Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MariosValaris είπε

Καλησπέρα. Το όνομα μου είναι στην κατάταξη αλλά δεν με έχουν ειδοποιήσει. Παίρνω τηλέφωνα, έστειλα mail στον επόπτη μου αλλά τίποτα. Τι άλλο μπορώ να κάνω?

Δεν χρειάζεται να επικοινωνήσεις με κανέναν. Από την στιγμή που ΔΕΝ έχεις λάβει email για αποδοχή συνεργασίας απλώς περιμένεις να έρθει η σειρά σου. Είσαι δηλαδή χαμηλότερα στην κατάταξη και πρέπει να περιμένεις.

1 ώρα πριν, Muchacho είπε

Μήπως γνωρίζει κάποιος πόσοι απογραφείς θα απασχοληθούν στο Δήμο Ηρακλείου?

Αν εννοείς Ηράκλειο Κρήτης 700 ακριβώς

Επεξ/σία από velissarios1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

37 λεπτά πριν, velissarios1 είπε

Δεν χρειάζεται να επικοινωνήσεις με κανέναν. Από την στιγμή που ΔΕΝ έχεις λάβει email για αποδοχή συνεργασίας απλώς περιμένεις να έρθει η σειρά σου. Είσαι δηλαδή χαμηλότερα στην κατάταξη και πρέπει να περιμένεις.

Αν εννοείς Ηράκλειο Κρήτης 700 ακριβώς

Ξέρεις πόσοι θα απασχοληθούν στον δήμο Πατρέων;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, velissarios1 είπε

Δεν χρειάζεται να επικοινωνήσεις με κανέναν. Από την στιγμή που ΔΕΝ έχεις λάβει email για αποδοχή συνεργασίας απλώς περιμένεις να έρθει η σειρά σου. Είσαι δηλαδή χαμηλότερα στην κατάταξη και πρέπει να περιμένεις.

Αν εννοείς Ηράκλειο Κρήτης 700 ακριβώς

Ναι, Ηράκλειο Κρήτης εννοώ.

Πάντως η συγκεκριμένη απογραφή θα έχει ενδιαφέρον γιατί θα αποτυπώνονται οι επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης και μεταναστευτικο.

Επεξ/σία από Muchacho
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έλαβα το e-mail ότι περιλαμβάνομαι στον κατάλογο των απογραφέων και αρχικά αποδέχτηκα την πρόσκληση, αλλά δεν ξέρω αν συνεχίσω. Μπορεί κάποιος που έχει ξαναδουλέψει στην απογραφή να με διαφωτίσει για κάποια πράγματα;
Δουλεύω και σχολάω στις έξι το απόγευμα. Γίνεται με εργασία το σαββατοκύριακο και δύο ώρες (7μμ-9μμ) τις καθημερινές  να βγει η δουλειά;
Πήρα τηλέφωνο τον επόπτη και βαριόταν να μιλήσει. Δεν μου έλεγε τίποτα. «Δεν ξέρω» και «δεν ξέρω» και «θα δούμε».
Να φανταστείτε μου έκλεισε το τηλέφωνο τσατισμένος όταν τόλμησα να ρωτήσω αν θα υπάρξει πρόβλεψη να γίνει το εκπαιδευτικό σεμινάριο απόγευμα, για όσους δουλεύουν.
Αν καταθέσω τώρα τα δικαιολογητικά και μετά δω ότι βάλανε το σεμινάριο σε ώρα που δεν μπορώ να πάω, λόγω δουλειάς,
αναγκαστικά δεν θα συνεχίσω. Οπότε σ’αυτήν την περίπτωση θα μου κάνουν τίποτα ιστορίες (από νομικής απόψεως) ή απλώς θα πάνε στον επόμενο στη λίστα;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ζωή ειναι απρόβλεπτη και όσο καλές προθέσεις κι αν εχει κανείς καμιά φορά αδυνατεί να εκπληρώσει τις υποχρεώσεις.
Νομικές κυρώσεις δεν θα έχεις αλλά ενδεχομένως να μπεις στην μαύρη λίστα της ΕΛΣΤΑΤ για μελλοντική συνεργασία. 

