Προς το περιεχόμενο

Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021(Προκήρυξη ΕΛΣΤΑΤ)


velissarios1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dennis3gr είπε

 velissarios1 Καλησπέρα φίλε μήπως ξέρεις κάποιες σημαντικές λεπτομέρειες αφού ασχολείσαι (έχεις ασχοληθεί) με την Απογραφή Κτηρίων - Πληθυσμού 2021. Νέα καταληκτική ημερομηνία υποβολής ηλεκτρονικών αιτήσεων, έως 19/07/2021

1. Όταν αναφέρετε η προκήρυξη σε κτίρια εννοεί πολυκατοικίες .... άλλα και όλα τα κτίρια ; π.χ. δημόσια , μονοκατοικίες, π.χ εγώ που είμαι από νησί πηγαίνουμε στα χωριά και γίνεται απογραφή μονοκατοικιών ; ή μόνο στη πρωτεύουσα του νησιού ;

2. Πρέπει οπωσδήποτε να καταμετρήσεις 600 κτίρια  και να τα βγάλεις σε μέσο όρον 10 μέρες ;

3.  Oι σχέσεις σου με τους απογραφείς ποία είναι τους ακολουθείς στη δουλειά τους και συμμετέχεις και εσύ επικουρικά ; Μιλάτε μέσω τηλ. ;  θα υπάρχει κάποιο γραφείο ;  τα λέτε σε εξωτερικό χώρο ;

4 . Εφόσον θα έχεις καταμετρήσει  τα κτίρια και  έχεις  κάνει checkpoint τις λεπτομέρειες οι απογραφείς τι δουλειά κάνουν ακριβώς ;

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου.

Καλησπέρα.

1.Κτίριο είναι κάθε αυτόνομη κατασκευή που έχει μία είσοδο , τοίχους και σκεπή (ταράτσα ή κεκλιμένη στέγη) και φιλοξενεί κατοικίες(διαμερίσματα), καταστήματα επαγγελματικούς χώρους κλπ. Παράδειγμα μια πολυκατοικία με 20  διαμερίσματα είναι ένα κτίριο. Μια μονοκατοικία είναι ένα κτίριο. Το μουσείο Μπενάκη είναι ένα κτίριο. Η βουλή είναι ένα κτίριο. Το σπίτι σου που είναι μονοκατοικία είναι ένα κτίριο.Το διώροφο που μένεις εσύ στο ισόγειο και κάποιος άλλος από πάνω από σένα είναι ένα κτίριο κλπ κλπ.

2. Δεν καταγράφεις 600 κτίρια αλλά τόσα κτίρια που να φιλοξενούν 600 κατοικίες (διαμερίσματα). Να το πω χοντρά αν υπήρχε μια πολυκατοικία με 20 ορόφους και σε κάθε όροφο 30 κατοικίες εσύ θα απέγραφες μόνο 1 κτίριο.(1χ20χ30=600)

3. Παρακολουθείς την εκπαίδευση (σεμινάριο των απογραφέων) και τους τοποθετείς στον τομέα σου. Φαντάσου οτι έχεις έναν τομέα με 10 τετράγωνα, κάθε απογραφέας (νομίζω 5 θα έχεις) θα χρεωθεί 2 τετράγωνα χοντρικά.

4. Εσύ έχεις απογράψει τα κτίρια, οι απογραφείς σου θα απογράψουν τον πληθυσμό και αρκετά στοιχεία γύρω από αυτόν.

Θα ήθελα να τονίσω κάτι που δεν φάνηκε να ξεκαθαρίζεται στην ανακοίνωση της ΕΛΣΤΑΤ.

Ο τομεάρχης δεν θα είναι όλη την ώρα (τους 5 μήνες δηλαδή) υποχρεωμένος να τρέχει για την ΕΛΣΤΑΤ. Μόλις ολοκληρώσει την απογραφή κτιρίων (υπολογίζω μέσα στον Αύγουστο πια χωρίς να παίρνω όρκο) θα κάαααααθεται μέχρι να έρθει ο Οκτώβρης για να πάρουν σειρά οι απογραφείς του. Πιο ειλικρινά δεν μπορώ να το θέσω.

