Προς το περιεχόμενο

Περί ιατρικής ειδικότητας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 λεπτά πριν, jimis98 είπε

εγώ έχω την απορία τι παραπάνω γνωρίζει ο ειδικός παθολόγος από τον απλό?

Την Ιατρικη βασικα. 

2 λεπτά πριν, daredevil92 είπε

@xgol αν επιτρέπεται, είσαι παθολόγος;

Οχι. Φοβερα δυσκολη ειδικοτητα για να την κανεις σωστα. Χρονοβορα. Κουραστικη. Ξερεις τα περισσοτερα και πληρωνεσαι τα λιγοτερα, αναλογικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xgol είπε

Την Ιατρικη βασικα. 

Οχι. Φοβερα δυσκολη ειδικοτητα για να την κανεις σωστα. Χρονοβορα. Κουραστικη. Ξερεις τα περισσοτερα και πληρωνεσαι τα λιγοτερα, αναλογικα. 

οι αναισθησιολόγοι τι να πουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, daredevil92 είπε

οι αναισθησιολόγοι τι να πουν :P

Δεν κανεις αναισθησιολογια στην Ελλαδα. Υπο τετοιες συνθηκες οταν δε θα χεις εφημερια θα χεις δικαστηριο..

Σε καθε περιπτωση το ζητημα με τη Γενικη ειναι τι θα παιχτει με την πρωτοβαθμια. Ποσο θα προσεγγισουμε το ευρωπαικο μοντελο περιθαλψης. Ειναι βεβαια δυσκολο, με τοσους ειδικους να πιεζουν..

Θες να ξερεις το 100% και να μπορεις να διαχειριστεις το 95% των περιστατικων πλην των χειρουργικων; Να στεκεσαι στα ποδια σου και να εχεις τη λιγοτερη δυνατη αναγκη αλλων ειδικοτητων; Θες να κανεις καποια υποεξειδικευση στον Διαβητη, την Υπερταση, το Ηπαρ; Εισαι αστερι στην Σχολη σου (αληθεοα που σπουδαζεις;) Θες να κανεις διδακτορικο; Κανε 5 χρονια σε ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ Παθολογια. 
 

Για ολους τους υπολοιπους λογους, κανε Γενικη Ιατρικη.  

16 λεπτά πριν, jimis98 είπε

υπέρταση ασχολείται ο καρδιολόγος και με τον διαβήτη ο ενδοκρινολογος

Οχι δεν ισχυει αυτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, xgol είπε

Μηνυσεις. 

ξέρω ότι είναι δύσκολα, αλλά άμα ήταν τέτοιο χάλι η θα είχαν σταματήσει τα χειρουργεία ή θα τους χειρουργούσαν ξύπνιους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, daredevil92 είπε

ξέρω ότι είναι δύσκολα, αλλά άμα ήταν τέτοιο χάλι η θα είχαν σταματήσει τα χειρουργεία ή θα τους χειρουργούσαν ξύπνιους :P

Που σπουδαζεις Ιατρικη; 
 

Εχεις δει ποτε λιστες αναμονης για ειδικοτητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xgol είπε

Που σπουδαζεις Ιατρικη; 
 

Εχεις δει ποτε λιστες αναμονης για ειδικοτητα;

αθήνα.. βασικά δεν έβγαλα ποτέ άκρη με λίστες αναμονής.. βρήκα από την περιφέρεια αττική λίστα με κενές θέσεις ειδικευομένωνν δεν ξέρω αν είναι κάτι ανάλογο και αναισθησιολόγους θέλουν πολλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, daredevil92 είπε

αθήνα.. βασικά δεν έβγαλα ποτέ άκρη με λίστες αναμονής.. βρήκα από την περιφέρεια αττική λίστα με κενές θέσεις ειδικευομένωνν δεν ξέρω αν είναι κάτι ανάλογο και αναισθησιολόγους θέλουν πολλούς.

