Προς το περιεχόμενο

Η ΔΕΗ μπαίνει στην ηλεκτροκίνηση με τη ΔΕΗ Blue προσβλέποντας σε δίκτυο φόρτισης 44.000 φορτιστών μέχρι το 2025


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, michael92 είπε

Μέχρι το 2030 δηλαδή θα έχουν αναθεωρηθεί οι νόμοι της φυσικής; 

Δεν προκύπτει από πουθενά αυτό που λες από αυτό που έγραψα εγώ.

https://www.theguardian.com/environment/2021/jan/19/electric-car-batteries-race-ahead-with-five-minute-charging-times

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά θέλω και εγώ να γίνω επαγγελματίας της ΔΕΗ, όπως ο φίλος, έχω κουραστεί να δουλεύω 12ωρα στον ιδιωτικό τομέα και το όνειρο μου είναι να πάω σε μια δημόσια επιχείρηση, να αναγνωρίζω τι καίει το κάθε εργοστάσιο και αν βρίσκετε στη θάλασσα ή όχι αλλά πάνω από όλα να κάνω ότι κάνουν οι περισσότεροι εκεί, να βαριέμαι και να τελειώνω νωρίς την δουλειά που δεν κάνω στις 1:30 το μεσημέρι. Οπως είπα οι περισσότεροι γιατί υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις κάποιοι δουλεύουν για όλους τους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, BELL είπε

Εγώ αναρωτιέμαι όλη αυτή η υποδομή τι θα απογίνει σε 20 χρόνια από τώρα, που θα έρθει η εποχή του υδρογόνου 

θα φορτίζουμε τα πατίνια.

τι !!!  και τα πατίνια υδρογόνο θα καίνε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχ...ποιος θα πληρωσει την επενδυση πειτε μας.Επισης το Χ που κανει το 1000Χ που θα το χρεωσουν ποιος θα το πληρωσει?Θα πουμε και μπραβο στους κλεφτες...ουστ ρε

Επεξ/σία από Aias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, BELL είπε

Εγώ αναρωτιέμαι όλη αυτή η υποδομή τι θα απογίνει σε 20 χρόνια από τώρα, που θα έρθει η εποχή του υδρογόνου 

Το υδρογόνο δεν θα έρθει ποτέ. Αυτό το πιπιλάνε ακόμα παπαγαλάκια που θέλουν να κάνουμε εισαγωγές βενζίνης μέχρι την δευτέρα παρουσία ή που δεν έχουν ιδέα για το τι μιλάνε.

Το πολύ πολύ να το δεις σε κανένα τρένο/πλοίο/αεροπλάνο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Paladin-}LoA{- είπε

Δεν χρειάζεται να περιμένουμε να παει η χώρα πχ στο 80% παραγωγής ενέργειας από ΑΠΕ για να πούμε "ΟΚ, ας πάμε σε ηλεκτρικά τώρα ". Κανεις δεν κατέκτησε κάτι σε 1 ημέρα,  θελει προσπάθεια απ όλους

όχι φίλε μου , η προσπάθεια έγινε ήδη με τη χρέωση ΕΤΜΕΑΡ . Αν κάτσεις και υπολογίσεις το αστρονομικό ποσό που μαζεύτηκε απο την αρχή της χρέωσης θα καταλάβεις την κοροϊδία

Εδώ δεν τους βγαίναν τα νούμερα και βάλανε έκτακτο τέλος εισφοράς ανανεώσιμων για πέρυσι ... (ΕΛΑΠΕ)

5 λεπτά πριν, grayden είπε

Το υδρογόνο δεν θα έρθει ποτέ. Αυτό το πιπιλάνε ακόμα παπαγαλάκια που θέλουν να κάνουμε εισαγωγές βενζίνης μέχρι την δευτέρα παρουσία ή που δεν έχουν ιδέα για το τι μιλάνε.

Το πολύ πολύ να το δεις σε κανένα τρένο/πλοίο/αεροπλάνο.

Το υδρογόνο άνετα έρχεται απο αγωγούς φυσικού αερίου .

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, SkaL- είπε

Παιδιά θέλω και εγώ να γίνω επαγγελματίας της ΔΕΗ, όπως ο φίλος, έχω κουραστεί να δουλεύω 12ωρα στον ιδιωτικό τομέα και το όνειρο μου είναι να πάω σε μια δημόσια επιχείρηση, να αναγνωρίζω τι καίει το κάθε εργοστάσιο και αν βρίσκετε στη θάλασσα ή όχι αλλά πάνω από όλα να κάνω ότι κάνουν οι περισσότεροι εκεί, να βαριέμαι και να τελειώνω νωρίς την δουλειά που δεν κάνω στις 1:30 το μεσημέρι. Οπως είπα οι περισσότεροι γιατί υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις κάποιοι δουλεύουν για όλους τους άλλους.

