Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ: Ανακοίνωση για την κατάργηση απαλλαγής ΦΠΑ σε αντικείμενα μέχρι €22 από χώρες εκτός Ε.Ε


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και πολύ καιρό πλέον τηλέφωνα από Κίνα δεν αξίζει ειδικά εγώ που έχω αποφορολόγηση...

Το να αγοράζει κάποιος από Κίνα είναι βασικά μόδα δλδ ήταν μια μόδα που σιγά σιγά φεύγει ... Να λέει στην παρέα να εγώ το πήρα από Κίνα να είμαι ψαγμενος αυτό ειδικά  μια δεκαετία πριν.. 

Πέρα από αυτό δικό μου άτοκο αγοράζει τζάμια από Πολωνία πλέον 0.70 λεπτά και τα πουλάει 9 ευρώ  μου το λέει ο ίδιος έχω απίστευτο κέρδος όπως μια θήκες... Η αλήθεια είναι κάπου στην μέση όμως  ένα μαγαζί έχει έξοδα έχει χίλια δυο άλλα όχι και με κέρδος 900% το συμπέρασμα είναι ότι ο Κόσμος αλλάζει πλέον βλέπουμε ο κόσμος να θέλει πάλι ποιότητα και ποιοτικά προϊόντα και ας κάνει αρκετά πάρα πάνω όπως πχ παπούτσια αγοράζω μόνο ελληνικά και έχω πάθει σοκ.με την ποιότητα η Ελλάδα παράγει ψάξτε το λίγο .... 

5 ώρες πριν, costas1973 είπε

Αγαπητά τζιμανια, η δεύτερη μεγαλύτερη οικονομία τις γης δεν στηρίζετε στα προϊόντα του ενός ευρώ που ξαχνει ο νεοέλληνας…….

Ναι έχεις δίκιο αλλά όταν μιλάμε για Κινέζους είναι από άλλο πλανήτη σκέφτονται πολύ διαφορετικά από εμάς πχ βλέπε τους εδώ Κινέζους δεν αφήνουν ούτε ένα ευρώ σε μαγαζί ούτε νερό δεν παίρνουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 133
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας μη βγάλω κι εγώ τα απωθημένα μου για όσες θεωρίες συνωμοσίας κυκλοφορούν στο FB.
Όποιος αγοράζει κάτι από έξω για να κερδίσει χρήματα, συχνά καταλήγει χωρίς εγγύηση, με μεγαλύτερο κάοστος ή χωρίς προϊόν. Και κάλα να πάθει.
Το έξω είναι μόνο για (μικρο)πράγματα, συνήθως εξειδικευμένα,  που δεν υπάρχουν εδώ (και στην Ευρώπη) και δεν συμφέρει σε κανένα κατάστημα να στοκάρει μήπως και βρεθεί κάποιος ενδιαφερόμενος.
Επί της ουσίας:
Σε παραγγελία από ALI στις 1-7-2021 στο checkout υπήρξε επιλέον χρέωση για ΦΠΑ 24%. Άρα, λογικά, δεν θα πρέπει να υπάρχει καθυστέρηση στο τελωνείο. Θα δείξει όταν το παραλάβω... (Το Amazon UK, το Thomman κ.ά. κάνουν το ίδιο εδώ και χρόνια)
Αν κάνουν το ίδιο και άλλοι πωλητές από έξω, τότε δεν θα υπάρξουν προβλήματα και είναι ένα λογικότατο μέτρο για να εισπράττουν τα Ευρωπαϊκά κράτη (τουλάχιστον) τον ΦΠΑ που πληρώνουμε και αποδίδουν όλοι οι ντόπιοι έμποροι.

Τώρα, εάν καποιους τους "ξυνίζουν" τα νέα μέτρα, προτείνω ...ξύδι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cp5120 είπε

Όποιος αγοράζει κάτι από έξω για να κερδίσει χρήματα, συχνά καταλήγει χωρίς εγγύηση, με μεγαλύτερο κάοστος ή χωρίς προϊόν. Και κάλα να πάθει.