Επίσης χωρίς να θέλω να υποστηρίξω την ΕΛΣΤΑΤ θα ήθελα να αναφέρω οτι τα 1200 καθαρά (εντάξει 1131 + 123 επιστροφή φόρου για τους έχοντες εισόδημα <9000 περίπου) ισοδυναμούν με δύο μηνιάτικα ενός ανειδίκευτου υπαλλήλου περίπου.

Και επειδή δεν θα ήθελα η παραπάνω φράση μου να αποτελέσει έναρξη διαφωνίας με τα μέλη του forum ας κρατήσουμε το οτι ήθελα να βοηθήσω...αυτό και μόνο.Καλό βράδυ σε όλους

Επεξ/σία από velissarios1
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, top904 είπε

Η δουλεία αυτη είναι χωρίς ένσημα; σωστά κατάλαβα;

Χμ δεν θα γνωρίζω με βεβαιότητα αλλά γίνονται κρατήσεις για ασφαλιστικές εισφορές.

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, velissarios1 είπε

Χμ δεν θα γνωρίζω με βεβαιότητα αλλά γίνονται κρατήσεις για ασφαλιστικές εισφορές.

Μπορεις να το μαθεις με καποιο τροπο για να γνωριζουμε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, top904 είπε

Η δουλεία αυτη είναι χωρίς ένσημα; σωστά κατάλαβα;

Υπάρχει μια παρακράτηση υπέρ ΕΦΚΑ με την κατάθεση της αμοιβής. Όπως συμβαίνει και με την απόδειξη δαπάνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, top904 είπε

Η δουλεία αυτη είναι χωρίς ένσημα; σωστά κατάλαβα;

Εϊναι με ένσημα καθώς γίνεται παρακράτηση για τις ασφαλιστικές εισφορές κιαι συνταξιοδοτικές εισφορές.

image.png.5ae9c17bfe7da21127c133177c067bc3.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω δεν υπάρχουν ένσημα. Είναι σαν το voucher του οαεδ που δουλεύεις χωρίς ένσημα απλά είσαι ασφαλισμένος νοσοκομειακα μην τυχόν πάθεις  ατύχημα εν ώρα εργασίας.

Επεξ/σία από top904
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, top904 είπε

Πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω δεν υπάρχουν ένσημα. Είναι σαν το voucher του οαεδ που δουλεύεις χωρίς ένσημα απλά είσαι ασφαλισμένος νοσοκομειακα μην τυχόν πάθεις  ατύχημα εν ώρα εργασίας.

Με την ίδια κυρία μίλησα. Όταν ολοκληρωθεί η εργασία σου στην ΕΛΣΤΑΤ μετά από την πάροδο 2 μηνών λαμβάνεις βεβαίωση με τις αποδοχές που είχες από την ΕΛΣΤΑΤ και με αυτές ο ΕΦΚΑ σου πιστώνει αυτό που δικαιούσαι. Δες στην παρακάτω φωτο κρατήσεις ΕΦΚΑ κύριας σύνταξης. Αν αυτά δεν αποτελούν συνταξιοδοτικές εισφορές τότε δεν ξέρω τι άλλο να πω.

image.png.087c40909d40297485a74cfd72074e92.png

Επεξ/σία από velissarios1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί να ανοίξω την πόρτα μου σε κάποιον ξένο εν όψει covid;

2ον: συχνά παρουσιάζεται το φαινόμενο κακοποιοι να υποδυονται άτομα από διάφορες υπηρεσίες προκειμένου να αποκτήσουν πρόσβαση σε οίκοι ες ηλικιωμένων και μη, εγώ τι να πω στους γονείς μου σύμφωνα με την ελστατ, να ανοίξουν ή όχι;

Επεξ/σία από Tompgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, velissarios1 είπε

Εϊναι με ένσημα καθώς γίνεται παρακράτηση για τις ασφαλιστικές εισφορές κιαι συνταξιοδοτικές εισφορές.

image.png.5ae9c17bfe7da21127c133177c067bc3.png

 

