Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 6/11/2021 στις 5:25 ΜΜ, Darky είπε

Τηλεφωνικα και επίσκεψη για υπογραφή (και προφανώς έλεγχο στοιχείων) από ότι μας είπαν εμάς μπορεί να γίνει.

Και εγώ δεν θέλω να μπω σε σπίτια άλλων αν είναι δυνατόν, για την ασφάλεια όλων.

Τι σας είπαν εσάς για όσους αρνηθούν να δώσουν αφμ η ΑΜΚΑ?

 

 

  Στο δικό μου σεμινάριο, επειδή έγινε ερώτηση αν κάποιος δεν αυτοαπογραφεί και δεχθεί να γίνει με έντυπο, αλλά χωρίς επίσκεψη του απογραφέα στο σπίτι λόγω covid ή οποιουδήποτε άλλου λόγου, αν γίνεται τηλεφωνικά η διαδικασία μας τονίστηκε σε έντονο ύφος μάλιστα πως όχι.

  Επίσης ενώ αρχικά όλοι νομίζαμε πως τα έντυπα με τον κωδικό για την αυτοαπογραφή θα τα μοιράζαμε πόρτα πόρτα (όπως πχ αλληλογραφία, κάτω από την πόρτα), τελικά θα πρέπει να δοθούν χέρι με χέρι (απογραφέας με εκπρόσωπο νοικοκυριού), όπως ήδη ειπώθηκε σε προηγούμενα ποστ. Οπότε πάλι έρχεσαι σε επαφή με άλλο πρόσωπο, με ό,τι κίνδυνο συνεπάγεται με τον covid. Μόνο αν περάσεις 2-3 φορές και δεν σου ανοίξουν το πετάς κάτω από την πόρτα.

  Να ρωτήσω κι εγώ αν ξέρει κάποιος, μου ήρθε σήμερα μέιλ να περάσω αύριο για παραλαβή υλικού κι επειδή τελικά λέω να μην συμμετάσχω ως απογραφέας για πολλούς και διαφόρους λόγους (τα πράγματα τελικά δεν είναι όπως φαινόντουσαν αρχικά+κακώς σχεδιασμός κατ εμέ+αυξημένα κρούσματα τις τελευταίες μέρες), ξέρει κανείς τί διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να ακυρώσω τη συμμετοχή μου?

Επεξ/σία από manzana
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, manzana είπε

  Στο δικό μου σεμινάριο, επειδή έγινε ερώτηση αν κάποιος δεν αυτοαπογραφεί και δεχθεί να γίνει με έντυπο, αλλά χωρίς επίσκεψη του απογραφέα στο σπίτι λόγω covid ή οποιουδήποτε άλλου λόγου, αν γίνεται τηλεφωνικά η διαδικασία μας τονίστηκε σε έντονο ύφος μάλιστα πως όχι.

  Επίσης ενώ αρχικά όλοι νομίζαμε πως τα έντυπα με τον κωδικό για την αυτοαπογραφή θα τα μοιράζαμε πόρτα πόρτα (όπως πχ αλληλογραφία, κάτω από την πόρτα), τελικά θα πρέπει να δοθούν χέρι με χέρι (απογραφέας με εκπρόσωπο νοικοκυριού), όπως ήδη ειπώθηκε σε προηγούμενα ποστ. Οπότε πάλι έρχεσαι σε επαφή με άλλο πρόσωπο, με ό,τι κίνδυνο συνεπάγεται με τον covid. Μόνο αν περάσεις 2-3 φορές και δεν σου ανοίξουν το πετάς κάτω από την πόρτα.

  Να ρωτήσω κι εγώ αν ξέρει κάποιος, μου ήρθε σήμερα μέιλ να περάσω αύριο για παραλαβή υλικού κι επειδή τελικά λέω να μην συμμετάσχω ως απογραφέας για πολλούς και διαφόρους λόγους (τα πράγματα τελικά δεν είναι όπως φαινόντουσαν αρχικά+κακώς σχεδιασμός κατ εμέ+αυξημένα κρούσματα τις τελευταίες μέρες), ξέρει κανείς τί διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω για να ακυρώσω τη συμμετοχή μου?