3 ώρες πριν, cp5120 είπε

Τώρα, εάν καποιους τους "ξυνίζουν" τα νέα μέτρα, προτείνω ...ξύδι.

Ωραία νοοτροπία!

 

Επεξ/σία από john_dr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχετε καταλάβει ότι τα ελληνικά μαγαζιά , ακόμη και οι μεγάλες επιχειρήσεις τέτοιων ειδών είναι απλοί μεταπωλητές από Κίνα και άλλες Τρίτες χώρες?

Εχω δει σε μεγάλη ηλεκτρονική αλυσίδα με ελληνικό όνομα το ίδιο tablet με Αγγλικής εταιρείας να το πουλάει από αρχική τιμή 359 στα 299 euro, ενώ οι Αγγλοι το πουλάνε με μια τιμή στα 180.  Το απόλυτο θράσος , δούλεμα ότι κάνει και έκπτωση .... Τώρα μάλιστα το έχει βάλει και -159 euro με το voucher ψηφ. μέριμνας δηλαδή στα 200 euro. Να το τυράκι για να τσιμπήσουν και να το πάρουν οι αδαείς.

Φανταστείτε έχω δωροκάρτα  από την εργασία μου για αυτή την αλυσίδα κι ακόμη κι αυτή λυπάμαι να ξοδέψω

Τι να στηρίξω δηλαδή?

Να στηρίξω τον ντόπιο παραγωγό να το κάνω με χαρά,  αλλά όχι το μεταπωλητή που μας θεωρεί ηλίθιους 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cp5120 είπε

Ας μη βγάλω κι εγώ τα απωθημένα μου για όσες θεωρίες συνωμοσίας κυκλοφορούν στο FB.
Όποιος αγοράζει κάτι από έξω για να κερδίσει χρήματα, συχνά καταλήγει χωρίς εγγύηση, με μεγαλύτερο κάοστος ή χωρίς προϊόν. Και κάλα να πάθει.

Έπειτα από τεράστιες επιστημονικές έρευνες που έκανες στον ύπνο σου και την πολυετή εμπειρία σου στο χώρο της αγοράς μικρών και μεγάλων δεμάτων από τρίτες χώρες έβγαλες το παραπάνω συμπέρασμα; Τι ;;; Όχι ;

Όσον αφορά αγορές από Internet στην Ελλάδα και εγγυήσεις. Εμένα η δική μου εμπειρία με 5 αγορές την εβδομάδα από παραγγελίες Internet κίνα και ελλάδα μου έχει δείξει διαφορετικά αποτελέσματα και έχω βάλει σε κατηγορίες τα μαγαζιά τα Ελληνικά

Α)Δίνει εγγύηση, καλύπτει τα έξοδα αποστολής παραλαβής
Β)Δίνει εγγύηση αλλά δεν καλύπτει τα έξοδα αποστολής παραλαβής
Γ)Δίνει εγγύηση καλύπτει τα έξοδα αποστολής και παραλαβής, αλλά θα στην κόψει αλλιώς. πχ Μια γρατζουνιά στο σασί του κινητού είναι αρκετή για να σου πει ότι είναι υπεύθυνη για την θύρα USB ή επειδή έχει την γρατζουνιά, δεν θα σου επιστρέψει το 100% των χρημάτων
Δ)Δεν δίνει εγγύηση μόνο υπό την απειλή καταγγελίας ( Χωρίς υπερβολή έτσι δουλεύουν οι μεγαλύτερες αλυσίδες καταστημάτων στην Ελλάδα )
Ε) Έχει μπάρμπα στην Κορώνη και δεν θα σου δώσει εγγύηση ο κόσμος να χαλάσει, κλείνει το ένα κατάστημα και ανοίγει το άλλο για να μην έχει μαζεμένες 100 μονάστερες κριτικές

Το Α είναι σχετικά σπάνιο, ενώ το Β είναι αρκετά συχνό φαινόμενο στα ελληνικά καταστήματα και χρησιμοποιείτε ως μέσο αποτροπής ζήτησης της εγγύησης. Για πράγματα που κάνουν για παράδειγμα ένα ποντίκι των 30€ δεν θα δώσεις 15€ πήγαινε έλα και θα τα περιμένεις 40 εργάσιμες να τα ελέγξει το εξουσιοδοτημένο service.  
 