ομοίως και εγώ θα ήθελα να είμαι ιδιώτης και να έχω την άνεση να γράφω ότι μου κατεβεί στο insomnia πχ στην πτολεμαΐδα καπνίζουν οι καμινάδες των λιγνιτικών σταθμών που μπορούν να καίνε και γάλα και από λιγνιτικούς σταθμούς θα φορτίζουν τα αυτοκίνητα το 2025. Αφού ως ανίδεος δεν έχω και την ανάγκη να αποδείξω τα γραφόμενα μου ούτε με χαρακτηρίζουν.

Δεν χρειάζεται κάποιος να είναι υπάλληλος της δεη (και δεν είμαι) για να γνωριζει τι καύσιμο καίνε οι σταθμοί, που υπάρχουν εν λειτουργία λιγνιτικοί σταθμοί στη ελλάδα, αν το 2025 θα υπάρχει παραγωγή από λιγνίτη στην ελλάδα για να φορτίζουν τα αυτοκίνητα. Αρκεί να ισχύει αυτό που έγραψα πριν:

12 ώρες πριν, nvel είπε

 επαγγελματίας  σχετικός με το αντικείμενο που προσπαθείς να σχολιάσεις

φυσικά υπαρχουν και άλλοι που αν και δεν γνωρίζουν λόγω επαγγέλματος,τουλάχιστον προσπαθούν να ενημερώνονται σωστά και να μην γράφουν ανακρίβειες.

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

2 hours ago, Stergios74 said:

Γιαυτό χθες το βράδυ σας διασυνδεσαν (λίγο πρόωρα) με Πελοπόννησο! Καλορίζικο! https://www.kathimerini.gr/society/561420484/se-leitoyrgia-i-ilektriki-diasyndesi-kritis-peloponnisoy/

Edit: Δε ζητούσες μια κάσα λίρες; 

Και θα γίνει κι άλλη μία, μεγαλύτερη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, nvel είπε

Δεν χρειάζεται κάποιος να είναι υπάλληλος της δεη (και δεν είμαι) για να γνωριζει τι καύσιμο καίνε οι σταθμοί, που υπάρχουν εν λειτουργία λιγνιτικοί σταθμοί στη ελλάδα, αν το 2025 θα υπάρχει παραγωγή από λιγνίτη στην ελλάδα για να φορτίζουν τα αυτοκίνη

Φίλε μου, όλα ξεκίνησαν όταν κάποιος έγραψε: 

ρώτησε εκεί στην Πτολεμαΐδα ξέρουν

Όλα αυτά που εσύ σαν ειδικός γνωρίζεις, ανατρέπουν κάτι σ αυτό; Το ότι γίνεται η απολιγνητοποιηση της ΔΕΗ σημαίνει ότι στην Πτολεμαΐδα ξέχασαν τι σημαίνει μόλυνση;

Και επίσης εσύ μίλησες για ιδιώτες άρα καλώς ο άλλος φίλος σε θεώρησε δημόσιο υπάλληλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξεκίνησε από αυτό αλλά από αυτό:

16 ώρες πριν, pao13 είπε

κάνουμε τον λιγνίτη καθαρή ενέργεια ±±

που υπονοεί ότι οι σταθμοί το 2025 θα τροφοδοτούνται από λιγνιτικούς σταθμούς. Στην πτολεμαΐδα δεν ξέχασαν την μόλυνση του παρελθόντος αλλά τι σχέση έχει με την ηλεκτροκίνηση στο μέλλον; Ενημερωτικά επειδή έκλεισε και η καρδιά η πόλη έμεινε χωρίς πηγή τηλεθέρμανσης και βάζουν ηλεκτρολέβητες να θερμαίνουν την πόλη με αντιστάσεις μέχρι το 2025 που θα ξεκινήσει η Πτολεμαΐδα 5.

Έγραψα

14 ώρες πριν, nvel είπε

ως ιδιώτης προφανώς και δεν με καταλαβαίνεις αν ήσουν επαγγελματίας  σχετικός με το αντικείμενο που προσπαθείς να σχολιάσεις

δηλαδή οι επαγγελματίες σχετικοί με το αντικείμενο είναι μόνο οι δημόσιοι υπάλληλοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, nick_corobos είπε

Ενα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω με τα ηλεκτρικά. Αν κάποιος μένει σε πολυκατοικία και αφήνει το αμαξι σε ελεύθερο πάρκινγκ, τι γίνεται εκεί;

Απλώνεις μπαλαντέζα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει 930 φορτιστές. Θα βάλει δηλαδή άλλους 17000 φορτιστές σε 4 χρόνια. Δηλαδή πρέπει να βάζει 350 φορτιστές το ΜΗΝΑ μέχρι το τέλος 2025. Και έχει καταφέρει να βάλει 300 σε 5 μηνες.

 

Επεξ/σία από hyperspaced
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, michael92 είπε

Μέχρι το 2030 δηλαδή θα έχουν αναθεωρηθεί οι νόμοι της φυσικής; 

Μίλησε κάνεις για ιπτάμενα αυτοκίνητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...