Σε εμάς μας είπαν αυτό που έγραψα πως αν δεχτεί τηλεφωνικά αλλά μετά με επίσκεψη για υπογραφή, αλλά ναι δεν είναι μάλλον προτεινόμενο και δεν έχουμε ακόμα κάποια οδηγία. Γενικά δεν το θέλουν έτσι, είναι σαν την χειρότερη περίπτωση, δυστυχώς προτιμούν την παραδοσιακή μέθοδο.

Τα έντυπα ναι πρέπει να χτυπάς την πόρτα και να το δίνεις στον εκπρόσωπο και να ζητάς και όνομα, εμάς δεν μας είπαν όμως να κάνουμε 2-3η επίσκεψη αλλά μας είπαν πως προς το τέλος της περιόδου της αυτοαπογραφης να κάνουμε επίσκεψη σε όσους δεν αυτοαπογραφηκαν για υπενθυμηση.

Μαλλον δεν είναι όλοι οι επόπτες στο ίδιο μήκος κύματος :'D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετά απο πολύ σκέψη και πολύ μελέτη του ποστ που όντως βοήθησε αποφάσισα να μην συνεχίσω με την απογραφή. Δεν ξέρω αν έχει κάποια συγκεκριμένη διαδικασία , προσωπικά έστειλα ένα μειλ στον επόπτη ότι δεν θα παραλάβω το υλικό και δεν θα συνεχίσω. Το έστειλα πριν την λήξη για την προθεσμία παραλαβης ορισμου και υλικού. Δεν έχει υπάρξει περαιτέρω επικοινωνία όποτε φαντάζομαι δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Καλό κουράγιο  και προσοχή σαυτους που συνεχίζουν 

Επεξ/σία από gwen21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, manzana είπε

  Στο δικό μου σεμινάριο, επειδή έγινε ερώτηση αν κάποιος δεν αυτοαπογραφεί και δεχθεί να γίνει με έντυπο, αλλά χωρίς επίσκεψη του απογραφέα στο σπίτι λόγω covid ή οποιουδήποτε άλλου λόγου, αν γίνεται τηλεφωνικά η διαδικασία μας τονίστηκε σε έντονο ύφος μάλιστα πως όχι.

Σου παραθέτω τμήμα από την ειδοποίηση που μοιράζει ο Απογραφέας σε περίπτωση που δεν βρει το νοικοκυριό... νομίζω οτι έκαναν λάθος στο σεμινάριο.

Λυπάμαι που δεν συμμετέχω πιο συχνά στην συζήτηση αλλά δυστυχώς δεν έχω ούτε χρόνο ούτε προσωπική ζωή αυτόν τον καιρό.

image.png.ca22258298c05d9f03227fc7808fe843.png

Επεξ/σία από velissarios1
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Σου παραθέτω τμήμα από την ειδοποίηση που μοιράζει ο Απογραφέας σε περίπτωση που δεν βρει το νοικοκυριό... νομίζω οτι έκαναν λάθος στο σεμινάριο.

Λυπάμαι που δεν συμμετέχω πιο συχνά στην συζήτηση αλλά δυστυχώς δεν έχω ούτε χρόνο ούτε προσωπική ζωή αυτόν τον καιρό.

image.png.ca22258298c05d9f03227fc7808fe843.png

Υποτίθεται θα έπρεπε να έχουμε τέτοιο χαρτάκι; 

Η επόπτρια δεν ασχολήθηκε καν να μας στείλει το mail μετά το σεμινάριο που θα είχε μέσα όσα είπαμε σε περίπτωση που μας ξέφυγε κάτι...Η τομεάρχης επίσης δεν ασχολείται & με παρέπεμψε σε μια άλλη που με πήρε τηλ να μου πει ότι αν χρειαστώ βοήθεια δεν προλαβαίνει😂Τι να λέμε...!

Πιστεύω οι περισσότεροι είτε είναι ανοργάνωτοι είτε αδιάφοροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4-5 εκατομμύρια μας βλέπω να βγαίνουμε έτσι όπως πάει

ο ένας λέει "αν δε βαριέμαι, θα αυτοαπογραφώ"

ο άλλος λέει "εγώ δε μπαίνω μέσα σε σπίτι να απογράψω"

θα πέσει το γέλιο της αρκούδας, λυπάμαι τον κόσμο που δουλεύει στην ΕΣΥ...