Η αγορά από τρίτες χώρες δεν είναι ο παράδεισος του after-sales αλλά είναι πολύ καλύτερα σε επίπεδο απ την Ελλάδα.
AliExpress για παράδειγμα ξέρεις ότι θα αγοράσεις κάτι και αν κάτι πάει στραβά, θα τραβήξεις ένα Video το στέλνεις στον πωλητή και σου δίνει επιλογές όπως να πάρεις τα χρήματα σου πίσω ή να σου στείλει ξανά το προϊόν. Αν ο πωλητής είναι απατεωνάκος ή έχει φύγει νύκτα το Ali θα σου δώσει την ευκαιρία για dispute.
Δεν μπορώ βέβαια να πω ότι έχω μείνει ευχαριστημένος με το σύστημα του Ali, διότι πολλές φορές εκεί που αξίζω full refund έχω πάρει partial refund.

Ωστόσο υπάρχουν και τα Banggood και e-bay. Στο Banggood μία φωτογραφία ή ένα videο είναια αρκετό να γίνει επιστροφή των χρημάτων σου ή να σου στείλουν ξανά το προϊόν. Για παράδειγμα ένα Tonfon Hotglue gun που έσπασε η πλαστική σκανδάλη το άνοιξα μόνος μου έδειξα το πρόβλημα και η αντίδραση του Banggood ήταν απλά "Λπούμαστε πολύ, να σας στείλουμε ένα άλλο; ".
Σε 15 μέρες από κίνα είχα το Hot glue gun ξανά. Αντίστοιχα στην Ελλάδα, ένα εργαλείο καρβουνάκια να θέλει, φοβάσαι να το ανοίξεις γιατί μπορεί να χάσεις εγγύηση και θα το στείλεις στο service και εκείνοι σε 40 εργάσιμες μέρες μπορεί να σου δώσουν απάντηση ότι βρήκανε υγρασία. Θα ζητήσεις κάποια απόδειξη, όπως για παράδειγμα ένα video της διάγνωσης και προφανώς τέτοιο video δεν θα υπάρχει

Ήταν όμως πάντα το Banggood τόσο τέλειο; Όχι φυσικά.
Άλλη μία εμπειρία μου είναι στο χώρο των αγορών είναι όταν αγόρασα κάποιες ντιμπαριζόμενες λάμπες. Πήρα μία και η λάμπα ήταν άψογη. Παράγγειλά άλλες 5 (40€ περρίπου)  και η 1 ήρθε σπασμένη και οι άλλες δεν ήταν ντιμπαριζόμενες . Το Banggood αντί να θέλει να μου δώσει full refund μου πρότεινε συνέχεια partial refund τύπου 22€ και θα κρατήσω και τις λάμπες. Όσο αρνιόμουν και εξηγούσα τους λόγους αυτό έφτασε μέχρι τα 34€. Μου την βίδωσε όμως και έτσι απευθύνθηκα στην Paypal με την οποία σε κάτι λιγότερο από μήνα πήρα όλο το ποσό και κράτησα και τις λάμπες.

 

Η άποψη μου γενικά με τα eshop της Ελλάδας είναι ότι για κάθε ένα καλό κατάστημα υπάρχουν 100 καραγκιόζηδες εκεί έξω και θέλει μεγάλη εμπειρία στις διαδικτυακές αγορές για να φτάσεις σε επίπεδο που να τους ξεχωρίζεις.
Αυτός είναι και βασικός λόγος που πολλοί στρέφονται εκτός για αγορές όπως το ebay ή απαρνιούνται τελείως τις διαδικτυακές αγορές ή όταν τις κάνουν δεν βάζουν κάρτα αλλά χρησιμοποιούν αντικαταβολή.