Δεν υπαρχει ψυχη στους αναισθησιολογους. Ολα τα νοσοκομεια εχουν κενες θεσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, xgol είπε

Δεν υπαρχει ψυχη στους αναισθησιολογους. Ολα τα νοσοκομεια εχουν κενες θεσεις. 

αυτό ισχύει και ενδεχομένως να σκάσει μεγάλο πρόβλημα. Γιατί καλός ο χειρουργός, αλλά ξύπνιος ασθενής δεν κάθεται.

για χειρουργικές ειδικότητες έχεις κάτι ννα σχολιάσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, daredevil92 είπε

αυτό ισχύει και ενδεχομένως να σκάσει μεγάλο πρόβλημα. Γιατί καλός ο χειρουργός, αλλά ξύπνιος ασθενής δεν κάθεται.

για χειρουργικές ειδικότητες έχεις κάτι ννα σχολιάσεις;

Αν γραψεις πρωτα αναλυτικα τι σου αρεσει και που φανταζεσαι να δουλευεις σε 20 χρονια, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xgol είπε

Αν γραψεις πρωτα αναλυτικα τι σου αρεσει και που φανταζεσαι να δουλευεις σε 20 χρονια, ναι.

Μαρέσουν πολλά πράγματα για αυτό είπα προηγουμένως ότι πιο εύκολο μου είναι να αποκλειώ. Στη χειρουργική με φοβίζει το κομμάτι της πρακτικής δεξιότητας γιατί δεν έχω τριφτεί όσο θέλω για να νιώσω αν είμαι αρκετά επιδέξιος. Μου αρέσει η ιδέα να βοηθάω κάποιον που κινδυνεύει, εννοώντας κάποιον τραυματία/πολυτραυματία. Αντίθετα, το να χειρουργώ ογκολογικούς ασθενείς δεν ξέρω κατά πόσο με ενδιαφέρει.Υπόψιν μπορώ να διαλέξω και γναθοπροσωπική λόγω του πρώτου πτυχίου μου. Η ιδέα να είμαι σε μια ομάδα μεταμοσχέυσεων επίσης δεν με τραβάει. Οπότε θα μείνω στην τραυματιολογία. Μαρέσει γενικά το επείγον, για αυτό μαρέσει και η αναισθησιολογία, από τη μια είναι τέρμα μάχιμη ειδικότητα και από την άλλη είσαι στη σκιά αλλά εσύ ξέρεις τι έχεις κάνει. Σε 20 χρόνια θα ήθελα να ήμουν σε νοσοκομείο σε καλό πόστο (ιεραρχικά εννοώ). Έχω και διδακτορικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, daredevil92 είπε

Μαρέσουν πολλά πράγματα για αυτό είπα προηγουμένως ότι πιο εύκολο μου είναι να αποκλειώ. Στη χειρουργική με φοβίζει το κομμάτι της πρακτικής δεξιότητας γιατί δεν έχω τριφτεί όσο θέλω για να νιώσω αν είμαι αρκετά επιδέξιος. Μου αρέσει η ιδέα να βοηθάω κάποιον που κινδυνεύει, εννοώντας κάποιον τραυματία/πολυτραυματία. Αντίθετα, το να χειρουργώ ογκολογικούς ασθενείς δεν ξέρω κατά πόσο με ενδιαφέρει.Υπόψιν μπορώ να διαλέξω και γναθοπροσωπική λόγω του πρώτου πτυχίου μου. Η ιδέα να είμαι σε μια ομάδα μεταμοσχέυσεων επίσης δεν με τραβάει. Οπότε θα μείνω στην τραυματιολογία. Μαρέσει γενικά το επείγον, για αυτό μαρέσει και η αναισθησιολογία, από τη μια είναι τέρμα μάχιμη ειδικότητα και από την άλλη είσαι στη σκιά αλλά εσύ ξέρεις τι έχεις κάνει. Σε 20 χρόνια θα ήθελα να ήμουν σε νοσοκομείο σε καλό πόστο (ιεραρχικά εννοώ). Έχω και διδακτορικό.

