Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα πάρει μέρος στην απογραφή του 2011 ως απογραφέας και θα με ενδιέφερε να κάνω αίτηση για τομεάρχης φέτος.

Ερωτήσεις:

1) Τί είναι το bring your own device που βλέπω στην αίτηση;

2) Είδα ότι δηλώνεις έως 3 δημοτικές ενότητες που θέλεις, αν έχουν καλυφθεί λογικά σε απορρίπτουν; Ή υπάρχει περίπτωση να σε στείλουν κάπου αλλού; Επίσης μπορείς να δηλώσεις μόνο 1; 

3) Αν είναι το ίδιο με την προηγούμενη απογραφή, οι τομεάρχες θα έχουν υπό την επίβλεψή τους τους απογραφείς στην απογραφή πληθυσμού, σωστά; 

4) Η απογραφή κτηρίων θα γίνει με επί τόπου επίσκεψη; Νομίζω η πρόσφατη απογραφή γεωργίας πήραν τηλέφωνο στους γονείς μου.

5) Σε περίπτωση ενεργού δελτίου ανεργίας, γίνεται ακύρωση αυτού αν γίνει η πρόσληψη;

6) Έχουμε κάποιο ενδεικτικό πρότυπο του τι χρειάζεται για να ολοκληρωθεί ένα κτήριο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, panoc είπε

Να ρωτησω κατι, ισως να μη καταλαβαζ καλα. Ο ηδη εργαζομενος και μαλιστα στο δημοσιο, εχει περισσοτερα μορια απο τον ανεργο ? Ειδα σωστα ?

αφού έχει περισσότερο ελεύθερο χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Πάντως το 2001 που είχα συμμετάσχει ως απογραφέας, αν θυμάμαι καλά μας είχαν πει ότι έχουμε δικαίωμα να καλέσουμε αστυνομία αν αρνηθεί κάποιος να απογραφεί...

Εγώ θυμαμαι σε πολλές περιπτώσεις, όπως και σε εμάς που δεν πέρασαν να μας απογραψουν, πηγαίναμε στα αστυνομικά τμήματα για να απογράφουμε. Στην απογραφή του 11 είχε συμμετάσχει φίλος σε περιοχές με μετανάστες, σε πολλές πόρτες χτύπαγε κουδούνια και μόλις έλεγε ότι ήταν για την απογραφή δεν άνοιγαν, όσοι άνοιγαν έκλειναν την πόρτα γρήγορα, ήταν διαμερίσματα που εμεναν πολλά άτομα μαζί. Οι οδηγιες που είχε πάρει ήταν να ρωτάει διαμερίσματα γειτόνων πόσοι μένουν περιπου σε εκείνα που δεν ανοίγουν και συμπλήρωνε μόνος του τα χαρτιά. 

3 ώρες πριν, dompred είπε

Είχα πάρει μέρος στην απογραφή του 2011 ως απογραφέας και θα με ενδιέφερε να κάνω αίτηση για τομεάρχης φέτος.

Ερωτήσεις:

1) Τί είναι το bring your own device που βλέπω στην αίτηση;

2) Είδα ότι δηλώνεις έως 3 δημοτικές ενότητες που θέλεις, αν έχουν καλυφθεί λογικά σε απορρίπτουν; Ή υπάρχει περίπτωση να σε στείλουν κάπου αλλού; Επίσης μπορείς να δηλώσεις μόνο 1; 

3) Αν είναι το ίδιο με την προηγούμενη απογραφή, οι τομεάρχες θα έχουν υπό την επίβλεψή τους τους απογραφείς στην απογραφή πληθυσμού, σωστά; 

4) Η απογραφή κτηρίων θα γίνει με επί τόπου επίσκεψη; Νομίζω η πρόσφατη απογραφή γεωργίας πήραν τηλέφωνο στους γονείς μου.

5) Σε περίπτωση ενεργού δελτίου ανεργίας, γίνεται ακύρωση αυτού αν γίνει η πρόσληψη;

6) Έχουμε κάποιο ενδεικτικό πρότυπο του τι χρειάζεται για να ολοκληρωθεί ένα κτήριο;

Το 4 απαντήθηκε πριν, πρέπει να χτυπήσεις κουδούνια και να μπεις μέσα για να ρωτησεις υλικό κατασκευής (σιγά μην γνωρίζουν ακριβώς), πλήθος διαμερισματων.

28 λεπτά πριν, ge0rgi0s είπε

Τρόπος πληρωμής? Να υποθέσω όλα μαζί στο τέλος , με την λήξη της σύμβασης ? 