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, cp5120 είπε

Ας μη βγάλω κι εγώ τα απωθημένα μου για όσες θεωρίες συνωμοσίας κυκλοφορούν στο FB.
Όποιος αγοράζει κάτι από έξω για να κερδίσει χρήματα, συχνά καταλήγει χωρίς εγγύηση, με μεγαλύτερο κάοστος ή χωρίς προϊόν. Και κάλα να πάθει.
Το έξω είναι μόνο για (μικρο)πράγματα, συνήθως εξειδικευμένα,  που δεν υπάρχουν εδώ (και στην Ευρώπη) και δεν συμφέρει σε κανένα κατάστημα να στοκάρει μήπως και βρεθεί κάποιος ενδιαφερόμενος.
Επί της ουσίας:
Σε παραγγελία από ALI στις 1-7-2021 στο checkout υπήρξε επιλέον χρέωση για ΦΠΑ 24%. Άρα, λογικά, δεν θα πρέπει να υπάρχει καθυστέρηση στο τελωνείο. Θα δείξει όταν το παραλάβω... (Το Amazon UK, το Thomman κ.ά. κάνουν το ίδιο εδώ και χρόνια)
Αν κάνουν το ίδιο και άλλοι πωλητές από έξω, τότε δεν θα υπάρξουν προβλήματα και είναι ένα λογικότατο μέτρο για να εισπράττουν τα Ευρωπαϊκά κράτη (τουλάχιστον) τον ΦΠΑ που πληρώνουμε και αποδίδουν όλοι οι ντόπιοι έμποροι.

Τώρα, εάν καποιους τους "ξυνίζουν" τα νέα μέτρα, προτείνω ...ξύδι.

αγορα απο kaisergaming στην ομονοια 3 ανεμιστηρακια των 5 ευρω το σεπτεμβριο του 20. το ενα ερχεται doa το γυριζω πισω την επομενη μερα και δεν δεχονται αμεση αλλαγη παρα να το αφησω να το στειλουν για ελεγχο. το αφησα... ακομα περιμενω :D

και εσυ νομιζεις οτι δεν τους προτιμαμε για τα 5 ευρω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Στηρίξτε τα ελληνικά μαγαζιά" ακούω από παντού... Εμένα τι με νοιάζει;;; Αυτοί με στήριξαν ;;; Όταν τους παρακαλαγα για δουλειά με πήραν; Όχι! Οπως με έγραψαν αυτοί έτσι τους γράφω και γω!!! Μόνο από εξωτερικό εδώ και χρόνια... Εγώ τι φταίω δηλαδή που η άχρηστη Ευρώπη δεν μπορεί να παράγει τίποτα;;; Από την στιγμή που αγοράζω κινέζικα τηλεφωνα( Huawei) και υπολογιστές (lenovo) γιατί να πληρώσω παραπάνω τους μεταπωλητές;;; Γιατί να πληρώσω το τζαμακι για το κινητό 10€ ενώ η αξία του είναι 3$ Μαξ??? Είναι ο ΦΠΑ, η είναι τόσο δύσκολο να το βάλεις που χρεώνουν πάνω από 5€ εργασία; 

Ποτέ ελληνικά μαγαζιά και ακόμα χειρότερα αλυσίδες... 😉

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Cocomel είπε

Εδώ και πολύ καιρό πλέον τηλέφωνα από Κίνα δεν αξίζει ειδικά εγώ που έχω αποφορολόγηση...

Δεν μας νοιάζει εμάς για εσένα που έχεις αποφορολόγηση

Οι περισσότεροι δεν έχουμε τα δικά σου προνόμια.

Οποτε θα συνεχίσουμε να αγοράζουμε από Αγγλία, ΗΠΑ και Κίνα. 

7 ώρες πριν, Cocomel είπε

Το να αγοράζει κάποιος από Κίνα είναι βασικά μόδα δλδ ήταν μια μόδα που σιγά σιγά φεύγει ... Να λέει στην παρέα να εγώ το πήρα από Κίνα να είμαι ψαγμενος αυτό ειδικά  μια δεκαετία πριν.. 

