Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση σε windows 10 από 7 σε παλιο υπολογιστή


katerinafm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, triplex1 είπε

Αν επιλεξεις upgrade απο τα 7 στα 10 δεν θα πρεπει να κρατησεις τιποτα (αν εχει καποια προβληματα το λογισμικο σου , θα στα μεταφερει στα 10αρια , γι αυτο ειναι καλυτερη η επιλογη clean install) - σε κραταει ομως αντιγραφο και μπορεις να επιστρεψεις πισω

Ωραία, αυτό το 'δεν θα πρέπει να κρατήσεις τίποτα' πως το κάνω? 

Σαν την Mando (το σκυλακι της φωτογραφίας) υπάρχει μόνο ένα! :P

Επεξ/σία από katerinafm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, katerinafm είπε

Ωραία, αυτό το 'δεν θα πρέπει να κρατήσεις τίποτα' πως το κάνω? 

Σε βγαζει επιλογη οταν θα πας για upgrade και θα σε ρωτησει τι θελεις να κρατησεις απο το προηγουμενο λογισμικο , πας σιγα σιγα βημα βημα και προχωρας , σε καποιο μερος του σκλροου δισκου πατωντας C Τοπικος δισκος σου δημιουργει ενα φακελο Windows old (εκει μεσα θα ειναι τα 7αρια σου , δεν θα το πειραξεις , απο τον πινακα ελεγχου οποιαδηποτε μετα στιγμη μπορεις να κανεις επαναφορα στα 7αρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, triplex1 είπε

Σε βγαζει επιλογη οταν θα πας για upgrade και θα σε ρωτησει τι θελεις να κρατησεις απο το προηγουμενο λογισμικο , πας σιγα σιγα βημα βημα και προχωρας , σε καποιο μερος του σκλροου δισκου πατωντας C Τοπικος δισκος σου δημιουργει ενα φακελο Windows old (εκει μεσα θα ειναι τα 7αρια σου , δεν θα το πειραξεις , απο τον πινακα ελεγχου οποιαδηποτε μετα στιγμη μπορεις να κανεις επαναφορα στα 7αρια

Δε ρωτάω αυτό, πως να πάω πίσω από απλό upgrade το ξέρω ήδη, το έκανα ήδη μια φορά όταν είχα δοκιμάσει να κάνω upgrade την πρώτη φορά. Ιδανικά θα ήθελα πάλι να έχω την επιλογή να ξαναπάω πίσω στο 7, αλλά προφανώς απλό upgrade χωρίς προετοιμασία πριν ΔΕΝ δουλεύει, για αυτό ρωτάω τι πρέπει να κάνω ΠΡΙΝ πάω στο 10 (πχ uninstall drivers, κτλ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, katerinafm είπε

Δε ρωτάω αυτό, πως να πάω πίσω από απλό upgrade το ξέρω ήδη, το έκανα ήδη μια φορά όταν είχα δοκιμάσει να κάνω upgrade την πρώτη φορά. Ιδανικά θα ήθελα πάλι να έχω την επιλογή να ξαναπάω πίσω στο 7, αλλά προφανώς απλό upgrade χωρίς προετοιμασία πριν ΔΕΝ δουλεύει, για αυτό ρωτάω τι πρέπει να κάνω ΠΡΙΝ πάω στο 10 (πχ uninstall drivers, κτλ). 

Μονο φτιαχνοντας κλωνο τα 7αρια σου σε αλλο δισκο δεν υπαρχει αλλος δρομος επιστροφης στα 7αρια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα !

Πάμε με βήματα (έτσι το είχα εφαρμόσει εγώ με την μόνη διαφορά ότι είχα win8.1).

1. Κατεβάζεις ένα cloning utility, προσωπικά χρησιμοποιώ το acronis true image αλλά υπάρχουν πολλά που κάνουν δουλεία (μπορείς να δεις και βιντεο στο youtube και να διαλέξεις ότι σου φανεί πιο εύκολο). Κάνεις clone τα 7αρια σε εξωτερικό δίσκο.

