Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο τομεαρχης της απογραφής είναι αυτός που πηγαίνει στα σπίτια και χτυπάει τα κουδούνια η εκτελεί διαφορετική δουλειά; Πχ συντονιστής όσων πάνε στα σπίτια. 

Είχε πάει ένας φίλος μου στην απογραφή του 2011 και πληρώθηκε με κάποια χρήματα αλλά είχε αναλάβει ένα μεγάλο τομέα περιοχής, πηγε κυρίως γιατί χρειαζόταν τα χρήματα, αλλά σαν αμοιβή την θεωρώ ξεφτίλα προσωπικά. 

Όσο για αυτό που λέει ο Βασίλης με τα μέσα, έχω κάποιους φίλους που το λένε, το κοινό γνώρισμα όλων είναι ότι δεν έχουν ψάξει να βρουν δουλειά, απέτυχαν να περάσουν στο δημόσιο και το λένε για όλους τους υπόλοιπους που θέλουν να κάνουν κάτι. Παλαιότερα ήτανε κοινό μυστικό ότι σε κάθε διαγωνισμό του ΑΣΕΠ με μόρια περνούσαν κάποιοι διορισμένοι από την κυβέρνηση, ο κάθε υποψήφιος είχε δικαίωμα με αίτηση του να ανοίξει και να ελέγξει την πληρότητα του φακέλου κάποιου άλλου υποψήφιου, συνήθως το έκαναν για όποιον προηγούνταν στην αμέσως επόμενη θέση, είχαν ακουστεί περιστατικά που απουσίαζαν δικαιολογητικά και έγγραφα σε φακέλους υποψηφίων και τους τσιμπουσαν με αυτόν τον τρόπο. Τώρα που έτσι κι αλλιώς το ΑΣΕΠ κάνει ηλεκτρονικό και όχι μόνο έλεγχο δικαιολογητικών, αυτό το φαινόμενο έχει μηδενιστεί πιστεύω αφού είναι θέμα χρόνου να σε βρουν ακόμα και ο θεός να σε έχει διορίσει. 

Οποίος ενδιαφέρεται θα κάνει αίτηση και ότι γίνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, giorgoskouro είπε

Ο τομεαρχης της απογραφής είναι αυτός που πηγαίνει στα σπίτια και χτυπάει τα κουδούνια η εκτελεί διαφορετική δουλειά; Πχ συντονιστής όσων πάνε στα σπίτια. 

Είχε πάει ένας φίλος μου στην απογραφή του 2011 και πληρώθηκε με κάποια χρήματα αλλά είχε αναλάβει ένα μεγάλο τομέα περιοχής, πηγε κυρίως γιατί χρειαζόταν τα χρήματα, αλλά σαν αμοιβή την θεωρώ ξεφτίλα προσωπικά.

Ο τομεάρχης απογράφει κτήρια. Παίρνει έναν τομέα που αποτελείται από 4 ή 6 ή 8 ή 10 τετράγωνα και απογράφει μόνο τα κτήρια.Το πόσα τετράγωνα θα χρεωθεί σαν τομέα  εξαρτάται από την πυκνότητα των κατοικιών.Το ερωτηματολόγιο για κάθε κτήριο έχει 14 περίπου ερωτήσεις και  η πιο δύσκολη είναι αυτή που ρωτάει "Πότε χτίστηκε το κτήριο".

Το θέμα των χρημάτων εμένα μου φαίνεται πολύ καλό γι αυτό άλλωστε το ανέβασα σαν θέμα. Επίσης ο όγκος δουλειάς είναι αστείος σε σχέση με τα χρήματα. Προσωπική μου άποψη φυσικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, velissarios1 είπε

Ο τομεάρχης απογράφει κτήρια. Παίρνει έναν τομέα που αποτελείται από 4 ή 6 ή 8 ή 10 τετράγωνα και απογράφει μόνο τα κτήρια.Το πόσα τετράγωνα θα χρεωθεί σαν τομέα  εξαρτάται από την πυκνότητα των κατοικιών.Το ερωτηματολόγιο για κάθε κτήριο έχει 14 περίπου ερωτήσεις και  η πιο δύσκολη είναι αυτή που ρωτάει "Πότε χτίστηκε το κτήριο".

Το θέμα των χρημάτων εμένα μου φαίνεται πολύ καλό γι αυτό άλλωστε το ανέβασα σαν θέμα. Επίσης ο όγκος δουλειάς είναι αστείος σε σχέση με τα χρήματα. Προσωπική μου άποψη φυσικά.

