Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Fearsomefox είπε

Καλησπέρα,

μια ερώτηση να κάνω και εγώ, αν έχουμε ένα κτήριο που είναι διώροφο σχολείο τι σημειώνουμε στο Ο3 ως όροφο; Βάζουμε 0 για το ισόγειο που είναι τα γραφεία γυμνασιάρχη-λυκειάρχη;

Επίσης εφόσον δεν είναι κατοικία και δεν έχει κωδικό κατοικίας τι ακριβώς κάνουμε;

Ευχαριστώ

Δεν το απογραφεις, να θυμασαι μονο κατοικιες

7 ώρες πριν, xxatziva είπε

τι ειναι το 3Β?  ονομα δεν εχει η πολη που εισαι ?

Βαρη βουλα Βουλιαγμένη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Maverickj13 said:

Δεν το απογραφεις, να θυμασαι μονο κατοικιες

Βαρη βουλα Βουλιαγμένη

211 1212 030 ΔΗΜΟΣ ΒΑΡΗΣ - ΒΟΥΛΑΣ - ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ και ΓΛΥΦΑΔΑΣ το τηλέφωνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μας μοιράσουν τους κωδικούς στα σπίτια μας. Για παράδειγμα το πιστοποιητικό του εμβολιασμού πως το βγάζουμε ηλεκτρονικά βάζοντας τον Αμκα και τους κωδικούς taxis; Γιατί δεν μπορούσε να γίνει το ίδιο;

Εγώ ας πούμε λείπω δυό μήνες από την μόνιμη κατοικία μου. Πως θα κάνω απογραφή;

Θα στείλω email στην υπηρεσία απογραφής να είμαι καλλυμένος.

Επεξ/σία από manolis115
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλιστα ο εποπτης λεει οτι παραιτείται κόσμος και φυσικό ειναι αφού τους είπα τα πολλά  προβλήματα που θα αντιμετωπίσουν...Κοινώς ένα μπάχαλο θα γίνει...

 

Αναφορά σε κείμενο

Ενημερώνουμε ότι κάποιοι από εσάς μπορεί να μην παραλάβετε το σύνολο των απογραφικών τμημάτων του τομέα σας, καθώς γίνονται παραιτήσεις απογραφέων και οι αντικαταστάσεις τους απαιτούν εύλογο χρόνο να ολοκληρωθούν.

 

Επεξ/σία από ptsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manolis115 είπε

 

Εγώ ας πούμε λείπω δυό μήνες από την μόνιμη κατοικία μου. Πως θα κάνω απογραφή;

Δυο μήνες τώρα που μένεις;

Σε ξενοδοχείο;

Εάν ναι, όντως στείλε ένα mail να δεις τι ισχύει σε αυτή τη περίπτωση 

Αν όχι, θα απογραφεις εκεί που μένεις (προσωρινά). Έτσι γινόταν πάντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Maverickj13 είπε

Δεν το απογραφεις, να θυμασαι μονο κατοικιες

Άρα περνάω να μου βεβαιώσουν ότι δεν διαμένει κάποιος και απλά το σημειώνω στο Ο3

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί τόσο μικρό διάστημα για την αυτοαπογραφή; Βλέπω στην Καθημερινή ότι έφτασαν οι πρώτοι φάκελοι 12 του μηνός άρα για να φτάσουν όλοι φέεεεετα και η προθεσμία είναι μέχρι τις 27, υπάρχει περίπτωση να είναι ο χρόνος αρκετός;

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Γιατί τόσο μικρό διάστημα για την αυτοαπογραφή; Βλέπω στην Καθημερινή ότι έφτασαν οι πρώτοι φάκελοι 12 του μηνός άρα για να φτάσουν όλοι φέεεεετα και η προθεσμία είναι μέχρι τις 27, υπάρχει περίπτωση να είναι ο χρόνος αρκετός;

οχι βεβαια. 

σε αλλα νεα, που μυαλο για αυτοαπογραφη ο κοσμος,  εχει τα μετρα εχει τους ενφια τις ανατιμησεις, εδω ο κοσμος καιγεται και αυτοι πετανε τον χαρταετο. βαλανε και τον κουλη να κανει σποτακι 2 βδομαδες πριν ληξει η προθεσμια, εγω πειστηκα, τρεχω να αυτοαπογραφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε ολους. Να ρωτήσω με την εφαρμογή ΕΛΣΤΑΤ voip που έστειλαν τι γίνεται? Γνωρίζει κάποιος από εσάς κάποια πληροφορία? Είναι για να επικοινωνούμε εμείς οι απογραφείς με τους τομεάρχες ή απλά θα μας παίρνει τηλ κάποιος αυτοαπογραφούμενος για πληροφορίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, sofiagian είπε

Καλημέρα σε ολους. Να ρωτήσω με την εφαρμογή ΕΛΣΤΑΤ voip που έστειλαν τι γίνεται? Γνωρίζει κάποιος από εσάς κάποια πληροφορία? Είναι για να επικοινωνούμε εμείς οι απογραφείς με τους τομεάρχες ή απλά θα μας παίρνει τηλ κάποιος αυτοαπογραφούμενος για πληροφορίες?

