Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να ρωτησω,νιωθω πολυ αβολα και για αρκετους λογους περαν του κοβιντ  να πηγαινω στα σπιτια,μπορω μετα τα σεμιναρια να μοιρασω απλως τους φακελους??Εννοω οποιος ασχοληθει απο τους κατοικους και τα κανει μονος και να σταματησω εκει.Γινεται αυτο?(και εννοειται ας πληρωθω λιγοτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, di maria kun είπε

να ρωτησω,νιωθω πολυ αβολα και για αρκετους λογους περαν του κοβιντ  να πηγαινω στα σπιτια,μπορω μετα τα σεμιναρια να μοιρασω απλως τους φακελους??Εννοω οποιος ασχοληθει απο τους κατοικους και τα κανει μονος και να σταματησω εκει.Γινεται αυτο?(και εννοειται ας πληρωθω λιγοτερα)

Δεν νομίζω, αν διακόψεις μονομερος την συνεργασία δεν δικαιούσε πληρωμή από ότι διάβασα. Αλλά δεν ξέρω σίγουρα, ρώτησε τον/την επόπτη και θα ξέρει. 

Το θέμα είναι πως η διανομή είναι το εύκολο κομμάτι, εγώ σήμερα σε ένα 3ωρο, σχεδόν τελείωσα την μιση διανομή. Γενικά πάντως δεν ανοίγει ο κόσμος και υπάρχει θέμα με ξένους που δεν μιλάνε ελληνικά. Το ζόρι θα είναι μετά αλλιώς οι μισοί θα δουλεύανε αυτές τις λίγες μέρες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 έστειλα τα δικαιολογητικα,μου ήρθε ενα πρώτο email ενημερωτικο,βεβαια με την φάση του covid αποφάσισα να μην παρω μερος,απλως δεν παω στα σεμινάρια και βγαίνω εκτός η πρέπει να κανω κάποια διαδικασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Darky είπε

Δεν νομίζω, αν διακόψεις μονομερος την συνεργασία δεν δικαιούσε πληρωμή από ότι διάβασα. Αλλά δεν ξέρω σίγουρα, ρώτησε τον/την επόπτη και θα ξέρει. 

Το θέμα είναι πως η διανομή είναι το εύκολο κομμάτι, εγώ σήμερα σε ένα 3ωρο, σχεδόν τελείωσα την μιση διανομή. Γενικά πάντως δεν ανοίγει ο κόσμος και υπάρχει θέμα με ξένους που δεν μιλάνε ελληνικά. Το ζόρι θα είναι μετά αλλιώς οι μισοί θα δουλεύανε αυτές τις λίγες μέρες. 

Τα αφήνεις στο γραμματοκιβώτιο η τα δίνεις στους ίδιους? Όσοι δεν έχουν εννοώ τύπου μονοκατοικίες? Δεν σε κοιτούσαν κάποιοι με μισό μάτι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, costacurta είπε

Τα αφήνεις στο γραμματοκιβώτιο η τα δίνεις στους ίδιους? Όσοι δεν έχουν εννοώ τύπου μονοκατοικίες? Δεν σε κοιτούσαν κάποιοι με μισό μάτι? 

Στους ίδιους αλλιώς κάτω από την πόρτα. Οι περισσότεροι δεν άνοιγαν καν. Δεν έτυχα σε περίεργους ευτυχώς, μόνο μερικούς που λέγαν δεν ξέρω κτλ η δεν μίλαγαν ελληνικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimakos00 είπε

Για όλους τους λόγους που αναφέρεις, απέρριψα τελικά τη συμμετοχή μου.

Δηλαδή τι διαδικασία ακολουθεί κάποιος για να ακυρώσει την συμμετοχή του;

9 ώρες πριν, Ren_Hoek είπε

Χμμ.. τότε μπορεί να παρακολουθήσαμε το ίδιο zoom αλλα να έχουμε διαφορετικό τομεάρχη(;) ή να παίχτηκε τίποτα άλλο. Εγώ έχω πάρει κανονικά ένα βαλιτσάκι με τους φακέλους, τα έντυπα για την αυτοαπογραφή, το καρτελάκι της ΕΛΣΤΑΤ κλπ κλπ.

