Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

η δικιά μου εμπειρία αφορά την ενημέρωση που νομίζω μας άφησε όλους με περισσότερες απορίες από ότι πρίν. Δεν θα αναφέρω την περιοχή απλά μόνο ότι δεν δόθηκαν σαφείς απαντήσεις ούτε για την ασφάλεια των απογραφέων ,ούτε για τους τρόπους που αντιμετωπίζουμε πιθανή άρνηση με εχθρικότητα. Και κυρίως αν θα αποζημιωθούμε για τα ερωτηματολόγια που δεν είναι πλήρως συμπλήρωμενα λόγω μερικής ή ολοκληρωτικής άρνησης του απογραφόμενου. Σε αντίστοιχες ενημερώσεις δυο γνωστών μου σε άλλες περιοχες η απάντηση ήταν  πληρώνονται μόνα τα πλήρως και σωστά συμπληρωμένα και μετά σε άλλη ενημέρωση πληρωνονται και τα μισοσυμπληρωμένα και αυτά που έχουν αρνηθεί να δώσουν οποιοδήποτε στοιχείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, prefuse είπε

Μολις έλαβα μαιλ με τα παρακάτω αρχεία.

δεν ξερω αν λάβουν ολοι το ίδιο, εχει και 2 link με βιντεο

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 3_Επόπτες_ορθή επανάληψη.docx (42 σελίδες)

ΕΛΣΤΑΤ-Απογραφές-Οδηγίες για απογραφείς.pdf (9 σελίδες) 

Π_1_1.pdf (2 σελίδες) 

Π_1_2.pdf (2 σελίδες) 

Π_1_3.pdf (2 σελίδες)

Π_1_ΣΕΤ.pdf (12 σελίδες)

0-3_ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ.pdf (1 σελίδες)

 

 

Δεν έχεις φορτώσει τα αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Kikhnt είπε

Δεν έχεις φορτώσει τα αρχεία.

δεν τα έβαλα μηπως υπάρχουν διαφορές ανα περιοχή και δημιουργηθεί πρόβλημα/παραπληροφόρηση. διαφορετικά δεν μου ειναι κόπος να τα ανεβάσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Και Βόλο δεν υπήρξε κάποια ειδοποίηση για δια ζώσης εκπαίδευση.

Έγινε μια ενημέρωση μέσω zoom που ομολογουμένως η υπεύθυνη ήταν κατατοπιστικότατη αλλά δυστυχώς οι υπόλοιποι δημιουργούσαν καθυστερήσεις με μικρόφωνα που ήταν ανοιχτά, μπλέντερ που ετοίμαζαν καφέ, μωρά που κλαίγαν, φασαρία απο περαστικούς στον δρόμο κτλ.

Μας είχε πει πως Κυριακή θα ξεκινούσαμε αλλά μαλλον θα πάρει απο βδομάδα.
Επίσης μας είπε πως όσοι δεν θέλουν να απογραφούν δεν επιμένουμε αλλά τόνισε την υποχρέωση και σπουδαιότητα του εγχειρήματος για τον κάθε έλληνα να απογραφεί. 

Το θέμα βέβαια μου με απασχολεί είναι τι θα γίνει στην φάση που θα χρειαστεί να τους απογράψουμε απο κοντά. Με τον κορωνοϊό και τα κρούσματα να έχουν αυξηθεί κατακόρυφα, οι πιθανότητες να βρεθούμε στον ίδιο κλειστό χώρο με κάποιον θετικό ασυμπτωματικό είναι σημαντικά αυξημένες.
Όταν το έθεσα ερώτηση η απάντηση που πήρα ήταν η τυπική, κρατάμε τα μέτρα ασφαλείας, και δεν με κάλυψε.
Εσείς πως σκέφτεστε να το αντιμετωπίσετε; Απογραφή σε εξωτερικό χώρο στο πόδι, με κρύο, βροχή και τα έντυπα εκτεθειμένα; Είναι μη ρεαλιστικό/εφικτό. 

Τηλεφωνικα και επίσκεψη για υπογραφή (και προφανώς έλεγχο στοιχείων) από ότι μας είπαν εμάς μπορεί να γίνει.