Για να βρισκουνε οι αυτο-απογραφουμενοι τους απογραφεις τους ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε απογραφεις, μια ερωτηση γιατι εχω μπλέξει τα μπουτια μου...

Μενουμε 6 μηνες στο ένα σπιτι και 6 μήνες σε άλλο, αμφότερα εντος Αττικής (απλως το ενα παραλιακό), κυρια κατοικία στις δηλώσεις μας έχουμε το παραλιακό, σε πιο απογραφόμαστε;

Στο παραλιακό που ήμασταν το ΣΚ δεν εχουν φέρει ακόμη κωδικό (και δε ξερω αν θα φέρουν γιατι εκει τα περισσότερα ειναι εξοχικά)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, manolis115 είπε

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μας μοιράσουν τους κωδικούς στα σπίτια μας. Για παράδειγμα το πιστοποιητικό του εμβολιασμού πως το βγάζουμε ηλεκτρονικά βάζοντας τον Αμκα και τους κωδικούς taxis; Γιατί δεν μπορούσε να γίνει το ίδιο;

Εγώ ας πούμε λείπω δυό μήνες από την μόνιμη κατοικία μου. Πως θα κάνω απογραφή;

Θα στείλω email στην υπηρεσία απογραφής να είμαι καλλυμένος.

Η μονιμη κατοικια σου ειναι κενη αυτην τη στιγμη η μενει καποιος αλλος στην οικογενεια. Αν μενει αλλος θα μπει αυτος στην εφαρμογη για λογαριασμο ολης της οικιας.

Αν εισαι εκτος και θα παραμεινεις εκτος για πολυ καιρο ακομα οποτε δεν θα σε βρουνε, εκει δεν ξερω τι γινεται αν η κατοικια ειναι κενη ολο αυτο το διαστημα. Ισως μπορεις να επικοινωνησεις με τον απογραφεα σου να σου δωσει τον κωδικο να μπεις να κανεις την αυτο απογραφη. Δεν εχει σημασια αν εισαι μακρια απο το σπιτι σου, αλλα δεν θα δουλεψει αν εισαι εξωτερικο γιατι φιλτραρουνε τις IP εξωτερικου.

Το αλλο που λες για το TAXIS, δυστυχως δεν ειναι τοσο απλο οπως με το εμβολιο που ειναι ατομικη υποθεση. Δεν απογραφονται ατομα αλλα οικιες με τους κατοικους τους και η καθε οικια εχει μοναδικο κωδικο. Αν μενουν 5 ατομα σε ενα σπιτι δεν θα μπουν ολοι στην εφαρμογη, ενας θα μπει.

1 λεπτό πριν, sofiagian είπε

Θα πρέπει να έχουν όμως και αυτοί την εφαρμογή αλλιώς πως θα μας βρίσκουν?

Ναι θα την εχουν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ρε απογραφεις, μια ερωτηση γιατι εχω μπλέξει τα μπουτια μου...

Μενουμε 6 μηνες στο ένα σπιτι και 6 μήνες σε άλλο, αμφότερα εντος Αττικής (απλως το ενα παραλιακό), κυρια κατοικία στις δηλώσεις μας έχουμε το παραλιακό, σε πιο απογραφόμαστε;

Στο παραλιακό που ήμασταν το ΣΚ δεν εχουν φέρει ακόμη κωδικό (και δε ξερω αν θα φέρουν γιατι εκει τα περισσότερα ειναι εξοχικά)...

Σε ενα θα κανετε την απογραφη. Δεν έχει σημασία ποιο θα είναι. Απλά θα δηλωθείτε όλοι εκεί που μένετε. Αν σας ήρθε εδώ ο κωδικός καντε το να τελειώνετε. Αν έρθει και στο εξοχικό απλά μην το χρησιμοποιήσετε. Θα δηλωθεί σαν κενό....

Επεξ/σία από sofiagian
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ρε απογραφεις, μια ερωτηση γιατι εχω μπλέξει τα μπουτια μου...

Μενουμε 6 μηνες στο ένα σπιτι και 6 μήνες σε άλλο, αμφότερα εντος Αττικής (απλως το ενα παραλιακό), κυρια κατοικία στις δηλώσεις μας έχουμε το παραλιακό, σε πιο απογραφόμαστε;

Στο παραλιακό που ήμασταν το ΣΚ δεν εχουν φέρει ακόμη κωδικό (και δε ξερω αν θα φέρουν γιατι εκει τα περισσότερα ειναι εξοχικά)...

Εδω το FAQ

https://www.statistics.gr/el/2021-census-pop-hous-faq

Οδηγιες χρησης

https://www.statistics.gr/documents/20181/17286366/census-instructions.pdf/6f55a0d9-e620-83c5-77de-d1102a64ad62

Και τηλεφωνικο κεντρο για αποριες : 211 1212 032

 

Νομιζω στην περιπτωση σου επιλεγεις οποιο απο τα δυο σπιτια θελεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...