1 ώρα πριν, velissarios1 είπε

Με την ίδια κυρία μίλησα. Όταν ολοκληρωθεί η εργασία σου στην ΕΛΣΤΑΤ μετά από την πάροδο 2 μηνών λαμβάνεις βεβαίωση με τις αποδοχές που είχες από την ΕΛΣΤΑΤ και με αυτές ο ΕΦΚΑ σου πιστώνει αυτό που δικαιούσαι. Δες στην παρακάτω φωτο κρατήσεις ΕΦΚΑ κύριας σύνταξης. Αν αυτά δεν αποτελούν συνταξιοδοτικές εισφορές τότε δεν ξέρω τι άλλο να πω.

image.png.087c40909d40297485a74cfd72074e92.png

Δεν ξέρουν και η υπάλληλοι τι ισχύει είναι και καλοκαίρι και η ζέστη  περιμένουν τις διακοπές μάλλον. δεν ξέρω πάντως εμένα μου είπε όχι δεν είπε κάτι άλλο δεν είστε κανονικό προσωπικό είπε για αυτό δεν έχει ένσημα.

Όταν δούλεψα μέσω voucher πάλι είχα ασφαλιστικές κρατήσεις και στο εφκα φαίνονταν οι κρατήσεις και οι μέρες και τα ένσημα έγραφε 0, κάτι τέτοιο παρόμοιο θα είναι.

 

Μου απάντησαν  με email:

Πρόκειται για απασχόληση με ελεύθερο ωράριο που θα διαρκέσει έως 5 μήνες. Οι Τομεάρχες θα αμειφθούν με Τίτλο Κτήσης και υποχρεούνται να απογραφούν στο Ενιαίο Μητρώο ΕΦΚΑ με την ιδιότητα του «Αμειβόμενου με παραστατικό παρεχόμενων υπηρεσιών-Τίτλος Κτήσης». Μετά την πληρωμή και αφού ολοκληρωθεί η προβλεπόμενη διαδικασία καταβολής εισφορών και κατάθεσης ΑΠΔ, ο ΕΦΚΑ θα προσδιορίσει τα ένσημα που αντιστοιχούν στην απασχόληση. Για θέματα ασφάλισης με Τίτλο Κτήσης θα πρέπει να απευθυνθείτε στον ΕΦΚΑ για πληροφορίες.

Τίτλος κτήσης είναι μπλοκάκι άρα ο ενδιαφερόμενος πρέπει να πάει στον εφκα να κάνει της διαδικασίες για μπλοκάκι. (φαντάσου τι ταλαιπωρία έχει να τραβήξει στον εφκα)

Απο τι διάβασα στο ίντερνετ:

Χρόνος ασφάλισης

Ο χρόνος ασφάλισης στον ΕΦΚΑ, αν δεν υπάρχει σύμβαση εργασίας, υπολογίζεται με βάση το πηλίκο της καθαρής αξίας του παραστατικού δια του ποσού που αντιστοιχεί στον εκάστοτε κατώτατο βασικό μισθό άγαμου μισθωτού.

Σε περίπτωση που έχει υπογραφεί συμφωνητικό μεταξύ των δύο μερών  με καθορισμένο αριθμό ημέρας ή ημερών απασχόλησης μέχρι 1 πλήρη μήνα ή 25 ημέρες ασφάλισης, ως χρόνος ασφάλισης λογίζεται η ημέρα ή οι ημέρες που ορίζονται στη σύμβαση ανεξαρτήτως των ωρών της ημερήσιας απασχόλησης.

Αν πάει σύμφωνα με την αμοιβή 1,600€ θα είναι περίπου 3 μήνες ένσημα σύμφωνα με τον βασικό μισθό;

Εγω για τα ένσημα ενδιαφέρομαι και δεν μπορώ να καταλάβω τι ισχύει  από τις διαφορετικές απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Tompgr είπε

Γιατί να ανοίξω την πόρτα μου σε κάποιον ξένο εν όψει covid;

2ον: συχνά παρουσιάζεται το φαινόμενο κακοποιοι να υποδυονται άτομα από διάφορες υπηρεσίες προκειμένου να αποκτήσουν πρόσβαση σε οίκοι ες ηλικιωμένων και μη, εγώ τι να πω στους γονείς μου σύμφωνα με την ελστατ, να ανοίξουν ή όχι;

Αυτά, συν το οτι η απογραφή θα γίνει Αύγουστο, μετην Αθήνα άδεια, με κάνει να αμφιβάλλω για την αποτελεσματικότητα του εγχειρήματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1200 ευρω που τα παιρνεις ποτε...? Μετα απο 5 μηνες....αστο καλυτερα...κοροιδα ψαχνουν...