2. Κατεβάζεις το Driver booster (και το windows media creation tool) κάνεις scan και μετά με δεξί κλικ επιλέγεις uninstall εκτός της κάρτας δικτύου σου. Επανεκκίνηση και άσε τα 7 να βρουν ότι βρουν.

3.  Ενεργοποιείς το windows media creation tool και επιλέγεις upgrade αφήνεις να κάνει την δουλειά του (υπενθυμίζω να μην έχεις συνδεδεμένο τίποτα πέρα απο ποντίκι και πληκτρολόγιο).

4. Κάνεις online λογαριασμό microsoft και εισέρχεσαι στα win10. Τσεκάρεις αν είναι ενεργοποιημένα με digital licence (How to Check Whether Windows 10 Is Activated - Make Tech Easier). Αν είσαι οκ μπορείς να γυρίσεις σε offline λογαριασμό επιτόπου, να βάλεις οδηγούς για κάρτα γραφικών και ότι άλλο βρεις για τις συσκευές που έχεις και να κάνεις την δουλεία σου.

5. Αν αρχίσουν ιστορίες με μπλε οθόνες κλπ μιας και υπάρχει το digital licence φτιάχνεις με το iso των 10 ένα στικ με το rufus και πας για καθαρή εγκατάσταση. 

 

υ.γ. Από την στιγμή που αναγράφεται digital licence το PC σου (hardware) υπάρχει στους server της MS οπότε δεν χρειάζεται να επαναλάβεις upgrade διαδικασία.

 

Ελπίζω να τα κάλυψα όλα.

Επεξ/σία από Dragonlordcv2002
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dragonlordcv2002 είπε

2. Κατεβάζεις το Driver booster

Γιατί; Η ποιο καλή και σωστή μέθοδος για αφαίρεση drivers είναι να κάνει boot σε ασφαλή λειτουργία με DDU και να βγάλει ότι θέλει και μετά κάνει κανονικά boot και την αναβάθμιση 

Το να βγάλει drivers και να τους ξαναβάλουν αυτόματα τα windows 7 δεν το καταλαβαίνω 

Στα 10 δεν θέλει να αναβαθμίσει; Ολόκληρη τσάμπα διαδικασία που μπορεί να πάρει πολύ χρόνο της λες 

Φτιάξε ένα bootable USB με rufus ή media creation tool και κάνε καθαρή εγκατάσταση 10αρια μην ασχολείσαι με κλειδιά και βλακείες άμα δεν σου τα ενεργοποιήσει μόνο του δίνεις ένα τάλιρο και παίρνεις ένα κλειδί από κάνα σάιτ και τα ενεργοποιεις και ξεμπερδεψες τέλος.

Επίσης μπες στο bios να δεις αν είναι legacy ή uefi αν είναι legacy γυρνά το σε uefi αν είναι uefi άστο όπως είναι .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατί να δώσει χρήματα για κάτι που έχει δικαίωμα να το κάνει δωρεάν ? 

Άλλο να βάλουν τα win απο μόνα τους τα dll που γουστάρουν αυτά και άλλο να είναι αχταρμάς από διάφορους κατασκευαστές που θα τα δουν τα 10 και θ αρχίσουν τα δικά τους. 

12 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Επίσης μπες στο bios να δεις αν είναι legacy ή uefi αν είναι legacy γυρνά το σε uefi αν είναι uefi άστο όπως είναι .

Από αυτό και μόνο συγνώμη αλλά δεν έχει ιδέα τι γράφεις.... Αν το bios είναι εξαρχής legacy που στην εν λόγω μητρική είναι (διάβασε και τι μητρική έχει πριν σχολιάσεις) δεν αλλάζει σε uefi (να στο κάνω λιανά μόνο μερικά bios είχαν την δυνατότητα να πάρουν αναβάθμιση σε uefi αλλά λόγω χωρητικότητας τσιπ έμειναν σε beta έκδοση και στην πράξη τα έκαναν μαντάρα). Κάποια οπως το δικό μου βγήκαν με hybrid uefi που είναι κυρίως για το boot και τίποτα άλλο. 