Στην απογραφή κτιρίων πρέπει να μπεις και μέσα στα κτίρια να χτυπήσεις κουδούνια η περνάς μόνο από έξω; 

Σε αυτή την δουλειά μπορούν να σου τύχουν διαφορα απρόοπτα, για αυτό και εξέφρασα την άποψη για τα χρήματα. Ένα από αυτά είναι να σε βάλουν να κάνεις απογραφή σε επικίνδυνες περιοχές, εγκληματικού προφίλ, μέρη μένουν πολλοί ρομα και διάφοροι, επειδή έτυχε αυτό στον φίλο μου το λέω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απογραφη κτιριων καθε ποτε γινεται και ποιος ο σκοπος της??? οταν λεμε κτιρια τι εννοουμε? μια πολυκατοικια ειναι ενα κτιριο η τα διαμερισματα ???

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giorgoskouro είπε

Στην απογραφή κτιρίων πρέπει να μπεις και μέσα στα κτίρια να χτυπήσεις κουδούνια η περνάς μόνο από έξω; 

Σε αυτή την δουλειά μπορούν να σου τύχουν διαφορα απρόοπτα, για αυτό και εξέφρασα την άποψη για τα χρήματα. Ένα από αυτά είναι να σε βάλουν να κάνεις απογραφή σε επικίνδυνες περιοχές, εγκληματικού προφίλ, μέρη μένουν πολλοί ρομα και διάφοροι, επειδή έτυχε αυτό στον φίλο μου το λέω. 

Πρέπει να χτυπήσεις κουδούνι για να μάθεις περίοδο κατασκευής κτιρίου (π.χ.1981-1985, 1986 - 1990 κλπ) καθώς και πόσες κατοικούμενες κατοικίες υπάρχουν μέσα στο κτήριο. Εννοείται οτι στην μονοκατοικία η απάντηση είναι 1. Επίσης ζητείται το υλικό κατασκευής του κτηρίου (τούβλα μπετόν κεραμίδια κλπ). Τα απρόοπτα μπορούν να συμβούν ...συμφωνώ με το παραπάνω.

2 λεπτά πριν, kostasbm είπε

η απογραφη κτιριων καθε ποτε γινεται και ποιος ο σκοπος της??? οταν λεμε κτιρια τι εννοουμε? μια πολυκατοικια ειναι ενα κτιριο η τα διαμερισματα ???

 

Κάθε δέκα χρόνια όπως και σε ολόκληρη των Ευρώπη. Κτήριο είναι είναι κάθε αυτόνομη κατασκευή που έχει τοίχους οροφή και είσοδο. Στην ερώτησή σου η πολυκατοικία είναι ένα κτήριο όσες κατοικίες και να έχει. Επίσης η μονοκατοικία είναι πάλι ένα κτίριο.  Το διόρωφο είναι ένα κτήριο κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kostasbm είπε

η απογραφη κτιριων καθε ποτε γινεται και ποιος ο σκοπος της??? οταν λεμε κτιρια τι εννοουμε? μια πολυκατοικια ειναι ενα κτιριο η τα διαμερισματα ???

 

Μαζί με την απογραφή πληθυσμού γίνεται. Κάθε 10 η 11 έτη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Πρέπει να χτυπήσεις κουδούνι για να μάθεις περίοδο κατασκευής κτιρίου (π.χ.1981-1985, 1986 - 1990 κλπ) καθώς και πόσες κατοικούμενες κατοικίες υπάρχουν μέσα στο κτήριο. Εννοείται οτι στην μονοκατοικία η απάντηση είναι 1. Επίσης ζητείται το υλικό κατασκευής του κτηρίου (τούβλα μπετόν κεραμίδια κλπ). Τα απρόοπτα μπορούν να συμβούν ...συμφωνώ με το παραπάνω.

Κατάλαβα. 