Για εσένα που παίρνεις μόνο φθηνά τζαμακια μπορεί να είναι μόδα. Για εμάς που παίρνουμε πολύ περισσότερα και σημαντικότερα πράγματα είναι μείωση του κόστους ζωής μας. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΕΕ γίνεται όλο και πιο εσωστρεφής, όλο και πιο προστατευτική και όσο πάει πιο αντιδημοκρατική, πλέον ούτε για το τυπικό δε ρωτάνε τα κράτη μέλη, αποφασίζουν και διατάζουν. Καλύτερα, όσο πιο πολύ απομονώνονται στη φούσκα των Βρυξελλών και θάβουν το κεφάλι τους στην άμμο, τόσο γρηγορότερα κι άλλες χώρες θα βγουν απο τον ευρωλιγούρικο λήθαργο

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ekkli είπε

Για να προσπαθήσω να γίνει κουβέντα, εγώ αυτό το βρίσκω θετικό. Καταλαβαίνω ότι παύει ο εκτελωνισμός των 15€ για όποια αγορά έρθει σύμφωνα με το IOSS. Τώρα απλά περιμένουμε τους μεγάλους τουλάχιστον παίκτες (Ali, BG κλπ) να συμμορφωθούν. Και μπορεί έτσι να γλυτώσουμε την καθυστέρηση των τελωνείων και να έχουμε μόνο την καθυστέρηση των ΕΛΤΑ.

 

Θετικό για αθέμιτο ανταγωνισμό  είναι αλλά το κυριότερο για μενα, περίμενα να λυθεί με την ενημέρωση των ΕΛΤΑ η απορία του τι γίνεται με οσα καταστήματα ΔΕΝ είναι εγγεγραμμένα  στο IOSS (καθως παίρνω πράγματα hobby από ρωσια, που στα αποτετοια τους το IOSS)

Ποιες είναι οι χρεώσεις από ΕΛΤΑ για την απόδοση του ΦΠΑ? Πως θα γίνεται η απόδοση από τον αγοραστή; Πως θα εφαρμοστεί το "special arrangement"; Τίποτα. Αμ τι, περίμενα οργάνωση και ενημέρωση; Λες και ξέχασα που ζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Arkin είπε

Εγω πάντως δεν φταίω ούτε ο κάθε παραγωγός. Η ελεύθερη αγορά τα έκανε όλα. Έχουμε φτάσει να πετάμε τις σοδιες μας γιατί δεν συμφέρει καν να τα μαζέψουμε. Η Ελλάδα της κατάντιας πούλησαν τα πάντα με τους αραχτους του δημοσίου και τους 300 της φακής που κατέστρεψαν τα πάντα σε αυτή τη χώρα. Οι αγορές από Κίνα μας μάραναν με αυτά που κάνουν τώρα με το ΦΠΑ προσπαθούν να φάνε και το τελευταίο ευρώ του απλου κοσμάκη βλέπεις δεν μπορούν να πάρουν τα λεφτά από αυτούς που πραγματικά έχουν κλέψει την χώρα για ευνόητους λόγους οπότε την πληρώνει πάλι ο μεροκαματιαρης των 20 ευρώ. 

Τις σοδειες τις πετας λογω ΕΕ. Στο επιβάλλει.

18 ώρες πριν, SeaLion είπε

Ελληνικά;

Φαντάζομαι πως περηφανεύεστε κάποιοι που ψωνίσατε φτηνότερα "απ'ευθείας" από Κίνα και μετά κράζετε για τις λακούβες στους ελληνικούς δρόμους ξέρω 'γω.

