Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, xxatziva είπε

αν εισαι τομεαρχης οφειλεις να τσεκαρεις απο κοντα αν ισχυουν οσα σου λεει ο απογραφεας ή οταν σου δωσει τα εντυπα για ελεγχο.

Να ρωτησω κατι την ολοκληρωση του τμηματος την κανει ο απογραφεας και μετα εγω παιρνω πισω τα δελτια και ελεγχω...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, ppaio είπε

Να ρωτησω κατι την ολοκληρωση του τμηματος την κανει ο απογραφεας και μετα εγω παιρνω πισω τα δελτια και ελεγχω...?

ναι. παταει ολοκληρωση τμηματος. τα βλεπεις στο ελεγχος τμηματων-ολοκληρωμενα. ελεγχεις οτι γραφει το εντυπο υπαρχει μεσα στην εφαρμογη. αν εχει παραπανω στοιχεια πχ συνταξη-οικιακα και εβαλε επαγγελμα η εφαρμογη δεν τα ζηταει αρα τα σβηνεις(μπλανκο).  αν καποιο λεει προσωρινη αυτοαπογραφη τοτε βλεπεις αν ειναι νο6 απο β φαση. δηλαδη εκανε εντυπο για αυτοαπογραφη που δεν ειχε κλεισει αλλα αφου μπηκε σαν απογραφεας διαλεξε αυτοαπογραφομενων που δεν εχουν κλεισει κ συμπληρωσε τα υπολοιπα στοιχεια κ πατησε αποθηκευση. αυτα τα εντυπα πρεπει να στα τονισει αν εχει τετοια. πληροφοριες απο τριτους στις παρατηρησεις ειναι οσα κατ εκτιμηση εβαλε ο απογραφεας(αρνητες+κενα). εχουν δουλεια οι τομεαρχες. δοξα το θεό εγω προσωπικα ετρεχα κ 31-12 ειχαμε κλεισει τα παντα. βαζαμε τα εντυπα μεσα λιγα λιγα αρα ελεγχος-διορθωση-ταξινομηση(σωστη σειρα βάση Ο3) γινοταν 1-2μερες μετα την απογραφη. οτι θεματα υπηρχαν τηλεφωνο-μεηλ-κοινωνικα δικτυα για να βρω τους κατοικους κ να κανουμε διορθωσεις. επισης σε ολα τα εντυπα αν εγινε τηλεφωνικη πρεπει να αφησεις βεβαιωση απογραφης κ να υπογραψει ο κατοικος στο εντυπο πανω. αν καποια τα εβαλαν επιτοπου ονλαην κ αυτα πρεπει να ειναι σε εντυπο ολα τα στοιχεια.

επισης να τονισω οτι ο τομεαρχης παταει αποδοχη απορριψη ολοκληρωσης οταν ειναι σιγουρος οτι ολα ειναι ενταξει. αλλιως μπορει να πατησει αναιρεση κ να γυρισει το τμημα στον απογραφεα. διορθωση οπου χρειαζεται ακόμα και με αρση οριστικης απογραφης με κωδικο κατοικιας απο τον εποπτη.διορθωση κ αποθηκευση - οριστικη. κλεισιμο παλι ολοκληρωση κλπ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, τις κενές κατοικίες που συλλέξαμε τις πληροφορίες από τρίτους, τις καταγράφουμε στο πολυσέλιδο φυλλάδιο που κάναμε και τις υπόλοιπες απογραφές η σε ένα μονοφυλλο γαλάζιο που έχει πληροφορίες μόνο για την κατοικία???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρασα τα πάντα στο Ο3 αλλά όταν πατάω ολοκλήρωση τμήματος μου εμφανίζει "ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ. ΥΠΟΛΕΙΠΟΝΤΑΙ  ΔΕΛΤΙΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗ". Μήπως επειδή έχω ένα με προσωρινή αυτοαπογραφή το οποίο το άφησε στη μέση; Τι να το κάνω αυτό, δεν με αφήνει να το κάνω οριστικό γιατί είναι αυτοαπογραφή. Καμιά βοήθεια;

image.png.05f506d54b767afd0b849c9bf470801f.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε δε πρέπει να φταίει η προσωρινή, αλλά τα 84 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΡΙΤΟΥΣ. Από ότι καταλαβαίνω είναι κενές κατοικίες ή δευτερεύουσες ή εξοχικές. Στη δική μας εποπτεία τουλάχιστον μας είπαν να βάλουμε πληροφορίες από τρίτους ΜΟΝΟ για τους "αρνητές" και μαξ αριθμό 5. Για τα 84 προτείνω να βάλεις ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ, αλλά για καλύτερα επικοινώνησε με Τομεάρχη σου ή Βοηθό Επόπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μπαίνω στην κανονική κατοικία μου ως αυτοαπογραφόμενος, βγάζει μήνυμα σφάλματος ότι έχω ήδη απογράψει άλλη κατοικία.

Φταίει το γεγονός ότι έχω οριστικοποιήσει (κωδικός 4), άλλες κατοικίες ως απογραφέας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/1/2022 στις 10:49 ΜΜ, Art15 είπε

Καλησπέρα, τις κενές κατοικίες που συλλέξαμε τις πληροφορίες από τρίτους, τις καταγράφουμε στο πολυσέλιδο φυλλάδιο που κάναμε και τις υπόλοιπες απογραφές η σε ένα μονοφυλλο γαλάζιο που έχει πληροφορίες μόνο για την κατοικία???