 

Επεξ/σία από Dragonlordcv2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντησεις παιδιά το εκτιμώ πάρα πολύ.

Στο bios πως τσεκαρω αν έχω Uefi/legacy?

Αλλάζω κάτι στα settings του Rufus αναλόγως τι έχω?

Να πάω safe mode ξέρω αλλά τι είναι το ddu? Βγάζω τα drivers από εκεί και μετά boot από usb ή κατευθείαν upgrade now από το media creation tool ενώ είμαι safe mode?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, katerinafm είπε

Ευχαριστώ για τις απαντησεις παιδιά το εκτιμώ πάρα πολύ.

Στο bios πως τσεκαρω αν έχω Uefi/legacy?

Αλλάζω κάτι στα settings του Rufus αναλόγως τι έχω?

Να πάω safe mode ξέρω αλλά τι είναι το ddu? Βγάζω τα drivers από εκεί και μετά boot από usb ή κατευθείαν upgrade now από το media creation tool ενώ είμαι safe mode?

Αν τρέξεις το upgrade now έτσι όπως είσαι τώρα τι γίνεται; Σταματάει κάπου ; Έχεις μετά κάποιο θέμα;

Το DDU είναι μια εφαρμογή που κάνει καθαρισμό των drivers που θες και είναι από τα καλύτερα προγράμματα αν όχι το καλύτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, katerinafm είπε

Ευχαριστώ για τις απαντησεις παιδιά το εκτιμώ πάρα πολύ.

Στο bios πως τσεκαρω αν έχω Uefi/legacy?

Αλλάζω κάτι στα settings του Rufus αναλόγως τι έχω?

Να πάω safe mode ξέρω αλλά τι είναι το ddu? Βγάζω τα drivers από εκεί και μετά boot από usb ή κατευθείαν upgrade now από το media creation tool ενώ είμαι safe mode?

Αν αυτό που βλέπεις στο bios σου είναι αυτό Advanced - Foxconn H67M Series User Manual [Page 30] | ManualsLib ως εικόνα (look) έχεις legacy 100%

Στο rufus ακολουθείς τις οδηγίες How to install Windows in Legacy mode - fit-PC wiki

Το ddu είναι αντίστοιχο με αυτό που σου έγραψα για απεγκατάσταση οδηγών, απλά λειτουργεί καλύτερα μεσω safe mode.

 

Επεξ/σία από Dragonlordcv2002
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nik1239 είπε

Το DDU είναι μια εφαρμογή που κάνει καθαρισμό των drivers

της GPU και της κάρτας ήχου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Το να βγάλει drivers και να τους ξαναβάλουν αυτόματα τα windows 7 δεν το καταλαβαίνω 

Στα 10 δεν θέλει να αναβαθμίσει; Ολόκληρη τσάμπα διαδικασία που μπορεί να πάρει πολύ χρόνο της λες 

Φτιάξε ένα bootable USB με rufus ή media creation tool και κάνε καθαρή εγκατάσταση 10αρια μην ασχολείσαι με κλειδιά και βλακείες άμα δεν σου τα ενεργοποιήσει μόνο του δίνεις ένα τάλιρο και παίρνεις ένα κλειδί από κάνα σάιτ και τα ενεργοποιεις και ξεμπερδεψες τέλος.

Μεχρι αυτη την ωρα θα'χαμε στησει πανω απο 50 pc , εμμονη με τα 7αρια που δεν εχουν ''αυριο'' ενω κοντευουν να φυγουν και τα 10αρια.