Α μάλιστα. 
Τότε ναι, είναι θέμα τομεάρχη που καθυστερεί. Δεν εχω παραλάβει κάτι απο τα παραπάνω.

Για να ειμαι ειλικρινής, όλες αυτές οι μέρες απραγίας που υποτίθεται πως θα ενημέρωναν σε συνδυασμό με τα αυξημένα κρούσματα μου έχει προκαλέσει αμφιβολίες κ σ' εμένα. Νιώθω πως είμαστε οι αναλώσιμοι της πρώτης γραμμής που θα εκτεθούν απο σπιτι σε σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα σήμερα & μοίρασα τα φακελάκια σχεδόν στα μισά σπίτια από τα 154 που έχω, ο τομεάρχης έχει απογράψει και κατοικίες που δεν υπάρχουν πράγμα που κάνει την όλη κατάσταση ένα μπάχαλο. Δεν μπήκε καν στον κόπο να μου δείξει τις γειτονιές ενώ θα έπρεπε & φυσικά οι μισοί από αυτούς που τους συνάντησα σήμερα είτε δεν ήθελαν να συμμετέχουν(έπαιρναν τα φακελάκια με τα χίλια ζόρια) είτε δεν γνώριζαν να μπουν στο ίντερνετ γιατί ήταν μεγάλοι άνθρωποι.

Εγώ σε σπίτια εν μέσω κοβιντ δεν πρόκειται να μπω, κακώς δεν γίνεται μέσω τηλεφώνου. 

Αυτά από τη δικιά μου εμπειρία μέχρι στιγμής, καλή δύναμη σε όλους μας😪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώ το τόπικ και πραγματικά προσπαθώ να φανταστώ τι ποιότητας απογραφή θα είναι αυτή που θα ολοκληρωθεί...

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες,

Εμενα η αιτηση μου φαινεται απλα ολοκληρωμενη.

Στους πινακες που αναρτηθηκαν ομως ηταν μεσα το ονομα μου.

email δεν εχω λαβει, τηλεφωνο δεν με εχει παρει κανενας, προσπαθησα εγω να επικοινωνησω, αλλα αποτελεσμα 0.

Τι φαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, jpcupra είπε

ρε παιδες,

Εμενα η αιτηση μου φαινεται απλα ολοκληρωμενη.

Στους πινακες που αναρτηθηκαν ομως ηταν μεσα το ονομα μου.

email δεν εχω λαβει, τηλεφωνο δεν με εχει παρει κανενας, προσπαθησα εγω να επικοινωνησω, αλλα αποτελεσμα 0.

Τι φαση?

Ήταν όλα μαζί τα ονόματα, αρχικά ειδοποιούν αυτούς με τα περισσότερα μόρια και σε περίπτωση που δεν αποδεχτούν ή τα παρατήσουν περνάνε στους υπόλοιπους. Έτσι μας ανέφεραν στην ενημέρωση🤷🏼‍♀️

59 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Παρακολουθώ το τόπικ και πραγματικά προσπαθώ να φανταστώ τι ποιότητας απογραφή θα είναι αυτή που θα ολοκληρωθεί...

Ό,τι ποιότητας είναι και οι δημοσκοπήσεις των μμε😂😜

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, jimakos00 είπε

Για όλους τους λόγους που αναφέρεις, απέρριψα τελικά τη συμμετοχή μου.

Φυσικά και δεν θα βάλω κανέναν μέσα στο σπίτι μου.

Θα παραλάβω τον φάκελο και εάν έχω όρεξη και χρόνο θα την κάνω την αυτοαπογραφή.

Δεν ειναι κατι δύσκολο η αυτοαπογραφή, θα μπεις λογικά σε μια σελίδα με ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο με κωδικούς taxis και θα απογραψεις αυτούς που μένουν στο σπίτι σου. 

1 ώρα πριν, funkopop είπε

Ξεκίνησα σήμερα & μοίρασα τα φακελάκια σχεδόν στα μισά σπίτια από τα 154 που έχω, ο τομεάρχης έχει απογράψει και κατοικίες που δεν υπάρχουν πράγμα που κάνει την όλη κατάσταση ένα μπάχαλο. Δεν μπήκε καν στον κόπο να μου δείξει τις γειτονιές ενώ θα έπρεπε & φυσικά οι μισοί από αυτούς που τους συνάντησα σήμερα είτε δεν ήθελαν να συμμετέχουν(έπαιρναν τα φακελάκια με τα χίλια ζόρια) είτε δεν γνώριζαν να μπουν στο ίντερνετ γιατί ήταν μεγάλοι άνθρωποι.

