Προς το περιεχόμενο

Canon m100 βοήθεια επιλογής φακού


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Έχω στην κατοχή μου την m100 με τον κιτ φακό, ο οποίος φαίνεται πλέον να μην με καλύπτει σχεδόν σε τίποτα ( έλλειψη οξύτητας, το bookeh του αδιάφορο ) 

Φωτογραφίζω στον δρόμο, κτήρια, σταθερά αντικείμενα και καμιά φορά πορτρέτα. 

Θα ήθελα βοήθεια στην επιλογή φακού, είχα δει κάποιους 7artisan σε χαμηλή τιμή αλλά δεν γνωρίζω αν αξίζουν και ποιον να επιλέξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Lecter D είπε

Καλησπέρα. Έχω στην κατοχή μου την m100 με τον κιτ φακό, ο οποίος φαίνεται πλέον να μην με καλύπτει σχεδόν σε τίποτα ( έλλειψη οξύτητας, το bookeh του αδιάφορο ) 

Φωτογραφίζω στον δρόμο, κτήρια, σταθερά αντικείμενα και καμιά φορά πορτρέτα. 

Θα ήθελα βοήθεια στην επιλογή φακού, είχα δει κάποιους 7artisan σε χαμηλή τιμή αλλά δεν γνωρίζω αν αξίζουν και ποιον να επιλέξω. 

     Κάποιες φωτογραφίες δικές σας , μαζί με σχόλια που κρίνετε εσείς απαραίτητα γύρω από την χρήση του ef/m 15 - 45 , τι δεν σας άρεσε κλπ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, babisskg είπε

     Κάποιες φωτογραφίες δικές σας , μαζί με σχόλια που κρίνετε εσείς απαραίτητα γύρω από την χρήση του ef/m 15 - 45 , τι δεν σας άρεσε κλπ .

Καλησπέρα, Δεν ήθελα να γράψω πολλά άλλα βλέπω χρειάζεται. 

Είχα αφήσει την m100 γιατί δεν μου πρόσφερε σχεδόν τίποτα  στις φωτογραφίες μου σε σχέση με το κινητό. Καθαρά ερασιτεχνικά και με γνώμονα ότι αν ήθελα να βγαλω κάτι το κινητό το έχω πάντα μαζί μου. 

Έπιασα πριν λίγες μέρες μια nikon D3500 με φακό AF-P DX 70-300mm, ε αμέσως αντιλήφθηκα ότι ο κιτ φακός της Canon πάσχει τρομερά σε θέμα οξύτητας. Ότι και να φωτογραφίζα ένιωθα τεράστια διαφορά από το κινητό και από την κάμερα μου. Σκέφτηκα να την αλλάξω αλλά είδα ότι το η 3500 με την m100 στο σώμα δεν έχει τόσες μεγάλες διαφορές και για αυτό αποφάσισα να δοκιμάζω να αλλάξω φακό. 

 

Επεξ/σία από Lecter D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Lecter D είπε

Καλησπέρα, Δεν ήθελα να γράψω πολλά άλλα βλέπω χρειάζεται. 

Είχα αφήσει την m100 γιατί δεν μου πρόσφερε σχεδόν τίποτα  στις φωτογραφίες μου σε σχέση με το κινητό. Καθαρά ερασιτεχνικά και με γνώμονα ότι αν ήθελα να βγαλω κάτι το κινητό το έχω πάντα μαζί μου. 

Έπιασα πριν λίγες μέρες μια nikon D3500 με φακό AF-P DX 70-300mm, ε αμέσως αντιλήφθηκα ότι ο κιτ φακός της Canon πάσχει τρομερά σε θέμα οξύτητας. Ότι και να φωτογραφίζα ένιωθα τεράστια διαφορά από το κινητό και από την κάμερα μου. Σκέφτηκα να την αλλάξω αλλά είδα ότι το η 3500 με την m100 στο σώμα δεν έχει τόσες μεγάλες διαφορές και για αυτό αποφάσισα να δοκιμάζω να αλλάξω φακό. 

 

     Είχα την ευκαιρία να δουλέψω παλιότερα , αφού είχα στα χέρια μου μια eos m10 , σχεδόν ίδια με την m100 εκτός από την ανάλυση του αισθητήρα , αλλά και με μια D3300 .

    Διατηρώ άριστες εντυπώσεις και από τα δύο συστήματα , όμως πρέπει να πούμε πως είναι τελείως διαφορετικά σε αρκετά σημεία .

   Η m100 λογικά θα είναι το ίδιο εύχρηστη με την m10 , μάλιστα ο τρόπος που μπορεί να την χειριστεί κάποιος μόνον με το ένα χέρι , είναι το κάτι άλλο .

