Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε windows 10 από 7 σε παλιο υπολογιστή


katerinafm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα!

Πριν λίγο καιρό έκανα, με την φανταστική βοήθεια των μελών εδώ, αναβάθμιση την ram μου σε έναν υπολογιστή 11 χρονών που είχε χίλια βίτσια και δε δεχόταν τίποτα. Τώρα όλα τέλεια όσο αφορά αυτό.

Τώρα το καινούργιο θέμα μου και θα ήθελα πολύ την καθοδήγηση σας πάλι, είναι πως να καταφέρω να κάνω upgrade το pc από windows 7 σε 10. Προσπάθησα τις προάλλες και πήγε τόσο στραβά που ΕΥΤΥΧΩΣ το σύστημα είχε από μόνο του την επιλογή να πάω πίσω στο 7 αλλιώς θα έμενα χωρίς pc. 

Αυτό που είχα κάνει (και φαίνεται αυτό μάλλον ήταν το λάθος) ήταν ότι στο windows media creation tool του 10 απλά του είπα να κάνει 'upgrade this pc now' και χωρίς να μου σβήσει τίποτα (δεύτερο μάλλον λάθος). Από το τέλος του installation άρχισαν τα blue screen με error που δεν λέγανε καν τι προκαλούσε το θέμα. Με κάτι ρεσταρτ ξαφνικά αποφάσισε να τελειώσει την εγκατάσταση, και φαινόταν οκ μέχρι που πρόσεξα ότι δεν είχα ήχο, το CPU ήταν κολλημένο στο 100%, και μετά άρχισαν τα κρασαρίσματα που γινόντουσαν 50/50 πριν καν κάνω Login ή ξαφνικά και όταν δε το χρησιμοποιώ. Τι που τσέκαρα αν θέλουν update τα drivers, τι που έκανα όλα τα updates του windows, τι που δοκίμασα ότι λύσεις έβρισκα online, τίποτα. Τελικά πήγα πίσω στα 7, τελείως απογοητευμένη. 

Αλλά επειδή τώρα που θα βγει και το 11 φοβάμαι ότι θα σταματήσει να υπάρχει η ευκαιρία να πάρω free το 10 και επειδή το pc το έχω για gaming και τώρα τα περισσότερα παιχνίδια δεν έχουν το 7 ούτε καν στα min specs, θέλω να δω αν μπορώ να το ξαναδοκιμάσω με επιτυχία αυτή τη φορά. Έχω λοιπόν κάποιες ερωτήσεις.

1. Αν κάνω clean install με usb (το έχω φτιάξει ήδη από το windows media creation tool, όχι με ISO και rufus που έχω δει σε κάτι guides) πιστεύετε ότι μπορεί να έχω τα ίδια προβλήματα?

2. Πρέπει να κάνω delete όλα τα partition ΚΑΙ το system reserved όταν ρωτήσει που θέλω να κάνω install τα windows 10 έτσι?

3. Αυτή είναι πολύ σημαντική ερώτηση και παρακαλώ απαντήστε την αν ξέρετε: Αν κάνω clean install θα μου έχει πάλι την επιλογή να πάω πίσω στα 7 στα settings του windows 10 που μου είχε την προηγούμενη φορά, ή επειδή θα έχω κάνει delete partitions/ system reserved δε θα υπάρχει αυτή η επιλογή πια? 

4. Έχω ένα backup που είχα κάνει ένα full system image backup του windows 7, γίνεται να πάω πίσω στα 7 από αυτό ή είναι μόνο για τα αρχεία μου? Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ οπότε δεν έχω ιδέα πως δουλεύει. 

Ευχαριστώ πολύ παιδια και συγνώμη για τις πολλές πλήροφορίες αλλά νομίζω μπορεί να είναι χρήσιμες για να βρω λύση. Ότι tips έχετε πείτε μου γιατί φοβάμαι πάρα πολύ μην κάνω κάτι λάθος και καταλήξω με 'μπρικαρισμένο' υπολογιστή. 

system specs (64bit): 

intel i7-2600 @3.40GHz 2.80 GHz

16gb ram 

gtx 1070 8gb

Foxconn H67M

Επεξ/σία από katerinafm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, katerinafm είπε

1. Αν κάνω clean install με usb (το έχω φτιάξει ήδη από το windows media creation tool, όχι με ISO και rufus που έχω δει σε κάτι guides) πιστεύετε ότι μπορεί να έχω τα ίδια προβλήματα?