Σου αρεσει το επειγον λες. Εχεις το στομαχι να εισαι εξω με αναστολη; Να δικαζεσαι για ιατρικα λαθη απο ασχετους με την ιατρικη δικαστες; Να περασεις τρομακτικα πολυ χρονο μεσα σε χειρουργεια (και μακρια απο οικογενεια, φιλους κτλ) για να αποκτησεις τις χειρουργικες δεξιοτητες που απαιτουνται; Εισαι διατεθειμενος να μη κοιμηθεις οσο διαρκει το γενικο μερος της ειδικοτητας; Να παλευεις για να παρεις χειρουργικο χρονο; Να πας επαρχια για να σε βαζουν στα χειρουργεια και να μη σε αντιμετωπιζουν σα μελλοντικο ανταγωνιστη; Αλλα κυριως εχεις την υπομονη, να ψαχνεις για κεινο το γ@μημενο το αγγειακι που αιμορραγει, ενω εχεις ξεπερασει το χρονο χειρουργειου, ο ασθενης κοντευει να απορρυθμιστει και ο αναισθησιολογος σε κοιταει κάθιδρος; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, xgol είπε

Σου αρεσει το επειγον λες. Εχεις το στομαχι να εισαι εξω με αναστολη; Να δικαζεσαι για ιατρικα λαθη απο ασχετους με την ιατρικη δικαστες; Να περασεις τρομακτικα πολυ χρονο μεσα σε χειρουργεια (και μακρια απο οικογενεια, φιλους κτλ) για να αποκτησεις τις χειρουργικες δεξιοτητες που απαιτουνται; Εισαι διατεθειμενος να μη κοιμηθεις οσο διαρκει το γενικο μερος της ειδικοτητας; Να παλευεις για να παρεις χειρουργικο χρονο; Να πας επαρχια για να σε βαζουν στα χειρουργεια και να μη σε αντιμετωπιζουν σα μελλοντικο ανταγωνιστη; Αλλα κυριως εχεις την υπομονη, να ψαχνεις για κεινο το γ@μημενο το αγγειακι που αιμορραγει, ενω εχεις ξεπερασει το χρονο χειρουργειου, ο ασθενης κοντευει να απορρυθμιστει και ο αναισθησιολογος σε κοιταει κάθιδρος; 

Η αλήθεια είναι ότι με έναν συνάδελφο γιατρό συζητούσαμε ότι θα καταλήξουμε στη φυλακή κάποια στιγμή.

Αν έχω στομάχι χωρίς να τα χω κάνει όλα αυτά δεν μπορώ να σου πω. Αλλά μπορώ να σου πω ότι μαρέσουν οι προκλήσεις και το εννοώ. Και ότι στην αρχή είμαι διστακτικός και φαίνομαι άσχετος αλλά στο τέλος απογειώνομαι σε ό,τι καταπιάνομαι. Πέραν των κακών όμως δεν έχεις να πεις και κάτι καλό; Επαρχία δεν έχω σκοπό να πάω. Και φαντάζομαι αλλάζει πολύ ανάλογα με την ειδικότητα, αλλό να είσαι ΓΧ, άλλο ΘΧ, αλλο ΝΧ..

 

Άσχετο, ένα φεγγάρι είχα σκεφτεί την ιατροδικαστική και το συζήτησα με έναν δικό μου άνθρωπο και μου είπε "το θέμα είναι να βοηθάς τους ζωντανούς" και αν και κάποιος μπορεί (και δικαίως) να πει διάφορα, με άγγιξε αυτό οπότε απέκλεισα την ειδικότητα. Και για ψιλοαντίστοιχους λόγους όλες τις εργαστηριακές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...