Προς το περιεχόμενο

Περί ιατρικής ειδικότητας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισης απο κατατακτήριες φοιτητρια ιατρικής, θα είμαι 33 όταν παρω πτυχιο (ελπίζω). Θέλω χειρουργική (ογκολογια, αν αναγνωριστεί ποτε ως εξειδίκευση). Ξέρω ότι δεν είναι καλή ιδέα να ρωτάω σε ένα forum, θα παρω όμως μια κατευθυνση, και όταν επιτέλους γυρίσουμε στις κλινικές μιλάω και με τους ειδικευόμενους εκεί. Από διάφορες συζητήσεις, οχι με συναδέλφους, με έχουν κατα-απογοητευσει, γυναίκα στην ηλικία μου και χειρουργική. Είναι όντως τόσο ανέφικτο πια? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ana.roi είπε

Επισης απο κατατακτήριες φοιτητρια ιατρικής, θα είμαι 33 όταν παρω πτυχιο (ελπίζω). Θέλω χειρουργική (ογκολογια, αν αναγνωριστεί ποτε ως εξειδίκευση). Ξέρω ότι δεν είναι καλή ιδέα να ρωτάω σε ένα forum, θα παρω όμως μια κατευθυνση, και όταν επιτέλους γυρίσουμε στις κλινικές μιλάω και με τους ειδικευόμενους εκεί. Από διάφορες συζητήσεις, οχι με συναδέλφους, με έχουν κατα-απογοητευσει, γυναίκα στην ηλικία μου και χειρουργική. Είναι όντως τόσο ανέφικτο πια? 

Τίποτα δεν είναι ανέφικτο. Και πολλές φορές χρειάζεται να είμαστε εμείς αυτοί που θα κάνουμε κάτι. Περιμένουμε μονίμως να ακολουθήσουμε παραδείγματα, αλλά ορισμένες φορές κάποιος πρέπει να είναι ο πρώτος. Σαφώς και πρέπει να σκεφτείς παραμέτρους όπως το αν θα κάνεις παιδί. Νομίζω εκεί είναι και το "θέμα" γυναίκα. Ίσως χρειαστεί να λείπεις πολλές πολλές ώρες και το παιδί να πρέπει να μένει με παππούδες ή τον άντρα σου. Κατα τ'αλλα το φύλο δεν είναι για μενα κάτι που διαφοροποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ana.roi είπε

Επισης απο κατατακτήριες φοιτητρια ιατρικής, θα είμαι 33 όταν παρω πτυχιο (ελπίζω). Θέλω χειρουργική (ογκολογια, αν αναγνωριστεί ποτε ως εξειδίκευση). Ξέρω ότι δεν είναι καλή ιδέα να ρωτάω σε ένα forum, θα παρω όμως μια κατευθυνση, και όταν επιτέλους γυρίσουμε στις κλινικές μιλάω και με τους ειδικευόμενους εκεί. Από διάφορες συζητήσεις, οχι με συναδέλφους, με έχουν κατα-απογοητευσει, γυναίκα στην ηλικία μου και χειρουργική. Είναι όντως τόσο ανέφικτο πια? 

Δεν είναι ανέφικτο. Το παν είναι να μας αρέσει αυτό που κάνουμε.

Αν εσύ είσαι εντάξει με το θέμα "οικογένεια" και τα ωράρια της ειδικότητας, δε μπορεί να σου πει κανένας ότι είναι λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδια. Εδώ που τα λέμε και για τις κατατακτήριες όταν έλεγα ανέφικτο μου απαντουσαν. Δεν ξέρω, θα φταίει και η καραντινα, ο εγκλεισμός και με έχουν πιασει σοβαρα οι ανασφάλειες μου... Αλλά έχετε απόλυτο δικιο σε αυτό που λέτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ana.roi είπε

Ευχαριστώ παιδια. Εδώ που τα λέμε και για τις κατατακτήριες όταν έλεγα ανέφικτο μου απαντουσαν. Δεν ξέρω, θα φταίει και η καραντινα, ο εγκλεισμός και με έχουν πιασει σοβαρα οι ανασφάλειες μου... Αλλά έχετε απόλυτο δικιο σε αυτό που λέτε. 