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, gwen21 είπε

μετά απο πολύ σκέψη και πολύ μελέτη του ποστ που όντως βοήθησε αποφάσισα να μην συνεχίσω με την απογραφή. Δεν ξέρω αν έχει κάποια συγκεκριμένη διαδικασία , προσωπικά έστειλα ένα μειλ στον επόπτη ότι δεν θα παραλάβω το υλικό και δεν θα συνεχίσω. Το έστειλα πριν την λήξη για την προθεσμία παραλαβης ορισμου και υλικού. Δεν έχει υπάρξει περαιτέρω επικοινωνία όποτε φαντάζομαι δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Καλό κουράγιο  και προσοχή σαυτους που συνεχίζουν 

   Κι εγώ τελικά κινήθηκα με τον ίδιο τρόπο (μέιλ στην επόπτρια), όπου ανέφερα πως αν χρειάζεται κάποια άλλη ενέργεια από πλευράς μου να με ενημερώσουν σχετικά. Θα περιμένω να δω αν θα λάβω κάποια απάντηση και αν μου πουν πως πρέπει να κάνω περαιτέρω κίνηση για την ακύρωση της συμμετοχής, μου θα ενημερώσω εδώ

5 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Σου παραθέτω τμήμα από την ειδοποίηση που μοιράζει ο Απογραφέας σε περίπτωση που δεν βρει το νοικοκυριό... νομίζω οτι έκαναν λάθος στο σεμινάριο.

Λυπάμαι που δεν συμμετέχω πιο συχνά στην συζήτηση αλλά δυστυχώς δεν έχω ούτε χρόνο ούτε προσωπική ζωή αυτόν τον καιρό.

image.png.ca22258298c05d9f03227fc7808fe843.png

  Το σεμινάριο που συμμετείχα εγώ δεν ήταν και το καλύτερο (όπως ανέφερα σε προηγούμενο ποστ μου). Δημιουργήθηκαν περισσότερες απορίες από όσες υπήρχαν πριν το σεμινάριο (οι οποίες και δεν απαντήθηκαν τελικά, λόγω εσφαλμένης κατανόησης) και κατάλαβα κι εγώ πως ενδεχομένως σε κάποια θέματα να λάβαμε ελλιπή ή λανθασμένη πληροφόρηση.

  Σε εσένα πάντως εγώ να πω ένα ευχαριστώ, γιατί παρόλη την έλλειψη χρόνου, όποτε μπορείς απαντάς/δίνεις πληροφορίες και βοηθάς με αυτόν τον τρόπο τους υπόλοιπους. Μακάρι όσοι συμμετέχουν σε αυτή τη διαδικασία (τομεάρχες-επόπτες) να είχαν την όρεξη και την διάθεσή σου.

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

4-5 εκατομμύρια μας βλέπω να βγαίνουμε έτσι όπως πάει

ο ένας λέει "αν δε βαριέμαι, θα αυτοαπογραφώ"

ο άλλος λέει "εγώ δε μπαίνω μέσα σε σπίτι να απογράψω"

θα πέσει το γέλιο της αρκούδας, λυπάμαι τον κόσμο που δουλεύει στην ΕΣΥ...

    Η ΕΛΣΤΑΤ να φρόντιζε να σχεδιάσει καλύτερα την όλη διαδικασία (δύσκολη, δε λέω, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία για το μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί, άλλωστε η απογραφή είναι κομμάτι των αρμοδιοτήτων της) και να υπολογίσει πως εν μέσω πανδημίας covid πρέπει να προφυλάξει όσο είναι εφικτό τους απογραφείς της.

  Στο δικό μου σεμινάριο σε ερώτηση "εάν σε προηγούμενες απογραφές παρουσιάστηκαν κίνδυνοι για τον απογραφέα κατά τις επισκέψεις σε σπίτια, όπως πχ να κινδυνεύσει η σωματική του ακεραιότητα και πώς μας υποστηρίζει η ΕΛΣΤΑΤ σε περίπτωση τέτοιου περιστατικού" η απάντηση ήταν πως στο παρελθόν έχουν γίνει πολλά και διάφορα περιστατικά και πως όλα τα πράγματα στη ζωή έχουν ρίσκο και απλά οφείλουμε να προσέχουμε.