   Το δυνατό σημείο μιας mirrorles , παραμένει η δυνατότητα της να λειτουργήσει με πολλούς και ετερόκλητους φακούς , πάντα με την χρήση ανταπτορα και φυσικά στις περισσότερες περιπτώσεις αν όχι όλες , μόνον χειροκίνητα .

  Στην συγκεκριμένη περίπτωση της Canon , η γκάμα σε απλούς after market αντάπτορες είναι πολύ μα πολύ μεγάλη και με ιδιαίτερα χαμηλό κόστος .

   Βρήκα ιδιαίτερο ενδιαφέρον στην συνδυαστική χρήση με έναν Helios 44m - 4 αν και πολύ φωτεινός , όπως και σε έναν 135αρη της Porst . 

   Οι δύο παραπάνω μετατράπηκαν σε έναν 75αρη και έναν 200αρη χοντρικά , επάνω στην μηχανή .

  Πέρα όμως τους άλλους φακούς , η σειρά ef - m , έχει αρκετές επιλογές , όχι ακριβές και νομίζω πως ένας ef - m 22 θα ήταν χρήσιμο συμπλήρωμα , όπως και ένας τηλεφακός στην ίδια σειρά .

   Το δυστύχημα , εντός εισαγωγικών , είναι πως η Canon εγκατέλειψε το M mount .

   Για το ζήτημα της οξύτητας , μην συγκρίνετε με κινητά , όπως επίσης έχετε υπόψιν πως η D3500 αλλά και η m100 δεν φοράνε low pass φίλτρο στον αισθητήρα , έχουν την ίδια ανάλυση , οπότε ίσως πρέπει να ξαναδείτε λίγο τις ρυθμίσεις πιο μέσα . Ίσως αν δοκιμάσετε να τραβάτε σε πιο υψηλές ταχύτητες .

  

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, babisskg είπε

     Είχα την ευκαιρία να δουλέψω παλιότερα , αφού είχα στα χέρια μου μια eos m10 , σχεδόν ίδια με την m100 εκτός από την ανάλυση του αισθητήρα , αλλά και με μια D3300 .

    Διατηρώ άριστες εντυπώσεις και από τα δύο συστήματα , όμως πρέπει να πούμε πως είναι τελείως διαφορετικά σε αρκετά σημεία .

   Η m100 λογικά θα είναι το ίδιο εύχρηστη με την m10 , μάλιστα ο τρόπος που μπορεί να την χειριστεί κάποιος μόνον με το ένα χέρι , είναι το κάτι άλλο .

   Το δυνατό σημείο μιας mirrorles , παραμένει η δυνατότητα της να λειτουργήσει με πολλούς και ετερόκλητους φακούς , πάντα με την χρήση ανταπτορα και φυσικά στις περισσότερες περιπτώσεις αν όχι όλες , μόνον χειροκίνητα .

  Στην συγκεκριμένη περίπτωση της Canon , η γκάμα σε απλούς after market αντάπτορες είναι πολύ μα πολύ μεγάλη και με ιδιαίτερα χαμηλό κόστος .

   Βρήκα ιδιαίτερο ενδιαφέρον στην συνδυαστική χρήση με έναν Helios 44m - 4 αν και πολύ φωτεινός , όπως και σε έναν 135αρη της Porst . 

   Οι δύο παραπάνω μετατράπηκαν σε έναν 75αρη και έναν 200αρη χοντρικά , επάνω στην μηχανή .

  Πέρα όμως τους άλλους φακούς , η σειρά ef - m , έχει αρκετές επιλογές , όχι ακριβές και νομίζω πως ένας ef - m 22 θα ήταν χρήσιμο συμπλήρωμα , όπως και ένας τηλεφακός στην ίδια σειρά .

   Το δυστύχημα , εντός εισαγωγικών , είναι πως η Canon εγκατέλειψε το M mount .

   Για το ζήτημα της οξύτητας , μην συγκρίνετε με κινητά , όπως επίσης έχετε υπόψιν πως η D3500 αλλά και η m100 δεν φοράνε low pass φίλτρο στον αισθητήρα , έχουν την ίδια ανάλυση , οπότε ίσως πρέπει να ξαναδείτε λίγο τις ρυθμίσεις πιο μέσα . Ίσως αν δοκιμάσετε να τραβάτε σε πιο υψηλές ταχύτητες .

  

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου αρχικά, θα μου ήταν αρκετά πιο εύκολα αν θα είχα link για τους συγκεκριμένους φακούς... 