Πάντως το καθυστέρησαν αρκετά. 
Αρχικά υπολόγιζαν να ξεκινήσει η απογραφή στις 23 Οκτωβρίου και ήδη η διορία για να καταθέσεις σε φάκελο τα δικαιολογητικά είναι μέχρι την Παρασκευή 29 Οκτωβρίου.
Λίγο πριν τα χριστούγεννα θα ολοκληρωθεί μάλλον η διαδικασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά δήλωσα και εγώ και τελικά με πήραν. Είναι η πρώτη φορά και είμαι παντελώς άσχετος. Να ρωτήσω 

1)αρχικα πηγαίνουμε στα σπίτια που μας αναλογούν φακέλους(η στο γραμματοκιβώτιο) και τους παραδίδουμε να κάνουν μόνοι τους οι ιδιοκτήτες? 

 

2)αν δεν κάνουν για διάφορους λόγους (πχ κάποια γιαγιά που δεν νιώθει) πηγαίνουμε οι ίδιοι και κάνουμε τις ερωτήσεις αποθηκευοντας σε ένα εξελακι ότι μας πουν? Αυτό είναι πάνω κάτω? 

3)πόσα σπίτια είναι περίπου? 

 

4)μπορω να πάω σε περιοχή που είμαι δηλωμένος σε έναν φίλο ή έναν ξάδερφο η είναι συγκεκριμένα από πριν 

 

5)το χιλιάρικο μπαίνει μετά από ένα διάστημα?? υποθέτω τον νέο χρόνο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, e-kappa είπε

Καλησπέρα. Έλαβα το e-mail ότι περιλαμβάνομαι στον κατάλογο των απογραφέων και αρχικά αποδέχτηκα την πρόσκληση, αλλά δεν ξέρω αν συνεχίσω. Μπορεί κάποιος που έχει ξαναδουλέψει στην απογραφή να με διαφωτίσει για κάποια πράγματα;
Δουλεύω και σχολάω στις έξι το απόγευμα. Γίνεται με εργασία το σαββατοκύριακο και δύο ώρες (7μμ-9μμ) τις καθημερινές  να βγει η δουλειά;
Πήρα τηλέφωνο τον επόπτη και βαριόταν να μιλήσει. Δεν μου έλεγε τίποτα. «Δεν ξέρω» και «δεν ξέρω» και «θα δούμε».
Να φανταστείτε μου έκλεισε το τηλέφωνο τσατισμένος όταν τόλμησα να ρωτήσω αν θα υπάρξει πρόβλεψη να γίνει το εκπαιδευτικό σεμινάριο απόγευμα, για όσους δουλεύουν.
Αν καταθέσω τώρα τα δικαιολογητικά και μετά δω ότι βάλανε το σεμινάριο σε ώρα που δεν μπορώ να πάω, λόγω δουλειάς,
αναγκαστικά δεν θα συνεχίσω. Οπότε σ’αυτήν την περίπτωση θα μου κάνουν τίποτα ιστορίες (από νομικής απόψεως) ή απλώς θα πάνε στον επόμενο στη λίστα;
 

 

καλησπέρα

είμαι τομεάρχης και γω αγχωνόμουν λόγω περιορισμένου χρόνου αλλά (ως τώρα) αποδείχτηκε αναίτια ταλαιπωρία του μυαλού μου το άγχος

 

1.είναι πολύ χαλαροί όσον αφορά την "παραγωγικότητα" υπό την έννοια ότι ήταν τεράστιο το διάστημα διορίας για την απογραφή κτιρίων, δηλαδή υπάρχει χαλαρότητα εκ των πραγμάτων, δεν είναι προσωπική αποφαση κάποιου. Η χαλαρότητα επίσης έγκειται στο μη υποχρεωτικό της διαδικασίας, δηλαδή δεν είναι βρίσκω τον κ. Παπαδόπουλο τάδε ώρα με ραντεβού και έχω υποχρέωση να τον ρωτήσω και αυτός να απαντήσει. Αν θέλουν απαντάνε οι πολίτες και η μόνη σου έννοια είναι να ξαναπεράσεις από κει αν δεν ήταν κανείς, μία-δύο-τρεις φορές.

