Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά τον Τίτλο Κτήσης τον παίρνουν όλοι οι τομεάρχες (άνεργοι και εργαζόμενοι σε άλλες δουλειές) ή οχι; Ρώτησα τον Επόπτη μου και απ' ό,τι κατάλαβα ούτε αυτός ήξερε να μου πει με σιγουριά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, barbadan είπε

Ρε παιδιά τον Τίτλο Κτήσης τον παίρνουν όλοι οι τομεάρχες (άνεργοι και εργαζόμενοι σε άλλες δουλειές) ή οχι; Ρώτησα τον Επόπτη μου και απ' ό,τι κατάλαβα ούτε αυτός ήξερε να μου πει με σιγουριά..

Ολοι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2021 στις 10:42 ΠΜ, ppaio είπε

Σε συγγενη μου που ειναι τομεαρχης η εποτρια του ειπε οτι δεν βγαινει ηλεκτρονικα...και πηγε αυτοπροσώπως και το εβγαλε....

σε ευχαριστώ. θα πάω δια ζώσης κι εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, είναι κάπου έτοιμοι και ξεκινάνε ή όλοι στην αναμονή είμαστε? Εμένα Δευτέρα μου είπανε ότι τέλος βδομάδας θα κάναμε σεμινάρια (και τους πίστεψα 👀😂), αλλά τίποτα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2021 στις 7:55 ΜΜ, manzana είπε

 

Α και κάτι τελευταίο, μιας κι επίσης αναφέρθηκε σε προηγούμενα posts, μας ενημέρωσαν πως σε περίπτωση που κάποιος αρνηθεί να μπει στην διαδικασία της απογραφής, θα πρέπει να τον ενημερώσουμε πως η διαδικασία είναι υποχρεωτική για όλους μας.

Ώπα κάτσε, εμείς κάναμε σεμινάριο πριν κανα δεκαήμερο σχεδον(Αθήνα κέντρο) και μας είχαν πει πως αν κάποιος δεν θέλει δεν θα τον πιέσουμε, δεν μας είπαν να πούμε τέτοια. Δεν έχω ακούσει πως είναι υποχρεωτική.

 

Εν το μεταξυ νόμιζα η απογραφή με τους κωδικους υποτίθεται θα ξεκιναγε 7 του μήνα ηείναι 14? Πέρα από λινκ για εκπαιδευτικα βίντεο και κάτι χαρτιά δεν έχω ούτε εγώ ενημέρωση ούτε μας έχουν δώσει έντυπα ούτε τπτ.

Και το σεμινάριο tbh μου άφησε αρκετές αποριες και δεν θέλω να τα κάνω μαντάρα με το 03 και τις κατοικίες. Εν τω μεταξύ κάποιοι επόπτες που έκαναν την απογραφή κατοικιών άφησαν να εννοηθεί πως μερικά κτήρια τα συμπληρωσανε χωρίς πραγματικά στοιχεία γιατί δεν τους ανοίγανε, οπότε ετοιμαστείτε για να κάνουμε και αυτήν την δουλειά..

Πάντως από ότι καταλαβαίνω δεν τους βλέπω πολύ έτοιμους. Πάντως καλό αυτό με το τηλέφωνο αν υσχιει γιατί νόμιζα πως θα έπρεπε να δώσουμε το δικό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, seafront είπε

Εμάς μας είπαν πως ξεκινάμε την Κυριακή 7/11. Ακόμα όμως δεν μας έχουν καλέσει για να παραλάβουμε το υλικό. Άρα, δεν το βλέπω για Κυριακή.

Ήρθε email στον τομέα μου πως θα πάρουμε υλικό αύριο. Ξεκινάει 7 δλδ αλλά ίσως αλλου να καθυστερήσουν λίγο, ποιος ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, stefdem είπε

Υπάρχει κανείς που δεν έχει κάνει ούτε το σεμινάριο? Δεν έχω καθόλου ενημέρωση από τον τομέα μου. 

Είναι πολλοί αυτοί που δεν έχουν κάνει σεμινάριο ...να είσαι βέβαιος. Μην ανησυχείς ...σύντομα θα ειδοποιηθείς.