Και εγώ δεν θέλω να μπω σε σπίτια άλλων αν είναι δυνατόν, για την ασφάλεια όλων.

Τι σας είπαν εσάς για όσους αρνηθούν να δώσουν αφμ η ΑΜΚΑ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Darky είπε

Τηλεφωνικα και επίσκεψη για υπογραφή (και προφανώς έλεγχο στοιχείων) από ότι μας είπαν εμάς μπορεί να γίνει.

Και εγώ δεν θέλω να μπω σε σπίτια άλλων αν είναι δυνατόν, για την ασφάλεια όλων.

Τι σας είπαν εσάς για όσους αρνηθούν να δώσουν αφμ η ΑΜΚΑ?

 

 

Σ' εμάς μας είπε πως τηλεφωνικά δεν επιτρέπεται, γι' αυτό και ζητάνε την υπογραφή, ώστε να "επιβεβαιώσουν" πως η διαδικασία έγινε δια ζώσης.
Αυτό που γράφεις βέβαια είναι μια λύση στο θέμα της ασφάλειας που δυστυχώς ελάχιστοι προσέχουν.
Οι περισσότεροι εδώ έχουν απηυδήσει και αποζητάνε την ανθρώπινη επαφή και κοινωνικοποίηση σε κόστος της ασφάλειας. Δηλαδή θα σε καλέσουν σπίτι τους για κουβέντα άνετα χωρίς να σκεφτούν πως ενδεχομένως να έχεις περάσει απο άλλα 100 σπίτια πριν. 

Για το ΑΦΜ/ΑΜΚΑ πρέπει να πάρουμε τουλάχιστον κάποιο απο τα δύο αν οχι και τα δυο κι αυτό γιατί είναι απαραίτητα για την επόμενη απογραφή που θα γίνει εξολοκλήρου ηλεκτρονικά, απο μητρώο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, prefuse είπε

Μολις έλαβα μαιλ με τα παρακάτω αρχεία.

δεν ξερω αν λάβουν ολοι το ίδιο, εχει και 2 link με βιντεο

 

  • ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 3_Επόπτες_ορθή επανάληψη.docx (42 σελίδες)
  • ΕΛΣΤΑΤ-Απογραφές-Οδηγίες για απογραφείς.pdf (9 σελίδες) 
  • Π_1_1.pdf (2 σελίδες) 
  • Π_1_2.pdf (2 σελίδες) 
  • Π_1_3.pdf (2 σελίδες)
  • Π_1_ΣΕΤ.pdf (12 σελίδες)
  • 0-3_ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ.pdf (1 σελίδα)

 

 

Αυτό υποτίθεται έπρεπε να μας το στείλουν οι επόπτες μας αλλά δεν το έκαναν ποτέ🥲 Παίζει να μου προωθήσεις τα 2 πρώτα σε pm; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Και Βόλο δεν υπήρξε κάποια ειδοποίηση για δια ζώσης εκπαίδευση.

Έγινε μια ενημέρωση μέσω zoom που ομολογουμένως η υπεύθυνη ήταν κατατοπιστικότατη αλλά δυστυχώς οι υπόλοιποι δημιουργούσαν καθυστερήσεις με μικρόφωνα που ήταν ανοιχτά, μπλέντερ που ετοίμαζαν καφέ, μωρά που κλαίγαν, φασαρία απο περαστικούς στον δρόμο κτλ.

Μας είχε πει πως Κυριακή θα ξεκινούσαμε αλλά μαλλον θα πάρει απο βδομάδα.
Επίσης μας είπε πως όσοι δεν θέλουν να απογραφούν δεν επιμένουμε αλλά τόνισε την υποχρέωση και σπουδαιότητα του εγχειρήματος για τον κάθε έλληνα να απογραφεί. 