  Επίσης (πριν αυξηθούν τόσο πολύ τα κρούσματα) σε ερώτηση για το αν νοσήσουμε με covid και πρέπει να επισκεφτούμε σπίτια για απογραφή με έντυπο τί γίνεται, η απάντηση ήταν να τηρούμε όλα τα μέτρα ασφαλείας για να μην κολλήσουμε, γιατί πρέπει να φροντίσουμε να μείνουμε υγιείς και να ολοκληρώσουμε την διαδικασία (ούτε εδώ λόγος για τηλεφωνική συνέντευξη για την συμπλήρωση των εντύπων).

  Δηλαδή αστεία πράγματα και μετά κατηγορείς όσους απογραφείς προβληματίζονται και δεν θέλουν να έρθουν σε επαφή με αγνώστους.

Επεξ/σία από manzana
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manzana είπε

  Η ΕΛΣΤΑΤ να φρόντιζε να σχεδιάσει καλύτερα την όλη διαδικασία (δύσκολη, δε λέω, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία για το μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί, άλλωστε η απογραφή είναι κομμάτι των αρμοδιοτήτων της) και να υπολογίσει πως εν μέσω πανδημίας covid πρέπει να προφυλάξει όσο είναι εφικτό τους απογραφείς της.

  Στο δικό μου σεμινάριο σε ερώτηση "εάν σε προηγούμενες απογραφές παρουσιάστηκαν κίνδυνοι για τον απογραφέα κατά τις επισκέψεις σε σπίτια, όπως πχ να κινδυνεύσει η σωματική του ακεραιότητα και πώς μας υποστηρίζει η ΕΛΣΤΑΤ σε περίπτωση τέτοιου περιστατικού" η απάντηση ήταν πως στο παρελθόν έχουν γίνει πολλά και διάφορα περιστατικά και πως όλα τα πράγματα στη ζωή έχουν ρίσκο και απλά οφείλουμε να προσέχουμε.

  Επίσης σε ερώτηση για το αν νοσήσουμε με covid και πρέπει να επισκεφτούμε σπίτια για απογραφή με έντυπο τί γίνεται, η απάντηση ήταν να τηρούμε όλα τα μέτρα ασφαλείας για να μην κολλήσουμε, γιατί πρέπει να φροντίσουμε να μείνουμε υγιείς και να ολοκληρώσουμε την διαδικασία (ούτε εδώ λόγος για τηλεφωνική συνέντευξη για την συμπλήρωση των εντύπων).

  Δηλαδή αστεία πράγματα και μετά κατηγορείς όσους απογραφείς προβληματίζονται και δεν θέλουν να έρθουν σε επαφή με αγνώστους.

Συμφωνώ ότι η ΕΛΣΤΑΤ θα έπρεπε να σχεδιάσει πιο σωστά την διαδικασία, αλλά εσύ (δε μιλάω για εσένα προσωπικά, γενικά το λέω) επέλεξες να εργασθείς ως απογραφέας, δηλαδή πως ακριβώς θα μπορούσε να σε προφυλάξει εάν για τον Χ, Υ, Ζ λόγο ο απογραφόμενος δε το κάνει ηλεκτρονικά και πρέπει να γίνει διά ζώσης ;

Ή μήπως στην προκύρηξη την οποία υποτίθεται διάβασες και αποδέχθηκες τους όρους της, έλεγε ότι θα έχεις το "δικαίωμα" να πεις:

"Α, εγώ δε μπαίνω μέσα σε σπίτι με αγνώστους"

Tην ερώτηση αν νοσήσεις με covid, τι γίνεται, πολύ κακώς την έκανες 

Φροντίζεις όσο το δυνατόν περισσότερο μπορείς να μην νοσήσεις, όπως σωστά σου είπαν, και αν ο μη γένοιτο συμβεί, είναι προφανές ότι ενημερώνεις και παραιτείσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είχα μια αναπάντητη κλήση.
Δεν ξέρω εάν προερχόταν από τομεάρχη ή επόπτη γιατί το τελευταίο διάστημα μ έχουν τρελάνει σε διαφημιστικά κ προωθητικά (παρόλο που είμαι στο μητρώο 11).

Δεδομενης της επιδημιολογικής κατάστασης που δυσχεραίνει μέρα με τη μετά θεωρώ πως ο σχεδιασμός της απογραφής εκθέτει σε μεγάλο βαθμό τους απογραφείς.

Πως να το κάνουμε… δεν μπορείς να συμπληρώσεις έντυπα στο πόδι. Θα χρειαστεί να ακουμπήσεις κάπου έντυπα. Δεν μπορείς να ξέρεις την υπευθυνότητα ή κατάσταση του ξένου ανθρώπου που θα σε βάλει στο σπίτι του.