Ένας ef m της Canon έχει 230ε ενώ της artisan 80e. Η διαφορά είναι τεράστια, για αυτό άνοιξα το ποστ διότι δεν γνωρίζω αν αξίζει και ποιος φακός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O 15-45 kit EF-M φακός της Canon έχει όντως θέμα οξύτητας, ειδικά όταν τον έχεις τέρμα ανοιχτό, έχεις πέσει σε κακό κομμάτι και δεν χρησιμοποιείς σωστές ταχύτητες (π.χ. > 1/125).

Στην θέση σου θα αγόραζα τον EF-M 22mm f/2 STM. Λόγω των χαρακτηριστικών του είναι ιδανικός για street photography (μικρός όγκος, εστιακή απόσταση), νυχτερινά (f/2), καλούτσικο bokeh (f/2) και είναι αρκετά έως πολύ οξύς. Επίσης, είναι τέλειος για αστροφωτογράφιση και καλούτσικος για (ψευδο-)macro. Δεν είναι ιδανικός για πορτραίτα —εκεί θα χρειαστείς άλλο φακό και δεν νομίζω να υπάρχει φακός που να τα συνδυάζει όλα.

Επεξ/σία από TouPia
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/7/2021 στις 11:15 ΠΜ, nickolas είπε

Σε οξύτητα δε θα έπρεπε να υπάρχει μεγάλη διαφορά. Μήπως σου λείπει το ζουμ και κροπαρεις πολύ τη φωτο με τον κιτ φακό;

Ο DX 70-300mm που έχει στην νικον το παιδί έχει τεράστια διαφορά στην οξύτητα από τον κιτ φακό του.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lecter D είπε

Ο DX 70-300mm που έχει στην νικον το παιδί έχει τεράστια διαφορά στην οξύτητα από τον κιτ φακό του.. 

     Είναι πολλές οι φορές που ένα σώμα μεταμορφώνεται κυριολεκτικά με την χρήση ενός άλλου φακού της ίδιας πρωτίστως εταιρείας . 

    Δυστυχώς σ' αυτό το κομμάτι , χρειάζεται αρκετό ψάξιμο , αφού μία αγορά θα κοστίσει και πρέπει να είναι κανείς σίγουρος σε ένα βαθμό για το αποτέλεσμα η τουλάχιστον να είναι διατεθειμένος να κρατήσει το σώμα . Κάποτε είχα δοκιμάσει έναν φακό 4/3 της Olympus , με χρήση ηλεκτρονικού αντάπτορα πάνω σε σώμα m4/3 με φτωχά αποτελέσματα . Ενώ ο φακός απέδιδε άριστα πάνω σε σώμα 4/3 στο m4/3 δεν ήταν το ίδιο η τουλάχιστον δεν άξιζε της προσπάθειας . 

  Το ευτύχημα είναι πως η επένδυση σε φακούς έχει την αξία της , με την λογική πως μπορεί κανείς αργότερα να αλλάξει το σώμα , με κάποιο καλύτερο εντός εισαγωγικών της ίδιας εταιρείας .

  Για να το κάνω πιο συγκεκριμένο , στην m100 , θα προτιμούσα να επενδύσω σε έναν ανταπτορα της Canon για χρήση με φακούς ef / ef - s . Αυτό θα κοστίσει γύρω στα 100 ευρώ . Στην συνέχεια θα έβλεπα την αγορά φακού / φακών ef / ef - s για χρήση με την m100 . Αν η κίνηση δεν απέδιδε τα αναμενόμενα , τότε έχοντας ήδη τους φακούς , αυτό που μένει είναι να προχωρήσω σε αγορά σώματος DSLR της Canon φυσικά . 

   Αλλιώς , εγκαταλείπω το σύστημα , αφού έχω κάνει την έρευνα μου σχετικά με το τι ζητάω και πάω για άλλα , όπως λέμε στην καθομιλουμένη .

  Η σειρά M mount της Canon , αν και αξιόλογη κατά τ' άλλα , ακολουθεί την ίδια πορεία με την σειρά V της Nikon , όπου τα σώματα , τα οποία ζητούνται ακόμη πανάκριβα ως μεταχειρισμένα στο eBay , ιδιαίτερα αξιόλογα κι' εκείνα , όμως έμειναν με μία μικρή σειρά φακών για το mount , οι δε γνήσιοι αντάπτορες κοστίζουν για χρήση με φακούς F mount διπλάσια τιμή από αυτή της Canon και πλέον έχουν περιορισμένο ενδιαφέρον και ζήτηση . 

   Ένας από τους λόγους που εγκατέλειψα την Canon , όχι αβασάνιστα , αφού το F mount της Nikon έχει κάποια οριακά πλεονεκτήματα σε σώματα DSLR και αναλογικά και μέχρις εκεί . Εννοείται πως αυτά είναι προσωπικές απόψεις και εκτιμήσεις και όχι οδηγός για αντιγραφή .

  

   

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...