Είναι πως το βλέπεις. Αν θες να είσαι απαισιόδοξος και αρνητικός θα πεις ναι καλά στα 28 ιατρική τι να κάνεις; έκανες αυτό που έκανε ένα18χρονο και μας το λες για κατόρθωμα;

 

Αν το βλέπεις θετικά θα πεις έκανα αυτό που ονειρευόμουν με πολύ δυσκολότερες συνθήκες (γιατί ένας 18χρονος δεν χρειάζεται συνήθως να δουλεύει στην 3η λυκείου) και θα χρησιμοποιήσω τις γνώσεις και τις εμπειρίες μου από το πρώτο πτυχίο και αυτή τη δεκαετία για να γίνω καλύτερος γιατρός και να έχω γρηγοτότερα επιτυχία.

Μόλις τώρα, daredevil92 είπε

Είναι πως το βλέπεις. Αν θες να είσαι απαισιόδοξος και αρνητικός θα πεις ναι καλά στα 28 ιατρική τι να κάνεις; έκανες αυτό που έκανε ένα18χρονο και μας το λες για κατόρθωμα;

 

Αν το βλέπεις θετικά θα πεις έκανα αυτό που ονειρευόμουν με πολύ δυσκολότερες συνθήκες (γιατί ένας 18χρονος δεν χρειάζεται συνήθως να δουλεύει στην 3η λυκείου) και θα χρησιμοποιήσω τις γνώσεις και τις εμπειρίες μου από το πρώτο πτυχίο και αυτή τη δεκαετία για να γίνω καλύτερος γιατρός και να έχω γρηγοτότερα επιτυχία.

είχα και εγώ τέτοιες ανασφάλειες, αλλά το μεγαλύτερο μου όνειρο ήταν να μπω στην ιατρική. Σε πολλούς δεν το είπα. Ήξερα κάποιοι θα λένε ότι στα 28 μου δεν θα χε νόημα κτλ, δεν με ένοιαξε καθόλου και τίποτα. Έπιασα το όνειρο μου και μου αρκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ana.roi είπε

Επισης απο κατατακτήριες φοιτητρια ιατρικής, θα είμαι 33 όταν παρω πτυχιο (ελπίζω). Θέλω χειρουργική (ογκολογια, αν αναγνωριστεί ποτε ως εξειδίκευση). Ξέρω ότι δεν είναι καλή ιδέα να ρωτάω σε ένα forum, θα παρω όμως μια κατευθυνση, και όταν επιτέλους γυρίσουμε στις κλινικές μιλάω και με τους ειδικευόμενους εκεί. Από διάφορες συζητήσεις, οχι με συναδέλφους, με έχουν κατα-απογοητευσει, γυναίκα στην ηλικία μου και χειρουργική. Είναι όντως τόσο ανέφικτο πια? 

Εξαρταται. Θελεις να κανεις οικογενεια ή οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ana.roi είπε

Επισης απο κατατακτήριες φοιτητρια ιατρικής, θα είμαι 33 όταν παρω πτυχιο (ελπίζω). Θέλω χειρουργική (ογκολογια, αν αναγνωριστεί ποτε ως εξειδίκευση). Ξέρω ότι δεν είναι καλή ιδέα να ρωτάω σε ένα forum, θα παρω όμως μια κατευθυνση, και όταν επιτέλους γυρίσουμε στις κλινικές μιλάω και με τους ειδικευόμενους εκεί. Από διάφορες συζητήσεις, οχι με συναδέλφους, με έχουν κατα-απογοητευσει, γυναίκα στην ηλικία μου και χειρουργική. Είναι όντως τόσο ανέφικτο πια? 