Τα κενά στο γαλαζιο μονόφυλλο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/1/2022 στις 1:42 ΠΜ, batig0al είπε

Πέρασα τα πάντα στο Ο3 αλλά όταν πατάω ολοκλήρωση τμήματος μου εμφανίζει "ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ. ΥΠΟΛΕΙΠΟΝΤΑΙ  ΔΕΛΤΙΑ ΠΡΟΣ ΑΠΟΓΡΑΦΗ". Μήπως επειδή έχω ένα με προσωρινή αυτοαπογραφή το οποίο το άφησε στη μέση; Τι να το κάνω αυτό, δεν με αφήνει να το κάνω οριστικό γιατί είναι αυτοαπογραφή. Καμιά βοήθεια;

image.png.05f506d54b767afd0b849c9bf470801f.png

Κάνε αποσύνδεση και μετά πάλι σύνδεση και λογικά θα ξεμπλοκάρει. Και μένα μου το έβγαζε αυτό και έκανα refresh και εξακολουθούσε να μου το βγάζει. Όταν έκανα αποσύνδεση και login το δέχθηκε. Κάποιο bug της εφαρμογής πρέπει να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Tsikat είπε

Τα κενά στο γαλαζιο μονόφυλλο 

Καλα εμας δεν μας εδωσαν καν γαλαζια μονοφυλλα!!

Τι να πω...τοσο ανοργανωτο πραγμα δεν εχω ξαναδει....

Αντε να τελειωνει να ξεμπερδευουμε γιατι μας τα εχουν πρηξει με τις παρατασεις επι των παρατασεων!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kanikolas είπε

Καλα εμας δεν μας εδωσαν καν γαλαζια μονοφυλλα!!

Τι να πω...τοσο ανοργανωτο πραγμα δεν εχω ξαναδει....

Αντε να τελειωνει να ξεμπερδευουμε γιατι μας τα εχουν πρηξει με τις παρατασεις επι των παρατασεων!!

Ούτε εγώ είχα μονοφυλλα και τα έβαλα στο πολυσέλιδο..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειτα από 2 μήνες περίπου κατάφερα και πήρα απάντηση σε mail που είχα στείλει στην εποπτεία της περιοχής μου.

(Δεν είχε περάσει απογραφέας για να πάρω κωδικό, δεν απαντούσε κανένα τηλέφωνο και η απάντηση στο mail που είχα στείλει ήρθε μετά από 1.5 μήνα).

Μου έδωσαν κωδικό τηλεφωνικά, μπήκα online και την έκανα την απογραφή. Ολα καλά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας εχει πει και κανεις ποτε θα παραδωσουμε εμεις οι απογραφεις στην ΕΛΣΤΑΤ το χαρτι που βγαλαμε απο τον ΕΦΚΑ για να πληρωθουμε κτλ.

Η εποπτεια μας ειχε στειλει αρχες του μηνα οτι "θα σας ειδοποιησουμε σε λιγες μερες για το πως θα μας το παραδωσετε κτλ" και απο τοτε δεν εχουν στειλει ουτε email ουτε καποια ειδοποιηση ουτε τιποτα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, kanikolas είπε

Δεν μας εχει πει και κανεις ποτε θα παραδωσουμε εμεις οι απογραφεις στην ΕΛΣΤΑΤ το χαρτι που βγαλαμε απο τον ΕΦΚΑ για να πληρωθουμε κτλ.

Η εποπτεια μας ειχε στειλει αρχες του μηνα οτι "θα σας ειδοποιησουμε σε λιγες μερες για το πως θα μας το παραδωσετε κτλ" και απο τοτε δεν εχουν στειλει ουτε email ουτε καποια ειδοποιηση ουτε τιποτα!

 

απλα το κανεις φωτοτυπια και το πας στην εποπτη-ελστατ. δεν θελει ειδοποιηση.  ενω στειλαν οδηγιες για να βγαλετε χαρτι δεν ηταν αυτονοητο να το παραδώσετε κιολας? λογικη λιγο δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογική δεν υπάρχει στην ΕΛΣΤΑΤ. Εμάς ακόμα δεν μας έχουν πει να πάμε για να βγάλουμε Τίτλο Κτήσης και χτες μου μίλησα με Εποπτεία μου είπαν αργεί ακόμα αυτό, θα σας ειδοποιήσουμε εμείς...Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, xxatziva είπε

απλα το κανεις φωτοτυπια και το πας στην εποπτη-ελστατ. δεν θελει ειδοποιηση.  ενω στειλαν οδηγιες για να βγαλετε χαρτι δεν ηταν αυτονοητο να το παραδώσετε κιολας? λογικη λιγο δηλαδη.

Μας εστειλαν αρχες Ιανουαριου αυτο ακριβως "Σχετικά με την Βεβαίωση απογραφής από τον ΕΦΚΑ αναμένουμε οδηγίες και θα ειδοποιηθείτε για τον τρόπο που θα τη προσκομίσετε." Και περιμενουμε...

Ποιον εποπτη-ελστατ να βρουμε; πας καλα; μια φορα τον ειδαμε τον εποπτη στο 40λεπτο σεμιναριο στην αρχη της απογραφης και απο τοτε ουτε τηλεφωνο ουτε τιποτα 🤣🤣🤣

Εδω με το ζορι (μετα απο πολλα τηλεφωνα και μηνυματα βρισκουμε τον τομεαρχη) και αυτος οταν του λες ποτε να σου δωσω τα εντυπα απανταει "θα το δουμε, δεν ξερω κτλ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...