Αν το Rufus έχει φτιαχτεί σε UEFI με GPT και το Bios είναι ρυθμιζμένο σε UEFI, τότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

21 λεπτά πριν, katerinafm είπε

2 Πρέπει να κάνω delete όλα τα partition ΚΑΙ το system reserved όταν ρωτήσει που θέλω να κάνω install τα windows 10 έτσι?

Ναι.

22 λεπτά πριν, katerinafm είπε

3 Αν κάνω clean install θα μου έχει πάλι την επιλογή να πάω πίσω στα 7 στα settings του windows 10 που μου είχε την προηγούμενη φορά, ή επειδή θα έχω κάνει delete partitions/ system reserved δε θα υπάρχει αυτή η επιλογή ποια? 

Τέλος, δεν υπάρχει επιστροφή.

22 λεπτά πριν, katerinafm είπε

4 Έχω ένα backup που είχα κάνει ένα full system image backup του windows 7, γίνεται να πάω πίσω στα 7 από αυτό ή είναι μόνο για τα αρχεία μου?

Πιθανόν. Με ποιο πρόγραμμα έχει γίνει; Ήταν clone ή image;

Υπάρχει και 2ος δίσκος στο σύστημα;

Ο δίσκος με το λειτουργικό έχει 2ο partition π.χ. για τα αρχεία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Αν το Rufus έχει φτιαχτεί σε UEFI με GPT και το Bios είναι ρυθμιζμένο σε UEFI, τότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα.

Ναι.

Τέλος, δεν υπάρχει επιστροφή.

Πιθανόν. Με ποιο πρόγραμμα έχει γίνει; Ήταν clone ή image;

Υπάρχει και 2ος δίσκος στο σύστημα;

Ο δίσκος με το λειτουργικό έχει 2ο partition π.χ. για τα αρχεία;

Καλησπέρα, σας θυμάμαι από την προηγούμενη φορά! 😃

 

1. Όπως είπα, εγώ ΔΕΝ το έχω κάνει με rufus, έφτιαξα κατευθείαν το usb με το tool που έχει το installer. Αλλάζει κάτι?

4. Το backup έγινε σε εξωτερικό δίσκο κατευθείαν με το backup tool του windows 7 και όταν είναι system image όχι clone. 

Έχω μόνο έναν δίσκο στο σύστημα, δεν βλέπω να έχω άλλα παρτίτιον αυτή τη στιγμή τουλάχιστον όχι στο my computer,  έχω μόνο το local disk C 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Τότε ας δώσει τα φώτα του κάποιος άλλος, γιατί προβλέπω μη αναστρέψιμη ζημιά...

Τι εννοείτε??? Να μη το προσπαθήσω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοπελιά

1)  αντέγραψε χειροκίνητα στον εξωτερικό σου δίσκο τα αρχεία που σε ενδιαφέρουν

2) φρόντισε να γνωρίζεις τους κωδικούς σου απο σελίδες για τα πάντα

3) μια χαρά δουλειά θα κάνεις με το media creation tool

4) σβήνεις όλα τα partition και κανεις install

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, katerinafm είπε

Τι εννοείτε??? Να μη το προσπαθήσω???

https://rufus.ie/el/      &     https://www.microsoft.com/el-gr/software-download/windows10

Κατεβασε το και ξαναφτιαξτο με το τελευταιο iso  των windows , ανοιγεις το rufus και τάφηνεις οπως ειναι  για uefi & παλαιοτερα bios , τα υπολοιπα θα γινουν μονα τους , δεν χρειαζεσαι τα 7αρια , δεν προκειται να ξαναγυρισεις σ'αυτα (κρατα μονο τα χρησιμα αρχεια που θελεις),

Οτι σημαντικο driver θελεις για την μητρικη σου απο win7 & 8 μπαινουν στα 10αρια χωρις προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι μητρική έχεις ?