Θα προσπαθησω να ειμαι συντομη και να μην επεκταθω. Προσπαθησε να βρεις ατομα που ειναι στο αντικειμενο και να παρεις τις πληροφοριες που θελεις χωρις διπολα που βαζουν οι ιδιοι, και με τροπο που μιλανε λες και ολη η γνωση και η εμπειρια ειναι πανω τους, και δυστυχως ειναι πολλοι ετσι. Ειναι πολυ λεπτο ζητημα για να συζητηθει στο insomnia αλλα αν θες στειλε μου πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/7/2021 στις 4:00 ΜΜ, efib είπε

Θα προσπαθησω να ειμαι συντομη και να μην επεκταθω. Προσπαθησε να βρεις ατομα που ειναι στο αντικειμενο και να παρεις τις πληροφοριες που θελεις χωρις διπολα που βαζουν οι ιδιοι, και με τροπο που μιλανε λες και ολη η γνωση και η εμπειρια ειναι πανω τους, και δυστυχως ειναι πολλοι ετσι. Ειναι πολυ λεπτο ζητημα για να συζητηθει στο insomnia αλλα αν θες στειλε μου πμ.

Νομιζω πως ελαχιστα ατομα εντος ιατρικης εχουν ορθη κριση σε οτι αφορα το επαγγελμα. Πχ δεν εχω ακουσει ποτε ιατρο να λεει σε καποιον, ναι γινε γιατρος εχει θετικα, εχει επιλογες, εχει πλεονεκτηματα. 
 

Εγω στη θεση της θα λαμβανα υπ οψιν περισσοτερο καποια αντικειμενικα και μετρησιμα στοιχεια, οπως την ηλικια, το αν θελει να κανει οικογενεια, αν μπορει να αρχισει την ειδικοτητα άμεσα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xgol είπε

Νομιζω πως ελαχιστα ατομα εντος ιατρικης εχουν ορθη κριση σε οτι αφορα το επαγγελμα. Πχ δεν εχω ακουσει ποτε ιατρο να λεει σε καποιον, ναι γινε γιατρος εχει θετικα, εχει επιλογες, εχει πλεονεκτηματα. 
 

Εγω στη θεση της θα λαμβανα υπ οψιν περισσοτερο καποια αντικειμενικα και μετρησιμα στοιχεια, οπως την ηλικια, το αν θελει να κανει οικογενεια, αν μπορει να αρχισει την ειδικοτητα άμεσα. 

Αυτό είναι μια απορία που έχω χρόνια. Οι περισσότεροι γιατροί λένε αα μη γίνεις γιατρός και δεν είναι δουλειά αυτή και δουλεύεις άπειρες ώρες και γκρίνια γκρίνια και οι περισσότεροι κάνουν τα παιδιά τους γιατρούς.

Τώρα το θέμα οικογένεια παίζει, γιατί πρέπει να σκεφτείς και τον άλλον. Αν είχε μια πολύ πιο χαλαρή δουλειά θα βοηθούσε..ή αν υπάρχει άλλος.. αλλά οκδυσκολεύουν τα πράγματα..

η ηλικία 33 για να έχεις πτυχίο ιατρικής παλεύεται.. αν κάνεις μια ειδικότητα χωρίς αναμονή και πας 38 δεν είναι κακό.. τώρα αν φτάσεις 45 κάπου χάνεται..

αλλά πχ οι γναθο που θέλουν κοντά 9 χρόνια σπουδές και 5 ειδικότητας γυρω στα 33 την τελειώνουν.. 

Επεξ/σία από daredevil92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να κάνω ακόμα μια ερώτηση..  έχω ακούσει κόσμο ναλέει ότι η ενδοκρινολογία θέλει 10 χρόνια.. δλδ αυτοί 10 χρόνια ήταν απλά με ένα πτυχίο και κάναν κανά μάστερ και ξεκίναγαν ειδικότητα στα 30 φευγα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...