Για τις λακουβες στους δρομους πληρωνεις τελη κυκλοφοριας ( δεν αποτελουν φορο και δεν εχει σχεση με τα τελη ο φπα και οι δασμοι) χωρις να αποδίδονται ΠΟΤΕ για την συντηρηση των δρομων και χωρις να μπορεις να ενημερωθεις ΠΟΤΕ που πηγαν τα τελη της προηγουμενης χρονιας ( για δοκιμασε να στειλεις ερωτηση στο αρμοδιο υπουργειο - οπως εχεις δικαιωμα να κανεις -  που πηγαν τα τελη κυκλοφοριας της προηγουμενης χρονιας και αν λαβεις απαντηση  - οπως ειναι υποχρεωμενο να κανει -  γραψε μου η καλλιτερα ποσταρε την εδω )

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν κατάλαβα τίποτα. Παραγγελνουμε απο κινά parts που δεν βρίσκουμε ευρωπη Αμερική.  Η DHL για να τα στείλει γρήγορα ο κινεζος  πήρε 65 δολάρια για 4 ανεμιστηρακια των 32 δολαριων. και για να τα εκτελωνίσει μου ζήτησε 120 ευρώ γιατί τα κρατάνε  αποθηκη πριν σου τηλεφωνήσουν και πληρώνεις για όλο το ποσό και τα μεταφορικά στην DHL. Η ACS θέλει να αγοράσει τα ELTA και φυσικά για να τα πάρει φτηνά δεν έχει μείνει υπάλληλος.  Και μας έχει ....σει απο Αθηνα Αθηνα 5 μερες, και ότι έλειπα.  να τα λέμε και αυτά.

 

Επεξ/σία από blonde
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Agony είπε

Ο Έλληνας θέλει μισθό Ελβετίας με τιμες αγοράς Κίνας αραχτός σε μια υπέροχη Ελληνική ακρογιαλιά...

Αντε τωρα να εξηγείς πως λειτουργεί το εμπόριο και οι μισθοί ... 

τζιμανι θα είσαι εσυ. οχι! προτιμαμε 650 βασικο και τα προιοντα σε τιμες ελβετιας

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, nikossof είπε

Όπως τα λες είναι! Κίνα κ πάλι Κίνα! Ο Ελληναρας μας τα πουλάει 700% πάνω. Δε μας πιάνει τον κ..ο μόνο, μας το βάζει κ μέσα!

Παιδιά υπομονή! Κάποιο deal θα γίνει εκτός των ‘’’ταχυμεταφορών’’’(πλάκα κάνω) ΕΛΤΑ ! κάποια άλλη εταιρία θα μας τα φέρνει  σπιτι χωρίς δασμούς,φιπιαδια κ χαζαδια! Οι Κινέζοι είναι ικανοί να μας τα στείλουν με drone!αν δουν ότι πέφτουν οι πωλήσεις από Ελλάδα κάτι θα σκεφτούν!

Να είσαι σίγουρος θα αγχωθεί πολύ αν δεις τις πωλήσεις απο Ελλάδα να πέφτουν. :P
Μην κάνει το σταυρό του (κι ας είναι βουδιστής) που γλίτωσε απο εμάς και τις περίεργες νόμοθεσίες και χρεώσεις μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 02/07/2021 at 14:52, NotAliki177 said:

Έπρεπε.

Βαρέθηκα να ακούω "αγόρασα καλώδιο USB από Κίνα 0,99$ γτ εδώ έχει 2 ευρώ". Ναι επίσης το κόστος ζωής σε μερικές χώρες είναι 4-5 φορές πιο φθηνό από εδώ. και?

Να στηρίξουμε και λίγο την οικονομία μας*

*καλά και εδώ έχουμε "μαγαζιά και μαγαζιά"... 

Για να στηρίξεις την τοπική οικονομία θα πρέπει να έχεις τοπική παραγωγή και βιομηχανία, αν υπάρχει ελληνική εταιρία ναι κάντο αλλά δυστυχώς τις κλείσανε όλες οι κερατάδες. Απ την άλλη αν γίνει με μεγαλύτερη διαφάνεια ο έλεγχος των εισαγωγών θα γίνει και καλύτερα η απόδοση του ΦΠΑ οπότε γίνεται και στήριξη της οικονομίας μιας και θα κερδίζει το κράτος, αντίθετα τα σκρουτζομάγαζα κάνουν χιλιες δυο απάτες και ελαχιστοποιούν όσο δε πάει το φόρο. Είναι σαν να λές να στηρίξουμε τους κλέφτες τους Έλληνες.

Επεξ/σία από trigtf
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...