Με εξαίρεση ότι έχω τον 2600κ έχουμε το ίδιο σύστημα και δουλεύω τα 10 μια χαρά στο δικό μου χωρίς πρόβλημα μόνο με chipset drivers που έχω για τα 10αρια από την εταιρεία της μητρικής.

Αν έχεις legacy bios θα χρειαστεί να φτιάξεις με rufus το στικ με αντίστοιχες επιλογές. (Για καθαρή εγκατάσταση)

Το upgrade θα το χρειαστείς για να τα βγει δωρεάν το κλειδί.

Το μόνο που σκέφτομαι διαβάζοντας το πρόβλημα π περιέγραψες είναι να μπλέχτηκε με τους οδηγούς που έχεις ήδη εγκατεστημένους. 

Θα πρότεινα να τους απεγκαταστήσεις όλους (με εξαίρεση το LAN) για να βάλουν τα 10αρια τους δικούς τους και μετά να τους ενημερώσεις χειροκίνητα. 

Εννοείται αρχεία που χρειάζεσαι τα αντιγράφεις σε εξωτερικό δίσκο. 

 

υ.γ. άφησε πάνω πληκτρολόγιο ποντίκι συνδεδεμένα και ότι άλλο εξτρά (καμερα, usb hub, εξωτερικους σκληρους, εκτυπωτες κλπ) αποσυνέδεσέ τα. 

 

 

Επεξ/σία από Dragonlordcv2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dragonlordcv2002 είπε

Τι μητρική έχεις ?

Με εξαίρεση ότι έχω τον 2600κ έχουμε το ίδιο σύστημα και δουλεύω τα 10 μια χαρά στο δικό μου χωρίς πρόβλημα μόνο με chipset drivers που έχω για τα 10αρια από την εταιρεία της μητρικής.

Αν έχεις legacy bios θα χρειαστεί να φτιάξεις με rufus το στικ με αντίστοιχες επιλογές. (Για καθαρή εγκατάσταση)

Το upgrade θα το χρειαστείς για να τα βγει δωρεάν το κλειδί.

Το μόνο που σκέφτομαι διαβάζοντας το πρόβλημα π περιέγραψες είναι να μπλέχτηκε με τους οδηγούς που έχεις ήδη εγκατεστημένους. 

Θα πρότεινα να τους απεγκαταστήσεις όλους (με εξαίρεση το LAN) για να βάλουν τα 10αρια τους δικούς τους και μετά να τους ενημερώσεις χειροκίνητα. 

Εννοείται αρχεία που χρειάζεσαι τα αντιγράφεις σε εξωτερικό δίσκο. 

 

υ.γ. άφησε πάνω πληκτρολόγιο ποντίκι συνδεδεμένα και ότι άλλο εξτρά (καμερα, usb hub, εξωτερικους σκληρους, εκτυπωτες κλπ) αποσυνέδεσέ τα. 

 

 

Η μητρική μου είναι η Foxconn H67M που εχει αρκετά θέματα όπως ότι είχε δυσκολίες όταν προσπαθούσα να της κάνω αναβάθμιση την ram. Είναι πολύ παλιά μητρική.

Για να καταλάβω, το Rufus το κάνουμε αν ο υπολογιστής είναι πιο παλιός? Δυστυχώς αυτά που αναφέρετε τύπου Uefi ή gbt κτλ δεν έχω ιδέα τι είναι και δεν ξέρω πως είναι ρυθμισμένη η μητρική δεν έχω πειράζει τα settings στο bios.

Όταν είχα κάνει upgrade πριν δεν χρειάστηκε key ή τίποτα το έκανε αυτόματα, λέτε ότι αν το κάνω με το usb με clean install δε θα δέχεται το κλειδί? (Έχω ακόμα το κλειδί του 7 μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο την στιγμή που (βασει οτι περιεγραψες) μπηκε στα 10 εισαι οκ οποτε μετά προσπαθείς να τα βάλεις "καινουργια" και το κλειδι ειναι ψηφιακο πλεον στα 10.

How to install Windows in Legacy mode - fit-PC wiki

Με τις οδηγίες αυτές κάνεις εγκατάσταση καθαρή των 10. Δυστυχώς δεν βρίσκω πουθενά το σαιτ της μητρικής σου (ειμαι με περιορισμένες δυνατότητες απο γραφείο)

Το rufus είναι ένα εργαλείο προετοιμασίας του στικ για 2 μεθόδους (uefi ή legacy) εγκατάστασης των windows και όχι μόνο.