2.το σεμινάριο που θα αναλυόταν η διαδικασία στους τομεάρχες ήταν ένα χαλαρό τηλ που σε ρωτάνε τι ώρα μπορείς (εγώ μπορούσα μεσημέρι, δεν ξέρω αν μπορούν απόγευμα οι βοηθοί επόπτη) και πήγαινες εκεί, έπαιρνες το τάμπλετ σε 5 λεπτάκια (αν είχες απορία φυσικά και ρωτούσες, αλλά το pdf οδηγιών ήταν αναλυτικότατο). Είμαι σίγουρος ότι θα βρεθεί τρόπος να εξυπηρετηθείς λοιπόν.

 

3.σίγουρα  ότι μπορείς να πας απόγευμα για την απογραφή(πώς θα μπορούσε άλλωστε διαφορετικά, εφόσον και δεν σου απαγορεύουν να εργάζεσαι αλλού και παίρνεις μόρια ήδη αν είσαι ΔΥ), άλλο αν κάποιοι σε σπίτια θα τσινίσουν "τι ώρα είναι αυτή" γιατί και χαλαρώνουν από δουλειά και είναι πιο καχύποπτοι (και στατιστικώς πρόσεξα ότι ο κόσμος άνοιγε πιο δύσκολα όταν είχε νυχτώσει και ακόμα και αν άνοιγε ήταν πιο μαζεμένος στο να απαντήσει, αλλά θα σου λεγα πήγαινε πρωι σαββάτου επιπλέον για όσους "χάσεις" απογεύματα) οπότε είναι παράγοντας πιθανόν δυσκολίας αλλά όχι αποτρεπτικός.

 

4.συμπέρασμα: πολύ λίγο κόπος σωματικός και συνολικά και μέχρι το σημείο που μπορείς να εξάγεις συμπερασμα μονος αν αξίζει ή όχι (πχ να κάνεις το 20% της εκατό της περιοχής σου), είναι κρίμα να τα παρατήσεις από τώρα, αρκετός κόπος ψυχολογικός με την έννοια ότι θα ακούσεις πολλά τύπου ότι εμμέσως είσαι κλέφτης απατεώνας (και ακόμα και αν δεν τα ακούσεις, θα νιώθεις ότι το σκεφτονται) ή απλώς θα σου πούνε δεν μας ενδιαφέρει [αλλά και πάλι δεν κάνεις κάτι ανήθικο τύπου μεσημερι τηλ τηλεμαρκετινγκ και δευτερον και παλι αξίζει η αναλογία κόπου-(πολυ καθυστερημένων χρονικά) χρημάτων]

 

5.προφανώς δεν τίθεται θέμα να τα παρατήσεις, και ανθρώπινο είναι και για αυτό έχουν προβλεφθεί οι επιλαχόντες. Μη κολακευτικό για την αξιοπρέπεια σου θα ήταν να τα παρατήσεις χωρίς να πεις μια κουβέντα ή να το πεις στο παρατσακ της προθεσμίας ολοκλήρωσης από δική σου αδιαφορία (και να τρέχει ο επιλαχών). Και πάλι όμως θα έβγαινε άκρη (που αν σε απασχολεί εξαρχής να βγει άκρη, γαϊδούρι δεν είσαι σίγουρα)

 

αυτά τα "ολίγα" και ευχαριστώ επί τη ευκαιρία τον Βελισσάριο για την γέννηση του/συνεχή συμβολή στο τόπικ

Επεξ/σία από mperdemenios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, costacurta είπε

Καλησπέρα παιδιά δήλωσα και εγώ και τελικά με πήραν. Είναι η πρώτη φορά και είμαι παντελώς άσχετος. Να ρωτήσω 

1)αρχικα πηγαίνουμε στα σπίτια που μας αναλογούν φακέλους(η στο γραμματοκιβώτιο) και τους παραδίδουμε να κάνουν μόνοι τους οι ιδιοκτήτες? 