Εγώ σε σπίτια εν μέσω κοβιντ δεν πρόκειται να μπω, κακώς δεν γίνεται μέσω τηλεφώνου. 

Αυτά από τη δικιά μου εμπειρία μέχρι στιγμής, καλή δύναμη σε όλους μας😪

Τα φακελάκια τα βάζεις κάτω από τις πόρτες η χτυπάς το κουδούνι και τα δίνεις στο χέρι του καθενος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Δεν ειναι κατι δύσκολο η αυτοαπογραφή, θα μπεις λογικά σε μια σελίδα με ηλεκτρονικό ερωτηματολόγιο με κωδικούς taxis και θα απογραψεις αυτούς που μένουν στο σπίτι σου. 

Τα φακελάκια τα βάζεις κάτω από τις πόρτες η χτυπάς το κουδούνι και τα δίνεις στο χέρι του καθενος; 

Στο χέρι κυρίως γιατι στην κατάσταση πρέπει να αναγράφεται το όνομα του εκπροσωπου του νοικοκυριου σε κάθε σπίτι και αυτό δεν μπορώ να το ξέρω αν δεν χτυπήσω κουδούνι να τους ρωτήσω.Στα περισσότερα σπίτια έχουν γραμματοκιβώτια χωρίς να γράφουν όνομα άρα το να μοιράσω το χαρτάκι/φακελάκι έτσι είναι τζάμπα κόπος γιατι μετά πάλι θα τους ψάχνω για να τους απογράψω στο χέρι.

Γενικά το σύστημα μπάζει από παντού, θα έπρεπε όπως και στη απογραφή του καλοκαιριού που συμμετείχε φίλος μου να ήταν μέσω τηλεφώνου.

Και ο κόσμος φοβάται κ δεν ανοίγει αλλά και σε περίπτωση που εκεί στην Ελστατ το έχουν ξεχάσει τα κρούσματα αυτή τη στιγμή κάνουν πάρτι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, funkopop είπε

Στο χέρι κυρίως γιατι στην κατάσταση πρέπει να αναγράφεται το όνομα του εκπροσωπου του νοικοκυριου σε κάθε σπίτι και αυτό δεν μπορώ να το ξέρω αν δεν χτυπήσω κουδούνι να τους ρωτήσω.Στα περισσότερα σπίτια έχουν γραμματοκιβώτια χωρίς να γράφουν όνομα άρα το να μοιράσω το χαρτάκι/φακελάκι έτσι είναι τζάμπα κόπος γιατι μετά πάλι θα τους ψάχνω για να τους απογράψω στο χέρι.

Γενικά το σύστημα μπάζει από παντού, θα έπρεπε όπως και στη απογραφή του καλοκαιριού που συμμετείχε φίλος μου να ήταν μέσω τηλεφώνου.

Και ο κόσμος φοβάται κ δεν ανοίγει αλλά και σε περίπτωση που εκεί στην Ελστατ το έχουν ξεχάσει τα κρούσματα αυτή τη στιγμή κάνουν πάρτι.

 

Μπάχαλο..... Εγώ γνώριζα ότι θα αφήσουν φακελάκια με αριθμούς και ο καθενας θα μπει στο διαδίκτυο με τον κωδικό να κάνει απογραφή. 

Σε εμάς πάντως δεν πέρασε κάνεις για απογραφή του κτιρίου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σημερα ηρθε απογραφεας και μας εδωσε φακελο με μοναδικο κωδικο απογραφης. οσοι κανουν αυτοαπογραφη φαινεται στο συστημα και τελειωνεις νωριτερα με το ταδε σπιτι. αν δεν γινει αυτοαπογραφη τοτε πας με το χαρτι και απογραφεις χειρογραφα, μετα τα περνας στο συστημα και τα παραδιδεις τα χαρτια στην ελστατ-τομεα-τοπικο γραφειο. οποτε πιεστε να κανουν αυτοαπογραφη αφου ειναι πλεον μεσω ιντερνετ σημαντικο οτι τελειωνουν γρηγορα και δεν χρειαζεται κατι αλλο.