Το θέμα βέβαια μου με απασχολεί είναι τι θα γίνει στην φάση που θα χρειαστεί να τους απογράψουμε απο κοντά. Με τον κορωνοϊό και τα κρούσματα να έχουν αυξηθεί κατακόρυφα, οι πιθανότητες να βρεθούμε στον ίδιο κλειστό χώρο με κάποιον θετικό ασυμπτωματικό είναι σημαντικά αυξημένες.
Όταν το έθεσα ερώτηση η απάντηση που πήρα ήταν η τυπική, κρατάμε τα μέτρα ασφαλείας, και δεν με κάλυψε.
Εσείς πως σκέφτεστε να το αντιμετωπίσετε; Απογραφή σε εξωτερικό χώρο στο πόδι, με κρύο, βροχή και τα έντυπα εκτεθειμένα; Είναι μη ρεαλιστικό/εφικτό. 

Φίλε, για Βόλο και γω ήξερα οτι ξεκινάμε Κυριακή. Για την ακρίβεια είναι να πάω σήμερα (Κυριακή) από τα πρώτα σπίτια. Από που άκουσες πως θα πάει από βδομάδα, γιατί δεν είχα κάποια ενημέρωση από τον τομεάρχη μου. Επίσης, αυτό δεν σημαίνει ότι μετατίθεται και η ημερομηνία που πρέπει να παραδώσουμε τους φακέλους για την αυτοαπογραφή; Αν ξέρεις κάτι θα το εκτιμούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ren_Hoek είπε

Φίλε, για Βόλο και γω ήξερα οτι ξεκινάμε Κυριακή. Για την ακρίβεια είναι να πάω σήμερα (Κυριακή) από τα πρώτα σπίτια. Από που άκουσες πως θα πάει από βδομάδα, γιατί δεν είχα κάποια ενημέρωση από τον τομεάρχη μου. Επίσης, αυτό δεν σημαίνει ότι μετατίθεται και η ημερομηνία που πρέπει να παραδώσουμε τους φακέλους για την αυτοαπογραφή; Αν ξέρεις κάτι θα το εκτιμούσα.

Μα τι να κάνεις αφού δεν μας έχουν παραδώσει τα έντυπα της αυτο-απογραφής.
Λογικό δεν ειναι να καθυστερήσει η διαδικασία αφού:

1- Δεν μας έχουν καλέσει για εκπαίδευση
2- Δεν μας έχουν δώσει τα έντυπα που θα διανείμουμε στα σπίτια

Η ημερομηνίες δεν μπορούν να μετατεθούν γιατί καπου κοντά στις 12 Δεκεμβρίου κλείνει το σύστημα απογραφής. Αυτό σημαίνει πως όλα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί μέχρι τότε.
Δηλαδή όσο καθυστερούμε να ξεκινήσουμε θα πέσει μεγάλος όγκος δουλειάς στο υπόλοιπο διάστημα.

Απο Δευτέρα μάλλον θα μας ειδοποιήσουν, εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι.
Όσο περιεκτική κι αν ήταν η ενημέρωση απο το zoom, δεν μπορεί να θεωρηθεί εκπαίδευση απογραφέα ωστε να ξεκινήσει άμεσα την απογραφή.

Επεξ/σία από _filippos_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, _filippos_ είπε

Μα τι να κάνεις αφού δεν μας έχουν παραδώσει τα έντυπα της αυτο-απογραφής.
Λογικό δεν ειναι να καθυστερήσει η διαδικασία αφού:

1- Δεν μας έχουν καλέσει για εκπαίδευση
2- Δεν μας έχουν δώσει τα έντυπα που θα διανείμουμε στα σπίτια

Η ημερομηνίες δεν μπορούν να μετατεθούν γιατί καπου κοντά στις 12 Δεκεμβρίου κλείνει το σύστημα απογραφής. Αυτό σημαίνει πως όλα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί μέχρι τότε.
Δηλαδή όσο καθυστερούμε να ξεκινήσουμε θα πέσει μεγάλος όγκος δουλειάς στο υπόλοιπο διάστημα.

Απο Δευτέρα μάλλον θα μας ειδοποιήσουν, εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι.
Όσο περιεκτική κι αν ήταν η ενημέρωση απο το zoom, δεν μπορεί να θεωρηθεί εκπαίδευση απογραφέα ωστε να ξεκινήσει άμεσα την απογραφή.