Ε λογικά ναι, δύσκολα θα μπορούσε να ίσχυε κάτι διαφορετικό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μόνο που σκέφτομαι το βρίσιμο και το κλείσιμο της πόρτας στη μούρη ΔΕΝ θα πήγαινα σε αυτή τη δουλειά.

άσε που πιθανώς να κινδυνεύει ακόμα και η σωματική επικαιρότητα,διότι σε αυτό τον κόσμο που ζούμε ποτέ δεν ξέρεις..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός οτι η απογραφή γίνεται Ιούλιο-Αύγουστο, σε συνδυασμό με τον covid, δεν αφήνει πολλά περιθώρια επιτυχούς ολοκλήρωσης της διαδικασίας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2021 στις 7:25 ΜΜ, czarjuly είπε

Πως και δεν βαλανε να ναι εμβολιασμενοι;😛

Επιβάλλεται να είναι εμβολιασμενοι.

εδώ από 15 Ιουλίου δεν θα μπαίνεις σε καφετέρια χωρις χαρτί/εμβόλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ειναι ακριβως ο χρονος της ολης "δουλειας"? Ναι μεν η συμβαση ειναι 5 μηνες, αλλα τι κανουμε γενικα μετα την περιοδο του Ιουλ-Αυγ οπου θα εχει τελειωσει ενας τομεαρχης την καταγραφη των κτιριων? Μηπως επιτηδες "πηδηξες" αυτην την πληροφορια?

Αναφερεις μονο οτι καποια στιγμη τον Οκτ, τοποθετω τους απογραφεις στους χωρους ευθυνης τους. Τι ειναι αυτο? Ποια η δικια μου αρμοδιοτητα?

Επισης ειδα οτι η καταχωρηση γινεται με συντεταγμενες. Αρα φανταζομαι οδοι δεν χρειαζονται καθολου? Γτ επαρχια ειναι ενα θεμα συνηθως αυτο, κυριως με τα νουμερα. Υπαρχουν καποια ενδεικτικα screenshots απο το software της καταχωρησης των κτιριων? (για να καταλαβουμε πανω κατω τις επιλογες, το μεγεθος κτλ)

Η εκπαιδευση που αναφερει στο δελτιο τυπου ποτε ειναι?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dompred είπε

Είχα πάρει μέρος στην απογραφή του 2011 ως απογραφέας και θα με ενδιέφερε να κάνω αίτηση για τομεάρχης φέτος.

Ερωτήσεις:

1) Τί είναι το bring your own device που βλέπω στην αίτηση;

2) Είδα ότι δηλώνεις έως 3 δημοτικές ενότητες που θέλεις, αν έχουν καλυφθεί λογικά σε απορρίπτουν; Ή υπάρχει περίπτωση να σε στείλουν κάπου αλλού; Επίσης μπορείς να δηλώσεις μόνο 1; 

3) Αν είναι το ίδιο με την προηγούμενη απογραφή, οι τομεάρχες θα έχουν υπό την επίβλεψή τους τους απογραφείς στην απογραφή πληθυσμού, σωστά; 

4) Η απογραφή κτηρίων θα γίνει με επί τόπου επίσκεψη; Νομίζω η πρόσφατη απογραφή γεωργίας πήραν τηλέφωνο στους γονείς μου.

5) Σε περίπτωση ενεργού δελτίου ανεργίας, γίνεται ακύρωση αυτού αν γίνει η πρόσληψη;

6) Έχουμε κάποιο ενδεικτικό πρότυπο του τι χρειάζεται για να ολοκληρωθεί ένα κτήριο;

1. Έχεις δικαίωμα να φέρεις μαζί σου το λαπτοπ ή tablet σου ΑΝ έχεις...δεν είσαι υποχρεωμένος.Μπορεί κάποιος να θέλει να αποφύγει την ευθύνη χρέωσης tablet ή να τον βολέυει περισσότερο η δική του συσκευή.

2.Δεν απορρίπτεσαι...μένεις αναπληρωματικός (θα υπάρχουν και παραιτήσεις, εγκαταλείψεις κλπ.). Δεν σε στέλνουν σε μέρη που δεν έχεις δηλώσει. Δεν έχω δει αν μπορείς να συμπληρώσεις μόνο μία περιοχή...λογικά πρέπει να γίνεται αλλά δεν το λέω με σιγουριά.

3. Σωστά.

