Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, funkopop είπε

Ο τομεάρχης μας είπαν ότι θα τα έστελνε🤷‍♀️

Επειδή είμαι τομεάρχης εμάς δεν μας ενημέρωσαν για κάτι τέτοιο. Έστειλαν οι επόπτες σε απογραφεις+τομεάρχες τα ίδια αρχεία. Βέβαια άλλοι δήμοι ακολουθούν διαφορετικές διαδικασίες 🤷

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, TheConstant είπε

Επειδή είμαι τομεάρχης εμάς δεν μας ενημέρωσαν για κάτι τέτοιο. Έστειλαν οι επόπτες σε απογραφεις+τομεάρχες τα ίδια αρχεία. Βέβαια άλλοι δήμοι ακολουθούν διαφορετικές διαδικασίες 🤷

Τι να πω, σε κάθε σεμινάριο έχουν πει διαφορετικά πράγματα απ ’ότι διαβάζω εδώ🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, κάποιος που έχει ξεκινήσει και έχει μοιράσει φακέλους, αν μπορεί να βοηθήσει αυτούς που είναι στην προεργασία.. Μια απορία είναι πως σημειώνεις τους ορόφους ας πούμε σε μια πολυκατοικία, αν είναι σφραγισμένοι οι φάκελοι, πρέπει να θυμάσαι ποιος φάκελος αντιστοιχεί που.. Επίσης μετά όταν πας στο online στο Ο3, βάζεις μόνο τους ορόφους και τέλος?? Ή θέλει και κάποια άλλα στοιχεία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, kostaspsilos13 είπε

Παιδιά, κάποιος που έχει ξεκινήσει και έχει μοιράσει φακέλους, αν μπορεί να βοηθήσει αυτούς που είναι στην προεργασία.. Μια απορία είναι πως σημειώνεις τους ορόφους ας πούμε σε μια πολυκατοικία, αν είναι σφραγισμένοι οι φάκελοι, πρέπει να θυμάσαι ποιος φάκελος αντιστοιχεί που.. Επίσης μετά όταν πας στο online στο Ο3, βάζεις μόνο τους ορόφους και τέλος?? Ή θέλει και κάποια άλλα στοιχεία? 

Βασικά είναι απλό, μην κλείνεις τους φακέλους. Βασικά μην γράφεις καν τον κωδικό ολόκληρο, μόνο τα 7 πρώτα ψηφία που θα είναι ίδια σε όλους για όσους δώσεις και το τηλέφωνο. Αυτό γιατί μπορεί να βρεις οικία που δεν υπάρχει καν. Και φυσικά μην τους κλείνεις με το αυτοκόλλητο γιατί μετά δεν θα μπορείς να δεις τον κωδικό, συμπλήρωσε τον έξω από κάθε πόρτα και μετά στο Ο3 συμπληρώνεις το όνομα στην αντίστοιχη σειρά.

Στο online από ότι ξέρω μόνο ορόφους αν έδωσες κανονικά φάκελο αλλιώς την επιλογή που χρειάζεται.

Επεξ/σία από Darky
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Darky είπε

Βασικά είναι απλό, μην κλείνεις τους φακέλους. Βασικά μην γράφεις καν τον κωδικό ολόκληρο, μόνο τα 7 πρώτα ψηφία που θα είναι ίδια σε όλους για όσους δώσεις και το τηλέφωνο. Αυτό γιατί μπορεί να βρεις οικία που δεν υπάρχει καν. Και φυσικά μην τους κλείνεις με το αυτοκόλλητο γιατί μετά δεν θα μπορείς να δεις τον κωδικό, συμπλήρωσε τον έξω από κάθε πόρτα και μετά στο Ο3 συμπληρώνεις το όνομα στην αντίστοιχη σειρά.

Στο online από ότι ξέρω μόνο ορόφους αν έδωσες κανονικά φάκελο αλλιώς την επιλογή που χρειάζεται.

Να είσαι καλά, ωραία λύση. Κάτι άλλο.. Αν μπεις σε ένα σπίτι ή μια πολυκατοικία, χτυπάς σε κάθε διαμέρισμα και ψάχνεις τον ιδιοκτήτη ή απλά τα αφήνεις κάτω απτην πόρτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Email δυο μερες πριν το σεμιναριο χωρις καμια σκεψη αν ο αλλος εχει καποια δουλεια...Αθανατο ελληνικο κο-πρι-το δημοσιο...

Επεξ/σία από ptsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά ένα λεπτό, λέει ότι για κάθε ερωτηματολόγιο ατόμου θα πάρουμε 2,3€ και νοικοκυριού 2,25.  Δηλαδή 4,5€ σίγουρα  για κάθε σπίτι. Δηλαδή στα 120 σπίτια 540€ και αυτό ΑΝ μας ανοίξουν και μας κάνουν την χάρη να μας τα απαντήσουν!!!! Το κόβω δηλαδή να παίρνουμε 300€ ο καθένας.... Πόσο ξεφτιλες!!!!! Βγάλανε το 1200 και τσιμπησαμε όλοι!!!! Πόσο μαλακες κι εμείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, kostaspsilos13 είπε

Να είσαι καλά, ωραία λύση. Κάτι άλλο.. Αν μπεις σε ένα σπίτι ή μια πολυκατοικία, χτυπάς σε κάθε διαμέρισμα και ψάχνεις τον ιδιοκτήτη ή απλά τα αφήνεις κάτω απτην πόρτα? 

