργα παρανομο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, james01gr είπε

Το πρόβλημα δεν είναι να μικρό αντικείμενα απο την Κίνα αλλά όλα αυτά τα ctnr που έρχονται από Κίνα που αποφεύγουν με όλους τους δυνατούς τρόπους δασμούς και ΦΠΑ...

Έχεις ιδέα τι είναι η τριγωνική συναλλαγή; δεν απαλλάσσεται από δασμούς η τριγωνική πώληση από την στιγμή που η αποστολή γίνεται από τριτη χώρα. Τώρα τι σου λένε οι κινεζοι εσένα. Κατά 99% είναι κάργα παρανομο

Συγχώρεσέ μου το quote αν δεν κατάλαβα σωστά. Αν όμως το banggood εκτελωνίζει και αποδίδει ΦΠΑ σε χώρα της ΕΕ (EU warehouse)  πως πρέπει να αποδόσει εκ νέου εφόσον αποστείλει από αυτή τη χώρα σε άλλη της ΕΕ?

Γιατί όμως μας ενοχλεί το banggood (ή ο κάθε κινέζος ebay seller ) και όχι π.χ. μεγάλες πολυεθνικές που δραστηριοποιούνται στη χώρα μας (ελληνικό ΑΦΜ), παράγουν σε τρίτες χώρες με φθηνό κόστος και διαθέτουν στις θυγατρικές τους εδώ μέσω πώλησης από την μητρική σε τιμές πολλαπλάσιες οπότε και το κέρδος που εμφανίζουν οι ελληνικές θυγατρικές είναι μηδαμινό - το πραγματικό όμως κέρδος της μητρικής εταιρείας τεράστιο.

Σωστό ότι τα ελληνικά καταστήματα έχουν μειονέκτημα και δεν μπορούν να ανταγωνιστούν τις απευθείας αγορές από Κίνα αλλά μερικές φορές είναι και θέμα ποικιλίας ή ανάγκης για προϊόντα που δύσκολα βρίσκεις εδώ (σε λογικό κόστος). Προσωπικά πιστεύω πως λόγω του ότι τα κόστη παραγωγής είναι τόσο χαμηλά  οι Κινέζοι πωλητές απλά θα "απορροφήσουν" το ΦΠΑ και η ζωή θα συνεχιστεί.

Επεξ/σία από TR-909
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...