επισης επειδη στην ελλαδα δεν ετοιμαζεται κατι απο πριν αναφερει gov.gr το χαρτι απογραφης και πηγαινεις μετα Πολίτης και καθημερινότητα και μετα Απογραφή Πληθυσμού - Κατοικιών 2021 και εχει ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/apographe-plethusmou-katoikion-2021 Μητρώο απογραφέων της ΕΛΣΤΑΤ για τις απογραφές Κτιρίων και Πληθυσμού - Κατοικιών 2021. δηλαδη δεν φτιαξανε καθολου κομματι για αυτοαπογραφη. ολα λαθος. αν εχεις κάποιος αλλος συνδεσμο με το σωστο αποτελεσμα ας το βαλει εδω. αν και απογραφη στην αναζητηση δεν εμφανιζει κατι για αυτοαπογραφη.

δεηση  Για όλα τα αποτελέσματα πατήστε εδώ και εμφανιζει μετα Απογραφή Πληθυσμού - Κατοικιών 2021 αλλα επειδη ελλαδα ειμαστε Η υπηρεσία που επιλέξατε δεν είναι διαθέσιμη. https://www.gov.gr/ipiresies/polites-kai-kathemerinoteta/apographe-plethusmou-katoikion-2021/apographe-plethusmou-katoikion-2021

Οι μόνιμοι κάτοικοι της Ελλάδας, ανεξαρτήτως ιθαγένειας/υπηκοότητας, μπορείτε να απογράψετε ηλεκτρονικά τα μέλη του νοικοκυριού σας και την κατοικία σας.

Θα χρειαστείτε:

  • τους προσωπικούς σας κωδικούς πρόσβασης στο TAXISnet
  • τον μοναδικό «Κωδικό Απογραφής» που θα βρείτε στο ενημερωτικό έντυπο που θα σας παραδοθεί από τον Απογραφέα της περιοχής σας

οπότε gov.gr - Πολίτης και καθημερινότητα - Απογραφή Πληθυσμού - Κατοικιών 2021 και περιμενουμε να ανοιξει το Απογραφή Πληθυσμού - Κατοικιών 2021

Αρχική

Πολίτης και καθημερινότητα

Απογραφή Πληθυσμού - Κατοικιών 2021

Απογραφή Πληθυσμού - Κατοικιών 2021

για την ωρα δεν ειναι διαθεσιμο. δηλαδη εγω ως τομεαρχης πρεπει να κοιταω καθε μερα ποτε θα ανοιξει να πω τους απογραφεις ανοιξε και ενημερωνετε τον κοσμο οτι εκει θα το βρουν. οχι να ψαχνουν εδω και εκει οι κατοικοι που να μπουνε. εξτρα χαρτακι με την ακριβη τοποθεσια για να το βρουν.

Επεξ/σία από xxatziva
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικώς με τον Τίτλο Κτήσης :

 

Πήγα στον ΕΦΚΑ με εκτυπωμένο το αρχείο-πίνακα  με το όνομα μου από εδώ

https://www.statistics.gr/2021-census-pop-hous-enum

 

και μου είπανε ότι αυτό δεν είναι σύμβαση (αυτονόητο ίσως, αφού δεν φέρει την υπογραφή των 2 μερών), συνεπώς δεν χρειάστηκε. Με μία υπεύθυνη δήλωση όμως "ότι θέλω τίτλο κτήσης και ότι δεν υπάρχει σύμβαση προς το παρόν", με απογράψανε χωρίς πρόβλημα.

Το χαρτί ορισμού με όνομα και φωτογραφία μας που δείχναμε στους πολίτες, επίσης δεν χρειάστηκε (αλλά ας το έχετε καλού κακού). Χρειάστηκε μόνο ένα εκκαθαριστικό/Ε1 για καταγραφή/επικαιροποίηση των στοιχείων μου.

Τώρα, αν υπάρχει σύμβαση και την έχει ο Επόπτης δεν το γνωρίζω. Γράφω όμως την εμπειρία μου για διευκόλυνση των υπολοίπων & τροφή για κουβέντα με Βελισσάριο.

Επεξ/σία από mperdemenios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...