Χτυπάς πρώτα, κάποιοι ανέφεραν πως τους είπαν να περάσουν 2-3 φορές και μετά να το ρίξουν από κάτω, αλλά εγώ αν δεν είναι κανείς το ρίχνω από κάτω, η εγκύκλιος τουλάχιστον δεν έχει τέτοια οδηγία ούτε μας είπαν κάτι τέτοιο. Άσε που δεν ξέρω αν θα ξαναμπορεσω να μπω στην κάθε πολυκατοικία. Είναι δυο που έχω περάσει από 3 φορές και δεν ανοίγει κανένας.

Το θέμα μου εμένα είναι πως μερικές πόρτες δεν περνάει από κάτω και δεν επιτρέπετε να το αφήσεις απ'εξω και εκεί πρέπει να ξαναπεράσω μήπως και βρω τον ιδιοκτήτη εκεί.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτύπησαν σήμερα για την απογραφή. Δύο φορές, το πρωί δεν πρόλαβα να κατέβω από την σκάλα και έφυγαν, πριν λίγο τους πρόλαβα, επειδή το κτίριο δεν απογράφηκε ως κατοικίσιμο στην προεργασία γιατί το μπέρδεψαν, αυτός έπρεπε να βγάλει κωδικούς για το κτίριο να το σημειώσει ως κατοικία, προσπάθησε μετά από ψάξιμο στο κινητό αλλά δεν μπόρεσε, δεν είχε το τηλέφωνο του επόπτη του οποτε συνενοηθηκαμε να περάσει αύριο ίδια ώρα για να μας δώσει τους κωδικούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Theodore39 είπε

Ρε παιδιά ένα λεπτό, λέει ότι για κάθε ερωτηματολόγιο ατόμου θα πάρουμε 2,3€ και νοικοκυριού 2,25.  Δηλαδή 4,5€ σίγουρα  για κάθε σπίτι. Δηλαδή στα 120 σπίτια 540€ και αυτό ΑΝ μας ανοίξουν και μας κάνουν την χάρη να μας τα απαντήσουν!!!! Το κόβω δηλαδή να παίρνουμε 300€ ο καθένας.... Πόσο ξεφτιλες!!!!! Βγάλανε το 1200 και τσιμπησαμε όλοι!!!! Πόσο μαλακες κι εμείς!

Οταν εκανα την απογραφη πολλα διαμερισματα και μαγαζια ηταν κλειστα και καποια δινανε την εντυπωση της εγκαταλειψης...σε ερωτηση μου στον εποπτη πως θα τα καταγραψει ο απογραφεας ειπε πως θα ρωτησει τους γειτονες και θα περασει απο εκει 2-3 φορες ...Ναι μηπως επιστρεψει απο τον παραδεισο ο ιδιοκτητης...!!!

Τι να λεμε αθανατο ελληνικο δημοσιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Theodore39 είπε

Ρε παιδιά ένα λεπτό, λέει ότι για κάθε ερωτηματολόγιο ατόμου θα πάρουμε 2,3€ και νοικοκυριού 2,25.  Δηλαδή 4,5€ σίγουρα  για κάθε σπίτι. Δηλαδή στα 120 σπίτια 540€ και αυτό ΑΝ μας ανοίξουν και μας κάνουν την χάρη να μας τα απαντήσουν!!!! Το κόβω δηλαδή να παίρνουμε 300€ ο καθένας.... Πόσο ξεφτιλες!!!!! Βγάλανε το 1200 και τσιμπησαμε όλοι!!!! Πόσο μαλακες κι εμείς!

Τα ποσά αυτά είναι μικτά, τα καθαρά είναι λιγότερα.
Το 1200 δεν το έβγαλε η έβγαλε η ΕΛΣΤΑΤ και ουδέποτε αναφέρθηκαν σε ένα τέτοιο ποσό. Τα ΜΜΕ πάντα χρησιμοποιούν τίτλους που θα προσελκύσουν κλικ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Muchacho είπε

Τα ποσά αυτά είναι μικτά, τα καθαρά είναι λιγότερα.
Το 1200 δεν το έβγαλε η έβγαλε η ΕΛΣΤΑΤ και ουδέποτε αναφέρθηκαν σε ένα τέτοιο ποσό. Τα ΜΜΕ πάντα χρησιμοποιούν τίτλους που θα προσελκύσουν κλικ...

Τα καθαρα ποσα ειναι 1100-1200 για τομεαρχες και 700-800 για απογραφεις...Βεβαια για τους απογραφεις αυτο αντιστοιχει σε αριθμο οικιων που δεν ειναι σιγουρο οτι θα απογραφουν...και πολλα δεν...θα απογραφουν τελικα...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ptsk είπε

Οταν εκανα την απογραφη πολλα διαμερισματα και μαγαζια ηταν κλειστα και καποια δινανε την εντυπωση της εγκαταλειψης...σε ερωτηση μου στον εποπτη πως θα τα καταγραψει ο απογραφεας ειπε πως θα ρωτησει τους γειτονες και θα περασει απο εκει 2-3 φορες ...Ναι μηπως επιστρεψει απο τον παραδεισο ο ιδιοκτητης...!!!

Τι να λεμε αθανατο ελληνικο δημοσιο...

Nα πω ενα παρομοιο,σε ερωτηση αν συναντησουμε αρνητισμο εχθρικοτητα κτλ τι κανουμε??Απαντηση:τους υπενθυμιζουμε με ευγενικο τροπο οτι ειναι υποχρεωση τους προς το κρατος !!!!!ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΕΝ ΕΤΗ 2021 ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ!!!Μας τρολαρουν δεν εξηγειται αλλιως

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να κάνω σύνδεση με τους κωδικούς μου στο taxis και να απογραψω την γιαγιά μου και τον παππού μου ή χρειάζονται οι δικοί τους κωδικοί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...