Επεξ/σία από ppaio
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, top904 είπε

 Για θέματα ασφάλισης με Τίτλο Κτήσης θα πρέπει να απευθυνθείτε στον ΕΦΚΑ για πληροφορίες.

 

Τίτλος κτήσης είναι μπλοκάκι άρα ο ενδιαφερόμενος πρέπει να πάει στον εφκα να κάνει της διαδικασίες για μπλοκάκι. (φαντάσου τι ταλαιπωρία έχει να τραβήξει στον εφκα)

Ο τίτλος κτήσης ΔΕΝ είναι μπλοκάκι...ετοιμάζω συχνά καταστάσεις πληρωμής και σε διαβεβαιώνω για το παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα είχα συμμετάσχει στην απογραφη του 2011. Είχα απογράψει ένα τμήμα κοντά στην γειτονιά μου και μου άρεσε πολύ.  Τότε ήμουν άνεργος. Θα ήθελα να ξανασυμμετάσχω αλλα δεν έχω κανει αίτηση για την ώρα μιας και εργάζομαι πλεον. Παρατήρησα οτι δόθηκε παράταση στις αιτήσεις κάτι που σημαίνει οτι δεν υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον απο τον κοσμο και ίσως τελικά κάνω και εγω μια αίτηση και βλέπουμε.  Πάντως δεν έχω καταλάβει απο που προκύπτει το ποσό των 1200 Ε ? εγώ έψαχνα πληροφορίες για την αμοιβή και δεν βρήκα τίποτα. Επίσης εμεις που έχουμε ήδη εισόδημα σίγουρα τα χρήματα θα είναι πολύ λιγότερα διοτι θα ανέβουμε κλιμάκιο φόρου. Τα χρήματα πάντως εμένα μου φαίνονται λίγα. Δεν όλη η Ελλάδα πολυκατοικίες αν αναλάβεις κάποια χωριά θα χρειαστεί να διανύσεις αρκετά χιλιόμετρα για να φτάσεις τις 600κατοικίες . Και το 150 για τους απογραφείς που λέτε δεν μου ακούγετε σωστό. Σαν απογραφέας θυμάμαι είχα βγάλει γυρω στα 450Ε. Παρακολουθώντας την κουβέντα βλέπω οτι  σας αγχώνει πιο πολύ  η  απογραφή των κτηρίων ενω κατα την γνώμη μου το πιο ζόρικό κομμάτι είναι η επιτήρηση των απογραφέων καθώς εσυ μπορεί να έχεις τρέξει να έχεις καταγράψει τα κτίρια να τα έχεις κάνει όλα σωστά και να βρεθεί ένας μη συνεργάσιμος απογραφές να τα καταστρέψει όλα. 

Υ.Γ. Ο κύριος που λέει οτι χρειάζεται μέσο για να σε πάρουν είναι τουλάχιστον άσχετος για να μην πω κάτι χειρότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Tompgr είπε

Γιατί να ανοίξω την πόρτα μου σε κάποιον ξένο εν όψει covid;

2ον: συχνά παρουσιάζεται το φαινόμενο κακοποιοι να υποδυονται άτομα από διάφορες υπηρεσίες προκειμένου να αποκτήσουν πρόσβαση σε οίκοι ες ηλικιωμένων και μη, εγώ τι να πω στους γονείς μου σύμφωνα με την ελστατ, να ανοίξουν ή όχι;

Ο υπάλληλος σίγουρα θα πρέπει να φοράει μάσκα. Αν αυτό δεν ισχύει θα πρέπει να φοράτε εσείς.

Αυτό με τους απατεώνες και τους κλέφτες που υποδύονται συνεργεία, ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ κτλ, θα συμβεί σίγουρα είναι αναπόφευκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...