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σας. Καταλαβαίνω οτι οι απορίες είναι πολλές και υπάρχουν προβλήματα αλλά το έργο είναι τεράστιο και πρέπει να συντονιστεί μια Υπηρεσία σε ολόκληρη την Χώρα και στα κατα τόπους τμήματα της ΕΛΣΤΑΤ με τις μεταφορικές, με την συσκευασία του υλικού (που στην δική μου εποπτεία ήταν 12 παλέτες) και τα όποια εμπόδια παρουσιάζονται.

Τα σεμινάρια είναι στην διακριτική ευχέρεια του κάθε επόπτη για τον τρόπο που θα τα κάνει. Μπορεί το διαδικτυακό να βολεύει αλλά δεν πετυχαίνει τα επιθυμητά αποτελέσματα  καθώς οι Απογραφείς βαριούνται μετά από κάποιο σημείο και το ενδιαφέρον ατονίζει.

Τα δια ζώσης κρύβουν τον κίνδυνο της πανδημίας και κανένας δεν θέλει να μπει στην διαδικασία αντικατάστασης τόσο τομεαρχών όσο και απογραφέων.

Λυπάμαι που δεν έχω καθόλου χρόνο να απαντήσω στις όποιες απορίες ερωτήσεις μπορώ.

Να ευχηθώ σε όλα τα παιδιά καλή δύναμη στο έργο τους.

 

Επεξ/σία από velissarios1
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και Βόλο δεν υπήρξε κάποια ειδοποίηση για δια ζώσης εκπαίδευση.

Έγινε μια ενημέρωση μέσω zoom που ομολογουμένως η υπεύθυνη ήταν κατατοπιστικότατη αλλά δυστυχώς οι υπόλοιποι δημιουργούσαν καθυστερήσεις με μικρόφωνα που ήταν ανοιχτά, μπλέντερ που ετοίμαζαν καφέ, μωρά που κλαίγαν, φασαρία απο περαστικούς στον δρόμο κτλ.

Μας είχε πει πως Κυριακή θα ξεκινούσαμε αλλά μαλλον θα πάρει απο βδομάδα.
Επίσης μας είπε πως όσοι δεν θέλουν να απογραφούν δεν επιμένουμε αλλά τόνισε την υποχρέωση και σπουδαιότητα του εγχειρήματος για τον κάθε έλληνα να απογραφεί. 

Το θέμα βέβαια μου με απασχολεί είναι τι θα γίνει στην φάση που θα χρειαστεί να τους απογράψουμε απο κοντά. Με τον κορωνοϊό και τα κρούσματα να έχουν αυξηθεί κατακόρυφα, οι πιθανότητες να βρεθούμε στον ίδιο κλειστό χώρο με κάποιον θετικό ασυμπτωματικό είναι σημαντικά αυξημένες.
Όταν το έθεσα ερώτηση η απάντηση που πήρα ήταν η τυπική, κρατάμε τα μέτρα ασφαλείας, και δεν με κάλυψε.
Εσείς πως σκέφτεστε να το αντιμετωπίσετε; Απογραφή σε εξωτερικό χώρο στο πόδι, με κρύο, βροχή και τα έντυπα εκτεθειμένα; Είναι μη ρεαλιστικό/εφικτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις έλαβα μαιλ με τα παρακάτω αρχεία.

δεν ξερω αν λάβουν ολοι το ίδιο, εχει και 2 link με βιντεο

 

  • ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 3_Επόπτες_ορθή επανάληψη.docx (42 σελίδες)
  • ΕΛΣΤΑΤ-Απογραφές-Οδηγίες για απογραφείς.pdf (9 σελίδες) 
  • Π_1_1.pdf (2 σελίδες) 
  • Π_1_2.pdf (2 σελίδες) 
  • Π_1_3.pdf (2 σελίδες)
  • Π_1_ΣΕΤ.pdf (12 σελίδες)
  • 0-3_ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ.pdf (1 σελίδα)

 

 

Επεξ/σία από prefuse
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...