 

2)αν δεν κάνουν για διάφορους λόγους (πχ κάποια γιαγιά που δεν νιώθει) πηγαίνουμε οι ίδιοι και κάνουμε τις ερωτήσεις αποθηκευοντας σε ένα εξελακι ότι μας πουν? Αυτό είναι πάνω κάτω? 

3)πόσα σπίτια είναι περίπου? 

 

4)μπορω να πάω σε περιοχή που είμαι δηλωμένος σε έναν φίλο ή έναν ξάδερφο η είναι συγκεκριμένα από πριν 

 

5)το χιλιάρικο μπαίνει μετά από ένα διάστημα?? υποθέτω τον νέο χρόνο 

 

1) Ναι

2) Μάλλον, κάπως έτσι. Αν επιλέξεις να πας, στο σεμινάριο θα σου δείξουν την διαδικασία που θα κάνεις για να δηλώνεις τα αποτελέσματα

3) 120 με 150 περίπου

4) Όπου σε καλέσουν και σου αναθέσουν τομέα, στα σπίτια που θα σου υποδείξουν. Δεν θα πάει ο καθένας όπου θέλει

5) Σίγουρα, μετά το πέρας της εργασίας, αλλά μη περιμένεις τόσα χρήματα θα απογοητευτείς

 

Εγώ πάντως δεν έχω λάβει ακόμα κάποιο email, υπάρχει περίπτωση να μην έχουν στείλει ακόμα στην περιοχή μου ή έφαγα άκυρο; 

Επεξ/σία από Nakligan
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Nakligan είπε

) Σίγουρα, μετά το πέρας της εργασίας, αλλά μη περιμένεις τόσα χρήματα θα απογοητευτείς

Αφού λέει 1200 μικτά. Είχα την εντύπωση ότι θα βγάζαμε ένα χιλιάρικο. Πόσα είναι δηλ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, costacurta είπε

Αφού λέει 1200 μικτά. Είχα την εντύπωση ότι θα βγάζαμε ένα χιλιάρικο. Πόσα είναι δηλ? 

Ένα ρεαλιστικό καθαρό ποσό είναι τα 550-600€

Αυτό βέβαια εξαρτάται από την περιοχή και την τύχη που θα έχει κάποιος...

Επεξ/σία από pintourikio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pintourikio είπε

Ένα ρεαλιστικό καθαρό ποσό είναι τα 550-600€

Αυτό βέβαια εξαρτάται από την περιοχή και την τύχη που θα έχει κάποιος...

Εξαρτάται από τον τελικό απολογισμό όσων κάνουν? Έτσι θα μας πληρώσουν? Και αν λέμε αν τους κάνω όλους? Επίσης να αναφέρω ότι είναι Θεσσαλονίκη σε πυκνοκατοικημενη περιοχή. 

 

(το 1000το υπέθεσα γιατί λέει 1200 μικτά τι να πω δεν έχω ξανακάνει) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, costacurta είπε

Εξαρτάται από τον τελικό απολογισμό όσων κάνουν? Έτσι θα μας πληρώσουν? Και αν λέμε αν τους κάνω όλους? Επίσης να αναφέρω ότι είναι Θεσσαλονίκη σε πυκνοκατοικημενη περιοχή. 

 

(το 1000το υπέθεσα γιατί λέει 1200 μικτά τι να πω δεν έχω ξανακάνει) 

Παιζει ρόλο  πόσα σπίτια θα αναλάβεις και πόσα άτομα θα έχουν μέσα αυτά..

Θα αναλάβεις 120 - 150 σπίτια.

Το κάθε σπίτι 2,25€ μεικτά και 2,30€ το κάθε άτομο μεικτά.

120 x 2,25= 270€ και αν πούμε ότι ο μ.ο. των σπιτιών έχουν 2 άτομα, 240 x 2,30= 552€

270 + 552= 822€ οι κρατήσεις είναι σχεδόν 30%, άρα 575,4€

Και μην μου πεις γιατί υπολογίζω 120 σπίτια... Και 150 να σου αναθέσουν, δεν σημαίνει πως θα τους βρεις όλους ή θα δεχτούν να κάνουν όλοι την απογραφή...

Επεξ/σία από pintourikio
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...