Ήδη σήμερα δημοσίευσαν πως η κατάσταση στο νοσοκομείο Βολου ήταν δραματική με έναν γιατρό για 150+ ασθενείς συν τους κοβιντ.

Θα ήθελα κ εγώ να συνεχίσω ως απογραφεας αλλά δυστυχώς τόσο η υλοποίηση όσο κ η εξέλιξη με τον COVID με κάνουν να αποχωρήσω.

Αργοτερα θα στείλω email στην επόπτρια να ενημερώσω. 
Δεν είναι να παίζεις με την υγεία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@velissarios1

Σε περίπτωση που είμαι στους επιτυχόντες (ακόμα δεν έχουμε κάνει καν σεμινάριο στον δήμο μου, μόνο δικαιολογητικά έχουμε δώσει..) και τελικά αρνηθώ την θέση, υπάρχει κάποια επίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, pintourikio είπε

@velissarios1

Σε περίπτωση που είμαι στους επιτυχόντες (ακόμα δεν έχουμε κάνει καν σεμινάριο στον δήμο μου, μόνο δικαιολογητικά έχουμε δώσει..) και τελικά αρνηθώ την θέση, υπάρχει κάποια επίπτωση?

όχι.
Θα πάνε στον επόμενο επιλαχόντα κ εσένα θα σε βάλουν στο τέλος της λίστας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, manzana είπε

   Κι εγώ τελικά κινήθηκα με τον ίδιο τρόπο (μέιλ στην επόπτρια), όπου ανέφερα πως αν χρειάζεται κάποια άλλη ενέργεια από πλευράς μου να με ενημερώσουν σχετικά. Θα περιμένω να δω αν θα λάβω κάποια απάντηση και αν μου πουν πως πρέπει να κάνω περαιτέρω κίνηση για την ακύρωση της συμμετοχής, μου θα ενημερώσω εδώ

  Το σεμινάριο που συμμετείχα εγώ δεν ήταν και το καλύτερο (όπως ανέφερα σε προηγούμενο ποστ μου). Δημιουργήθηκαν περισσότερες απορίες από όσες υπήρχαν πριν το σεμινάριο (οι οποίες και δεν απαντήθηκαν τελικά, λόγω εσφαλμένης κατανόησης) και κατάλαβα κι εγώ πως ενδεχομένως σε κάποια θέματα να λάβαμε ελλιπή ή λανθασμένη πληροφόρηση.

  Σε εσένα πάντως εγώ να πω ένα ευχαριστώ, γιατί παρόλη την έλλειψη χρόνου, όποτε μπορείς απαντάς/δίνεις πληροφορίες και βοηθάς με αυτόν τον τρόπο τους υπόλοιπους. Μακάρι όσοι συμμετέχουν σε αυτή τη διαδικασία (τομεάρχες-επόπτες) να είχαν την όρεξη και την διάθεσή σου.

    Η ΕΛΣΤΑΤ να φρόντιζε να σχεδιάσει καλύτερα την όλη διαδικασία (δύσκολη, δε λέω, αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία για το μπάχαλο που έχει δημιουργηθεί, άλλωστε η απογραφή είναι κομμάτι των αρμοδιοτήτων της) και να υπολογίσει πως εν μέσω πανδημίας covid πρέπει να προφυλάξει όσο είναι εφικτό τους απογραφείς της.

  Στο δικό μου σεμινάριο σε ερώτηση "εάν σε προηγούμενες απογραφές παρουσιάστηκαν κίνδυνοι για τον απογραφέα κατά τις επισκέψεις σε σπίτια, όπως πχ να κινδυνεύσει η σωματική του ακεραιότητα και πώς μας υποστηρίζει η ΕΛΣΤΑΤ σε περίπτωση τέτοιου περιστατικού" η απάντηση ήταν πως στο παρελθόν έχουν γίνει πολλά και διάφορα περιστατικά και πως όλα τα πράγματα στη ζωή έχουν ρίσκο και απλά οφείλουμε να προσέχουμε.