4. Ναι. Δεν υπάρχει η δυνατότητα τηλεφωνικής επικοινωνίας καθώς αναφερόμαστε σε κτήρια όχι σε κατοικίες.

5. Δεν διακόπτεται το δελτίο ανεργίας. Αυτό μας είπαν στην αρχική εκπαίδευση...αλλά θέλω να το βρω και γραμμένο.

6. Δες του 2011(δεν έχει αναρτηθεί ακόμα του 2021 αλλα΄είναι παραπλήσιο...αλλάζει η δομή)

https://www.statistics.gr/documents/20181/1204270/entipo_O2.pdf/aba069b8-67ac-45e0-98e9-f9c65d1e4d10

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Ποιος ειναι ακριβως ο χρονος της ολης "δουλειας"? Ναι μεν η συμβαση ειναι 5 μηνες, αλλα τι κανουμε γενικα μετα την περιοδο του Ιουλ-Αυγ οπου θα εχει τελειωσει ενας τομεαρχης την καταγραφη των κτιριων? Μηπως επιτηδες "πηδηξες" αυτην την πληροφορια?

Αναφερεις μονο οτι καποια στιγμη τον Οκτ, τοποθετω τους απογραφεις στους χωρους ευθυνης τους. Τι ειναι αυτο? Ποια η δικια μου αρμοδιοτητα?

Επισης ειδα οτι η καταχωρηση γινεται με συντεταγμενες. Αρα φανταζομαι οδοι δεν χρειαζονται καθολου? Γτ επαρχια ειναι ενα θεμα συνηθως αυτο, κυριως με τα νουμερα. Υπαρχουν καποια ενδεικτικα screenshots απο το software της καταχωρησης των κτιριων? (για να καταλαβουμε πανω κατω τις επιλογες, το μεγεθος κτλ)

Η εκπαιδευση που αναφερει στο δελτιο τυπου ποτε ειναι?

Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Δεν υπάρχουν θεωρίες συνωμοσίας. Σου παραθέτω την προκήρυξη.

https://www.statistics.gr/documents/20181/17279235/ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ+ΕΠΙΛΟΓΗΣ+ΤΟΜΕΑΡΧΩΝ_240621_Ψ6Ζ86ΣΙ-Χ9Β.pdf/e537603a-1bf7-9122-8f76-936d69876c58

Στην σελίδα 4 λέει:

image.png.ba5918699e4d6031b63b25afdad77708.png

image.png.aa84e48b3eeb290c75f881efb346cb3f.png

Το bullet 1 είναι η βασικότερη δουλειά του τομεάρχη και το αναλύσαμε.

Bullet 2. Tο εκπαιδευτικό σεμινάριο δφεδομένου οτι η απογραφή θα ξεκινήσει 23 Οκτωβρίου πότε λες να γίνει; Για να τα έχουν οι απογραφείς τομεάρχες φρέσκα.

Βullet 3. Επειδή θα έχεις διατρέξει τον τομέα σου και θα τον ξέρεις πια εσύ θα εγκαταστήσεις (δηλαδή θα δείξεις στον απογραφέα ποια περιοχή θα απογράψει μην τυχόν και μπερδευτεί μα άλλον και απογράφουν το ίδιο τμήμα)

Bullet 4.Εννοείται οτι θα είσαι υπεύθυνος για την δουλειά των απογραφέων σου dηλαδή να μην την εγκαταλείψουν κλπ και αν υπάρξει πρόβλημα θα λυθεί από όλους μαζί. Δεν βλέπω κάτι παράξενο σε αυτό. 

 Bullet 5. Έλεγχος των δελτίων ματά το πέρας ρτης απογραφής.Μπορεί να υπάρχει απογραφέας που έχει τα περισσότρα στοιχεία ασυμπλήρωτα. Αυ΄το φυσικά θα έχει επισημανθεί στο σεμινάριο αλλά μλκες υπάρχουν πάντα.

Δεν έχω κάτι άλλο να γράψω αλλά μην σκέφτεσαι οτι σε όλα υπάρχει παγίδα.

Ήθελα να βοηθήσω ...γι αυτό και ανέβασα αυτό το θέμα!

4 ώρες πριν, plomaskost είπε

Όταν οι περισσότερες κατοικίες λόγω διακοπών καλοκαιριού είναι άδειες τί γίνεται στην περίπτωση;

Δυστυχώς θα υπάρχει και αυτό το πρόβλημα.