Ο φίλος μου είχε κληθεί να κάνει απογραφή κοντά στην πλ. Βικτωρίας. Σε κάποιες πολυκατοικιες δεν άνοιγαν τα κουδούνια και του φώναζαν από το παράθυρο να φύγει μαζί με απειλές. Σε κάποια διαμερίσματα έμεναν μετανάστες και όταν τους έλεγε ότι ήταν για την απογραφή έκλειναν την πόρτα και δεν μιλούσαν. Κάποια γρια σε μια πολυκατοικια που τον πήρε χαμπάρι να χτυπάει κουδούνια τον πέρασε για κλέφτη και του λέει να φύγει γιατί θα καλέσει την αστυνομία. Πολλοι άνθρωποι γινόντουσαν οξύθυμοι από κάποιες ερωτήσεις που τους έκανε, ήταν υποχρεωμένος να το ρωτήσει από το χαρτί. 

Εγώ δεν θα πήγαινα. Πάντως, σίγουρα θα βρεθούν άτομα να πάνε για τα χρήματα αυτά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, plomaskost είπε

Γιατί δεν γίνεται online από τους πολίτες;

Για πρώτη φορά αυτήν την δεκαετία θα γίνει η απογραφή πληθυσμού online αλλά όχι η απογραφή κτηρίων.

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, plomaskost είπε

Γιατί δεν γίνεται online από τους πολίτες;

Γιατί δεν θα πάνε όλοι, γιατί θέλουν να καταγράφουν και στοιχεία όπως κενά κτίρια. 

1 λεπτό πριν, velissarios1 είπε

Για πρώτη φορά αυτήν την δεκαετία θα γίνει η απογραφή πληθυσμού online αλλά όχι η απογραφή κτηρίων.

Θα γίνει online? Πολύ καλή πληροφορία αυτή. Δεν το ήξερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε να κτυπησεις κουδουνι ενοικιαστη και να τον ρωτησεις απο τι ειναι κτισμενο το διαμερισμα και ποτε κτιστηκε 

αυτες οι πληροφοριες επρεπε να τις εχει ηδη η πολεοδομια η κανω λαθος.....δεν λεω για τα αυθαιρετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, kostasbm είπε

αντε να κτυπησεις κουδουνι ενοικιαστη και να τον ρωτησεις απο τι ειναι κτισμενο το διαμερισμα και ποτε κτιστηκε 

αυτες οι πληροφοριες επρεπε να τις εχει ηδη η πολεοδομια η κανω λαθος.....δεν λεω για τα αυθαιρετα

 Επειδή στο tablet που θα έχεις επιλέγεις (checkbox δεν θα γράφεις κάτι απλώς επιλέγεις), απαντάω σκελετός τούβλα και μπετόν και οροφή Μπετόν ή κεκλιμένη στέγη με κεραμίδια. Νομίζω θα συμφωνήσεις οτι αυτά τουλάχιστον φαίνονται. Τώρα έτος κατασκευής ...έχεις ένα δίκιο αλλά μιλάμε για κτήριο όχι διαμερίσματα.

20 λεπτά πριν, giorgoskouro είπε

Γιατί δεν θα πάνε όλοι, γιατί θέλουν να καταγράφουν και στοιχεία όπως κενά κτίρια. 

Θα γίνει online? Πολύ καλή πληροφορία αυτή. Δεν το ήξερα. 

Συγνώμη ..δεν το έγραψα σωστά. Θα υπάρχει και η δυνατότητα αυτοαπογραφής του πληθυσμού μεσω online εφαρμογής. Δεν θα γίνει αποκλειστικά online. Οι κλασσικοί απογραφείς θα συνεχίσουν να υφίστανται.

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να αιτηθώ, αλλά κάποιο bug υπάρχει με τη σύνδεση μέσω taxisnet, όλο ισχυρίζεται ότι έληξε η συνεδρία. Μπορώ να αιτηθώ ανάληψη υπηρεσίας σε τόπο εξόν της μόνιμης κατοικίας μου; Επί παραδείγματι, το χωριό μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Προσπαθώ να αιτηθώ, αλλά κάποιο bug υπάρχει με τη σύνδεση μέσω taxisnet, όλο ισχυρίζεται ότι έληξε η συνεδρία. Μπορώ να αιτηθώ ανάληψη υπηρεσίας σε τόπο εξόν της μόνιμης κατοικίας μου; Επί παραδείγματι, το χωριό μου;

Χμ ...μόλις συνδέθηκα με τους κωδικούς μου taxisnet και με τους κωδικούς της συζύγου μου και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Δοκίμασε με άλλον browser αλλά πρώτα αποσυνδέσου από το  taxis .

Μπορείς να αιτηθείς αλλά δεν σε συμφέρει καθώς ο ντόπιος έχει περισσότερα μόρια από σένα.

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...