  Επίσης (πριν αυξηθούν τόσο πολύ τα κρούσματα) σε ερώτηση για το αν νοσήσουμε με covid και πρέπει να επισκεφτούμε σπίτια για απογραφή με έντυπο τί γίνεται, η απάντηση ήταν να τηρούμε όλα τα μέτρα ασφαλείας για να μην κολλήσουμε, γιατί πρέπει να φροντίσουμε να μείνουμε υγιείς και να ολοκληρώσουμε την διαδικασία (ούτε εδώ λόγος για τηλεφωνική συνέντευξη για την συμπλήρωση των εντύπων).

  Δηλαδή αστεία πράγματα και μετά κατηγορείς όσους απογραφείς προβληματίζονται και δεν θέλουν να έρθουν σε επαφή με αγνώστους.

Γελοιοδεστατη και εντελώς ασοβαρη η απάντηση που σου έδωσαν στο σεμινάριο για το θέμα της ασφάλειας. Άστο, καλά έκανες και δεν συνεχισες. Όχι πως αν πράγματι κινδυνέψεις μπορεί να σου κάνει κάτι η ΕΛΣΤΑΤ ούτε μπορεί να κουβαλάς όπλο η κατι για να προστατευθείς, αλλά ας φροντίσουν και αυτοί να σου πουν μια πιο επίσημη η διπλωματική απάντηση, πχ κάλεσε την αστυνομία, σε τυχόν φωνές του απογραφομενου μην γίνεις αγενής, αντιμιλησεις, φωνάξεις και φουντώσει ο καυγάς και έχουμε άλλα ευτράπελα. Έπρεπε να δώσουν συμβουλες χειρισμού διαφόρων καταστασεων ώστε να μειωθεί ο κίνδυνος για κάποιον εκεί που τον παίρνει, τώρα αν ο άλλος έχει βάλει σκοπό να επιτεθεί στον απογραφεα άμα τον δει μπροστά του, δεν την γλιτώνεις πέρα από το να τρέξεις. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Σου παραθέτω τμήμα από την ειδοποίηση που μοιράζει ο Απογραφέας σε περίπτωση που δεν βρει το νοικοκυριό... νομίζω οτι έκαναν λάθος στο σεμινάριο.

Λυπάμαι που δεν συμμετέχω πιο συχνά στην συζήτηση αλλά δυστυχώς δεν έχω ούτε χρόνο ούτε προσωπική ζωή αυτόν τον καιρό.

image.png.ca22258298c05d9f03227fc7808fe843.png

Σε περίπτωση τηλεφωνικής απογραφής, πως θα του δώσουμε την ανάλογη "βεβαίωση" πως έχει απογραφεί? Όπως επίσης δεν πρέπει να υπογράψει το ανάλογο έντυπο?

Κατά τα άλλα θεωρώ πως είναι μεγάλο φάουλ να ζητάμε ΑΦΜ/ΑΜΚΑ. Πολύ πιθανόν κάποιοι να μην δώσουν ή να μην έχουν όλα τα μέλη. Ελπίζω να μπορούμε να προχωρήσουμε στη καταχώρηση χωρίς αυτά τα δύο στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Muchacho είπε

Σε περίπτωση τηλεφωνικής απογραφής, πως θα του δώσουμε την ανάλογη "βεβαίωση" πως έχει απογραφεί? Όπως επίσης δεν πρέπει να υπογράψει το ανάλογο έντυπο?

Κατά τα άλλα θεωρώ πως είναι μεγάλο φάουλ να ζητάμε ΑΦΜ/ΑΜΚΑ. Πολύ πιθανόν κάποιοι να μην δώσουν ή να μην έχουν όλα τα μέλη. Ελπίζω να μπορούμε να προχωρήσουμε στη καταχώρηση χωρίς αυτά τα δύο στοιχεία.

Θεωρητικά του το δίνεις όταν του το πας να το υπογράψει. Ελπίζω να φροντίσουν να προωθήσουν την τηλεφωνική απογραφή, είναι άσχημα τα πράγματα με COVID.

Εντάξει αν δεν είχα τεράστια ανάγκη και εγώ θα το σκεφτόμουν. Τουλάχιστον είναι σχετικά καλά λεφτά για λίγη δουλειά, ειδικά αν πάει καλά η ηλεκτρονική απογραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μας μοίρασαν τους κωδικούς για απογραφή. Μπαίνοντας στο gov.gr για απογραφή όμως αναφέρει ότι η υπηρεσία δεν είναι ακόμα διαθέσιμη. Και η απογραφή ηλεκτρονικά είναι μέχρι τις 26/11. Τι φάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...