Επεξ/σία από Dragonlordcv2002
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.manualslib.com/manual/595075/Foxconn-H67m-Series.html?page=27#manual

Το Rufus ειναι ενα free tool το οποιο εχει τακτικα και πολλα updates μη μπερδευεσαι.

Και με Unetbootin να το κανεις το ιδιο ειναι απλα με το Rufus θα σε φανει πιο ευκολο , τον δισκο κατα την καθαρη εγκατασταση τον κανουν GPT τα Windows εσυ δεν χρειαζεται να κανεις κατι και οπως σε ειπαν τα παιδια εχεις ψηφιακο κλειδι (σε εχουν φακελωμενη) , οποτε με καθαρη εγκατασταση βαζοντας τον λογαριασμο σου εχεις ενεργοποιημενα τα Win ξανα,

Αν δεν προσπαθησεις δεν προκειται ποτε να τα καταφερεις , οτι και να κανεις λαθος εδω υπαρχει βοηθεια απο πολλους , μπαινεις μ'ενα smartphone και ρωτας αν δεν εχεις 2ο pc , tablet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ για να βγάλω συμπέρασμα:

-Να το προσπαθήσω, αλλά ΟΧΙ με το usb που μου έκανε το windows media creation tool, να κατεβάσω το ISO και να το βαλω στο usb μέσω του Rufus. Μέχρι εδώ οκ?

-Αλλη προετοιμασία στα settings bios ΔΕΝ χρειάζεται.

-Με το κλειδί του 7 θα κάνει activate το 10 ΚΑΙ με καθαρή εγκατάσταση? Εδώ δεν είμαι σίγουρη από αυτά που έχετε πει. Το κλειδί του 7 δεν το έχω συνδέσει σε λογαριασμό της Microsoft, πρέπει να το κάνω πριν αρχίσω? Θέλω να έχω offline χρήστη χωρίς να κάνω sign in στη Microsoft όταν πάω 10.

 

Είναι εύκολο να λέμε να το κάνω για να δω τι θα γίνει αλλά αφού μου λέτε ότι δε θα μπορώ να πάω πίσω στα 7 αυτή τη φορά αν κάτι πάει στραβά δεν είναι τόσο απλό για μένα :(

 

 

 

 

4 ώρες πριν, Dragonlordcv2002 είπε

 

Αν έχεις legacy bios θα χρειαστεί να φτιάξεις με rufus το στικ με αντίστοιχες επιλογές. (Για καθαρή εγκατάσταση)

Το upgrade θα το χρειαστείς για να τα βγει δωρεάν το κλειδί.

Το μόνο που σκέφτομαι διαβάζοντας το πρόβλημα π περιέγραψες είναι να μπλέχτηκε με τους οδηγούς που έχεις ήδη εγκατεστημένους. 

Θα πρότεινα να τους απεγκαταστήσεις όλους (με εξαίρεση το LAN) για να βάλουν τα 10αρια τους δικούς τους και μετά να τους

 

Πάω πίσω σε αυτό το σχόλιο σας τώρα που είμαι στο pc, εσείς μιλάτε για την επιλογή της ΜΗ καθαρής εγκατάστασης και απλά βγάζοντας τα drivers πριν κάνω upgrade κατευθείαν? Δηλαδή εννοείτε να πάω στο device manager και να πάω ένα ένα και να κάνω uninstall ή κάτι πιο συγκεκριμένο? Μόνο με το upgrade ΧΩΡΙΣ clean install θα μου κάνει activation του 10 το κλειδι του 7? 

Ευχαριστώ όλους σας

Επεξ/σία από katerinafm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, katerinafm είπε

Οκ για να βγάλω συμπέρασμα:

-Να το προσπαθήσω, αλλά ΟΧΙ με το usb που μου έκανε το windows media creation tool, να κατεβάσω το ISO και να το βαλω στο usb μέσω του Rufus. Μέχρι εδώ οκ?

-Αλλη προετοιμασία στα settings bios ΔΕΝ χρειάζεται.