Κανεις ενα  κλωνο σ'ενα δισκο και αν δεν εχεις αγοραζεις εναν 120αρη ssd φτηναδουρα και τελειωνει η υποθεση , αν δεν σε αρεσει κατι γυρνας πισω οποιαδηποτε στιγμη , σαν την καθαρη εγκατασταση δεν υπαρχει κατι αλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nik1239 είπε

Αν τρέξεις το upgrade now έτσι όπως είσαι τώρα τι γίνεται; Σταματάει κάπου ; Έχεις μετά κάποιο θέμα;

Το DDU είναι μια εφαρμογή που κάνει καθαρισμό των drivers που θες και είναι από τα καλύτερα προγράμματα αν όχι το καλύτερο

Όταν το είχα κάνει είχα τα προβλήματα που αναφέρω στο πρώτο ποστ, από το τέλος της εγκατάστασης μου έβγαζε blue screen, πήγαινα να το πάω σε boot repair mode ή όπως λέγεται και καθώς το έκανα ρεστάρτ συνέχισε η εγκατάσταση, και μετά άρχισε πάλι να έχει συνέχεια blue screens με την CPU κολλημένη στο 100% ότι και να δοκίμαζα (και δεν είχα ήχο). Για αυτό θέλω να έχω έναν σίγουρο τρόπο να μπορώ να πάω πίσω στα 7 πάλι, γιατί φοβάμαι ότι και με clean install θα έχω τέτοια θέματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, katerinafm είπε

Όταν το είχα κάνει είχα τα προβλήματα που αναφέρω στο πρώτο ποστ, από το τέλος της εγκατάστασης μου έβγαζε blue screen, πήγαινα να το πάω σε boot repair mode ή όπως λέγεται και καθώς το έκανα ρεστάρτ συνέχισε η εγκατάσταση, και μετά άρχισε πάλι να έχει συνέχεια blue screens με την CPU κολλημένη στο 100% ότι και να δοκίμαζα (και δεν είχα ήχο). Για αυτό θέλω να έχω έναν σίγουρο τρόπο να μπορώ να πάω πίσω στα 7 πάλι, γιατί φοβάμαι ότι και με clean install θα έχω τέτοια θέματα. 

σβησε τους drivers οπως εισαι και μετα κανε το upgrade να δεις αν σου τα κανει παλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

της GPU και της κάρτας ήχου.

Έχεις απόλυτο δίκιο παράληψή μου.

30 λεπτά πριν, katerinafm είπε

Όταν το είχα κάνει είχα τα προβλήματα που αναφέρω στο πρώτο ποστ, από το τέλος της εγκατάστασης μου έβγαζε blue screen, πήγαινα να το πάω σε boot repair mode ή όπως λέγεται και καθώς το έκανα ρεστάρτ συνέχισε η εγκατάσταση, και μετά άρχισε πάλι να έχει συνέχεια blue screens με την CPU κολλημένη στο 100% ότι και να δοκίμαζα (και δεν είχα ήχο). Για αυτό θέλω να έχω έναν σίγουρο τρόπο να μπορώ να πάω πίσω στα 7 πάλι, γιατί φοβάμαι ότι και με clean install θα έχω τέτοια θέματα. 

Κάνε clone για να είσαι 100% σίγουρη και μετά ακολούθησε τις οδηγίες που σου έγραψα.

Κάποιες μητρικές δεν είναι στα γούστα των 10 όταν κάνουν αναβάθμιση (χωρίς να αποκλειστεί αυτό και στην καθαρή εγκατάσταση) αλλά συνήθως την ζημιά την κάνει η πληροφορία των οδηγών που δίνουν στα 10 κατά το upgrade και εκεί γίνεται μπάχαλο στο να βρουν συμβατούς.

Ένα καθαρό σύστημα δεν τα ταλαιπωρεί και ότι διαβάσουν στην αρχή εγκαθιστούν, ότι δεν βρουν το αφήνουν στην άκρη για να το βάλεις χειροκίνητα. 

 

Επεξ/σία από Dragonlordcv2002
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...