Χμμ.. τότε μπορεί να παρακολουθήσαμε το ίδιο zoom αλλα να έχουμε διαφορετικό τομεάρχη(;) ή να παίχτηκε τίποτα άλλο. Εγώ έχω πάρει κανονικά ένα βαλιτσάκι με τους φακέλους, τα έντυπα για την αυτοαπογραφή, το καρτελάκι της ΕΛΣΤΑΤ κλπ κλπ. Μάλιστα χθες έκανα και μια προεργασία με τους κωδικούς ώστε να περνάω από τα σπίτια και να τους τα αφήνω για να μην χάνω χρόνο.

Ίσως σας καλέσουν από βδομάδα λοιπόν τους υπόλοιπους. Το σίγουρο είναι ότι εμένα με ενημέρωσαν πιο νωρίς για κάποιο λόγο και αύριο(ΣΗΜΕΡΑ) ξεκινάω! 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Ren_Hoek είπε

Χμμ.. τότε μπορεί να παρακολουθήσαμε το ίδιο zoom αλλα να έχουμε διαφορετικό τομεάρχη(;) ή να παίχτηκε τίποτα άλλο. Εγώ έχω πάρει κανονικά ένα βαλιτσάκι με τους φακέλους, τα έντυπα για την αυτοαπογραφή, το καρτελάκι της ΕΛΣΤΑΤ κλπ κλπ. Μάλιστα χθες έκανα και μια προεργασία με τους κωδικούς ώστε να περνάω από τα σπίτια και να τους τα αφήνω για να μην χάνω χρόνο.

Ίσως σας καλέσουν από βδομάδα λοιπόν τους υπόλοιπους. Το σίγουρο είναι ότι εμένα με ενημέρωσαν πιο νωρίς για κάποιο λόγο και αύριο(ΣΗΜΕΡΑ) ξεκινάω! 😁

Πόσα σπίτια έχεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, _filippos_ είπε

Και Βόλο δεν υπήρξε κάποια ειδοποίηση για δια ζώσης εκπαίδευση.

Έγινε μια ενημέρωση μέσω zoom που ομολογουμένως η υπεύθυνη ήταν κατατοπιστικότατη αλλά δυστυχώς οι υπόλοιποι δημιουργούσαν καθυστερήσεις με μικρόφωνα που ήταν ανοιχτά, μπλέντερ που ετοίμαζαν καφέ, μωρά που κλαίγαν, φασαρία απο περαστικούς στον δρόμο κτλ.

Μας είχε πει πως Κυριακή θα ξεκινούσαμε αλλά μαλλον θα πάρει απο βδομάδα.
Επίσης μας είπε πως όσοι δεν θέλουν να απογραφούν δεν επιμένουμε αλλά τόνισε την υποχρέωση και σπουδαιότητα του εγχειρήματος για τον κάθε έλληνα να απογραφεί. 

Το θέμα βέβαια μου με απασχολεί είναι τι θα γίνει στην φάση που θα χρειαστεί να τους απογράψουμε απο κοντά. Με τον κορωνοϊό και τα κρούσματα να έχουν αυξηθεί κατακόρυφα, οι πιθανότητες να βρεθούμε στον ίδιο κλειστό χώρο με κάποιον θετικό ασυμπτωματικό είναι σημαντικά αυξημένες.
Όταν το έθεσα ερώτηση η απάντηση που πήρα ήταν η τυπική, κρατάμε τα μέτρα ασφαλείας, και δεν με κάλυψε.
Εσείς πως σκέφτεστε να το αντιμετωπίσετε; Απογραφή σε εξωτερικό χώρο στο πόδι, με κρύο, βροχή και τα έντυπα εκτεθειμένα; Είναι μη ρεαλιστικό/εφικτό. 

Για όλους τους λόγους που αναφέρεις, απέρριψα τελικά τη συμμετοχή μου.

Φυσικά και δεν θα βάλω κανέναν μέσα στο σπίτι μου.

Θα παραλάβω τον φάκελο και εάν έχω όρεξη και χρόνο θα την κάνω την αυτοαπογραφή.

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, costacurta είπε

Πόσα σπίτια έχεις? 

Ο αυξοντας αριθμος λεει 140, αλλα υπαρχουν και μερικα καταστηματα/γραφεια ενδιαμεσα, οποτε περιπου 130 κατοικιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...