-Με το κλειδί του 7 θα κάνει activate το 10 ΚΑΙ με καθαρή εγκατάσταση? Εδώ δεν είμαι σίγουρη από αυτά που έχετε πει. Το κλειδί του 7 δεν το έχω συνδέσει σε λογαριασμό της Microsoft, πρέπει να το κάνω πριν αρχίσω? Θέλω να έχω offline χρήστη χωρίς να κάνω sign in στη Microsoft όταν πάω 10.

 

Είναι εύκολο να λέμε να το κάνω για να δω τι θα γίνει αλλά αφού μου λέτε ότι δε θα μπορώ να πάω πίσω στα 7 αυτή τη φορά αν κάτι πάει στραβά δεν είναι τόσο απλό για μένα :(

 

 

 

 

Σε εβαλα το λινκ για το Rufus κατεβαζεις το τελευταιο που ειναι το 3.14 , κατεβαζεις και το τελευταιο iso των WIN 10 και αυτο στο εβαλα (αν δεν εχεις το ιδιο κατεβασμενο) δεν κανεις τιποτα στο bios , το ψηφιακο κλειδι το παιρνεις οταν εχεις δημιουργησει λογαριασμο στην Microsoft ( μη χολοσκας γι αυτο , κλειδια ψηφιακα γνησια υπαρχουν στο ιντερνετ με 2-3-5 ευρω , αγοραζεις ενα και ξεμπερδευεις μια και καλη).

Πισω στα 7αρια πας μονο με upgrade στα 10 (σε φτιαχνει αντιγραφο επιστροφης)

Επεξ/σία από triplex1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, triplex1 είπε

Σε εβαλα το λινκ για το Rufus κατεβαζεις το τελευταιο που ειναι το 3.14 , κατεβαζεις και το τελευταιο iso των WIN 10 και αυτο στο εβαλα (αν δεν εχεις το ιδιο κατεβασμενο) δεν κανεις τιποτα στο bios , το ψηφιακο κλειδι το παιρνεις οταν εχεις δημιουργησει λογαριασμο στην Microsoft ( μη χολοσκας γι αυτο , κλειδια ψηφιακα γνησια υπαρχουν στο ιντερνετ με 2-3-5 ευρω , αγοραζις ενα και ξεμπερδευεις μια και καλη).

Πισω στα 7αρια πας μονο με upgrade στα 10 (σε φτιαχνει αντιγραφο επιστροφης)

Τότε υπάρχει κάποιος τρόπος να προετοιμάσω το pc όσο καλύτερα γίνεται για να κάνω upgrade και όχι clean install? Ή μπορώ να κάνω ένα backup του 7 στο pc μου σε εξωτερικό δίσκο για να μπορώ να πάω πίσω αν δε δουλεύει το 10 καλά και με clean install? To ρίσκο και ο φόβος μου όπως καταλαβαίνετε είναι ότι θα έχω τα ίδια προβλήματα και με clean install και αυτή τη φορά αν δεν έχω και την επιλογή να πάω πίσω στα 7 την πάτησα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, katerinafm είπε

Τότε υπάρχει κάποιος τρόπος να προετοιμάσω το pc όσο καλύτερα γίνεται για να κάνω upgrade και όχι clean install? Ή μπορώ να κάνω ένα backup του 7 στο pc μου σε εξωτερικό δίσκο για να μπορώ να πάω πίσω αν δε δουλεύει το 10 καλά και με clean install? To ρίσκο και ο φόβος μου όπως καταλαβαίνετε είναι ότι θα έχω τα ίδια προβλήματα και με clean install και αυτή τη φορά αν δεν έχω και την επιλογή να πάω πίσω στα 7 την πάτησα. 

 

Αν επιλεξεις upgrade απο τα 7 στα 10 δεν θα πρεπει να κρατησεις τιποτα (αν εχει καποια προβληματα το λογισμικο σου , θα στα μεταφερει στα 10αρια , γι αυτο ειναι καλυτερη η επιλογη clean install) - σε κραταει ομως αντιγραφο και μπορεις να επιστρεψεις πισω

Αυτο που θελω εγω ειναι κουταβι θηλυκο σαν αυτο της φωτογραφιας αν εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...