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Σωστά είδες ... δεν γνωρίζω για ποιο λόγο πρέπει να έχει περισσότερα μόρια ο Δ/Υ

Ένα άλλο θέμα είναι πώς θα πληρωθεί ένας ΔΥ νόμιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 velissarios1 Καλησπέρα φίλε μήπως ξέρεις κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες αφού ασχολείσαι (έχεις ασχοληθεί) με την Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021. Νέα καταληκτική ημερομηνία υποβολής ηλεκτρονικών αιτήσεων, έως 19/07/2021

1. Όταν αναφέρετε η προκήρυξη σε κτίρια εννοεί πολυκατοικίες .... άλλα και όλα τα κτίρια ; π.χ. δημόσια , μονοκατοικίες, π.χ εγώ που είμαι από νησί πηγαίνουμε στα χωριά και γίνεται απογραφή μονοκατοικιών ; ή μόνο στη πρωτεύουσα του νησιού ;

2. Πρέπει οπωσδήποτε να καταμετρήσεις 600 κτίρια  και να τα βγάλεις σε μέσο όρον 10 μέρες ;

3.  Oι σχέσεις σου με τους απογραφείς ποία είναι τους ακολουθείς στη δουλειά τους και συμμετέχεις και εσύ επικουρικά ; Μιλάτε μέσω τηλ. ;  θα υπάρχει κάποιο γραφείο ;  τα λέτε σε εξωτερικό χώρο ;

4 . Εφόσον θα έχεις καταμετρήσει  τα κτίρια και  έχεις  κάνει checkpoint τις λεπτομέρειες οι απογραφείς τι δουλειά κάνουν ακριβώς ;

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Επεξ/σία από dennis3gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dennis3gr είπε

 velissarios1 Καλησπέρα φίλε μήπως ξέρεις κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες αφού ασχολείσαι (έχεις ασχοληθεί) με την Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021. Νέα καταληκτική ημερομηνία υποβολής ηλεκτρονικών αιτήσεων, έως 19/07/2021

1. Όταν αναφέρετε η προκήρυξη σε κτίρια εννοεί πολυκατοικίες .... άλλα και όλα τα κτίρια ; π.χ. δημόσια , μονοκατοικίες, π.χ εγώ που είμαι από νησί πηγαίνουμε στα χωριά και γίνεται απογραφή μονοκατοικιών ; ή μόνο στη πρωτεύουσα του νησιού ;

2. Πρέπει οπωσδήποτε να καταμετρήσεις 600 κτίρια  και να τα βγάλεις σε μέσο όρον 10 μέρες ;

3.  Oι σχέσεις σου με τις απογραφείς ποία είναι τους ακολουθείς στη δουλειά τους και συμμετέχεις και εσύ επικουρικά ; Μιλάτε μέσω τηλ. ;  θα υπάρχει κάποιο γραφείο ;  τα λέτε σε εξωτερικό χώρο ;

4 . Εφόσον θα έχεις καταμετρήσει  τα κτίρια και  έχεις  κάνει checkpoint τις λεπτομέρειες οι απογραφείς τι δουλειά κάνουν ακριβώς ;

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Είχα πάει ως απογραφέας στη προηγούμενη απογραφή.

1. Όλα τα κτήρια, υπάρχουν επιλογές για εκκλησίες, εργοστάσια, ξενοδοχεία, σχολεία, δημόσιο, νοσοκομεία κλπ πέρα από κατοικίες

3. Σε εμάς ήταν μαζί στην ενημέρωση για τους απογραφείς, μας μάζεψε ποιοι είμασταν στη περιοχή που είχε, μας μοίρασε ποιο κομμάτι θα πάρει ο καθένας και μας πήγε μια βόλτα για να μη μπερδευτούμε (το τελευταίο δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικό ή το έκανε έτσι). Από εκεί και πέρα μας έδωσε το τηλέφωνό της μήπως χρειαστούμε κάτι και μας είχε πει να ενημερώνουμε κάθε 1-2 μέρες πως πάμε. Δεν υπάρχει γραφείο, στο τέλος (πριν τελειώσει η απογραφή) μας φώναξε σπίτι της για να ρίξουμε μια ματιά ότι δεν έγινε κάποιο λάθος και να συμπληρώσουμε αν κάτι ξεχάσαμε.

4. Πρώτα γίνεται η απογραφή κτηρίων από τους τομεάρχες και μετά η απογραφή πληθυσμού από τους απογραφείς. Οι απογραφείς ρωτάνε ερωτήσεις για το ποια άτομα ήταν εντός των κτηρίων την ημέρα αναφοράς (την προηγούμενη της έναρξης της απογραφής).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...